Przyjaciółka

Albatros
2024-03-13
2024-03-13
Maria Gębicka-Frąc

Okładka książki Dublerka Holly Brown, Sophie Hannah, Clare Mackintosh, B.A. Paris
Dublerka Holly Brown, Sophie...

jest to chyba najsłabsza książka B.A. Paris. czytało się ją baaardzo długo, nie było tego dreszczyka emocji i niepokoju, który towarzyszył mi przy innych pozycjach tej autorki. bohaterowie byli tacy hmm... bez wyrazu, intryga praktycznie żadna... jedyny plus w tym wszystkim to epilog... moim zdaniem te kilka stron jest ciekawsze niż cała książka. sądzę, że nie prędko skuszę się po nowe pozycje tej pisarki

Czytałam różne opinie o tej książce, jedne lepsze, inne gorsze. Osobiście twórczość autorki bardzo lubię i zawsze z chęcią po nią sięgam, tym razem też.
Akcja książki biegnie po mału, niespiesznie, pokazując nam relacje międzyludzkie i pozwala poznać bohaterów. Pokazuje nam, że nie każdemu można ufać. Prowadzi nas z pozoru przez prosty labirynt kłamstw, niedopowiedzeń, intryg i... wyprowadza nas manowce.
Czyta się świetnie, może zabrakło mi trochę napięcia jak na thrillery psychologiczne przystało ale....
Epilog zaskakujący i trochę mi zrekompensował niedociągnięcia.

Iris i Gabriel, małżeństwo, które można powiedzieć, że zdobyło w życiu wszystko. Mają piękny dom, cudowną córkę, przyjaciół którymi są Laure i Pierr'e. Jednak to wszystko się kończy, gdy w pobliskim kamieniołomie nastoletni syn sąsiadów ulega wypadkowi, a podczas jego ostatnich chwil jest przy nim Gabriel i to on musi nosić ciężar ostatnich słów chłopaka.
Iris wspiera w radzeniu sobie z traumą męża, ale w tym czasie pojawia się u nich Laure, która obwieszcza przyjaciółce, że Pierr ją zdradził. Kobieta zostaje u przyjaciół i jest u nich tak długo, że małżeństwo ma powoli tego dosyć i sami próbują się dowiedzieć co tak naprawdę zaszło.
Pojawia się coraz więcej tajemnic, nieufności i negatywnych odczuć. I w tym wszystkim tylko jedna osoba zna całą prawdę.
Uwielbiam książki autorstwa B.A. Paris. To jak w swoich bohaterów wkłada całą pasję i są jak żywi. Tutaj jest tak samo. Historia Iris i Gabriela, Laure i Pierr'a, a także nowych sąsiadów i ich ogrodnika po prostu mnie wciągnęła i nie chciała wypuścić. A finał powieści był dosłownie dopięty na ostatni guzik. Jedyne co mnie drażniło to Iris i jej cackanie się z Laure w pewnych momentach gdzie mogła być bardziej stanowcza. Ale pomimo tego minusiku i tak serdecznie polecam.

Iris wspiera w...

Mam mieszane uczucia. Pierwsza połowa książki mnie zaciekawiła, druga część wlekła się niesamowicie i miałam wrażenie, że to co czytam nie ma żadnego ładu i składu. Jednak przyznaję że epilog mnie pozytywnie zaskoczył.

rewelacyjna książka!!! To właśnie jedna z tych, która sie kocha od pierwszej strony

Z twórczością autorki mam mieszaną relację, to znaczy przeczytałam wszystkie jej książki, ale nie każda mnie uwiodła. Ta była na pewno lepsza (moim zdaniem) niż Uwięziona.
Historia małżeństwa- Iris i Gabriela, którzy po powrocie z urlopu, zastają w swoim domu przyjaciółkę Laure. Ta oznajmia im, że mąż ją zdradził. Małżeństwo otacza kobietę wsparciem i opieką, jednak z czasem staje się Ona dla nich dosyć uciążliwą lokatorką.
Co z tego wyniknie? Jakie tajemnice skrywa każdy z bohaterów? Tego dowiecie się sięgając po tę książkę.
Dla mnie tym razem była to bardzo dobra historia, pełna zagadek, niejasności, kierująca podejrzenia czytelnika na niewłaściwe osoby. Takie historie lubię. Nie było tu krwawych scen, lecz pełno niedomówień i domysłów,sama akcja toczyła się powoli, aż do ostatniego rozdziału. Pomysł na historię bardzo dobry, bohaterowie wielowymiarowi, autorce udało się tchnąć w nich życie. Do końca nie rozgryzłam tego, kto był za wszystko odpowiedzialny.
Przyczepić mogę się do tego, że sprawcy wszystko poszło nadzwyczaj gładko, bez żadnych potknięć. 😉
Mimo wszystko polecam, bardzo dobrze spędziłam z nią czas. 🔥

B.A. Paris w swojej najnowszej powieści prowadzi nas przez zawiłą relację międzyludzkich powiązań. Pokazuje, że nawet najbliższym osobom nie zawsze możemy w pełni zaufać.

