Książki nagrodzone w 2021 roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.12.2021

W 2021 roku w świecie nagród literackich było sporo niespodzianek. Nie brakowało momentów symbolicznych, pojawiło się też wiele znakomitych debiutów. Oto książki wyróżnione w najbardziej prestiżowych konkursach mijających 12 miesięcy!

Książki nagrodzone w 2021 roku

Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl, Allegro

W Plebiscycie Książka Roku 2020 lubimyczytać.pl, Allegro oddaliście aż 200 757 głosów. Finalnie wśród laureatów znalazło się 7 autorów z Polski (nagrodzonych za 8 książek) i 5 z zagranicy. Więcej statuetek zgarnęły kobiety – w 13 kategoriach było aż 9 laureatek i 3 laureatów (dwa razy wyróżniony został Remigiusz Mróz).

Wśród nagrodzonych książek znalazły się między innymi „Ekstradycja” Remigiusza Mroza, „Gambit królowej” Waltera Tevisa czy „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej. Nie zabrakło także Stephena Kinga z horrorem pt. „Jest krew”. Wszystkie książki laureatów znajdziecie na naszej stronie

Nagroda Nobla dla Abdulrazaka Gurnaha

Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah. Autor urodził się w 1948 r. na Zanzibarze. Gdy miał 18 lat, przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia. Do niedawna był profesorem literatury angielskiej i postkolonialnej na Uniwersytecie Kent w Canterbury. Jego wydana po raz pierwszy w 1994 roku powieść „Paradise” została nominowana do nagrody Bookera. Gurnah  jest autorem 10 powieści i szeregu opowiadań. W swych utworach, pisanych w języku angielskim, porusza kwestie emigracji, które zna z własnego doświadczenia.

Komitet Noblowski uhonorował go za „za bezkompromisową i cechującą się współczuciem refleksję nad skutkami kolonializmu i losem uchodźców, znajdujących się w przepaści między kulturami i kontynentami".

Paszporty „Polityki”

W 2021 roku Paszport „Polityki” w kategorii Literatura otrzymała Mira Marcinów za swój debiut prozatorski „Bezmatek”. W odczytanym podczas gali uzasadnieniu jury podano, że nagroda została przyznana za „intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu”.

Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też języka literackiego zarazem wywrotowego i precyzyjnego

– argumentowano.

Mira Marcinów jest filozofką i doktorem psychologii. Urodziła się w 1985 r. w Szczecinku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się filozofią psychiatrii i teorią szaleństwa. W 2017 roku ukazał się tom 1. jej „Historii polskiego szaleństwa”. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wraz z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”.

Paszporty „Polityki” są wręczane młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne w ośmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Nagroda Literacka Nike

Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 oraz Nike Czytelników został Zbigniew Rokita za „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Wśród nominowanych książek znalazły się także „Fuerte", „Zaświaty", „Lajla znaczy noc", „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949", „Podwójne wahadło" i „Panny z »Wesela«. Siostry Mikołajczykówny i ich świat". Tegoroczny finał konkursu zdominował jednak wyraźnie reportaż. Wśród siedmiu nominowanych książek były aż cztery książki reporterskie. 

Jak napisała w laudacji prof. Inga Iwasiów, przewodnicząca jury:

Nagradzamy „Kajś", książkę pomagającą zrozumieć przemocowy charakter oficjalnej historii podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę. Książkę pokazująca, jak bardzo konieczne są zmiany i rewizje zapieczonych poglądów, ustalonych zasad. Po lekturze wiem więcej nie tylko o Śląsku, lecz o świecie, o polityce, ludziach i przypadkach. O pochodzeniu, które z reguły jest zmącone i drwi z potrzeby podziałów, stawiania granic. Mocniej też wierzę w sens zapisywania zdarzeń, a więc w literaturę.

