Bukareszt. Kurz i krew

Okładka książki Bukareszt. Kurz i krew Małgorzata Rejmer
Okładka książki Bukareszt. Kurz i krew
Małgorzata Rejmer Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina reportaż
reportaż
Sulina
Czarne
2013-09-11
2013-09-11
Bukareszt Rumunia miasto komunizm totalitaryzm dyktatura terror
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Ocena 8,1
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,0
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Kurz, krew i doskonały reportaż

436 9 63

Bardzo dobry reportaż.

Bardzo dobry reportaż.

Pani Małgorzata opisuje miasto z wnikliwością hobbystyczną. Piszę osobiście ale bardzo uniwersalnie. To co jest, poparte jest tym co było. To co może się zdarzyć zawsze jest życzeniem, marzeniem. Opowieść Bukaresztu snuję się, osiada i lepi.

Opowieść o Bukareszcie i samej Rumunii. Opowieść o Rumunach, ich doświadczeniach – bardziej historycznych, ale mających wpływ na dziejącą się teraźniejszość. Trochę reportaż, trochę krótkie nowelki na temat miejsc, osób, wydarzeń. Dużo o mentalności społeczeństwa, wpływie komunizmu na człowieka i relacje międzyludzkie. O megalomanii Ceausescu, architekturze, podziemiu aborcyjnym, przesądach mieszkańców, ich religijności. Autorka nie sili się na wnioski, raczej jest biernym obserwatorem przekazującym to czego sama doświadcza. Nie ocenia, nie ironizuje, opowiada.

Przed zapoznaniem się
z książką polecam odwiedzić Rumunię i Bukareszt. Wtedy możemy głębiej odczuć, jak Małgorzacie Rejmer udało się doskonale uchwycić ducha tego miasta.
Miasta zwanego chaos, monstrualnie potwornego, nieokreślonego, właściwie niemożliwego do opisania i zrozumienia. Poza tym, chyba najbrzydszej stolicy Europy ,ale zarazem miejsca fascynującego, bo stajemy niemi, z otwartymi ustami i nie wiemy, jak to nazwać.

Po dziesięciu latach od wydania książki w Bukareszcie niewiele się zmieniło, no może jest tylko trochę mniej psów.

Przed zapoznaniem się

Zbiór anegdot i ciekawostek raczej niźli reportaż. Wielotematyczna, część wiedziałem, jest kilka nowości.

Perspektywa pierwszoosobowo-trzecioosobowa, to znaczy pisane w pierwszej osobie, ale osoba ta jest z zewnątrz. Nie jest to zapis Rumunii widzianej przez Rumuna, ale Bukaresztu przez osobę, która do niego wyemigrowała. Ma to zalety - autorka nie jest obarczona brzemieniem przeżywania tego i może się emocjonalnie zdystansować od wydarzeń, ale ma też wady - bo wobec opisywanych realiów jest tylko biernym obserwatorem, ba, nawet nie obserwatorem, ale renarratorem, zatem musi konsolidować wiedzę obarczoną wspomnianym brzemieniem i przepuszczać ją przez pryzmat własnych wyobrażeń.

Wyszło całkiem w porządku. Momentami przebija delikatna pretensjonalność, sama forma skupienia się na negatywach jest przyjętą konwencją, którą na samym końcu autorka postarała się rozbroić. Z resztą, tak bułgarska jak i rumuńska mentalność codzienna jest skupiona wokół narzekania i dostrzegania owego kurzu, a nie tego, co pod nim, więc przybierając tę konwencję autorka mocno nasiąknęła duchem  tamtych stron.

Książka sprzed dziesięciu lat, tym czasem Rumunia w ciągu dekady wzbogaciła się dwukrotnie. Prawie że cud gospodarczy, przełamany tylko pandemia. Ciekaw jestem jak wyglądałaby druga część.

Ogółem w porządku, ale trzeba się nastawić na konwencję zgodną z tytułem, a nie kolorowe bajeczki z przewodników.

Autorka przechadza się ulicami miasta. I snuje opowieść. O blokowiskach, wałęsających się psach, zagrożeniu trzęsieniem ziemi. I o historii. I te fragmenty książki są najtrudniejsze. Posłużę się cytatem " To najstraszniejszy moment-kiedy trzeba się skonfrontować z własnym bestialstwem". Najgorsze jest to, że wydaje nam się, że tylko dawno temu ktoś, gdzieś stosował przemoc, wymyślne tortury. A to dzieje się ciągle. Wystarczy moment, aby wydobyć z człowieka to, co najgorsze.
Książka ciekawa, dająca do myślenia.

Bardzo fajnie i przystępnie napisany reportaż - zarówno o samym Bukareszcie, jak i Rumunii z punktu widzenia stolicy. Skupiający się głównie na ludziach i tym, jaki wpływ miała na nich "wielka historia", czyli tutaj głównie wydarzenia powojenne - komunizm i dyktatura Ceaușescu. Wszystko przeplatane własnymi doświadczeniami i wspomnieniami autorki z lat spędzonych w Bukareszcie, jednak w "zdrowej", niemęczącej ilości. "Bukareszt. Kurz i krew" zdecydowanie nie wyczerpuje opowieści o rumuńskiej stolicy, ale w ciekawy sposób przybliża ją czytelnikowi - zwłaszcza takiemu, który jednak o Rumunii, jej kulturze, zwyczajach, nie wie zbyt dużo. Dodatkowym smaczkiem były tu dla mnie rumuńskie powiedzonka, przysłowia, dowcipy - umiejętnie wplecione w tekst i w sposób nierzadko przejaskrawiony podkreślające niektóre typowe dla Rumunii zachowania. Początkowo trochę drażnił mnie chaos reportażu, że te opowieści nie są jakoś chronologicznie, historycznie ułożone, ale szybko przeszłam nad tym do porządku dziennego, zwłaszcza, że wiele opowieści trudno umiejscowić w konkretnym momencie. Książkę czytało mi się dobrze i szybko, trafiło do mnie spojrzenie Rejmer na Bukareszt i z chęcią wróciłabym do tego miasta, mając w głowie niektóre uwagi czy komentarze autorki.

