Nieczułość

Okładka książki Wierzymy w wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...

Piękna historia opowiadająca o sile miłości sióstr i silnym związku z matką. Trzy siostry, każda inna a jednak bardzo ze sobą związane. Każda ułożyła sobie życie, ale wciąż wracają do domu rodzinnego, do matki.

Życie szare i zwyczajne, ciągnące się mozolnie przez pokolenia. Ból zadawany przez najbliższych, bez którego żyć się nie da. Miłość trwoniona i wydzielana kroplomierzem, a zawsze ta sama, choć dla każdego inna. Cztery Córki, różne jak pory roku. Matka, która je łączy i dzieli zarazem. A w tym wszystkim ONI: sprawcy rozkosznego cierpienia, znienawidzeni ukochani i kochający wrogowie. Wysmakowana, szaro-swojska wersja Smażonych, Zielonych Pomidorów, bez grama lukru, za to z flaszką bimbru.

Piękna powieść utalentowanej autorki. A do tego miałam okazję zobaczyć jej teatralną adaptację w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Dusza nakarmiona.

Dziewcza Góra to niewielka wieś na Kaszubach, w której Rozela, samotna matka, wychowuje trzy córki: Gretę, Trudę i Ildę.

Powieść toczy się niespiesznie przez wiele lat, od tragicznych wydarzeń wojennych, aż po lata 80-te XX wieku. Tytułowa nieczułość ma chronić bohaterki przed przeciwnościami losu i okrutnymi wydarzeniami.

Tej nieczułości nie dostrzegamy jednak między nimi. Rozela i córki są ze sobą niezwykle związane, a rodzinny dom jest dla nich azylem, w którym nie raz znajdują schronienie w trudnych chwilach. Bo to właśnie tutaj wracają po wsparcie, miłość i bliskość.

Martyna Budna stworzyła opowieść o kobietach, które solidarnie stawiają czoło trudnej polskiej historii i jeszcze trudniejszym losom wiejskich kobiet. To nie jest łatwa lektura – trochę w reporterskim stylu autorka pokazuje tę nieczułość, która pozwoliła Rozeli i jej córkom przeżyć okupację, biedę, komunizm, stracone miłości i samotność. Tytułowa nieczułość w końcu okazuje się wielką i wzruszającą czułością do matki i sióstr.

Książka przypomina mi trochę „Chłopki”, bo w podobny sposób opisuje niezwykle trudne losy kobiet na przestrzeni lat. Gdy połączymy je z bolesną historią Kaszubek, otrzymamy dojmujący obraz. Bardzo polecam.

Tej nieczułości nie dostrzegamy jednak między...

piekne doświadczenie bycia babą, urządzania kuchni-chlewu hodowlanym świniom (żeby miały ładnie),ćwiczenia miłosnych póz przed lustrem schowanym w szafie i kupowania szminki za pieniądze przeznaczone na chleb.

Gdy tylko ją wypożyczyłam, od razu na przystanku przeczytałam 70 stron. Można się zatracić w życiu tych 4 kobiet na kaszubskiej wsi. Jeszcze w żadnej przeczytanej przeze mnie książce tyle się nie działo na jednej stronie. Sama miałam podobną rodzinę, ale chyba wybrałabym życie w tej książkowej. Pani Martyno, gdzie tu nieCZUŁOŚĆ ?

Mam ogromną słabość do tej powieści. Warto.

Mam ogromną słabość do tej powieści. Warto.

Piękna opowieść. Wbrew tytułowi, pełna czułości. Zachwyciła mnie od pierwszego do ostatniego zdania.

W małej wiosce na Kaszubach mieszka Rosela z trzema córkami. Wychowuje je sama bo mąż rzadko się pokazuje, wyjeżdża, a ona wychowuje kolejne dziecko. O wszystko musi troszczyć się sama. Na pozór jest nieczuła i tego uczy swoje córki ale w rzeczywistości jest ciepłą kobietą i trzyma calą rodzinę w garści. Historia kobiet przeplata się z historią kraju: wojna, rządy Sowietów, rządzenie komunistów. Bardzo ciekawa powieść, debiut literacki.

Tym razem do lektury zachęciła mnie akcja #gdanskczyta.
Niestety czuję się zawiedziona. Książka wciągnęła mnie dopiero od połowy, a kaszubskości poza nazwami miejscowości w niej nie dostrzegłam.

Tym razem do lektury zachęciła mnie akcja #gdanskczyta.