Nagroda Nike przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w poprzednim roku. Podczas tegorocznej gali ogłoszono także wyniki plebiscytu czytelników, którzy wskazali najlepszą książkę spośród nagrodzonych na wszystkich 25 edycjach Nagrody Nike – wyróżnienie to otrzymała książka „Nie ma" Mariusza Szczygła.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza

Nagroda im. Witolda Gombrowicza przyznawana jest za najlepszy debiut prozatorski. Tegoroczną laureatką została Aleksandra Lipczak, autorka książki „Lajla znaczy noc"

„Lajla znaczy noc” to eseistyczno-reporterska opowieść o Al-Andalus, rozciągnięta na stulecia, oparta na bogatych źródłach. Opowiada o przenikaniu się kultur, mieszaniu, wzajemnym inspirowaniu i wzmacnianiu. To także opowieść o tolerancji i jej braku.

Lipczak opowiada o średniowiecznej Andaluzji. Ale pisze też o współczesnym świecie. Co ważne, pisze tak, że jesteśmy porwani rytmem, swobodą i zarazem precyzją tej prozy. W tle jej opowieści kryją się kryzysy, zapaści społeczne, wykluczenia, migracje, moralna panika jako reakcja na inność

– mówiła podczas wręczania nagrody Anna Kałuża, członkini jury.

Nagroda Bookera

Laureatem Nagrody Bookera 2021 za powieść „The Promise" został Damon Galgut. Autor pochodzi z RPA, a swoją pierwszą książkę napisał w wieku zaledwie 17 lat. Jak sam tłumaczy, jego zamiłowanie do opowiadania historii rozwinęło się w czasie, gdy jako dziecko przebywał w szpitalu z powodu raka. 

Wcześniej był nominowany do Nagrody Bookera dwukrotnie. Akcja powieści „The Promise” rozgrywa się w Republice Południowej Afryki w czasie stopniowego odrzucania przez ten kraj totalitarnej ideologii apartheidu. Autor przygląda się relacjom członków kurczącej się białej rodziny przez pryzmat kolejnych pogrzebów. 

Man Booker International Prize

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2021 została przyznana Davidowi Diopowi za „At Night All Blood is Black” w przekładzie Anny Mocschovakis z języka francuskiego. Książka doczekała się już polskiego przekładu. Ukazała się dzięki Wydawnictwu Cyranka pod tytułem „Bratnia dusza".

Przez krytyków książka określana jest jako „potężna, hipnotyzująca i mroczna powieść”. Opowiada o terrorze w okopach I wojny światowej, a dokładniej Senegalczykach walczących na froncie zachodnim.

David Diop urodził się w Paryżu w 1966 roku i dorastał w Senegalu. Obecnie mieszka we Francji, gdzie jest profesorem literatury XVIII-wiecznej na Uniwersytecie w Pau. „At Night All Blood is Black” to jego druga powieść i zarazem pierwsza przetłumaczona na język angielski oraz 13 innych języków. Została nominowana do dziesięciu głównych nagród we Francji i nagrodzona Prix Goncourt des Lycéens oraz Szwajcarską Prix Ahmadou Kourouma.

The International Booker Prize docenia nie tylko autora, lecz również tłumacza, dokonującego przekładu na język angielski.

Nagroda Pulitzera

Tegorocznego Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej otrzymała Louise Erdrich za powieść „The Night Watchmen”. Jak czytamy w uzasadnieniu jury, książka Erdrich to:

majestatyczna, polifoniczna powieść o wysiłkach społeczności, zmierzających do powstrzymania propozycji wysiedlenia i wyeliminowania niektórych plemion indiańskich w latach 50-tych ubiegłego wieku, oddana ze zręcznością i wyobraźnią.

Kanwą, na której autorka oparła swoją powieść, jest życie jej dziadka, który uczestniczył w opisywanych przez nią zdarzeniach.

Louise Erdrich to finalistka National Book Award w 2012 roku za książkę „Round House”. Jej proza była już przekładana na język polski; na naszym rynku ukazały się „Klub śpiewających rzeźników” i „Leki na miłość”.

W dziedzinie non-fiction na najwyższy laur zasłużyła książka „Wilmington’s Lie: The Murderous Coup of 1898 and the Rise of White Supremacy” amerykańskiego reportażysty Davida Zucchino. To autor nagrodzony już wcześniej Pulitzerem. W 1989 roku doceniono jego serię artykułów dla „The Philadelphia Inquirer” pt. „Being Black in South Africa”.

