rozwińzwiń

Zanim wystygnie kawa

Okładka książki Zanim wystygnie kawa Toshikazu Kawaguchi
Zwycięzca w plebiscycie 2022
Okładka książki Zanim wystygnie kawa
Toshikazu Kawaguchi Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja Cykl: Zanim wystygnie kawa (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Zanim wystygnie kawa (tom 1)
Kohi ga Samenai Uchi ni
Grupa Wydawnicza Relacja
2022-07-13
2022-07-13
Data 1. wydania:
2019-09-19
Joanna Dżdża
Tokio kawiarnia tajemnica podróż w czasie literatura japońska fantastyka
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Książkę czytałam po angielsku i byłam zaskoczona użytym w niej słownictwem, kilka razy sięgnęłam do słownika (np. averted, plume, unencumbered, dumbfounded) - za to dodatkowa gwiazdka. Książka zawiera kilka historii, których bohaterowie się przeplatają, co jest fajne, ale z drugiej strony irytuje ciągłe powtarzanie w każdej z nich co jest wyjątkowego w tej kawiarni, jakie są zasady czy nawet historia z poprzedniego rozdziału. Mam wrażenie jakby te rozdziały były publikowane w jakimś miesięczniku i te powtórzenia były konieczne by czytelnicy sobie przypomnieli o co chodzi.

Skrajnie infantylne, nieautentyczne postacie i bardzo proste historie. Naprawdę męczy takie proste czytadło.

Bardzo przyjemna książka, i pomimo tego, że akcja toczyła się spokojnie, potrafiła trzymać w napięciu. Byłam przyjemnie zaskoczona pomysłem, a jeszcze bardziej wykonaniem. Jest to kolejny przykład literatury azjatyckiej, która otula niczym ciepły kocyk, a jednocześnie skłania do przemyśleń i refleksji. Kupiłam niedawno kolejny tom i jestem bardzo ciekawa, czy będzie równie dobry jak pierwszy. Polecam!

Banalna. Jeśli kogoś zachwyciła nutka tzw. orientu to znaczy, że nie czytał żadnej innej książki napisanej przez osobę pochodzenia wschodnioazjatyckiego. Książkę odbieram bardziej jako scenariusz do niezbyt ambitnej mangi, tam opisane historie pewnie sprawdziłyby się lepiej. Poza tym, już naprawdę mam uczulenie na sugerowanie trudnych relacji rodzinnych, które zmieniają się na pstryknięcie palca bo przecież rodzinie trzeba wybaczać i dawać drugą szansę. Napomykanie o takich kwestiach i rozwiązywanie ich w jednym rozdziale, bez jakiejś głębszej refleksji jest niepoważne. Podsumowując, jak dla mnie to książka miała potencjał na dużo głębszą analizę ludzkich zachowań, motyw z cofaniem się w czasie w określonych zasadach był ciekawy, jednak to, że jedynie ślizga się po tematach sprawia, że można ją odebrać tylko jako lekkie, nic nie pozostawiające po sobie czytadełko.

Moja jedyna większa uwaga - za krótka :)

Moja jedyna większa uwaga - za krótka :)

"Zanim wystygnie kawa" to niezwykła opowieść o kawiarni, która staje się miejscem niezwykłych podróży w czasie dzięki napojowi kawowemu. Autor, Toshikazu Kawaguchi, mistrzowsko mieszka realistyczne elementy życia codziennego z fantastyką, tworząc poruszającą historię o miłości, stracie i możliwości zmiany przeszłości. Mimo słabych opinii, ta książka może zaskoczyć swoją głębią i czułością, co sprawia, że jest warta przeczytania.

Znudziła mi się do tego stopnia, że zaprzestałam czytania. Przewidywalna, nic odkrywczego, bardzo przeciętna narracja, naprawdę nie wiem czym tu się zachwycać. Na szczęście cienka :)

Zgadzam się , że pomysł na książkę interesujący, ale mam wrażenie, że książka napisana przez dziecko. Prosty język, powtarzane informacje, plusem jest, że szybko się czyta.

Po pierwszym rozdziale chciałam przestać czytać, infantylność i bezsensowność dialogów mnie poraziła. Dalsza część książki jest trochę ciekawsza, ale nie zmienia to faktu że jest po prostu słabo napisana - płytkie dialogi, ciągłe powtórzenia, jakby czytelnik miał pamięć rybki i dosyć przewidywalna historia. Myślę, że sam pomysł był całkiem interesujący, ale wykonanie już niestety nie.

Książka którą niesamowicie chciałam przeczytać już od dłuższe czasu. To moja pierwsza przygoda z literatura azjatycką. Czy udana? I tak i nie.
Mam mieszane uczucia co do tej powieści.
Mała kawiarnia w Tokio. Klimat jak na zdjęciu sepi. Cisza, spokój i tylko jedno miejsce owiane legendą. Miejsce, dzięki któremu możemy przenieść się jeden jedyny raz w przeszłość lub przyszłość. 4 historie. Garstka ludzi, którzy przegapili coś w swoim życiu, powiedzieli za dużo lub właśnie niewystarczająco. Masz jedna szansę by znów znaleźć się w momencie, w którym chcesz poprawić lub odkryć. Kilka reguł, którym musisz sprostać i ta jedna najważniejsza- musisz wrócić zanim wystygnie Twoja kawa.
Pomysł na książkę miał potencjał. Czy został wykorzystany na 100%? Moim zdaniem nie. Ale nie zmienia to faktu, że choć liczyłam na mocniejsze poruszenie moich strun w sercu to i tak cudownie było zanurzyć się w tej książce. Na jej kartach mamy przedstawiane 4 historie związków i relacji. To co je łączy to miłość do drugiej osoby-kochanków, matki i dziecka itp. Najbardziej dotarły do mnie 1 i ostatnia historia. Książkę czyta się niespiesznie. Osią łączącą wszystkie historię jest wkroczenie do kawiarni i ponowny powrót do jej ścian. Cichutkie miejsce, w którym nawet szept wydaje się być krzykiem. Historię różnych ludzi, różnych temperamentów, którzy szukają zmiany świata dzięki podróży w przeszłość lub przyszłość. Jednak sama podróż nie zmieni nic, nie ma wpływu na teraźniejszość lub przyszłość w sensie dosłownym. To co jesteśmy w stanie zmienić to nasz osobisty świat. Zmienić siebie. Ulżyć sobie w cierpieniu. Mieć szansę jeszcze raz poczuć te same emocje, ale zrobić lub powiedzieć więcej.
Książkę można przeczytać ja raz. Jest ultra krótka, ale jest to kategoria książki, którą chce się wchłaniać, zatrzymać się w wybranym momencie, zastanowić, uronić łzę i pójść dalej. Osobiście przeczytałam te książkę w dwa dni (2 historię na 1 dzien),ale wrócę do tej pozycji za jakiś czas i na pewno będę czytać po jednej historii na 1 dzień. Chcę się wgryźć bardziej w tę historię, zanurzyć w nich i poczuć jeszcze bardziej.
Niesamowicie oczyszczająca książka, której mogłabym zarzucić kilka rzeczy. Ale po co? Ostatecznie i tak dostałam to czego oczekuje po tego typu literaturze- coś zrobiła tam ze mną w środku i za to jestem wdzięczna autorowi.
Polecam.
Ocena 7/10
IG: dozaczytania
Wiek: ciężko stwierdzić, ale może i osoba 14 plus też coś z niej dla siebie w tym okresie wyniesie.

Mam mieszane uczucia co do tej powieści.

6 691
    6 153