rozwińzwiń

Data 1. wydania:
2017-09-17
9788381912174
Martyna Tomczak
bezrobocie bieda kryzys gospodarczy literatura faktu nierówności społeczne non-fiction podziały społeczne praca zawodowa pracownik reportaż robotnik rynek pracy USA utrata pracy wykluczenie społeczne życie codzienne ekranizacja
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Interesujący reportaż, pozwalający spojrzeć na Amerykę z innej perspektywy. Jednak brakowało mi w nim pewnej głębi i odkrywczości.

Znakomity reportaż, pokazujący nie tylko skalę nierówności w Stanach Zjednoczonych, ale także jeden z jej szczególnych przejawów, jakim jest nabyta bezdomność. Nie dotyczy ona - jak chcieliby apologeci neoliberalizmu - leni i obiboków, lecz często zubożałych ludzi z klasy średniej, których, jak się okazuje, od ubóstwa dzieli bardzo niewiele: krótka recesja, źle dobrany kredyt, brak spodziewanego awansu, który miał sfinansować studia dziecka itp. Pętla zadłużenia, jaką uruchomić może każde z tych zdarzeń, okazuje się potem niemożliwa do wyhamowania. Lektura ważna, bo coraz częściej podobne zdarzenia mają miejsce w Polsce i zapewne zapatrzenie w anglosaski model ekonomiczny nie pozostanie bez konsekwencji społecznych dla młodych Polaków.

Jessica Bruder spędziła trzy lata przygotowując reporterską książkę o zjawisku dość nowym w USA, a mianowicie o sytuacji starszych ludzi, którzy należeli do klasy średniej (niektórzy przepracowali w jednym miejscu 20-30 lat),a obecnie zamiast cieszyć się spokojną emeryturą, skazani są na ciężką pracę, na ogół fizyczną i życie w kamperze. Napisałam „skazani” i tu jest chyba pies pogrzebany: w zasadzie mogliby żyć inaczej, zmagać się z długami i, owszem, zapłacić czynsz, ale nie mieć na leczenie i rachunek za prąd czy jedzenie. Jedną z głównych przyczyn tego zjawiska jest krach na rynku nieruchomości w 2008 -2009 r. i jego następstwa. Ktoś stracił w krótkim czasie pracę, wraz z nią ubezpieczenie medyczne, a zaraz potem pojawiła się choroba, która pochłonęła wszystkie oszczędności. W parze szły czasem złe wybory życiowe, które jednak w innych okolicznościach nie miałyby tak tragicznych skutków. Czy ci nomadowie to bezdomni? Oni sami panicznie boją się tego określenia. Inni uważają, że odrzucili system. Niestety, to chyba system odrzucił ich. Zresztą, nie wiem. Podobno od czasów wielkiego kryzysu nie było tak wielu Amerykanów w drodze, wędrujących po kraju w poszukiwaniu sezonowych prac: w Amazonie (wątek harówki w tej firmie jest bardzo istotny),przy zbiorach buraka cukrowego, jako sprzątający na kampingach. Latem w magazynach na północy, zimą w parkach narodowych na południu. Ludzie w wieku powyżej siedemdziesięciu, a nawet osiemdziesięciu lat.
jednocześnie Bruder stara się pokazać, jak tradycyjna amerykańska dzielność, optymizm i robienie dobrej miny do złej gry, są w sytuacjo współczesnych nomadów interpretowane i przetwarzane.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Okazuje się, że słynny american dream dotyczy tylko nielicznych mieszkańców USA, a emeryci nie tylko w Polsce mają ciężkie życie. Z jednej strony w tej książce pokazane są trudy życia Amerykanów, którym się nie powiodło, z drugiej strony, możemy zobaczyć jak Amerykanie niesamowicie potrafią zaadaptować się do niekorzystnych warunków. Pokazany jest też ich niesamowity kult pracy. Książka w sumie nie była jakaś fascynująca, ale dobrze i szybko się ją czytało.

Amerykańskie społeczeństwo jest bardzo mobile. Kamperowi nomadzi to zjawisko ze sfery ekonomicznej, ponieważ taki tryb życia w pierwszej kolejności jest skutkiem przymusu ekonomicznego a nie wolnego wyboru stylu życia. Opisana w książce skala zaskoczy przeciętnego czytelnika, ale nie zapominajmy, że USA to też kraj innego pokrewnego i zaskakującego skala zjawiska - "food stamp". Książka smutna w wydźwięku. Czy w Polsce też doczekamy się naszej wersji nomadów?

Opowieść o życiu bez domu, bez emerytury, ale też bez zniewolenia konsumpcjonizmem i powinnościami dzisiejszego świata. Choć może to tylko pozory? Książka napisana dość nierówno, są lepsze i gorsze fragmenty. Ze względu na tematykę warto sięgnąć po tę pozycję.

