Łaska

Okładka książki Łaska Anna Kańtoch
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Łaska
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Czarne Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller

Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 3 Anna Askaldowicz, Witold Jabłoński, Anna Kańtoch, Anna Krztoń, Paweł Kwiatek, Kazimierz Kyrcz jr, Marta Magdalena Lasik, Marcin Rusnak, Wit Szostak, Anna Maria Wybraniec, Agnieszka Włoka, Zeter Zelke
Ocena 8,1
Tarnowskie Gór... Anna Askaldowicz, W...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...

Okładka książki Śleboda Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ocena 7,1
Śleboda Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Pionek Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ocena 7,5
Pionek Małgorzata Fugiel-K...

Oficjalne recenzje i

Antybohaterka, niepamięć i „Dom zły”

Link do recenzji

1414 108 128

2089 ocen

Nie zachwyciła mnie ta książka. W kryminałach zachwyca mnie to, gdy autor rzuca nam "okruszki ", po których chcemy odgadnąć mordercę przed zakończeniem. I najlepiej jak te strzępy i kawałeczki zwodzą nas do końca. Niestety w tej książce tego nie było. Nudne rozdziały i postacie. Zawiodłam się.

Zachęcona dobrymi opiniami, nie mogłam się już doczekać tej pozycji zwłaszcza, że "Wiara" p. Kańtoch, że mnie urzekła. Niestety 1/4 książki, akcja mnie nudziła, kiedy zaczęła się rozwijać przed połową książki miałam podejrzenie, kto jest mordercą i niestety okazało się, że mam rację. Finał mnie nie zaskoczył. Ogólnie podobał mi się pomysł, ale opis głównej bohaterki mieszał mi się z główną bohaterką "Wyrwy" Chmielarza i często miałam wrażenie, że czytam tamtą książkę. Trochę zabrakło mi choć odrobiny opisów życia czasów PRLu. Mimo to powieść miała coś, co mnie do niej ciągnęło i za to daję 6.

Pierwsza niefantastyczna książką autorki? Hmm,ciekawe jest to, że sporo czasu przy lekturze zastanawiałem się,czy aby na pewno. Już nie wspominając, że długo zastanawiałem się, o co tu chodzi. Tradycyjnie jednak wszystko się spięło. I po raz kolejny jestem zachwycony stylem autorki - mamy tu zaskakującą fabułę zbudowaną ze zwykłych wątków, wielu innym pisarzom taka sztuka jest obca.

Wybitny kryminał. Świetna intryga, doskonały język - zarazem oszczędny i przekazujący ogrom informacji, bohaterowie z krwi, kości i autentycznych emocji.
Niniejszym Kańtoch awansowała na moją ulubioną pisarkę kryminałów polskich.

Niniejszym Kańtoch awansowała na moją ulubioną pisarkę kryminałów polskich.

To pierwsza kryminalna powieść autorki, nie obyło się więc bez różnych wpadek, szczególnie jeśli chodzi o rozwiązanie sprawy i konstrukcję. Wynagradza to jednak trochę mroczna i tajemnicza atmosfera PRL-u, niejednoznaczni bohaterowie oraz plastyczny język. [...]

Dobra sensacyjna książka, zaskakujące rozwiązanie zagadki.

Dobra sensacyjna książka, zaskakujące rozwiązanie zagadki.

Książka mega mi się podobała, w super sposób była skonstruowana fabuła która była bardzo rozbudowana ale mimo to w treści nie było chaosu... Bardzo mi przypadł do gustu styl Anny Kańtoch i na pewno w przyszłości powróce do twórczości tej autorki. Miód, malina. Polecam.

W połowie książki udało mi się wytypować mordercę, choć nie znałam motywu, ale trzeba przyznać, że autorka całkiem dobrze oddała klimat coraz bardziej dusznej atmosfery w miasteczku. Niezły kryminał, choć przyczepiłabym się nieco do realiów.
Np. do przydrożnego baru serwującego w 1985 sznycel. W dodatku cielęcy.
Choć motyw przy pierwszym morderstwie wydaje mi się jednak mało przekonywujący.

