rozwińzwiń

Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku


Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Ocena 7,0
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Górny Śląsk. Historia osobista720 93 560

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
3008 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1333
1129

Na półkach: , ,

Mam mieszane uczucia co do "Kajś". Sięgnęłam po książkę skuszona wieloma pozytywnymi opiniami, a także dlatego, że chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o Ślązakach. Przez lekturę się płynie i chociaż czasami można się zagmatwać w ilości postaci i opinii to jednak ogólnie każdy kolejny rozdział jakoś płynnie i szybko przelatuje. Jednocześnie mam dziwne wrażenie, że historia przedstawiona przez autora jest bardzo jednotorowa, jakby miała pokazać historię i problemy Ślązaków z tylko jednej strony, reszta jest szybko urywana i brak jej rozwinięcia.
Ciągłe powtarzanie o symbolach i tożsamości było dla mnie zawsze trochę niezrozumiałe i zagadkowe. Nie do końca rozumiałam czemu aż tak ważna dla Ślązaków jest przeszłość i ich przodkowie, kto był kim i co robił, miałam nadzieję, że ta książka rozjaśni mi trochę ten temat, a jednak tak się nie stało. Podczas lektury czuć niechęć, a w narracji autora nie brakuje poczucia niezrozumienia i jakby pretensji do innych. Mam też wrażenie, że autor próbował przedstawić Ślązaków jaką zupełnie innych niż mówią o tym stereotypy, a jednocześnie oddaje głos osobom, które zdają się tylko je potwierdzać. Miałam tutaj lekki dysonans.
Chyba oczekiwałam od tej książki za wiele i pomimo tego, że lekturę słuchało się naprawdę dobrze to jednak mam wrażenie, że nie jest to reportaż bezstronny i przedstawiający fakty bez emocji, a jednak trochę pisany pod tezę.

Mam mieszane uczucia co do "Kajś". Sięgnęłam po książkę skuszona wieloma pozytywnymi opiniami, a także dlatego, że chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o Ślązakach. Przez lekturę się płynie i chociaż czasami można się zagmatwać w ilości postaci i opinii to jednak ogólnie każdy kolejny rozdział jakoś płynnie i szybko przelatuje. Jednocześnie mam dziwne wrażenie, że historia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
91
26

Na półkach:

Oj, bardzo dobra! Rzetelna, rzucająca szersze światło, wciągająca i dająca do myślenia.

Oj, bardzo dobra! Rzetelna, rzucająca szersze światło, wciągająca i dająca do myślenia.

Pokaż mimo to

avatar
23
1

Na półkach:

Nie przepadam za formą literacką, jaką jest reportaż. Ten przeczytałem jednym tchem. I nie jestem jakkolwiek związany ze Śląskiem :)
Autor przedstawia obraz Śląska w sposób bliski, przyziemny, namacalny, bo głownie poprzez losy swoich przodków i własne doświadczenia. Próbuje, przytaczając historie konkretnych osób, przybliżyć pluralizm podejścia do tożsamości mieszkańców Górnego Śląska. Rzuca światło na ludzkie motywacje, emocje, którymi są targani, przedstawia realia i otoczenie, które ich kształtuje. Próbuje określać przyczyny i skutki, przedstawiać konsekwencje działań na przestrzeni historii. Rzadko jest stronniczy, stara się pokazać, że nic nie jest proste i jednowymiarowe.
Z pewnością książka rozpala pragnienie, aby zanurzyć się w Śląsku głęboko, otulić nim szczelnie, chłonąć zmysłami, dać się ponieść. Słuchać go i dać mu przemówić.