National Book Award

National Book Awards, jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, przyznawana jest autorom pochodzącym z tego kraju (wyjątek stanowi kategoria przekład literacki) w pięciu kategoriach: literatury pięknej, literatury faktu, poezji, literatury młodzieżowej i przekładu literackiego.

W 2021 roku otrzymali ją:

Nagroda Goncourtów

Główna francuska nagroda literacka Prix ​​Goncourt została przyznana 31-letniemu powieściopisarzowi Mohamedowi Mbougarowi Sarrowi za książkę „La plus secrète mémoire des hommes”. Tym samym po raz pierwszy w historii otrzymał ją pisarz z Afryki Subsaharyjskiej.

Przez francuski establishment literacki decyzja o przyznaniu nagrody Sarrowi została uznana za „symboliczną”. 100 lat wcześniej, w 1921 roku, po raz pierwszy także zdobył ją czarnoskóry pisarz – René Maran, który wczesne dzieciństwo spędził na Martynice.

„La plus secrète mémoire des hommes” określono „literackim objawieniem roku”. Doceniona została również „imponująca ambicja i oszałamiająca energia” książki, która opowiada historię młodego senegalskiego pisarza mieszkającego w Paryżu i nawiązuje do prawdziwych doświadczeń malijskiego twórcy Yambo Ouologuema. Stanowi także refleksję nad związkiem między fikcją a rzeczywistością.

Nagroda Literacka Europy Środkowej

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafiła w tym roku do ukraińskiej pisarki Kateryny Babkiny, autorki książki „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”. Tym samym nagrodę za najlepszy przekład odebrał Bohdan Zadura, tłumacz tej publikacji, ale także poeta nagrodzony w poprzednich latach dwukrotnie Silesiusem.

Angelus to również Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawana w plebiscycie internetowym przez czytelników. Ci w tym roku byli zgodni z jury Angelusa i także zdecydowali się wyróżnić Katerynę Babkinę.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. Nagradzany jest też tłumacz lub tłumaczka zwycięskiej książki bądź też – w przypadku gdy Angelus trafia do autorki lub autora z Polski – innej książki z finałowej siódemki nominowanych. Nagroda została po raz pierwszy przyznana w 2006 roku.

Nagroda Conrada

W tym roku Nagroda Conrada trafiła do Elżbiety Łapczyńskiej za „Bestiariusz nowohucki”. Podobnie jak w sześciu poprzednich edycjach, czytelnicy i jury zdecydowali przyznać nagrodę kobiecie. Książka określana jest jako oniryczna, niemal surrealistyczna opowieść. Jej fabuła rozgrywa się w Nowej Hucie.

Nagroda Conrada to wyróżnienie mające na celu promocję i wspieranie młodych pisarzy i pisarki oraz zachęcanie wydawnictw do publikowania książek twórców stawiających swoje pierwsze kroki w świecie literatury.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

Tegoroczną laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego została Jessica Bruder, wyróżniona za „Nomadland. W drodze za pracą". Jej książka to wnikliwa, wciągająca reporterska opowieść o Amerykanach, którzy w wyniku kryzysu z lat 2007-2009 zostali zmuszeni do porzucenia dotychczasowego stylu życia i podjęcia nowego, nomadycznego, podporządkowanego poszukiwaniom pracy. Jak powiedziała przewodnicząca jury Katarzyna Surmiak-Domańska: „Nomadland” to opowieść „wolna od patosu, ckliwości, a zarazem pozwalająca poczuć grozę położenia bohaterów".

Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki „Gryfia”

Laureatką tegorocznej, jubileuszowej 10. edycji Gryfii, została Zyta Rudzka za powieść pt. „Tkanki miękkie”. Jak powiedziała w laudacji Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury Gryfii:

„Tkanki miękkie” Zyty Rudzkiej to intymna biografia ojca i syna. Biografia opowiedziana z perspektywy bijącego serca. Serca, które krwawi, które spowolnia, zastyga i lodowacieje. Serca, które pulsuje tylko po to, by można było rozdrapać niezabliźnioną w nim ranę.