To zaskakująca historia, która nie bez powodu zdobyła rozgłos na całym świecie. Autorka już na przykładzie swoich wcześniejszych powieści pokazała, że drzemie w jej dłoniach ogromny talent i dziś tylko utwierdza nas w tym przekonaniu. Swoją opowieść prowadzi plastycznym językiem, który idealnie rozgrywa w naszej wyobraźni odpowiednie sceny i zaprasza do labiryntu kłamstw, intryg oraz niedomówień, które wymykają się wszelkim schematom. W powieści skupiamy się na ludzkich zachowaniach, na bliskich interakcjach a także na analizie sylwetek postaci, zarówno tych pierwszoplanowych jak i pojawiających się w tle, ponieważ jak się szybko okaże każdy ma tutaj coś do powiedzenia. To silnie psychologiczny thriller, który zaskakuje gęstą i mroczną atmosferą i który skrupulatnie prowadzi nas do mrocznego finału.

Muszę przyznać, że to najbardziej zawiła historia B.A. Paris jaką do tej pory przeczytałam. Na przestrzeni 350 stron pojawia się tak dużo postaci, że miejscami potrzebowałam chwili przerwy, aby to wszystko poukładać sobie w głowie. W dodatku wydaje się, że każdy skrywa głębokie tajemnice i to co mówi niekoniecznie pokrywa się z tym co robi. Skupiamy się na losach bohaterów mieszkających na przedmieściach, którzy wydają się przypominać na samych a jednak im głębiej zaczynamy wczytywać się w ich historię, tym mocniej drżymy o to co wydarzy się na kolejnych stronach. Spokojne małżeństwo, ze szczęśliwym stażem, wychowujące idealną córkę zaczyna angażować się w sieć zawiłych powiązać między sąsiadami, gdzie nie tylko dochodzi do dramatycznego wypadku, ale i pojawiają się nowe osoby zaskakująco powiązane ze sprawą.

Nie chcę wam zdradzać zbyt wiele z fabuły, ponieważ ogromną przyjemnością jest odkrywanie na własną rękę powiązań między postaciami a także rozgryzanie ich tajemnic, ale zapewniam, że podczas lektury na pewno nie będziecie się nudzić. Początkowy schemat – piękny dom, idealne małżeństwo i spełniona rodzina, powoli zmienia się w walkę o przetrwanie i dramatyczny wyścig o zdrowy rozum. Akcja jest dynamiczna, nieustannie co się dzieje, gęsty mrok prowadzi nas do kolejnych zaskakujących odkryć a my czujemy się w pełni zaangażowani we wszystko co dzieje się dookoła jakbyśmy sami byli naocznymi świadkami dramatycznych wydarzeń. Autorka niezwykle pozytywnie mnie zaskoczyła wykorzystanym potencjałem swojej powieści i po raz kolejny pokazała z przytupem jak dobrze potrafi prowadzić czytelników przez wymykające się wszelkim schematom powieści psychologiczne.

"Przyjaciółka" to historia, która trafi nawet do najbardziej wymagającego czytelnika. Mroczna, intensywna w odbiorze a także silnie wpływająca na nasze szare komórki lektura, w której jak się okazało, wszystko może się wydarzyć. Książka jedyna w swoim rodzaju, doskonale napisana i poprowadzona z charyzmą, dzięki czemu strony praktycznie przerzucają się same. W poszukiwaniu thrillera, który wzbudzi wiele skrajnych emocji i nie wyjdzie z naszej głowy nawet długo po zamknięciu ostatniej strony – oto wybór idealny.

Ma klucz do twojego domu. Pojawia się nagle i nie chce odejść .
Kiedy Laure dowiaduje się o zdradzie męża, bez zastanowienia przyjeżdża do przyjaciół, na których zawsze może liczyć . Iris i Gabriel nalegają, by Laurę czuła się u nich jak u siebie i została tak długo, jak tego potrzebuje. Mijają dni i tygodnie, Laurę nosi ubrania Iris, śledzi każdy jej ruch i .. wypytuje o niedawna śmierć chłopaka z sąsiedztwa. Atmosfera nieufności i wzajemnych podejrzeń niebezpiecznie się zagęszcza, piętrzą się sekrety, rodzą oskarżenia.
Jest tylko jedna osoba, która dokładnie wie, co ty się naprawdę dzieje .
Czy sekret, który skrywa, wyjdzie na jaw ?

Ma klucz do twojego domu. Pojawia się nagle i nie chce odejść .

wow! tego się nie spodziewałam, zakończenie lepsze niż przypuszczałam. Całość nieodkladalna mimo, że nie było fajerwerków. Dobrze skonstruowana fabuła

Dla mnie pozycja w pierwszej trójce powieści tej autorki. Zakończenie zaskakujące i dość spójne.

• Audiobooki
  • Thriller