Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych

Okładka książki Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych
Aleksandra MizielińskaDaniel Mizieliński Wydawnictwo: Dwie Siostry popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Dwie Siostry
2020-04-01
2020-04-01

Okładka książki Wielka podróż dziadka Eustachego Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Ocena 7,3
Wielka podróż ... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu Natalia Baranowska, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Ocena 8,2
Daj gryza. Sma... Natalia Baranowska,...
Okładka książki MAPY, których nie masz. Zestaw 24 map uzupełniających wydanie podstawowe Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Ocena 8,8
MAPY, których ... Aleksandra Mizieliń...
Okładka książki MAPY. Edycja fioletowa. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Ocena 8,8
MAPY. Edycja f... Aleksandra Mizieliń...

Ocena 8,2
Daj gryza. Sma... Natalia Baranowska,...
Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Ocena 8,3
Drzewa Wojciech Grajkowski...

Całkiem zabawna i piękna książka o wiewiórce i żubrze. Śledzimy te zwierzęta w ich podróży przez świat. Pretekstem jest poznanie rodziny nieco bojaźliwego żubra Kuby. Zwiedzimy z nimi osiem pięknych parków na całym świecie i dowiadujemy się o wszystkim, co tam żyje i rośnie i jak zmieniło się to na przestrzeni lat. Uczymy się również ogólnych faktów natury i tego, jak działają rzeczy. To świetna książeczka do odnajdywania ciekawostek, bo rysunki są barwne i wieloelementowe, a i sam format książki dość duży. Jest pisana w formie komiksu i zarazem poradnika. Idealna albo do czytania dziecku i pokazywania poszczególnych obrazków albo do czytania np. na podłodze przez samo dziecko, gdyż duży i prosty font pozwala na samodzielne zapoznanie się z lekturą.
Więcej na: https://konfabula.pl/nowe-lektury-2021/

1905
1902

Bardzo ciekawy i sprytny pomysł na przekazanie wiedzy. Bo niby to tylko komiks, dziecko wciąga się w akcję i nawet nie zauważa, że przy okazji się uczy. Co więcej, uczy się również dorosły czytelnik, ponieważ informacje zebrane przez autorów nie są oczywiste i podstawowe. A o czym można się dowiedzieć? O parkach narodowych, ich położeniu i mieszkańcach. I to zarówno tych zwierzęcych, jak i roślinnych. Dodatkowo dowie się trochę o ekosystemach, niszach ekologicznych, rozpadzie węgla, ochronie gatunków. I to wszystko mimochodem, niezauważalnie dla akcji komiksu. Mnóstwo ilustracji zwierząt, roślin, map. Można prześledzić wędrówki bohaterów, można zachwycić się przyrodą. Zauroczyła mnie ta książka. Mojego małoletniego czytelnika również. Nie mógł się doczekać dalszego ciągu, więc zabrał się do lektury na własną rękę. I wracał do niej kilkakrotnie. Polecam

Fantastyczna książka popularnonaukowa dla dzieci.

Żubr Kuba i wiewiórka Ula wybierają się w podróż po 8 parkach narodowych w różnych miejscach kuli ziemskiej. Ciekawa forma komiksu + niesamowita ilość wiedzy z biologii, geografii, historii. Liczne ciekawostki, któych z pewnością nie wyczytają ze szkolnych podręczników. Warto też informacje o parkach, roślinach i zwierzętach w nich żyjących dodatkowo "uzupełniać" filmami z YouTuba co będzie z pewnością dodatkową atrakcją i z pewnością utrwali zdobytą wiedzę.

Jest to książka na lata. Doskonały pomysł na prezent.

Fantastyczna książka popularnonaukowa dla dzieci.