Joanna Laprus-Mikulska dodała, że powieść Rudzkiej to swoista „wiwisekcja niełatwej męskiej relacji i studium męskości w kryzysie".

Rudzka unika jednak publicystyki. Język i forma „Tkanek miękkich” sytuują je zdecydowanie po stronie literatury. Krótkie, dosadne zdania. Łamańce językowe, aforystyczny styl, piętrowe metafory, archaizmy. Erudycja i precyzyjnie dobrane słowa, które potrafią rozbić cały akapit. Rudzka mistrzowsko bawi się językiem, coraz bardziej go zagęszczając.

Do nagrody nominowane były także Dominika Buczak za powieść „Dziewczyny z placu” oraz Sylwia Chwedorczuk za „Kowalską. Tę od Dąbrowskiej”.

Dotychczasowe laureatki Gryfii to m.in. Małgorzata Rejmer za „Bukareszt. Kurz i krew”, Ewa Winnicka za „Angoli” Martyna Bunda za „Nieczułość”.

Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla

W tym roku nominowane do głównej nagrody zostały 4 powieści i 5 opowiadań. Za to pisarzy, którzy zyskali uznanie głosujących, było siedmioro – dwukrotnie nominowany został Krzysztof Matkowski, a trzykrotnie Krzysztof Rewiuk.

Tegorocznymi laureatami Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla zostali: Agnieszka Hałas za książę pt. „Czerń nie zapomina” oraz, w kategorii opowiadania, Krzysztof Matkowski i Krzysztof Rewiuk za „Świętych z Vukovaru”.

Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla to najważniejsza polska nagroda literacka przyznawana twórcom fantastyki. Wręczyła ją tradycyjnie Jadwiga Zajdel, wdowa po pisarzu.

Wśród nominowanych powieści znalazły się:

W dotychczasowej historii nagrody laureatami byli najważniejsi polscy twórcy fantastyki tacy jak Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Sapkowski, Anna Brzezińska, Jacek Dukaj i Jarosław Grzędowicz.

Nagroda Literacka Gdynia

To była druga najliczniejsza edycja pod względem zgłoszonych propozycji książkowych w 16-letniej historii Nagrody Literackiej Gdynia. Kapituła Nagrody wyboru dokonała spośród aż 512 nadesłanych do konkursu tytułów.

Tradycyjnie z pierwotnego grona wyłonionych zostało 20 pozycji podzielonych na cztery kategorie: esej, poezję, prozę oraz przekład na język polski – po pięć w każdej z nich.

Laureatami 16. edycji Nagrody Literackiej Gdynia zostali: eseistka i historyczka sztuki Joanna Krakowska, poetka Natalia Malek, prozaik Waldemar Bawołek oraz tłumaczka Magda Heydel.

Ufundowana przez Prezydenta Miasta Nagroda Literacka Gdynia przyznawana jest od 2006 roku. Laureatki i laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tys. zł.

Nagroda Wielkiego Kalibru

Laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru 2021 została Anna Kańtoch za powieść „Wiosna zaginionych”. Co ciekawe, była to jednogłośna decyzja jury. Książka – zdaniem kapituły – „sprawia wrażenie napisanej w ciszy i spokoju, a czytelnika wręcz otula jej atmosfera.”

Anna Kańtoch jest z wykształcenia orientalistką. Pisze książki fantastyczne i kryminalne. Jest pięciokrotną laureatką Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2013 roku została wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”.

Jej pierwsza książka o tytule „Łaska” pozbawiona elementów fantastycznych została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Kolejna książka, „Wiara”, otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. „Wiosna zaginionych” to pierwszy tom trylogii.

Pozostali autorzy nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2021 to:

Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Przyznawane są również Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru oraz Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru.

