Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Wydawnictwo: Marginesy reportaż

Przeczytane 714 Opinie 92 Oficjalne recenzje 557

Wyróżniona opinia i

Książki 1550 Opinie 910

Powrót do korzeni, którego wszyscy potrzebowaliśmy. Przeszłość, której przestajemy się wstydzić i zupełnie szczerze patrzymy jej w oczy.

Dla mnie osobiście wyjątkowo bliska, bo w reportażach przewija się region, z którego pochodziła moja Babcia. Nawet jedno nazwisko pamiętam z jej opowieści.
Bardzo podobała mi się końcówka o dziedzictwie i tym, jak ta przeszłość wpływa na nas teraz.

Historie naszych babć, prababć, które żyjąc na wsi głównie w okresie międzywojennym łatwo nie miały. Pracując codziennie od świtu do nocy dbały o męża, dzieci, inwentarz, pole, zapominając o sobie. Bez prawa głosu, bez prawa sprzeciwu wobec człowieka, który stał się mężem - często wbrew woli - toczą swoje życie nie mogąc nic na to poradzić. Bo tak ma być i koniec. Edukacja? Owszem ale lepiej zainwestować w chłopca niż w dziewczynkę.
Bieda wyglądająca z każdej chałupy, głód i sposoby radzenia sobie z nim bo jednak człowiek COŚ jeść musi i wiele innych tematów z którymi każda kobieta w ówczesnej Polsce zmierzyć się musiała.

Książka pokazuje prawdziwy obraz wsi oczami kobiet. Tych, które wtedy do powiedzenia nie miały nic. Historie wypasania bydła, higieny, kolejnych ciąż, 'prawa' męża, wykorzystywania przez bogatych i inne od których jeżą się włosy na rękach.
Tak było i warto aby każdy poznał te opowieści.
Jednak książka jak dla mnie była nieco nudnawa...jasne same relacje kobiet, listy itp są bardzo potrzebne, ale później miałam wrażenie,że wszystko się powtarza. Do 120 strony czytałam i dobrze mi szło...ale potem...wynudziła mnie i czytanie jej przeciągnęło się na ponad dwa tygodnie.
Cieszę się, że pozycja jest już za mną, bo według mnie można było tutaj co nieco skrócić. Niemniej historie są nieprawdopodobne ale prawdziwe i warte poznania. Temat wart każdej minuty, jednak literacko przedstawiony trochę nudnawo.

Tak łatwo zapomnieć jak wiele zmieniło się w ciągu 100 lat. Jak wiele doświadczyły kobiety. Czytając ta książkę, miałam wrażenie że czytam o jakimś kraju islamskim, a nie europejskim. A to Polska właśnie 100 lat temu. Takie raporty są potrzebne. Potrzebne jest to, aby pamiętać jaką drogę przeszliśmy jako społeczeństwo, jaką ewolucję. Nie jest to łatwy zapis historii kobiet, ale potrzebny po to by wyciągać wnioski.

Świetna książka

Świetna książka

Wiele wątków znam z opowiadań moich rodziców. Urodzili się w 1913 r. Lata dzieciństwa i młodości przypadały na okres międzywojenny. Tak więc to nie dziadkowie tylko rodzice żyli w czasach i środowisku wiejskim. Dawniej nie rozumiałam wielu spraw i zachowań. Czytając tę książkę o wiele więcej rozumiem. Cieszę się, że powstała taką książka.

Niesamowita.
Piękne historie kobiet wiejskich. Ciekawe i nieoczywiste. Otwierające oczy.
Sama jestem ze wsi i bardzo dobrze mi się tę książkę czytało. Dziękuję autorce za te kilka dni lektury.

Niesamowita.
Piękne historie kobiet wiejskich. Ciekawe i nieoczywiste. Otwierające oczy.

Pasjonująca historia, pokazuje warunki życia chłopskich córek, które żyły w południowej Polsce sto lat temu. Już od początku lektury zauważyłam, że będzie to ciekawa podróż do przeszłości.

Z powodu biedy wiele dzieci nie uczęszczało do szkoły. To zwykle ich matkom zależało na tym by zdobyły wykształcenie, albo chociaż umiały się podpisać. Dziecko zwykle było potrzebne w domu m.in. przy wybieraniu kartofli, pasionce, czyli pasieniu krów, gęsi. Już od najmłodszych lat Pracowało w gospodarstwie.

Podczas zawierania małżeństw zwracano uwagę przede wszystkim na zyski, jakie przyniesie ono obu rodzinom.

Emigracja do Ameryki była bardzo popularna i była szansą na lepsze życie dla zbędnych młodych kobiet dawnych polskich wsi.

Najważniejszym elementem garderoby chłopki była chusta.

Krowa była ważniejsza od dziecka.

Ciekawie opisana historia naszych prababek.

Warto przeczytać.

Polecam.

Ze też można wysmażyc takie kłamliwe, obrzydliwe , lewackie guano.

Ze też można wysmażyc takie kłamliwe, obrzydliwe , lewackie guano.

Żadna z nagród nie jest przesadzona, kawał dobrej roboty.

Żadna z nagród nie jest przesadzona, kawał dobrej roboty.

Książka przedstawia arcytrudne życie naszych babć i prababć, co czyni ją trudną lekturą, jednak nie jest to zarzut do autorki, a do mężczyzn, które taki los im zgotowały. Nie jestem w stanie wyrazić, jak bardzo współczuję wszystkim tym biednym kobietom harującym od świtu do nocy, poniewieranym, pozbawionym perspektyw, odartym z marzeń...
Raczej nie wrócę do tej książki, ale "tylko" z jednego powodu - czuję po prostu jedną wielką bezsilność wobec okropieństw, przez jakie przechodziły mieszkanki wsi (i jakie w dalszym ciągu niektóre z nich przechodzą).
Mimo że jestem mężczyzną, pragnę podkreślić to, o czym wielu facetów (a kato-faszyści w szczególności) zapomina:
- kobieta NIE JEST własnością mężczyzny
- kobieta NIE MOŻE być niczyją niewolnicą
- kobieta NIE JEST osobą, której miejsce jest w kuchni
- kobieta ma TAKIE samo prawo do samostanowienia, do edukacji, podejmowania pracy itd.
- kobieta zasługuje na TAKI SAM szacunek jak jej mąż
- kobieta NIE MA obowiązku rodzić dzieci, może ich nie chcieć mieć wcale
I wszystko w tym temacie. Jeśli ktoś uważa inaczej, najlepiej nie sam odwiezie się do Tworek.

Raczej nie wrócę do tej książki, ale...

• Audiobooki