Powrót z Bambuko

publicystyka literacka, eseje
Wielka Litera
2020-09-16
2020-09-16
asertywność empatia felietony humor ironia non-fiction pozytywne myślenie relacje międzyludzkie współczesne społeczeństwo
Inne

Wyróżniona opinia i

Powrót z Bambuko

przeczytanych książek 345 napisanych opinii 345

Bardzo miło wspominam inną książkę tejże autorki, dlatego też postanowiłam zapoznać się z jej nowszym 'dzieckiem'.

Mam wrażenie, że robi się tu nieco poważniej niż w "A ja żem jej powiedziała...". Poruszone zostały tematy: choroby, mediów społecznościowych, wychowywania potomstwa, ogólnych relacji międzyludzkich. Nawet jeśli któryś z nich mnie nie dotyczył, to z przyjemnością pochłaniałam rozdział za rozdziałem.

"Powrót z Bambuko" to według mnie najlepsza z książek Katarzyny Nosowskiej. Napisana z kobiecego punktu widzenia. Pełna emocji, ciekawych historii, przemyśleń, zabawnych sytuacji i anegdot.

Autorka pokazuje, że w każdej z nas tkwi ogromna moc i siła. Niestety bardzo często jest ona nam odbierana. Nasz głos staje się nieważny, a my jesteśmy niewidzialne i sfrustrowane. Autorka opisuje swoje dzieciństwo, trudne relacje z rodzicami, związki, macierzyństwo, pracę, przyjaźnie. Niczego nie owija w bawełnę. W swoich rozważaniach jest szczera, ale nie pompatyczna.

Podczas lektury łapałam się na tym, że żal mi było tej "małej Kaśki", która wiecznie miała siedzieć cicho. Fajnie, że dorosła Katarzyna zawalczyła o swój dobrostan. Przepracowała wiele. Przestała myśleć o tym, co ludzie powiedzą. Polubił siebie i dała sobie luz.

"Powrót z Bambuko" to mądra lektura, która zasługuje na Waszą uwagę.

Kasiu
10/10 w przeciwieństwie do tej co nie chciała
chodzić w ciuchach po nieboszczyku

Kasiu
10/10 w przeciwieństwie do tej co nie chciała
chodzić w ciuchach po nieboszczyku

Ciężka i zarazem lekka. Niby o życiu Kasi, ale jak bardzo o nas samych.

Ciężka i zarazem lekka. Niby o życiu Kasi, ale jak bardzo o nas samych.

Czasami zabawna, czasami wręcz szokująca (rozdział o I Komunii),a czasami po prostu mądra opowieść Kasi Nosowskiej o niej samej, o dzieciństwie i trudnej relacji z dorosłymi, o współczesności, o społeczeństwie i o ludziach. O osobistej przemianie. Można traktować jako terapię dla tych, którzy nie wierzą w siebie i ulegają presji. Czyta się szybko. Polecam, znacznie lepsza od poprzedniej książki tej Autorki.

Nie bez powodu Katarzyna Nosowska od lat jest Autorką świetnych tekstów do utworów muzycznych, skąd znam ją od samego początku Hey'a.
W swojej kolejnej książce bawi się słowem, gra skojarzeniami i zachęca czytelnika do zadumy nad światem i samym sobą. Wiele z opisanych historii i anegdot wpada prosto do serca bo są pisane ze szczerością, czasami taką aż do bólu. I za to od lat cenię Autorkę, że idzie swoją drogą, pod prąd wszelkim nurtom i ciągle się nie nudzi ani nie przynudza.
Książkę polecam wszystkim, którzy czy to z przygniecenia codziennością, czy z zagubienia zostali zrobieni w Bambuko.

Ciekawe spostrzeżenia. Humorystyczne teksty. Po lekturze pierwszej ksiazki Pani Katarzyny liczyłam na wesoła powtórkę, ale dłużyła mi się.

Czytanie tej książki było jak przekopywanie się przez trudną terapię. Słowa, choć zabawne, z uśmiechem kopały mnie w mózg. W tej lekturze było coś z macania językiem bolącego zęba - dziwnie przynosiła satysfakcję.

Katarzyna Nosowska, a raczej KASIA - zwyczajna, bardzo mądra kobietka, z którą mogłabym się zaprzyjaźnić. Niewątpliwie doceniam ją jako artystkę. Jej wkład w polską kulturę, zwłaszcza w świat muzyki lat 90. jest nieoceniony i absolutnie go nie podważam. Niemniej najfajniejsza i najbardziej fascynująca jest LUDZKA TWARZ tej artystki.

