Jest krew…

Okładka książki Jest krew… Stephen King Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Jest krew…
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Holly Gibney (tom 2) horror
2020-04-21
Tomasz Wilusz
stephen king horror opowiadania
Inne

Czy Stephen King musi straszyć, aby zaserwować literacką ucztę?

2096 ocen

4 opowiadania. Jedno zostało zekranizowane Telefon Pana...
Jedno o Holly, które raczej trzeba przeczytać przed powieścią Holly.
Opowiadanie Życie Chucka zostanie zekranizowane. No i Szczur.
Elementy nadprzyrodzone czyli King. Solidna lektura.
Życie Chucka - czyli co nas czeka jak nam odetną intrnet, komórki....

4 opowiadania. Jedno zostało zekranizowane Telefon Pana...
Jedno o Holly, które raczej trzeba przeczytać przed powieścią Holly.
Opowiadanie Życie Chucka zostanie zekranizowane. No i Szczur.
Elementy nadprzyrodzone czyli King. Solidna lektura.
Życie Chucka - czyli co nas czeka jak nam odetną intrnet, komórki....

Nie będę kłamać, że za zbiór opowiadań "Jest krew" nie wzięłam się dlatego, że to King, którego uwielbiam ale dlatego, że jedno z nich jest o Holly, którą po prostu pokochałam w "Panu Mercedesie" - swoją drogą polecam tę serię kryminałów.

Holly to bohaterka bardzo specyficzna i bardzo inteligentna. Uwielbiam jej styl bycia mimo, że zdarza jej się być pesymistką, mimo że ma problemy z którymi nie zawsze jest sobie w stanie sama poradzić. Uwielbiam ją nawet za to, że w przeciwieństwie do mnie nie znosi się przytulać. Holly to na wskroś prawdziwa postać, którą bardzo chciałabym poznać na żywo.

Opowiadanie z jej udziałem było jak dla mnie genialne. Gdybym miała oceniać tylko je, to dałabym 10/10🌟 Nie lubię krótkich tekstów, wolę rozbudowane powieści a najlepiej serie 🤭 ale King potrafi. Zawarł w tym opowiadaniu wszystko co niezbędne aby emocjonalnie je przeżyć a tych emocji jest tu o dziwo po sam czubek.
Zaskakuje, szokuje, rozczula nawet i sieje ziarno niepewności. Mam swoje przypuszczenia co do jednej postaci i nie mogę się doczekać aż wezmę się za "Holly" powieść tylko o niej samej, aby te moje przypuszczenia potwierdzić.

Rzadko sięgam po zbiory opowiadań mistrza. Po ten sięgnąłem dla najdłuższego opowiadania o Holly Gibney - i to po lekturze "Holly" w którym wielokrotnie pojawiają się nawiązania do tej historii. Książka dobra aczkolwiek nie pozostanie na długo w pamięci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dziś przychodzę do Was z recenzją książki, a raczej zbioru opowiadań " Jest krew" Stephana Kinga. Książkę przesłuchałam w audio i myślę, że gdyby nie to to nawet bym po nią nie sięgnęła. Niestety te opowiadania nie za bardzo przypadły mi do gusty - nie były złe, ale poprostu myślę iż nie były dla mnie.
"Jest krew, są czołówki" to rozbudowana historia, która zabiera czytelnika na detektywistyczną wypraw, w której można się poczuć jak część całej układanki.
"Telefon Pana Harrigana" ma swoją adaptację serialową, jednak w tym przypadku film jest o wiele lepszy niż książka.
"Szczur" jest miksem baśni i opowieści grozy, nie było to złe doświadczenie ale wydaje mi się, że czegoś mu brakowało. Sama historia była mało wciągająca i słuchając jej miałam ochotę jek najszybciej ją skończyć - w złym tego słowa znaczeniu.
Na koniec zostawiłam " Życie Chucka" po którym odnoszę wrażenie, że jest to dobre do momentu gdzie nie wiemy zupełnie nic o głównym bohaterze, póżniej wszystko mi się pomieszało a zakończenie nie było dla mnie satysfakcjonujące.
Jak narazie jest to moje jedyne tak duże rozczarowanie czytelnicze tego roku.
2/5

"Jest krew, są czołówki" to rozbudowana historia, która zabiera...

Kto mówił/pisał, że "Jest krew" to nuda, odgrzewany kotlet i kicha totalna? Oszukiwał 😉

Bo te cztery opowiadania to przepiękne historie, nieco melancholijne, na pewno nie jakoś wybitnie straszne i z pewnością nie nudne. "Czterem porom roku" nie dorównują, jak to obiecał wydawca 😉, ale też rzadko który zbiór może się mierzyć z "Czterema porami roku".

W "Telefonie Pana Harrigana" poznamy dziwną relację chłopca i starszego mężczyzny, której nie zerwie nawet śmierć.
"Życie Chucka" to bardzo poruszająca opowieść o Chucku, zwyczajnym gościu, który kocha, pracuje, ma rodzinę. I który umiera. Pozornie to zlepek trzech tekstów bez ładu i składu. Dla mnie, to rzut na zwyczajne momenty, chwile, dla których warto żyć, bo te drobiazgi stanowią całe nasze życie. A kiedy umieramy, wszystkie te drobiazgi umierają z nami...
"Jest krew. Są czołówki" to najsłabsze z opowiadań ale i tak ciekawe. Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o postać Holly, tak uwielbianą przez Kinga. Nie mogę jej polubić 🤷Tłamszona, gnieciona psychicznie i upokarzana, zmanipulowana przez własną matkę w końcu wypływa na powierzchnię. Po raz kolejny przyjdzie jej się zmierzyć z "czymś" co karmi się ludzkim cierpieniem (odradzam czytać jeśli jesteście przed trylogią Pana Mercedesa i Outsiderem).
"Szczur" Achhh uwielbiam, kiedy King zsyła swoich bohaterów na zadupie i robi im z mózgu sieczkę 😁

"Jest krew" to może nie wybitny, ale naprawdę dobry zbiór opowiadań ❤️ taki spokojny, sentymentalny. Bez strachów, kosmitów i wampirów. Tylko te klasyczne potwory - siedzące w naszej głowie i wyzierające na powierzchnię, kiedy kołderka moralności i zasad etycznych niechcący je odkryje 😎

Solidne 7/10

W "Telefonie Pana...