Nagrodę ufundował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Dotychczasowymi laureatami nagrody są m.in. Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Chmielarz.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznawana jest w czterech kategoriach: Proza, Poezja, Literatura dziecięca i Książka o tematyce warszawskiej. Przyznawany jest także tytuł Warszawskiej twórczyni lub Warszawskiego twórcy.

W tegorocznej edycji wyróżniono pięcioro autorów, ponieważ jedną z nagród przyznano małżeństwu. W kategorii Proza zwyciężczynią została Zyta Rudzka za książkę pt. „Tkanki miękkie”. Jak zauważyli w laudacji przedstawiciele jury, „Zyta Rudzka tworzy fikcję i ją podważa”. Nagrodzona książka opowiada o zwierzęcym niemal przywiązaniu między ojcem a synem, o tym, że czasem w życiu – poza wszystkimi innymi relacjami – pozostaje właśnie ta pomiędzy rodzicem a dzieckiem.

Zwycięzcą w kategorii Poezja został Radosław Jurczak za tom „Zakłady holenderskie”. Poetę doceniono za sposób, w jaki pisze o (mieniącej się raczej w ciemnych barwach) przyszłości. Jurczak miksuje bowiem w nagrodzonym tomie pokoleniowy rap z żargonem programistów, naukę z popkulturą, a hard si-fi z poezję Miłosza i Kochanowskiego. W „Zakładach holenderskich” autor prezentuje posthumanistyczny obraz świata, w którym nad rozbitymi na bajty podmiotami prym wiedzie logika algorytmów i „cichy, bezradny plastik”. Książka otrzymała także nominację do Silesiusa i Nagrody Literackiej Gdynia.

W kategorii Literatura Dziecięca laureatami zostali Aleksandra i Daniel Mizielińscy za „Którędy do Yellowstone? Dziką podróż po parkach narodowych”. Jest to komiks oferujący dzieciom (i nie tylko) książkową podróż przez różnorodne parki narodowe całego świata.

Laureatem w kategorii Książka o tematyce warszawskiej został Grzegorz Piątek. Wyróżniona została jego książka pt. „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. Autor opisuje w niej ogromne wyzwanie odbudowania polskiej stolicy z gruzów, w czasach trudnych politycznie, pełnych zależności pomiędzy architektami i urbanistami Biura Odbudowy Stolicy a nowymi władzami państwa.

Z kolei tytuł Warszawskiej twórczyni, wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych osobach, które są w szczególny sposób związani z Warszawą, otrzymała Joanna Rudniańska. Z wykształcenia matematyczka, Rudniańska zasłynęła przede wszystkim jako twórczyni książek dla dzieci, a później także dla dorosłych m.in. „Rokiem smoka” wyróżnionym Międzynarodową Nagrodą im. Janusza Korczaka czy „Kotką Brygidą”. Rudniańska w swoich utworach opowiada o losach ludzi, dla których ważne tło stanowi właśnie Warszawa. Warszawska twórczyni otrzymała wraz z wyróżnieniem 100 tys. zł, każdy z autorów nagrodzonych w czterech kategoriach – 30 tys. zł, a każda z nominowanych osób – 5 tys. zł.

O tym, kto otrzymał Nagrodę m.st. Warszawy zadecydowało jury w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca), Maciej Jakubowiak (sekretarz), Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak.

Wśród jej wcześniejszych laureatów i laureatek znajdziemy m.in. Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka i wielu innych. Pierwszym laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza, Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff.

Poznańska Nagroda Literacka

Poznańską Nagrodę Literacką 2021 – Nagrodę im. A. Mickiewicza odebrał w tym roku Jan Gondowicz za książkę „Czekając na Golema”.

Jan Gondowicz to literaturoznawca, tłumacz i wydawca, autor m.in. bestiariusza „Zoologia fantastyczna uzupełniona”, książek eseistycznych „Pan tu nie stał”, monografii „Trans-Autentyk. Nie-czyste formy Brunona Schulza”, a także licznych opracowań i przekładów takich jak np. „Ćwiczenia stylistyczne” Raymonda Queneau, za które otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie” w dziedzinie poezji. Gondowicz nominowany był do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej.