Jestem zaskoczona trafnością obserwacji i błyskotliwością Kasi Nosowskiej. Wiele mądrych myśli tutaj padło, dużo refleksji się we mnie budziło podczas czytania tej lekturki. Gorąco polecam wszystkim, którzy chcą żyć głębiej. Polecam również tym, którzy są w procesie odzyskiwania miłości do siebie samego. Tak - ja też na wiele lat dałam się zrobić w bambuko. Wciąż z tego wychodzę, ale trochę to jeszcze potrwa :)

Jestem zaskoczona trafnością obserwacji...

'' W bambuko robi się nas, a czasem my robimy innych, gdy tylko podejdziemy do stołu, przy którym gra w życie.''

Co czyni nas szczęśliwym, co oznacza słowo miłość, kreatywność, iluzja marzeń a nawet wstyd, co tak bardzo nas uczłowiecza, a co powoduje strach i przed czym, kim jesteśmy dla innych a czym dla siebie, czego tak bardzo pragnę w tym życiu a co mi doskwiera najbardziej. Każdy z nas zna te pytania, być może sam sobie je zadawał, czego od tego życia chce, no w większości przypadków pragnie spokoju, zdrowia ( tego co każdy życzy drugiej osobie podczas urodzin),spełnionej pracy, zarobków na miarę jego potrzeb, miłości która uskrzydla, gromadki dzieci, potem wnuków, wschodów i zachodów słońca, spokojnej starości i kwatery gdzieś w dobrym miejscu na cmentarzu. Ale gdzieś pomiędzy tymi pragnieniami toczy się egzystencja, rzeczywistość, gubimy rezon, otaczamy się różnymi ludźmi o różnych poglądach, charakterach, temperamentach, osobowościach, jedni są do rany przyłóż, empatyczni, kochani, wyrozumiali, tolerancyjni, ale spotykamy też toksyków, osoby które wchodzą w nam w życie z butami, bezpardonowo obarczając nas swoimi złotymi radami, osobami które lubią wiedzieć i używają plotki jak słów powitania ; dzień dobry ; którzy obgadują, którzy sieją ferment. Do tego nie zawsze nam wychodzi w miłości, bo szukamy za bardzo, za bardzo pragniemy być kochani, sami za bardzo kochamy, próbujemy zbawić świat, przyjaciół, rodzinę, być ponad wszystkim i wszystkimi, czy poświęcenie uświęca środki, gdzie w tym wszystkim jest nasz spokój ducha, przyzwolenie na bycie sobą co łączy wszystkie nasze wady i zalety, czy zawsze będziemy ścigać się z innymi o dobry przekaz własnego obrazu nakładając fałszywy filtr by sprzedać się w pięknym opakowaniu? A co jeszcze do przekazania ma nam sama autorka?

; Powrót z Bambuko ; to istniejący monolog który przekształcił się w dialog sugestii o świecie widzianym oczami autorki, jej spostrzeżenia są surowe, realistyczne, czasem śmieszne, czasem groteskowe, przede wszystkim mają na celu spojrzeć na nasze życie trochę krytycznie, a czasem oczekują że poluzujemy lejkę. Wiele jest odniesień do samych przeżytych doświadczeń, jej dojrzałości i dojrzewania do tego momentu w którym zrozumiała o czym w tym życiu chodzi, jej przywołujące treści nie są ubarwione, ale rzetelne, pragmatyczne, radosne niosące nadzieję, ale zawsze mocno stąpająca niby na ogół dostępna dla każdego kryjąca się za firanką nieśmiałości, wstydu, osoby, kobiety która nosi nadbagaż doświadczeń z którymi się dzieli, daje do myślenia, każde unieść się nad wyżyny, to rozmowa ze sobą o sobie, to droga którą kroczy jest jej wyborem i celem a także pokutą, błędy, potknięcia, samobiczowanie, kompleksy, brak akceptacji i niska samoocena, czy my ją aby na pewno znamy kiedy tak stoi w świetle fleszy, jupiterów, na scenie gdy śpiewa taka wyluzowana, taka Kaśka i kto by pomyślał ile kubłów pomyj wylano na nią, po to by dziś powiedzieć : ; A co mnie to obchodzi ;.

Ta książka jest dla każdego, dla kobiet, mężczyzn, jest plastrem na rany, jest drogowskazem i kierunkowskazem, możesz użyć jej w formie poradnika ale także jako formy terapii, jest mądra, śmieszna, zawiera wszystko to co już wiesz o życiu, a może i coś wniesie nowego i świeżego do Twojej egzystencji. Przekonajcie się sami.

• Audiobooki