Shogun

Okładka książki Shogun
James Clavell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Saga Azjatycka (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
1975-01-01
Data 1. wydania:
1975-01-01
Małgorzata Grabowska

Bardzo wciągająca i fajna książka. Czytałem regularnie po 10 stron dziennie przed snem i często bywało tak, że jedyne co mnie pocieszało gdy miałem zły dzień, to fakt, że wieczorkiem znowu wrócę do tej opowieści.

Polecam, Czytelnicy którzy lubią powieść historyczną, z wartką akcją, dobrze wykreowanymi bohaterami, znajdą tutaj wszystko. Mimo ekranizacji utworu w postaci znanego wszystkim serialu, pierwowzór-wspaniale napisana książka, zaprasza do zupełnie innego wymiaru, każdą stronę czyta się z zapartym tchem. Fenomen tak napisanych książek sprawia, że Czytelnik, mimo znacznej objętości utworu, ponad tysiąc stron, z przerażeniem zaczyna liczyć karty, które pozostały do końca lektury, których mogło być nawet dwa tysiące, takie pozycje czyta się bez końca, zdecydowanie tak.

Wielka to powiesc. Wielka zarowno ze wzgledu na rozmiar, jak i temat. Ten z kolei jest zlepkiem i zawiera wszystkie najwazniejsze dla ludzkosci kwestie. Czuje sie nieco przytloczona, poniewaz w czasach wojny czytanie o nadchodzacej wojnie jakos dodatkowo dobija. Chcialabym moc czytac "Shoguna" w czasach pokoju, wtedy zapewne nie oczekiwalabym od niego ukojenia a zaledwie ciekawej opowiesci. Ciekawe to jest niewatpliwie, choc zaskoczyl mnie fakt, ze ta historia to jedna wielka rozmowa. Nie ma tu przygod, sa niekonczace sie dialogi, rozsterki i zycie wewnetrzne bohaterow. Spogladanie ich oczami na dawna Japonie, bardzo mi sie podobalo. Klimat urzekajacy. I smierc, ktora jest tam realniejsza od zycia... Wspaniala, piekna, ale, i smutna i przygnebiajaca historia, ktora w obecnej sytuacji mowila mi: "Widzisz, Japonczycy sa wychowywani, aby umierac... A my?"

czasami zapominałam oddychać... doskonała, pełna mądrości, historii podbojów i metod chrystianizacji, opowieść o ludziach ich ambicjach i życiu w pięknym otoczeniu lub w błocie ... a przed oczami wciąż staje mi obraz uśmiechniętej twarzy Chamberlaina i cudowna, spokojna i pokorna twarz Mariko, to jest pokarm dla duszy, gdyby jeszcze wydanie było takie piękne..

Niezwykle wciągająca i rewelacyjna książka przygodowa. Zgrabne połączenie fikcji z realiami życia XVII Japonii i zderzenie dwóch kultur wschodu i zachodu. Wszystko to prowadzi do wielu ciekawych, zabawnych i tragicznych sytuacji a tym samym pokazuje jak wiele może nas łączyć pomimo tak wielu różnic i jak wiele może różnić pomimo wspólnych cech. Książkę czyta się z zapartym tchem, równie dobrze dzisiaj jak kilka lat temu, nie postarzała się nic a nic.

Serial (bo ciężko tu o nim nie wspomnieć) niestety nie zestarzał się tak dobrze jak książka i na chwile obecną wypada w mojej opinii nieco biednie... ale wciąż pozostaje głęboko w sercu i główne postaci jak Blackthorne'a, Mariko czy Toranagę trudno sobie inaczej wyobrazić podczas lektury książki ;) W momencie kiedy piszę tą opinię ponoć powstaje nowy serial... pozostaje mi mieć gorącą nadzieję, że zachwyci tak samo jak kiedyś poprzedni... ale... zobaczymy.

Niestety zakończenie w mojej ocenie pozostawia trochę do życzenia, nagłe urwane, jakby autor nie miał na nie pomysłu. Podobnie polskie wydanie pozostawia wiele do życzenia. Mowa tu nie o kilku drobnych lecz o całej masie mniejszych i większych literówek. Nie wiem jak jest w najnowszym wydaniu bo z nowo wydanego cyklu czytałem tylko "Tai-Pan'a" i było tak samo więc obstawiam, że jest podobnie...

Co tu dużo o książce pisać. Jest ARCYDZIEŁEM jakich mało!!! Wartka akcja, przygoda z krwi i kości, bardzo dobre wprowadzenie do kultury japońskiej i opisanie jej, wątek miłosny i jego namiętność, odkrycie samego siebie (własnego ja). Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Dodatkowo bardzo dobry stylistycznie język pisania. Książka tak wciąga, że w 3 dni ją pochłonąłem i na długo pozostała w pamięci! Zarys postaci bardzo dobry, dogłębny. Na tyle obszerny, że wystarczy aby się zżyć z nimi. Potrafi wzbudzić wszystkie emocje: os radości, po smutek. Mnie jako chłopaka, którego ckliwe dla Juleczek historie nie wzruszają, tylko zażenowanie. To ta historia sprawiła w pewnym momencie wzruszenie i przerwanie czytania na godzinę podczas której rozważałem, "dlaczego tak się stało", "dlaczego autor tak to napisał" i wiele innych tego typu pytań. Świadczy to o silnym ładunku emocjonalnym jaka ta książka za sobą niesie. Pokazuje jak bardzo można się zżyć z bohaterami. Później po tej godzinie dokończyłem książkę i wiedziałem dlaczego tak się stało, a nie inaczej i uznaje to za słuszne. Bardzo smutne, ale słuszne. Kocham tą książkę i w mojej biblioteczce zajmuje szczególne miejsce. Polecam wszystkim z całego serca!!! Uwierzcie mi nie zawiedziecie się!!!

Monumentalna, wielowątkowa opowieść, od której nie sposób się oderwać. Autor perfekcyjnie oddał klimat epoki i przerażającą obcość innej kultury i zagubienie w niej przybysza z "naszego" świata.

Książka naprawdę wspaniała. Wnikasz w świat Japonii bez chwili wahania. Wręcz czuć ten klimat - on wychodzi z okładki.
Od razu jesteśmy częścią tego świata. Nie ma tego "przejścia", które zajmuje ileś tam stron, zanim połapiemy się, o co chodzi w książce.
Podobnie było np z Diuną - tam również stworzony świat wciąga nas już od początku.

Ta książka to maraton, ale taki w palankinie, z wachlarzem przy twarzy i sake w ręce.

Zdecydowanie polecam.

Ta książka to maraton, ale taki w...

Idealnie w moich klimatach ;)

Idealnie w moich klimatach ;)

Przeczytane :) bardzo dobra. Teraz przypominam sobie serial z lat 80

Przeczytane :) bardzo dobra. Teraz przypominam sobie serial z lat 80