Np. do przydrożnego baru serwującego w 1985 sznycel. W dodatku cielęcy.
Choć motyw przy pierwszym morderstwie wydaje mi się jednak...

Anna Kańtoch „Łaska”

Unikam ich jak ognia, gdyż ciężko mi się je czyta wiedząc, że mój ideał kryminałów to królowa Christie. Jestem nieobiektywna, wiem, mówi się trudno. Jednakże w życiu każdego z nas przychodzi moment, że szukamy czegoś „light” – stąd w moim przypadku potrzeba by poszukać czegoś innego niż reportaże, historia czy dobra proza. Nazwisko Kańtoch umiejscawiałam bardziej bardziej z fantastyką, ale jednak jak się okazuje, ma ona również na swoim koncie kryminały. I to całkiem dobre. „Łaska” zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, nie ukrywam i spodobała się na tyle, że gdy skończyłam tę książkę, od razu wzięłam się za czytanie „Wiary” i „Pokuty”.

Przepadłam w tej historii od początku, bo tak sugestywnego i namacalnego oddania realiów czasów PRL nie czytałam dawno. Od pierwszych stron Kańtoch mnie „kupiła” swoim stylem, pomysłem na historię, już nie wspomnę o tej okładce! Jest klimat bez dwóch zdań, jest akcja, ciekawi i różnorodni bohaterowie – czy trzeba czegoś więcej?

Mamy rok 1986 i w małej miejscowości Mgielnicy zostają brutalnie zamordowane nastolatki, które nie miały z sobą nic wspólnego na pierwszy rzut oka. Akcja toczy się dwutorowo, bo jednocześnie wracamy do sprawy z roku 1955, gdy 6-letnia Marysia zaginęła w lesie, ale jakimś cudem po tygodniu zostaje odnaleziona. Dziś jest nauczycielką w miejscowej szkole, ale demony przeszłości nie dają o sobie zapomnieć. Maria to postać smutna, walcząca z depresją, nie mogąca sobie poradzić z przeszłością, bo tak naprawdę nie pamięta co się wtedy stało. Te dwie sprawy łączy wspólna nić. Milicja w Mgielnicy ma coraz mniej czasu by ująć sprawcę. Sama intryga jest tajemnicza i nie idzie łatwo odgadnąć motywu, szczególnie z początku. Kańtoch odkrywa kolejne karty tej intrygi, i widać że pomysły i wyobraźnię to ma sporą.

Nie mniej to najbardziej utkwiła mi w pamięci jej zdolność opisów, plastyczność i swoboda wykreowania bardzo realnych bohaterów, czasów PRL. Tej biedy, mroku, niepokoju, układów i układzików – normalnie jakbym była wtedy tam. Takie coś to ja szanuję. Płynna akcja, ciekawi bohaterowie sprawiają że ani trochę się przy niej nudziłam.

„Łaska” to naprawdę dobrze napisany kryminał, gdzie o ile – sama zagadka jest ważna, to Kańtoch ukazuje problemy społeczne, rys historyczny i obyczajowy tamtych czasów. To ważny głos w ukazaniu problemów biedoty, problemów młodych ludzi, niespełnionych marzeń, czy też po prostu – prozy życia. Stąd też było mi zwyczajnie szkoda, gdy ją skończyłam czytać, bo zostanie z mną na długo. Poproszę więcej takich kryminałów w Polsce!

Polecam. 7/10

Anna Kańtoch „Łaska”

Niezwykle ciekawa pozycja... Do końca czytelnik nie jest pewnie kto zabija.. 🤷Czas akcji to równolegle rok 1955 oraz rok 1985...Co wspólnego ma wydarzenie sprzed 30lat z brutalnymi morderstwami nastolatków...Co łączy kilku młodych ludzi z pozoru od siebie różnych? Jaką tajemnice skrywa nauczycielka, która 30 lat temu zgubiła się w lesie i została odnaleziona po tygodniu cała w krwi ?
Czy potwory istnieją, czy są nimi po prostu ludzie ? Czy dzieci są zdolne do zabicia z zimną krwią ? Czy zapomnienie to łaska? Serdecznie polecamy, kawał dobrej książki 💪👍☺️

Video

Video