Nie przepadam za formą literacką, jaką jest reportaż. Ten przeczytałem jednym tchem. I nie jestem jakkolwiek związany ze Śląskiem :)
Autor przedstawia obraz Śląska w sposób bliski, przyziemny, namacalny, bo głownie poprzez losy swoich przodków i własne doświadczenia. Próbuje, przytaczając historie konkretnych osób, przybliżyć pluralizm podejścia do tożsamości mieszkańców...

więcej Pokaż mimo to

avatar
426
8

Na półkach:

Z jednej strony pieruńsko fascynująca i ważna, uświadamiająca, że w Polsce nie wszędzie historia jest czarno-biała i jedyna słuszna + chciałem trochę spenetrować własne korzenie. A z drugiej strony irytowała mnie osoba autora i wciskanie tej tożsamości własnej wszędzie na siłę, wręcz po kresowemu (serio, po 1945 u nas tak się wszystko przemieszało w tej naszej Polsce, że dla większości ludzi myślenie w xix-wiecznych kategoriach to folklor). Brakło mi też rozwinięcia dziejów po 1945 (już w PRL) w podobny sposób jak wcześniejszego okresu - dostałem za to garść szkiców na tematy ekologiczne, językiwe i RAŚ.

Z jednej strony pieruńsko fascynująca i ważna, uświadamiająca, że w Polsce nie wszędzie historia jest czarno-biała i jedyna słuszna + chciałem trochę spenetrować własne korzenie. A z drugiej strony irytowała mnie osoba autora i wciskanie tej tożsamości własnej wszędzie na siłę, wręcz po kresowemu (serio, po 1945 u nas tak się wszystko przemieszało w tej naszej Polsce, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
503
3

Na półkach:

Tematyka książki dotycząca Śląska niewątpliwie jest ciekawa i to największy plus tej książki, podobnie jak niektóre historie i punkty widzenia rozmówców. Sam reportaż jest dla mnie za mało reporterski, dziennikarski, a za bardzo eseistyczny, autobiograficzny, poniekąd literacki.

Problem tożsamości narodowej autora wpisuje się w tematykę książki, ale zajmuje w niej stanowczo za dużo miejsca. Oczekiwałem też, że dowiem się więcej o Śląsku i Ślązakach, nie tylko o tożsamości narodowej części jej mieszkańców - jest to niewątpliwie ważna kwestia, ale nie dotyczy wszystkich mieszkańców Śląska. Niuanse wewnątrz grup utożsamiających się z narodowością śląską były pouczające, ale zabrakło mi szerszego zarysowania różnic i zbieżności poza nimi.

Autor jest bardzo nieprecyzyjny, używa dużo epitetów, hiperboli, jego język jest kwiecisty, daleki od form reportażu, które lubię i cenię. Językowo jest niewątpliwe sprawny, dosyć dobrze książkę się czyta, jeśli kogoś nie rażą nieścisłości, np. przy zamianie jednej zminnej - niepdoległość Śląska po I wojnie światowej - autor wysnuwa możliwość niepodległego Śląska poza blokiem Wschodnim… Ciekawe, gdyż Śląsk musiałby być samotną wyspą otoczoną NRD, Czechosłowacją i PRL. Rozumiem zamysł autora, ale przesada nie przemawia do mnie w reportażu. Kwestia II wojny światowej i Ślązaków też jest bardziej skomplikowana niż autor podaje. Nie chodzi o siłą wcielonego do wojska, niegroźnego dziadka z Wermachtu, ale o kwestię głosowania na nazistów, należenia do NSDAP, czy udziału w zbrodniach. Nie umniejsza to zbrodni dokonanych pod koniec II wojny światowej i tuż po niej na Ślązakach, czy Niemcach, ale nie odwracajmy kota ogonem. Zbrodnie aliantów też powinny być wskazywane, czego bardzo brakuje, ale w odpowiedniej skali do np. zbrodni III Rzeszy.

Sumując, gdybym książkę miał ocenić na tle reportaży, które lubię i cenię, oceniłbym ją gorzej niż to zrobiłem, ale w kategorii eseistyka, w dużej mierze ze względu na temat i rozmówców, wypada lepiej.

Tematyka książki dotycząca Śląska niewątpliwie jest ciekawa i to największy plus tej książki, podobnie jak niektóre historie i punkty widzenia rozmówców. Sam reportaż jest dla mnie za mało reporterski, dziennikarski, a za bardzo eseistyczny, autobiograficzny, poniekąd literacki.