Reportaż, który leczy całkowicie z "amerykańskiego snu". Genialnie napisana, lekkim ale dobitnym językiem. Ciekawie podzielona, temat ogólny przeplatany zbliżeniami na portrety róznych nomadów (książka nie ma u mnie 10/10 tylko dlatego bo na końcu książki zbyt bardzo autorka skupia się nie na temacie głownym a jednej nomadce).
Jest to literatura ciężka, nieoptymiostyczna choć stara się rozświetlić coś, sam nie wiem co bo to strasznie smutny temat przeplatany w jakis sposób pięknymi momentami.
Podziwiam autorkę za próbe życiua jako nomadka.

Jest to literatura ciężka, nieoptymiostyczna...

Moje postrzeganie życia przez pryzmat podróżowania kamperem, uległo całkowitej zmianie po przeczytaniu książki. Osobiste doświadczenie wakacyjnej przygody, ni jak się ma do życia na stałe w aucie, autobusie, przyczepie tudzież innym transporcie kołowym. Codzienna "przygoda" staje się bardziej akceptowalną udręką, niż przyjemnością. Patrząc na losy bohaterów, doznanie straty staje się bliskie i bardzo realne. Bezdomność, bezmiejscowość, to już nie tylko problem Ameryki.

Książka o ludziach, którzy nie mogli sobie pozwolić a utrzymanie mieszkania, zaczynają żyć w busach, vanach i kamperach. Książka przedstawia ich jako ludzi zaradnych, wytrzymałych i pełnych optymizmu. Na pewno tacy są, ale boy, oh boy - nie oszukujmy się, żyją w chujowym systemie, który ich przeżuwa i wypluwa, a nawet w takiej sytuacji nie przestaje ich wykorzystywać - ktoś musi pracować sezonowo. To dobra książka i myślę, że dobrze przedstawia kawałek Stanów i życia tamże. Ale choć bardzo próbuje, to nie jest optymistyczna lektura

Czy wierzycie w „amerykański sen”? Jeżeli tak, to „Nomadland” skutecznie Was z tej wiary wyleczy.

„Istnieli zawsze: wagabundzi, włóczykije, wędrowni pracownicy, niespokojne duchy. Jednak teraz, w trzecim milenium, pojawiło się nowe koczownicze plemię.”

Poziom nierówności społecznych w Stanach Zjednoczonych jest najwyższy wśród wszystkich krajów rozwiniętych, a podziały klasowe pogłębiają się tak mocno, że niektórzy zaczynają mówić o systemie kastowym. Ile osób, tyle historii: recesja pochłaniająca oszczędności, brutalny rozwód, choroba, pożyczka zaciągnięta na nietrafione studia, redukcja stanowiska pracy. Kończy się podobnie: sześćdziesięcio-, siedemdziesięcio- czy osiemdziesięciolatkowie przeprowadzają się do busów, kamperów, a nawet osobówek, ponieważ nie stać ich dłużej na czynsz i życie. Jeżdżą po kraju, imając się dorywczych prac, często ciężkich fizycznie i słabo opłacanych, bez gwarancji zatrudnienia i świadczeń zdrowotnych. Nie lubią słowa „bezdomny”, wolą nazywać się „bezmiejscowymi”, więcej w tym poczucia godności i pozoru wolnego wyboru. Jak mówią: „równie mocno jak pożywienia i dachu nad głową potrzebujemy nadziei. A w drodze jest nadzieja.”

Jessica Bruder podeszła do tematu na poważnie. Kupiła kampera, nocowała na dziko, spróbowała pracy w Amazonie i przy zbiorze buraków, przez kilka lat jeździła na zloty workamperowców, nawiązała przyjaźnie i została zaakceptowana przez środowisko wędrowców. Dzięki temu dotarła dużo głębiej niż przygodni reporterzy, zdrapując pozłotkę pozytywnego myślenia (amerykańskiego sposobu na kłopoty) i poznając zarówno blaski, jaki i cienie nomadycznej rzeczywistości.

Muszę przyznać, że jestem pełna podziwu dla bohaterów reportażu. Większość z nich to emeryci, często z poważnymi problemami zdrowotnymi, zmuszenie do ciężkiej harówki (choćby w takim Amazonie, na dziesięciogodzinnych zmianach, pokonując po 20 km dziennie po betonowych podłogach, ale hej, Amazon zapewnia darmowe środki przeciwbólowe) i mieszkania w spartańskich warunkach. Pomimo tego zachowują optymizm, nawiązują przyjaźnie i pomagają sobie jak mogą.
Smutne jest też, że taki sposób życia to wciąż „przywilej” białych, którzy przyłapani na nocowaniu w niedozwolonych miejscach dostaną pouczenie i zostaną poproszeni o odjechanie. Natomiast „w czasach gdy nieuzbrojeni Afroamerykanie giną z rąk policjantów w trakcie kontroli drogowych”, dla czarnej społeczności bycie nomadą jawi się jako zbyt ryzykowne.

Kończąc lekturę, chciałoby się westchnąć za Cormakiem McCarthym, że „to nie jest kraj dla starych ludzi”. Lekturę bardzo polecam, a sama rozglądam się za filmem, który powstał na jej podstawie.

Zapraszam na IG zaczytana_farmaceutka

2 181