Jak mówił podczas gali wręczenia nagrody Jarosław Mikołajewski, członek Kapituły:

Wskazując Jana Gondowicza jako laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej – Narody im. Adama Mickiewicza za rok 2021, członkowie jury są przekonani, że upominają się o pisarstwo niezwykle ciekawe, wciągające, oryginalne, wchodzące w rozmowę nieoczywistą i samych czytelników zapraszające do nieoczywistości czytania i przetwarzania

Jarosław Mikołajewski podczas laudacji zaznaczał:

Pisarską, intelektualną, wrażliwościową wybitność Jana Gondowicza rozważaliśmy nie po raz pierwszy. To pisarstwo antyretorycznego buntu, zachęcające wszystkich do zaufania wobec osobistych skojarzeń, namiętności, zaciekawień i indywidualnego sposobu relacjonowania przygody

W ubiegłych latach nagrodę im. Adama Mickiewicza otrzymali m.in. Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski i Krystyna Miłobędzka.

Nagroda literacka fundowana jest od 2015 roku przez Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Literacka Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

Tegoroczną Nagrodę Główną im. Jerzego Żuławskiego otrzymał Wojciech Gunia za powieść „Dom Motta” z tomu „Dom wszystkich snów”. Złote Wyróżnienie jury przyznało Romualdowi Pawlakowi za powieść „Podarować niebo”, a Srebrnym Wyróżnieniem jury nagrodziło Ziemowita Szczerka za powieść „Cham z kulą w głowie”.

Literacka Nagroda im. Jerzego Żuławskiego została utworzona w 2008 z inicjatywy Andrzeja Zimniaka i pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich utrzymanych w konwencji fantastyki. Patron nagrody, Jerzy Żuławski to autor „trylogii księżycowej” i pionier polskiej fantastyki naukowej. Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się także Agnieszka Hałas za „Czerń nie zapomina”, Michał Cholewa za „Dziką kartę” i Elżbieta Cherezińska za „Odrodzone królestwo”.

Wrocławska Nagroda Poetycka „Silesius”

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedno z najważniejszych i najwyższych wyróżnień poetyckich w kraju. Laureatami Silesiusa 2021 zostali Ryszard Krynicki, Kamila Janiak i Aleksander Trojanowski.

Aleksander Trojanowski został zwycięzcą w kategorii Debiut za tom „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”. Główna nagroda w kategorii Książka roku trafiła do Kamili Janiak za tom „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie” z kolei Ryszard Krynicki otrzymał Silesiusa za całokształt twórczości.

O wyborze laureatki i laureatów zadecydowało jury w składzie: Andrzej Zawada, Anna Kałuża, Tomasz Kunz, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Adam Poprawa i Justyna Sobolewska. Statuetki nagród wręczył laureatom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Nagroda Polskiej Sekcji IBBY

W tym roku za najlepsze książki dla dzieci i młodzieży jury literackie uznało „Dom numer pięć” Justyny Bednarek (w kategorii książka dla młodszych dzieci) i „Zostań sama w domu” Barbary Stenki (w kategorii książka dla starszych dzieci i młodzieży). Nagrody graficzne w konkursie Polskiej Sekcji IBBY 2021 trafiły do Przemysława Truścińskiego za ilustracje do wierszy bp. Piotra Mańkowskiego Andzia"Katarzyny Adamek-Chase za ilustracje do książki Alberta Kwiatkowskiego „Bah Bah. Iran dla dociekliwych”.

International Board on Books for Young People (IBBY) to założona w Zurychu w 1953 roku  międzynarodowa organizacja zajmującą się promocją literatury adresowanej dla młodych czytelników. Od 1988 roku Polska Sekcja IBBY przyznaje coroczne nagrody: najlepszym autorom książek (dwie równorzędne nagrody – za książkę dla dzieci i za książkę dla młodzieży, tekst dotąd niepublikowany), ilustratorom (dwie równorzędne nagrody – za książkę obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną, ilustracje dotąd niepublikowane, tekst może być wznowieniem lub przekładem z języka obcego).

