Panny z "Wesela". Siostry Mikołajczykówny i ich świat

biografia, autobiografia, pamiętnik
2020-10-07
literatura polska dziennik wspomnienia Wesele Jawiga Mikołajczykówna Anna Mikołajczykówna Maria Mikołajczykówna

Oj „Wesele”, ech „Wesele” lektura ze szkoły średniej, klasyk wiadomo i znać trzeba. Ale książka Śliwińskiej, to też przybliżenie innych bohaterów dramatu oraz okoliczności doprowadzających do owego wesela.
Jest również historią trzech sióstr, historią ich losów, czy jak kto woli ich przeznaczenia.
Mamy tu również ówczesną wieś z jej obyczajami, obrzędami społecznymi...

Jestem zachwycona. Czytałam też poprzednie teksty pani Moniki Śliwińskiej ("Muzy Młodej Polski" i "Wyspiański. Dopóki starczy życia") i muszę przyznać, ze odmalowują razem cudowny obraz epoki i ludzi. Ale rozpatrywane osobno wcale nie są gorsze i niczego się nie traci.
"Panny z 'Wesela'" to po prostu wspaniałą opowieść o pewnej dużej, gwarnej Rodzinie i o tle, o epoce w...

Monika Śliwińska to autorka doskonałej, wręcz mistrzowskiej biografii Wyspiańskiego. Nic dziwnego, iż kolejna jej książka jest tak silnie z Wyspiańskim związana.
Tym razem autorka opowiada nam fascynująca historię o Annie, Jadwidze i Marii Mikołajczykównach, bronowickich rodzinach, bronowickich kobietach, obyczajach, dniu codziennym i odświętnym.
Panny z "Wesela"... to nie...

bardzo ciekawa, świetnie udokumentowana- jestem pod dużym wrażeniem warsztatu tej autorki

Na półkach: , , , ,

Odkąd zobaczyłam tę książkę w zapowiedziach, czekałam na nią z niecierpliwością i wiedziałam, że muszę ją mieć.

Kupiłam (tak, za własne pieniądze, to nie jest egzemplarz recenzencki), przeczytałam i...jestem zachwycona.

Uważam "Wesele" za arcydramat. Zawsze fascynowali mnie jego bohaterowie, ci, mający swoje rzeczywiste pierwowzory. Tak więc książka Moniki Śliwińskiej...

Dyskusje

• 2020