To jest wyjątkowa książka. Kocha ją mój trzylatek, który dzięki niej uczy się mówić (głównie imiona ukochanych przez niego zwierząt/bohaterów) i prosi o oglądanie bizonów w parku yellowstone na youtubie (!). Kocha ją także mój sześciolatek, dla którego komiks jest źródłem wiedzy m.in. o żubrach i gejzerach. Moim zdaniem to książka na lata. Ma piękną i przystępną dla dziecka formę komiksu a jednocześnie ilość i jakość przedstawionej w niej wiedzy jest bardzo duża. Nawet dla mnie, jako osoby dorosłej, jest w niej masa ciekawych informacji. Może nieco przytłoczyć tą intensywnością, ale ja z serca polecam ją każdemu czytelnikowi, którego interesuje geografia i przyroda.

„Którędy do Yellowstone?” Aleksandry i Daniela Mizielińskich to kolejne po książkach „Pszczoły” i „Drzewa” wielkoformatowe wydanie Wydawnictwa Dwie Siostry, po które zdecydowaliśmy się sięgnąć, ale dopiero, kiedy znalazła się na półce w filii naszej Biblioteki Miejskiej. Dlaczego?
Ponieważ początkowo zraziło nas do niej zastosowanie komiksu w dużym formacie, choć przyznam, iż zabieg ten jest interesującym eksperymentem.
To właśnie jego bohaterowie – żubr Kuba i wiewiórka Ula zabierają małego czytelnika w podróż do ośmiu parków narodowych w różnych częściach świata. Książka przeznaczona jest dla dzieci od siódmego roku życia, ale mojemu ośmiolatkowi ciężko było połapać się w komiksowej historyjce przeplatanej wieloma ciekawostkami i kartami edukacyjnymi bez mojej pomocy. Nie wiem, czy dzięki takiej formie wiele utkwi mu w pamięci. Mam nadzieję, że tak, bo to naprawdę interesujące wiadomości, których na pewno w dużej mierze nie pozna ze szkolnych podręczników. Jedno jest pewne, humorystyczny charakter komiksu, rozładowuje nagromadzenie wiadomości ze świata przyrody, geografii, czy historii.

Jeśli tak, jak my tęsknicie za podróżami, macie dość czterech ścian, w których jesteśmy zmuszeni przez lockdown przebywać praktycznie non stop, to jest to idealna propozycja by wybrać się z dziećmi w podróż po świecie. Od rodzimego Białowieskiego Parku Narodowego, przez amerykański Yellowstone, Park Narodowy Grenlandii po indonezyjski Park Narodowy Komodo. Od amazońskiej puszczy przez afrykańską pustynię po chiński las bambusowy.

Warto mieć tę pozycję na półce, by pokazać dzieciom, jak różnorodny, barwny i ciekawy jest świat, a nauka nie musi być nudna!
Naprawdę świetnie można spędzić przy niej czas z dzieckiem.
To również rewelacyjny pomysł na prezent.
Polecam

Gotowi na nową przygodę z Mizielińscy team? Kto nie zna „Map”, czy „Pod ziemią, pod wodą”, albo „Podziemnika”?

Mizielińscy są multi-zdolni, mają dar przekazywania wiedzy najmłodszym w arcyciekawy sposób. Podejrzewam, że są także zwariowani, bo z każdą kolejną książką idą dalej, głębiej, lepiej, aby zaskakiwać czytelnika. Odkrywają przed nami nowe lądy i szlaki, eksperymentują z formą, treścią, tak jak w Mapach, no to oczywiste, każdy wie jak wyglądają. Ale ich najnowsza książka jest moim HIT'em tego roku w kategorii książki dla dzieci. Zresztą, nie masz dzieci to nic, kup tą książkę, a dowiesz się wiele.

„Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to rewelacyjny komiks popularnonaukowy, ale też atlas zwierząt i roślin. Pełen ogromu ciekawostek, świetnego humoru i interesujących bohaterów.

Na początku poznajemy parę przyjaciół z Białowieskiego Parku Narodowego. Rezolutną wiewiórkę, Ulę, która ma zwierzęce ADHD i energia ją rozpiera oraz wycofanego, czasem wręcz neurotycznego żubra, Kubę. Po otrzymaniu tajemniczego listu od dalekiej kuzynki żubra, zabierają nas w niezwykłą podróż po parkach narodowych całego świata.