Problem tożsamości narodowej autora wpisuje się w tematykę książki, ale zajmuje w niej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6
5

Na półkach:

Piguła historii. Trawienie. treści zajmie czas. Aż chce się pozwiedzać Górny Śląsk. Napisana świetną polszczyzną i inaczej niż "Odrzania". Bardzo podobała się też mojej ponad 90-letniej mamie (audiobook).

Piguła historii. Trawienie. treści zajmie czas. Aż chce się pozwiedzać Górny Śląsk. Napisana świetną polszczyzną i inaczej niż "Odrzania". Bardzo podobała się też mojej ponad 90-letniej mamie (audiobook).

Pokaż mimo to

avatar
83
26

Na półkach:

Historia i reportaż, którą każdy Polak powinien znać. Kropka.

Historia i reportaż, którą każdy Polak powinien znać. Kropka.

Pokaż mimo to

avatar
388
126

Na półkach:

Książka rewelacyjna. Świetnie napisana i czyta się ją jednym tchem. Tak powinny wyglądać podręczniki do historii. Ta książka w pełni zasługuje na 8/10. 9 gwiazdka za to, że zmieniła moje postrzeganie w części aspektów, z jakimi na co dzień się spotykam mieszkając między Ślązakami. To ważna pozycja. Polecam!

Książka rewelacyjna. Świetnie napisana i czyta się ją jednym tchem. Tak powinny wyglądać podręczniki do historii. Ta książka w pełni zasługuje na 8/10. 9 gwiazdka za to, że zmieniła moje postrzeganie w części aspektów, z jakimi na co dzień się spotykam mieszkając między Ślązakami. To ważna pozycja. Polecam!

Pokaż mimo to

avatar
69
27

Na półkach:

Świetna książka. Powinni ją przeczytać nie tylko ci, którzy chcą lepiej zrozumieć Śląsk, ale też ci, którzy chcą lepiej zrozumieć Polskę w ogóle. Mam wrażenie, że niektóre wątki same w sobie (jak np. ten o ołowicy) nadawałyby się na osobne książki. Szkoda, że rozmówcy niejednokrotnie mają opory przed mówieniem więcej i bardziej otwarcie. Wiele jeszcze pracy przed nami jako przed wspólnotą. Lektor (słuchałam audiobooka) bardzo dobry.

Świetna książka. Powinni ją przeczytać nie tylko ci, którzy chcą lepiej zrozumieć Śląsk, ale też ci, którzy chcą lepiej zrozumieć Polskę w ogóle. Mam wrażenie, że niektóre wątki same w sobie (jak np. ten o ołowicy) nadawałyby się na osobne książki. Szkoda, że rozmówcy niejednokrotnie mają opory przed mówieniem więcej i bardziej otwarcie. Wiele jeszcze pracy przed nami jako...

więcej Pokaż mimo to

avatar
95
9

Na półkach:

Genialna książka. Czulam, jakbym czytała o fizyce kwantowej, jakby wszystko było względne, a przede wszystkim względne mogły być historia i tożsamość, które wydawały mi się być oczywistymi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich ciekawych historii Śląska, ale przede wszystkim dla tych, którzy o tej historii nie wiedzą nic.

Genialna książka. Czulam, jakbym czytała o fizyce kwantowej, jakby wszystko było względne, a przede wszystkim względne mogły być historia i tożsamość, które wydawały mi się być oczywistymi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich ciekawych historii Śląska, ale przede wszystkim dla tych, którzy o tej historii nie wiedzą nic.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Przeczytane
  3 438
 • Chcę przeczytać
  1 927
 • Posiadam
  459
 • 2021
  193
 • 2022
  160
 • Teraz czytam
  116
 • Ulubione
  70
 • Reportaż
  64
 • 2023
  56
 • Audiobook
  48

Cytaty

Więcej
Zbigniew Rokita Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zobacz więcej
Zbigniew Rokita Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zobacz więcej
Zbigniew Rokita Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także