Jest krew…

Okładka książki Jest krew… Stephen King Patronat LC
Zwycięzca w plebiscycie 2020
Okładka książki Jest krew…
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka horror
Tomasz Wilusz
stephen king horror opowiadania
Inne

Oficjalne recenzje i

Czy Stephen King musi straszyć, aby zaserwować literacką ucztę?

1270 142 103

Ciekawy zbiór opowiadań, jedne były lepsze inne no cóż...
Mimo to warta przeczytania.

Ciekawy zbiór opowiadań, jedne były lepsze inne no cóż...
Mimo to warta przeczytania.

Zbiór czterech róznych ale trzymających podobny poziom literacki, krótkich opowieści
Jest krew - Jako, że Outsider jest jedną z moich ulubionych powieści Kinga, to opowiadanie było dla mnie wisienką na torcie. Uwielbiam koncept outsiderów i fakt, że w tym opowiadaniu został on rozwinięty był bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Powrót do Holly, którą znam już z trzech innych książek Kinga również jest duzym plusem
Życie Chucka - czytając to opowiadanianie nie miałąm pojęcia co się wokół dzieje ale to tylko i wyłącznie jego zaleta. Podobało mi się jego zakończenie
Telefon pana Harrigana - pamiętam, ze było to opowiadanie niepokojące o fajnym koncepcie ale fabuła umknęła mojej pamięci co wcale nie znaczy, że było ono złe. Chętnie kiedyś do niego wrócę żeby odswierzyć sobie pamięć.
Szczur - moje drugie ulubione opowiadanie z tego zbioru. Znalazłam w nim kilka ze swoich ulubionych elementów twórczości Kinga

Książka dobra, chociaż nie wybitna. Czytało się ją miło, zwłaszcza ostatnie opowiadanie pt. "Szczur" oraz tytułowe "Jest krew, są czołówki".

To śmieszne, bo to moja pierwsza książka Kinga, którą przeczytałam całkiem przypadkiem i pewnie wielu fanów tego autora uzna to teraz za błąd, bo powinno zacząć się od klasyków... Ale tak właściwie, przeczytałam całość, wszystkie cztery historie i wcale się nie zraziłam.

Opowieści były ciekawe, a z racji tego, że nie były bardzo długie zdążyłam poznać nie tylko styl pisania autora, ale także sposób, w jaki buduje atmosferę i napięcie. Muszę przyznać, że jest całkiem ciekawy, choć akurat po tej pozycji nie spodziewałabym się zbyt dużego strachu bądź niepokoju.

Pierwsza historia chyba ujęła mnie najbardziej pozorną prostotą i klimatem - zapomniane już miasteczko, relacja młodego człowieka ze starcem, którzy wzajemnie mogą się czegoś od siebie nauczyć, a potem ciekawy element grozy, który tak właściwie nigdy nie został nawet do końca wyjaśniony.

Drugą historię, czyli roztańczonego Chucka, mogłabym pochwalić za ciekawą budowę i sposób, w jaki autor przedstawia nam historię. To odwrócenie czasu i fakt, że po przeczytaniu... Cóż, nadal nie jest do końca zrozumiała...

Trzecia, która początkowo mi się dłużyła, chyba najbardziej rozbudowana. Polubiłam główną bohaterkę i jej zawziętość, ale cały wątek z duchem żerującym na ludzkim strachu też był strzałem w dziesiątkę.

I wreszcie - "Szczur". Historia autora, który pisząc jest w stanie popaść w skrajnie niepokojący stan, a jednak nic nie może zaspokoić jego chęci napisania powieści. Tutaj zdecydowanie wielki plus za klimat i ładną, spójność, ale też pewnego rodzaju baśniowość, którą bardzo, bardzo lubię.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę się zawiodłam na dwóch pierwszych opowiadaniach, natomiast dwa pozostałe są wyśmienite. Opowiadanie "Jest krew..."od razu mnie wciągnęło. Główna bohaterka Holly jest bardzo ciekawą postacią, znaną również z powieści "Outsider". Do końca trzyma w napięciu. "Szczur" natomiast wprowadza niesamowity klimat. Odludna chatka, gadający szczur i diabelski pakt. Czego chcieć więcej?
Niestety z powodu pierwszych opowiadań muszę obniżyć ocenę zbioru. Miałam wrażenie, że zostały napisane na "aby było", choć to wina fabuły, nie samego warsztatu.

Przeczytałam ale fanką akurat tej pozycji nie będę. Opowiadania przeciętne jedne lepsze inne gorsze, takie sobie. Znajomym nie polecę.

Z niecierpliwoscią czekam na każdy nowy zbiór opowiadań Kinga, bo czytając ma się wrażenie, że wlaśnie ta forma sprawia pisarzowi najwiekszą frajdę. Szczególnie dwa pierwsze opowiadania tomu przypadły mi do gustu. Oczywiście to typowa proza obyczajowa z elementem fantastycznym, więc jeżeli ktoś nastawiał się na horror zawiedzie się srodze. Ciekawam, czy w ostatnim opowiadaniu o bolączkach kryzysu twórczego tkwi jakiś element autobiograficzny.

To moja pierwsza książka Kinga. Wybitnie. Nijaka i mało ciekawa. Słabe opowiadania i rozwlekłe pisanie bez polotu.

Zawsze czuję się trochę niepoważnie, gdy mówię, że Stephen King jest moim ulubionym autorem. Na szczęście nie ma nic złego w lubieniu popularnych autorów – w końcu z jakiegoś powodu są popularni.

Ta książka to mój osobisty powrót do literatury Kinga po kilku długich latach przerwy. Miło było się przekonać, że stary wyga wciąż nie stracił swojej smykałki.

Czytelnicy, którzy utożsamiają Kinga wyłącznie z klimatem czystej grozy, mogą odczuć lekki zawód podczas lektury, ponieważ ten zbiór jest zdecydowanie niekonwencjonalny. Nie jest to typowa proza kingowska. Elementy nadnaturalne są rzadkie i pozbawione napięcia, treść często koncentruje się na wątkach przyziemnych, blaskach i cieniach codziennego życia. Ale jedno trzeba przyznać. Zgodnie z tytułem, jest krew.

Krótkie podsumowanie:

Pierwsze opowiadanie: dobre na rozgrzewkę. Łagodna historia o dzwonieniu do zmarłych telefonem.
Drugie opowiadanie: mój zdecydowany faworyt. Zaczyna się z przytupem, uderza coraz mocniej, pod koniec dosłownie zwala z nóg. Synteza egzystencjalnego horroru, apokaliptycznej wizji końca świata z tańcem w rytm perkusji.
Trzecie opowiadanie: wisienka na torcie, bonus i jednocześnie ukłon w kierunku nowej ulubienicy Kinga, Holly Gibney (Oraz kontynuacja "Outsidera", którego, o ironio, jeszcze nie przeczytałam. Znowu zaczynam od dupy strony.). Kryminał z elementami akcji i grozy. Miły przerywnik po drugim opowiadaniu, które jest zdecydowanie najcięższe z całego zbioru.
Czwarte opowiadanie: Zwalniamy tempo i przenosimy się do odludnej chatki w lasach stanu Maine, gdzie miejscami powiewa nudą. Mam wrażenie, że bardzo podobny zamysł był już w innym zbiorze opowiadań, bodajże w „Po zachodzie słońca”?

Ogólnie polecam.

Czytelnicy,...

W skład książki wchodzą cztery opowiadania, lecz ja kupiłem ją tylko dla trzeciego (jest kres są czołówki). Jednak to pierwsze i ostatnie było w moim odczuciu rewelacyjnie napisane.