Jest krew…

If It Bleeds
horror
Tomasz Wilusz
stephen king horror opowiadania

Stephena Kinga uwielbiam od zawsze, więc na każdą jego książkę czekam z dużą niecierpliwością. Tym razem @proszynski_wydawnictwo wydało zbiór czterech opowiadań mistrza grozy zatytułowany "Jest krew". Każda historia jest jedyna w swoim rodzaju. „Telefon pana Harrigana” traktuje o życiu pozagrobowym i powiem szczerze, że bardzo przypadła mi do gustu. „Życie Chucka” jest już...

Dobry zbiór opowiadań. Chociaż muszę przyznać, że jak na książkę mojego ulubionego autora nie czytało mi się jej rewelacyjnie. Dopiero ostatnie dwa opowiadania naprawdę mnie wciągnęły (Jest krew i Szczur). Jednak jak wszystko od mojego ukochanego Kinga nie jestem w stanie krytycznie patrzeć na jego dzieło.

Tradycyjnie chciałbym zacząć od tego że tego pisarza nikomu nie trzeba przedstawiać. Nawet jeśli nie wymienię go z imienia i nazwiska, to wystarczy wspomnieć o którymś jego dziele, jak choćby „Lśnienie”, czy „To!”, a wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Całkiem niedawno trafiłem na jego nowy zbiór opowiadań, a raczej mikro powieści. A zbiór ów nosi tytuł „Jest krew...”

O książce...

🖤📚 Opinia pochodzi z:

Uwielbiam Kinga. Powtarzam to przy każdej recenzji, bo to jednocześnie na plus jak i na minus - automatycznie tez więcej wymagam. Bardzo szanuje i cenie rozwój jego warsztatu pisarskiego, bo choć dzielimy umownie Kinga na starego i nowego (trochę jak Krzysia Ibisza, kiedyś był stary, teraz jest młody!)...

⚫ Żeby nie przedłużać: mnie zbiór "Jest krew..." nie uwiódł. Owszem, czytało się go przyjemnie, ale do najbardziej udanych zaliczyć go już nie mogę. Jest ok, jest dobry, jest poprawny. No właśnie, jest ok: ani mniej, ani więcej. I nie wiem, czy fakt, że jest tylko i aż poprawny to jego największa bolączka czy najważniejsza zaleta.
⚫ Nie będę oceniać, które z czterech...

Stephen King dostarcza czytelnikom nowe książki z podziwu godną regularnością.
Najnowszą pozycją, która wyszła spod jego pióra, jest zbiór opowiadań pod tytułem Jest krew, choć o wiele bardziej odpowiada mi oryginalny tytuł If it bleeds. Jako że na książkę składają się cztery teksty, pomyślałem, że najlepiej będzie omówić każdy z osobna.

Zbiór otwiera Telefon pana...

Nie będę rozpieszczał Stephena, którego i tak literacko uwielbiam. 3 na 4 opowiadania dobre. Jedno nudne i w ogóle nie wciągająca.
Pierwsze opowiadanie przypomniało mi twórczość lat 80-tych. Coś wspaniałego :) Dzięki Stephen!

'Myślę, że zło to taki ptak [...] Duży, uszargany, lodowatoszary. Lata tu i tam, wszędzie, gdzie mu się podoba [...] Włazi [...] do głów, a kiedy odwala mokrą robotę, odlatuje."

Jak to u Kingusia.
Klimat kapie sobie rtęciową kropelką...
I to mi w zupełności wystarczyło do szczęścia.

Cztery opowiadania.
Niestety - opowiadania...
Niestety - tylko cztery...

Niektóre lepsze,...

Po "Szczurze" mam niesamowitą inspirację do tworzenia... zawsze ją miałem po lekturach Stephena Kinga, ale teraz już się przelało:) i dobrze!

Dyskusje

• 2020