Bukareszt. Kurz i krew to książka-zaproszenie. Zaproszenie do poznania historii miasta z trudną, bolesną przeszłością. Zaproszenie do miasta, ulicami którego spływała krew, miasta o specyficznej architekturze, miasta przepełnionego historiami jednostek, historiami przykurzonymi, ale pieczołowicie odkurzonymi przez Małgorzatę Tejmer. To książka-odkrywanie, odkrywanie Rumunii rządzonej żelazną ręką Ceauşescu, rewolucji, jaka dokonała się w grudniu 1989 r., a także odkrywanie Rumunii na swój pokrętny sposób pięknej i hipnotyzującej oraz szkaradnej jednocześnie. To książka-przewodnik, przewodnik po Rumunii komunistycznej i tej dzisiejszej, nieśmiało odradzającej się niczym Feniks z popiołów.

Małgorzata Rejmer splata ze sobą migawki ze współczesnego życia ze wspomnieniami Rumunów, którzy przywołują bolesne chwile z czasów panowania niegdysiejszego komunistycznego dyktatora Nicolae Ceauşescu. Pieczołowicie tka owe historie, tworząc koronkową panoramę Rumunii mocno pokiereszowanej, momentami paskudnej, a jednocześnie z jakąś nieokreśloną siłą przyciągającą, ponętną i na swój sposób piękną.

Autorka nie stroni od historii, lektura których przyprawi o gęsią skórkę (jak chociażby wstrząsający opis Eksperymentu Piteşti). Wyważa jednak dramaturgię swojej narracji licznymi anegdotami i ciekawostkami (przykładowo dotyczących wiary Rumunów w rzucanie złych uroków),czarnym humorem żywcem wyjętym z bukaresztańskich ulic. Nie uprzedmiotawia kraju ani jego historii, a zaprosiwszy do swojej opowieści rozmówców z krwi i kości sprawia, że jej obraz Rumunii nie tylko tętni życiem i emocjami, ale jednocześnie odczarowuje pejoratywny obraz narodu rumuńskiego.

Bukareszt. Kurz i krew jest książką, która została napisana w sposób porywający, nienudny. To opowieść, którą się chłonie. Z jednej strony to reportaż wstrząsający, z drugiej zapraszający do odkrywania kraju, do którego wbrew pozorom można pałać miłością i namiętnością. Tej nie sposób odmówić autorce. Rejmer pochyla się bowiem nad Bukaresztem i okoliczną rumuńską ziemią nie tylko z czułością i wrażliwością, ale i odpowiednią do skreślanej opowieści dosadnością czy pikanterią. Odpowiednio dozowane napięcie, wyczucie słowa i stylu sprawiają, że narracja ta jest poruszająca, żywa i barwna, przyprawia o dreszcze i mocniejsze bicie serca, pozostawia jednocześnie uczucie niedosytu oraz zwiększoną chęć poszerzania wiedzy na temat Rumunii i jej historii. Porywająca.

„Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzaty Rejmer to jeden z ciekawszych tytułów, jakie udało mi się przeczytać w ostatnich latach. Jest to książka, która w formie krótkich opowieści i spostrzeżeń ukazuje jedno wielu oblicz fascynującego miasta, jakim jest Bukareszt a wraz z nim jego mieszkańców.

Przyznam szczerze, że przed lekturą tego reportażu, poza podstawowymi faktami historycznymi nie wiedziałam zbyt wiele o Rumunii, a niemal wszystko to wiązało się z nakładanym przez lata obrazem Rumunów, mających więcej wspólnego z cyganami niż faktycznie z mieszkańcami tego kraju. Był to obraz niemal rasistowski, biorący pod uwagę jedynie negatywne cechy oparte na stereotypach i propagandzie, a niestety nie pomaga także sam fakt, że sama Rumunia politycznie w ostatnim stuleciu wpadała niemal z deszczu pod rynnę. Nigdy jednak nie powinno się wystawiać sądów nad kimś, a już na pewno nie nad całym narodem na podstawie szczątkowych informacji.
Oczywiście po przeczytaniu jednego reportażu nie uważam się za eksperta w temacie, jednak sposób, w jaki Małgorzata Rejmer opisała swoje przeżycia z podróży po tym kraju, pozwolił mi za fasadą własnego uprzedzenia, na które do tej pory nie zwracałam nawet zbytnio uwagi dostrzec, całe pokolenia ludzi i ich tragedii.

Gorąco polecam  „Bukareszt. Kurz i krew” nawet osobom, które rzadko sięgają po reportaże. Zapewniam, że nie będziecie rozczarowani, a zakładam, że lektura wyciśnie z was niejedną łzę i sami spojrzenie na ten kraj w całkiem innym świetle.

smutna

smutna