Nagroda Kościelskich

W tym roku poznaliśmy laureatów dwóch edycji Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W związku z pandemią koronawirusa w 2020 roku jej nie przyznano. Laureatką Nagrody za 2020 rok za książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” została Małgorzata Rejmer. Nagrodę za 2021 rok otrzymał Jan Baron za tomik „Psińco”.

Wyróżnienie Małgorzacie Rejmer przyznano „w uznaniu wyjątkowej literackiej i faktograficznej wartości tej opowieści, w której ludzkie historie znajdują swój głęboko prawdziwy głos”. 

Z kolei Janowi Baronowi jury przyznało wyróżnienie jako wyraz uznania „dla wybitnego poety, obdarzonego indywidualną dykcją i umiejętnością wyrażania spraw ważnych poprzez sugestywne obrazy poetyckie”.

Nagroda Kościelskich ma wieloletnią historię. Przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich, której siedziba znajduje się w Genewie. Wśród dotychczasowych jej laureatów znaleźli się m.in.: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Tadeusz Konwicki, Gustaw Herling-Grudziński, Edward Stachura, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Jerzy Pilch, Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk i Szczepan Twardoch.

Które z nagrodzonych książek zdążyliście przeczytać? Które czekają na lekturę?

[pr]


komentarze [13]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
tam  - awatar
tam 04.01.2022 11:49
Czytelnik

"przebywał w szpitalu z powodu chorowania na raka" :>  jak na portal dotyczący literatury nieźle.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Book_Dragoness  - awatar
Book_Dragoness 04.01.2022 00:15
Czytelniczka

Czytałam Bezmatek i Bratnią duszę. Nomadland na pewno chcę przeczytać, myślę też o Tkankach miękkich.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ambrose  - awatar
Ambrose 03.01.2022 18:23
Bibliotekarz

W ramach uzupełnienia. Książka At Night All Blood is Black doczekała się już polskiego przekładu:

  Bratnia dusza

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Bratnia dusza
Mariusz Miszke - awatar
Mariusz Miszke 01.01.2022 10:41
Czytelnik

Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza otrzymał Paweł Lisicki za książkę "Dogmat i tiara". Tak wzmiankuję dla przypomnienia.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jerzy Woliński - awatar
Jerzy 02.01.2022 15:59
Czytelnik

... bo, jak co roku, lubimyczytac akurat tę nagrodę na swojej liście bojkotuje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 31.12.2021 14:54
Czytelniczka

Z nagrodzonych w 2021 czytałam tylko "Bezmatek", który mi się wybitnie nie podobał. Kuszą mnie "Tkanki miękkie", możliwe, że przeczytam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Inez  - awatar
Inez 30.12.2021 22:11
Czytelniczka

Nosowska, Rokita, Piątek a z zagranicznych Nomadland Jessiki Bruder. Wszystkie wspaniałe i odkrywcze!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 31.12.2021 14:50
Czytelniczka

Nosowska to nie tylko, że mi się wybitnie nie podobała, ale mnie wręcz żenowała każdym słowem. Reszty nie czytałam z tego co wymieniasz, ale Piątka to na pewno chcę przeczytać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rysava  - awatar
Rysava 30.12.2021 14:23
Czytelniczka

"Bezmatek"! Bardzo zasłużona nagroda moim zdaniem. Książka na mnie zrobiła piorunujące wrażenie, choć zgadzam się, że nie jest to lektura dla każdego i też nie każdy czas.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 31.12.2021 14:50
Czytelniczka

Mnie się bardzo nie podobała ta książka akurat, a żałuję, bo tak z opisu i recenzji innych, to miała szansę mnie zachwycić.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Book_Dragoness  - awatar
Book_Dragoness 04.01.2022 00:12
Czytelniczka

Moim zdaniem super. O niełatwych relacjach z matką i o tym, że lada chwila po urodzeniu dziecka to Ty stajesz po drugiej stronie tego medalu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 30.12.2021 13:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Łukasz  - awatar
Łukasz 16.01.2022 07:49
Czytelnik

Będzie głosowanie na książkę roku 2021 na lubimy czytać? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się