rozwińzwiń

Shogun

Okładka książki Shogun James Clavell
Okładka książki Shogun
James Clavell Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Saga Azjatycka (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Małgorzata Grabowska

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Monumentalna wręcz powieść historyczno-przygodowa. Miejscami dla mnie trochę za dużo polityki, intryg, kombinowania i... bohaterów - stąd trochę zabrakło do ideału, ale sam klimat Japonii, opisane różnice kulturowe między ówczesną cywilizacją europejską i japońską oraz losy głównego bohatera na pewno zasługują na poświęcone (niemałe) ilości czasu na tą lekturę. Zauważam też trochę podobieństw do "Pana Ciemności" Silverberga, czy raczej powinienem powiedzieć - w "Panie Ciemności" (wydanym później niż Shogun) można odnaleźć pewne podobieństwa do Shoguna :)

Świetna i wciągająca. Filmowa adaptacja (zapewne poprzez brak możliwości zrealizowania) pomija wiele wątków, a wiele upraszcza, choć porównując ją do współczesnych "ekranizacji", które czasami mają niewiele wspólnego z oryginałem i są przepakowane "wizjami" twórców, to trzeba jej oddać, że jest naprawdę wierna oryginałowi. Na pewno część pierwsza zachęca do sięgnięcia po kolejne.

Przed premierą serialu wysłuchałem powieść w audiobooku. Zachwyca przedstawiony świat siedemnastowiecznej Japonii, jej zwyczajów, polityki, dworskich intryg. Ale rozczarowuje fabuła - powieść obiecuje historię, która zmieni Japonię ale nadzieje rozbudzone w czytelnikach nie zostają zaspokojone.

Jeśli napiszę to co myślę po przesłuchaniu książki, to będzie to turbo spoiler. Polecam. Miłego słuchania, czytania, oglądania...

Wspaniała i monumentalna powieść. Wprowadzenie dosyć męczące, ale jak już ogarnie się te wszystkie japońskie imiona i inne szczegóły, to wciąga jak grząskie piaski.
Przełom XVI i XVIIw., statek pilotowany przez Johna Blackthorne'a rozbija się u brzegów Japonii, jest on pierwszym Anglikiem na tej ziemi, do której jak dotąd dopłynęli tylko Portugalczycy i Hiszpanie, monopol na handel mają nieprzychylnie nastawieni do Blackthorne'a Jezuici, a w Japonii jest akurat moment przełomowy i walka o władzę. Nasz bohater musi się mocno starać aby przetrwać, uczy się języka, japońskich obyczajów, znajduje miłość i staje się ważnym pionkiem na politycznej szachownicy tego kraju. Z resztą, znacie to pewnie z adaptacji filmowej. Jest przygoda, są intrygi, niesamowite tło obyczajowe i historyczne, pełnokrwiści bohaterowie, zajmująca fabuła i wszystko napisane bardzo zgrabnie. Rewelacja.

Fajna książka chociaż trochę długa. Polecam jeśli nie widziało się serialowej ekranizacji, w przeciwnym razie nie zaskakuje za bardzo.

Ufff!
Świetna, ale książki nie powinny być tak długie. Mój audiobook miał prawie 52 godziny słuchania i po jakimś czasie miałem już dość. Do tego myliły mi się imiona postaci.

Bardzo podobaly mi się opisy obyczajów japońskich. Życie i śmierć podporzadkowane rytuałom, twardej hierarchii. Tradycja i obowiązek rządziły krajem i każdy znał swoje miejsce.

Ufff!

Rezonans magnetyczny feudalnej Japonii. Tak dokładny, że momentami gubiłem się w mnogości wątków, postaci i zawiłościach polityki.

Akcja powieści Clavella osadzona jest na chwilę przed początkiem Okresu Edo w feudalnej Japonii, gdzie na okres ponad 250 lat ta zamknęła się na wpływy Zachodu, pod panowaniem shogunów rodu Tokugawy.
Historia jest głęboka, skomplikowana, a akcja potrafi wywracać naszymi oczekiwaniami i nadziejami co kilka stron. Poznawanie Japonii oczami anglika - Blackthorne'a będzie czymś za czym będę tęsknić, a rozgrywki szachowe Toranagi zostaną mi w pamięci na długo.
Najbardziej znaczące jest jak arcyciekawie i kompleksowo Clavell przedstawił kodeks Bushido i wszystkie konsekwencje jakie za sobą nosi jego skrupulatne przestrzeganie, czym i jak ważna jest Harmonia we własnym domu (tudzież umyśle) aby podejmować decyzje w dobrym czasie, nie skażone wadami wynikającymi z pochopności. Warstwa filozoficzna ujęła mnie najbardziej (choć była zaznaczana delikatniej niż np. rozgrywki polityczne Toranagi, również fenomenalne, to jednak odgrywała ogromną rolę) jednak całość książki to po prostu arcydzieło, kompletne o spójne w każdej warstwie, szanujące swojego czytelnika.

Odkrywanie Japonii jest jak odkrywanie innych planet. Świetna przygoda SF.

Odkrywanie Japonii jest jak odkrywanie innych planet. Świetna przygoda SF.

2 966
    2 940