Konstrukcja tej książki jest niezwykła, piękny przykład wykorzystania każdego skrawka papieru; spis treści w formie mapy znajduje się już w wyklejce i przedstawia plan podróży pary włochatych przyjaciół. Jest tam także obrazkowy wykaz wszystkich zwierząt, które występują w tym w komiksie edukacyjnym.

Na początku każdego rozdziału zobaczymy cały park, który zwiedzają. Występującą tam roślinność czy zamieszkujące go zwierzęta, oczywiście wszystko jest podpisane, żeby nie było pomyłek w określeniu np. pandy wielkiej i pandki rudej.

Jak już wspominałam, autorzy w bardzo przystępny sposób przekazują wiedzę najmłodszym, dzięki temu dowiemy się kim byli bartnicy, skąd wzięły się bizony w Stanach Zjednoczonych, czy jak funkcjonuje ekosystem.

Są tu także, nie tylko ciekawostki przyrodnicze, ale umiejętnie przemycone opowieści historyczne, o tym jak pierwszy mieszkańcy Ameryki polowali na bizony czy np. jak odkryto Nową Zelandię.

Pięknie zostało pokazane zróżnicowanie każdego parku, od zielonej Białowieży, po pustynny park Namib-Naukluft, mroźny park Grenladnii czy pełen egzotyki park Fiordland, znajdziemy mnóstwo dobrych rad i wskazówek; jak żyć bez wody i w pustynnym upale?, co to jest zorza polarna?.

Cudownym uzupełnieniem tego komiksu mogą być puzzle „Zwierzęta na mapie” i „Wszystko na mapie” również od genialnych Dwóch Sióstr @dwiesiostry

Wiecie co, mam ogromną nadzieję, że powstanie kiedyś z tego program edukacyjny dla dzieci, albo idąc dalej, Mizielińscy stworzą audiobooka, to by dopiero były przygody.

To wydaje się niemożliwością, a jednak zrobili to znowu. Mizielińscy, nasi współcześni Themersonowie, nie wiedzą, gdzie jest sufit, a kto wie, może w ogóle go nie mają. Praktycznie z każdą kolejną książką są coraz lepsi, eksperymentując z formą, treścią, stosując autocytaty, bawiąc się z czytelnikami, puszczając nieraz oko tym, którzy już znają ich książki, co nie znaczy, że nie znając ich twórczości nie można zacząć w tym miejscu. Można albo nawet trzeba, jeśli czytasz te słowa, zamawiaj tę książkę natychmiast, nawet jeśli nie masz dzieci.

Omawiana książka jest nawet lepsza niż doskonałe Mapy i fenomenalne Pod ziemią / Pod wodą.

Czego tu nie ma: jest komiks, książka przyrodnicza, album, atlas... Autorzy nie znają barier gatunkowych, a być może tworzą swoje: Którędy do Yellowstone jest jakby dwie poprzednie książki miały potomstwo albo uległy ewolucji, by użyć dwóch biologicznych metafor. Jestem pewien, że będzie tak, jak zawsze: ogromny sukces w Polsce i na świecie, kilka kontynuacji, a nawet wysyp podobnych, często nawet niezłych, ale nie wytrzymujących porównania z pierwowzorem podobnych pozycji.

Na koniec dobra rada: jeśli chcesz czytać tę książkę dziecku, zagospodaruj na to jak najwięcej czasu. Bardzo możliwe, że będziesz zmuszony przeczytać całą na raz. Piszę to, żebyś później nie miał pretensji, że nie ostrzegałem.
Dla mnie plebiscyt na książkę roku dla dzieci jest już rozstrzygnięty, chyba że kwartet Mizielińskich i Dwóch Sióstr postanowi wydać coś przed Gwiazdką. :)

jest w wersji komiksu i dla 9 latków 7+

jest w wersji komiksu i dla 9 latków 7+

fajny i zabawny komiks

fajny i zabawny komiks

Dodaj cytat z książki Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych

Video

Video