Fajna szybka historia, w której kolejny raz bohaterką jest Holy Gibney. Jej postać jak zwykle napisana jest świetnie, całość z resztą jest bardzo fajna tylko szybka :)

Nie lubię opowiadań, na szczęście w tym wypadku mamy do czynienia z odrobinę (przynajmniej w moim odczuciu) dłuższymi tekstami. Każdy tekst skłania do jakiejś refleksji, tak naprawdę nie podobało mi się jedynie opowiadanie o nadchodzącym końcu świata (jakoś specjalnie mnie nie poruszyło i nie wywołało oczekiwanej przez twórcę paniki). Reszta - z dreszczykiem grozy, w stylu Kinga.

Cztery naprawdę świetne opowiadania Kinga, tytułowe Jest krew to moja dalsza eksploracja Holly. ;) Pierwsze, "Telefon pana Harrigana", tylko ociera się o grozę, zawiera motyw telefonu, który działa 'zza grobu'. Jest to bardzo pięknie opisana historia w najlepszym kingowym stylu, ujął mnie główny bohater i jego relacja z ojcem. [SPOJLER] Kolejne - "Życie Chucka" - podobało mi się najbardziej, jest to spisana w trzech aktach historia (przy czym akty lecą od tyłu) Chucka, który umiera i wali się cały świat, a Chuck, żył tak, że świat był nim, i w nim, przepiękne to było. [KONIEC SPOJLERA]. "Jest krew" to inna wersja Outsidera, a Szczur wykorzystuje popularny motyw poświęcenia czegoś w imię osiągnięcia rzeczy, której się pragnie. Polecam.

Przeczytałem całość, ale kupiłem dla tytułowego opowiadania.

Telefon Pana Harrigana widziałem wcześniej na Netflixie, ale czytał sie całkiem przyjemnie.

Życie Chucka - nie wiem o co chodziło autorowi, trochę bez sensu ta historia.

Szczur - taki typowy King, bez fajerwerków

I tytułowe opowiadanie "Jest krew, są czołówki"
Ponowne spotkanie z Holly, historia o kolejnym Outsiderze, jak dla mnie lepsza niż sam "Outsider", głównie z powodu ciekawszego antagonisty. Mam nadzieje, że w przyszłości dowiemy się więcej o tych dziwnych przybyszach.

Gdybym miał oceniać tylko opowiadanie o Holly to byłoby 8.

Przeczytałem całość, ale kupiłem dla tytułowego opowiadania.

Życie Chucka - nie wiem o co chodziło autorowi, trochę bez sensu ta historia.

Szczur - taki typowy King, bez fajerwerków

I tytułowe opowiadanie "Jest krew, są czołówki"
Ponowne spotkanie z Holly, historia o kolejnym...

"Jest Krew" jakoś nieszczególnie porwała mnie w swój świat.
Cztery powieści stojące na średnim poziomie.

"Telefon Pana Harrigana" - przypominała mi troszkę "Pojętnego ucznia" z "Czterech pór roku", jednak tutaj, jest to ta "brzydsza" siostra. Relacja młodego chłopca ze starszym bogatym Panem, żal po jego stracie, oraz próba nawiązania kontaktu pozagrobowego. Jakoś tak nie mogła mnie porwać.

"Życie Chucka" - tutaj według mnie jest jeszcze gorzej. Może początek jakoś troszkę mnie zainteresował, to z każdym kolejnym słowem, z każdą kolejną sekundą w świecie Chucka Krantza czułem się coraz bardziej nieswojo, coraz gorzej był ten świat wykreowany.

"Jest krew, są czołówki" - tutaj dałem się porwać Holly i jej spotkaniu z Outsiderem, według mnie najlepsza minipowieść, najłatwiej było podążać drogami "zła" wspólnie z Holly. Pokazywała też moc przyjaźni, oraz tego, że ukrywanie pewnych spraw między przyjaciółmi, może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji.

"Szczur" - tutaj nie wiem co napisać naprawdę, niespełniony pisarz i możliwość napisania tego, na czym najbardziej zależy, ale kosztem utraty kogoś bliskiego? Jaki wybór podjął Drew?
Jak my byśmy się zachowali w takiej sytuacji?
Z jednej strony nie było jakieś wybitne te opowiadanie, ale warto zajrzeć, by się przekonać, nad tym, czy to czego pragniemy będzie ważniejsze niż życie kogoś bliskiego.
Dała mi troszkę do myślenie, jak ja bym się zachował w takiej sytuacji.
Wy jak byście się zachowali? Warto przeczytać "Szczura"

"Jest Krew" jakoś nieszczególnie porwała mnie w swój świat.
Cztery powieści stojące na średnim poziomie.

• Stephen King
  • Horror