Andrzej Sapkowski

- Pisze książki: fantasy, science fiction, kryminał, sensacja, thriller, literatura piękna, reportaż, językoznawstwo, nauka o literaturze, komiksy, czasopisma, hobby
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 21 czerwca 1948
Andrzej Sapkowski
Znany przede wszystkim jako twórca postaci Wiedźmina, Andrzej Sapkowski zaliczany jest – zaraz po Stanisławie Lemie – do najczęściej tłumaczonych polskich autorów fantastyki. Jego twórczość przełożono na blisko dwadzieścia języków: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański, francuski, białoruski, litewski, czeski, słowacki, ukraiński, portugalski, bułgarski, serbski, fiński, włoski, szwedzki, holenderski, estoński, chiński, węgierski.
Andrzej Sapkowski - autor
Swoją karierę literacką Andrzej Sapkowski zaczął jednak od tłumaczenia na język polski opowiadania Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha w „Fantastyce”. Pierwszym opublikowanym przez niego opowiadaniem był Stalogłowy w „Wiadomościach Wędkarskich” w 1984.
Największą popularność Andrzej Sapkowski zyskał jednak zbiorem opowiadań i pięciotomową sagą o Wiedźminie. Pierwsza odsłona tego cyklu miała miejsce w grudniu 1986 w miesięczniku „Fantastyka”. Andrzej Sapkowski zdobył wówczas III nagrodę w konkursie literackim ogłoszonym przez to czasopismo. Główny bohater, Geralt z Rivii, jest mutantem, od dzieciństwa szkolonym do walki z potworami. Jednak nawet jako najemny morderca ma swój wewnętrznego kodeks etyczny. Bohater, którego stworzył Andrzej Sapkowski, zainspirował innych artystów na tyle, że powstały: komiks (6 zeszytów w latach 1993–1995), film pełnometrażowy, serial telewizyjny i gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. Cykl wiedźmiński był również bazą do serii gier komputerowych, wydanej przez warszawskie studio CD Projekt RED. Andrzej Sapkowski był konsultantem kreatywnym w serialu nakręconym przez Netflix. Jego prozie nadano również formę musicalu, którego prapremiera miała miejsce w 2017 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
Andrzej Sapkowski – autor fantastyki
Mimo protestów czytelników Andrzej Sapkowski podjął decyzję o definitywnym zakończeniu sagi o Wiedźminie. Zajął się pisaniem innych pozycji literackich, pozostając jednak wierny fantastyce.
Na swoim koncie Andrzej Sapkowski ma także eseje i słowniki dotyczących tego gatunku, w tym np. Świat króla Artura oraz Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Ponadto wydał zbiory opowiadań, takie jak m.in. Miecz przeznaczenia, Ostatnie życzenie, Coś się kończy, coś się zaczyna, Maladie i inne opowiadania. Do innych pozycji, jakie stworzył Andrzej Sapkowski, zaliczają się: Sezon burz, Trylogia husycka, Narrenturm, Boży bojownicy, Żmija.
Andrzej Sapkowski honorowy obywatel Łodzi
Andrzej Sapkowski od urodzenia związany jest z Łodzią, a od 9 lipca 2008 roku ma honorowe obywatelstwo tego miasta. Ukończył tam również XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa oraz Uniwersytet Łódzki. Wykształcony w zakresie handlu zagranicznego początkowo w nim pracował, sprzedając futra w firmie Skórimpex. Gdy w 2018 r. Andrzej Sapkowski obchodził swoje 70. urodziny, jeden z łódzkich skwerów otrzymał imię Wiedźmina, Geralta z Rivii.
Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich – polskich i zagranicznych, a w 2012 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył go srebrnym medalem Gloria Artis.
Na LC można o nim przeczytać m.in.:
https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13272/sukces-wiedzmina-i-andrzeja-sapko...
- 78 973 przeczytało książki autora
- 79 226 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki.
O miłości wiemy niewiele. Z miłością jest jak z gruszką. Gruszka jest słodka i ma kształt. Spróbujcie zdefiniować kształt gruszki.
Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać.
Lepiej bez celu iść naprzód niż bez celu stać w miejscu, a z pewnością o niebo lepiej, niż bez celu się cofać.
DYSKUSJE