Fuerte

9788381910613
Hiszpania Wyspy Kanaryjskie Fuerteventura Guanczowie historia podróże
Inne

więcej Więcej

Dekadę temu po raz pierwszy wyruszyłem w podróż samolotem, obierając kierunek Fuerteventury. Od tamtego czasu powracam do tego miejsca, które jałowe, wypalone słońcem, o księżycowej urodzie stało się moją Arkadią, miejscem ucieczki od neonowego świata.
Książka Pana Kaspera Bajona i zawarte w niej przemyślenia są mi bardzo bliskie. Pobrzmiewają w niej lejtmotywy nad...

Uhhh dawno się tak nie umęczyłam. Być może to kwestia błędnych oczekiwań, liczyłam na więcej opowieści z życia codziennego i współczesności wyspy, a dostałam nudną książkę historyczną. Kilka przebłysków nie potrafiło jej uratować. Autor nie trzyma wątku i skacze z tematu na temat. Wszystko jest tu okrutnie poplątane. Kiedy zaczynałam łapć „falę”, autor znowu odpływał za...

Książka naprawdę dobra, choć nierówna. Wolę jak autor poetyzuje niż historyzuje. Bajon to erudyta, ładnie pisze, lekko, poetycko. Płynnie plecie wątki i snuje refleksje. Bardzo mi sie to podobało. Jest w tej ksiażce jakaś intymność przeżyć i refleksji, którą autor się z nami dzieli. Audiobook powinien czytać te fragmenty szeptem. One są do ucha, do duszy.
Niestety autor też...

Gawędziarska, nieco sentymentalna opowieść o wyspie, ludziach, świecie, historii i pamięci. Piękna opowieść.

Kasper Bajon ma wygląd surfera i duszę poety. Może dlatego opowiada niespiesznie, tuła się od wątku do wątku, przygląda z namysłem okruchom przeszłości i płynie na fali erudycyjnego romantyzmu.

Fuerte nie jest klasycznym reportażem i bliżej jej do duchowego pamiętnika. Zapiski Bajona luźno błądzą po kartach historii, czerpią inspirację z książek, ziemi, wspomnień, spacerów...

Popularne "Kanary" opisane w bardzo solidnym reportażu. Widać solidny research, emocje związane z miejscem i umiejętność przekazania tych emocji innym.

Męczarnia, nie lektura. Wszystko tu jest - rozwlekłe opisy dziejów historycznych, wątki rodzinne (dodajmy z Mazur), krótkie opisy teraźniejszości. Tylko wyspy, jej mieszkańców, współczesnych historii brak. Największe rozczarowanie literackie ostatnich lat.

P.s. Nigdy nie pojmę, jakim cudem ta książka została nominowana do NIKE. Porażka.

Absolutnie nie rozumiem nominacji tej książki do nagrody Nike. Chaotyczna, napisana w sposób wyjątkowo nieinteresujący, skacząca z tematu na temat. Rozumiem, że autor zapałał miłością do tej wyspy - chociaż z jego "dzieła" absolutnie nie wynika, dlaczego. Rozumiem, że ową fascynacją chciał się z kimś podzielić. Niestety. Raczej zdemotywował mnie do jej poznania.

Porzućcie wszelką nadzieję, ci którzy sądzicie, że to xiążka o Fuerteventurze, wyspie kanaryjskiej.
To jest xiążka o wszystkim innym. O jeziorze Wigry i żeglowaniu po nim, o poganach zamieszkujących okolice tegoż jeziora we wczesnym, bardzo wczesnym średniowieczu, o obozie koncentracyjnym Mauthausen, o żeglarzach odkrywających Nowy Świat na przełomie XV i XVI wieków, o...

Trudno nie docenić wiedzy geograficznej, przyrodniczej, historycznej Pana Kaspera Bajona. Trudno nie zauważyć umiejętności wplatania w opis faktów, mitów czy cytatów z innych źródeł literackich.
Czytając "Fuerte" czuje się emocjonalne podejście do tytułowej wyspy, jej przeszłości, teraźniejszości a nawet przyszłości. Autor nie koloryzuje. Ukazuje to, co specyficzne, godne...

• 2021
  • Reportaż