Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku

Okładka książki Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Zbigniew Rokita Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina reportaż

Okładka książki Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, Lewis Carroll, Ewa Chojecka, Przemek Dębowski, Ewa Drygalska, Anna Dziewit-Meller, Agnieszka Gajewska, Olga Gitkiewicz, Jakub Gomułka, Julia Hartwig, Stefan Klemczak, Filip Kobiela, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Jarosław Mikołajewski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Maciej Robert, Artur Rojek, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Dariusz Rosiak, Filip Springer
Ocena 8,0
Znak nr 796 Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 9 (45) 2021 Tomasz Bąk, Marek M. Berezowski, Józef Czechowicz, Magdalena Kicińska, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Paulina Maślona, Ania Morawiec, Benjamin Moser, Redakcja magazynu Pismo, Maciej Robert, Zbigniew Rokita, Agata Romaniuk, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Piotr Sommer, Marcin Wicha, Mirosław Wlekły
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Tomasz Bąk, Marek M...
Okładka książki CzasyPismo nr 2 (18) 2020 Zbigniew Bereszyński, Adam Dziuba, Adam Dziurok, Zbigniew Gołasz, Konrad Graczyk, Ryszard Mozgol, Patryk Pleskot, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Dariusz Węgrzyn
Ocena 0,0
CzasyPismo nr ... Zbigniew Bereszyńsk...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,0
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Górny Śląsk. Historia osobista

572 76 449

Wspaniała książka! Szczególnie druga połowa. Dobitnie pokazuje jak mało w Polsce wiadomo o Śląsku, o ludziach na nim mieszkających, ale przede wszystkim o historii tego regionu. Mam ogromną nadzieję, że ta książka dotrze do jak największej liczby osób. Warto ją przeczytać.

Ta książka to kolejny przykład skomplikowanej historii naszego kraju. Do tego podważa wszelkie uniwerslane i medialnie oklepane prawdy. Warto spojrzeć na historię Ślązaków z tej jakże innej perspektywy.

Rewelacyjna powieść i zarazem jeden z najlepszych reportaży, jakie miałem okazję przeczytać w ostatnim czasie. Książka wciągająca, przystępnie i interesująco przedstawiająca historię Śląska, a także kulturę i mentalność ludzi mieszkających w tym rejonie, uzupełniona przy tym świetnymi zdjęciami, a także po przeczytaniu, której będę teraz inaczej patrzył na ten rejon oraz na ludzi, którzy są z nim związani. Ponadto w pełni zasłużona nagroda Nike dla autora.

O ile powieści S. Twardocha to dobra literatura, to Zbigniew Kajś ze swoją skrupulatnością i docieklowością mógłby być współczensnym kronikarzem ala Janko z Czarnkowa.

Myślicie czasami o tym, żeby wrzucić książkę do kieszeni, wsiąść do pociągu i ruszyć w podróż? Mam tu na myśli podwójną podróż - w przestrzeni rzeczywistej i literackiej.

W lutym tego roku wybrałam się właśnie w taką podróż. Wszystko zaczęło się od książki „Kajś” Zbigniewa Rokity, a skończyło na Nikiszowcu… Z całego serca zachęcam do lektury reportażu, który przenosi czytelnika na Śląsk i pozwala zrozumieć niezwykłość tego miejsca. Odmienność i niepowtarzalność. Ale najbardziej w historii opowiedzianej przez Rokitę ujęła mnie intymność. Autor prowadzi czytelnika przez historię swojej rodziny i to właśnie ta historia jest trzonem opowieści o Śląsku. Czułość dla bohaterów i miejsc jest niezwykle ujmująca. Pewnie dlatego w połowie lektury kupiłam bilet do Katowic, a stamtąd wybrałam się w kolejną podróż tramwajem…

Na półkach: , , , ,

To Niemiec! To Polak! Nie, to Ślązak!
Opowieść o innym wymiarze polski, o miejscu ze skomplikowaną historią. O ludzie, których tożsamość nie jest jednoznaczna, choć większość pogodziła się z tym, że Ślązak to kolejny rodzaj Polaka. Jednak nacjonalistyczne niedobitki wciąż marzą o własnej odrębności narodowej i kulturowej. Po lekturze wciąż nie do końca rozumiem tego pragnienia, ale rozumiem natomiast wkurwienie po słowach Kaczyńskiego, który wprost stwierdził, iż Ślązacy to ukryta opcja niemiecka. Aż dziw, że Twardoch mu w mordę nie dał (pewnie stoi w kolejce na swoją kolej, ta bowiem dłuuuga jest).

To Niemiec! To Polak! Nie, to Ślązak!

Ciekawie jest spojrzeć na historię z innej strony niz ta, którą wbijają do głowy w szkołach. Książka pozwala mi po raz kolejny stwierdzić, że nie ma jednej, właściwej wersji historii. Mimo wszystko ciężko było mi współczuć narodowi niemieckiemu tudzież śląskiemu, cierpiącemu na Górnym Śląsku tuż po Ii wojnie, biorąc pod uwagę, że to jednak Niemcy spodowaly tę wojnę.

Dla mnie jako osoby wychowanej na Górnym Śląsku - niekoniecznie rozwijające. Ale sprawnie napisane, jako reportaż inicjacyjny w sam raz.

Historia Śląska pokazana przez pryzmat tragicznych losów rodziny spod Gliwic, której dom w XX wieku kilkakrotnie na przemian był w Polsce i w Niemczech. W spisie powszechnym w 20212 roku 847 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską.

“Kajś” Zbigniewa Rokity to książka, którą przeczytałam na spotkanie DKK. Wiele o niej wcześniej słyszałam (w końcu Nagroda Nike 2021), ale dopiero jej lektura ukazała mi w pełni wartość tej książki.
Rokita snuje swoją opowieść o Śląsku z prywatnej, rodzinnej perspektywy. Pokazuje trudne relacje narodowościowe, polityczne, odkrywając krok po kroku złożoną prawdę o tym regionie dla czytelnika, ale przede wszystkim dla siebie. Autor bowiem poszukuje swojej tożsamości, swych korzeni, pokazuje, że budzenie się świadomości narodowej to proces nie tylko skomplikowany, ale i powolny. Historie rodzinne ukazuje na tle historii całego Śląska. Buduje niejednoznaczny, złożony obraz Śląska, jego mieszkańców, którzy borykali się z problemami związanymi ze swoją przynależnością narodową. Bardzo bolesne były dla nich decyzje dotyczące ustalania granic po I wojnie światowej między nowym państwem polskim a Niemcami. Równocześnie wyraźnie zaznacza, jak bardzo decyzje te wpłynęły na dalsze losy mieszkańców tych ziem, szczególnie w okresie II wojny i później, losy niejednokrotnie bardzo smutne i tragiczne. Rokita opisuje też największe powojenne problemy Górnego Śląska, nie ucieka od trudnych, przemilczanych przez lata spraw np. epidemię ołowicy w Szopienicach, kwestię narodowości śląskiej i języka śląskiego, problematykę Ruchu Autonomii Śląska.
Muszę przyznać, że ta książka otworzyła mi oczy na wiele spraw dotyczących Śląska, o których nie miałam pojęcia! Dzięki niej odkryłam Śląsk na nowo, zagłębiłam się nie tylko w historię rodziny Rokity, ale i lepiej zrozumiałam ten region, Ślązaków i współczułam ich skomplikowanym losom.
“Kajś” to wciągająca, momentami bardzo emocjonująca lektura, ukazująca niejednoznaczny obraz Śląska, przełamująca stereotypy go dotyczące. Książka ważna i potrzebna, nie tylko dla Ślązaków.