rozwińzwiń

Oficjalne recenzje i

Przeczytane 726 Opinie 95 Oficjalne recenzje 564

Wyróżniona opinia i

Książki 1560 Opinie 920

Reportaż, który zdobył nagrodę w dwóch kategoriach Bestsellerów Empiku. Rzadko sięgam po ten gatunek, aczkolwiek wyróżnień nie dostaje się za nic.
Autorka przytacza historie wiejskich kobiet z końcówki XIX i początków XX. Pokazuje jak ciężko było w tamtych czasach.
➡️ Trudny dostęp do edukacji, bo babom szkoła jest niepotrzebna,
➡️ bieda - nie dość, że trudno było wykarmić rodzinę to i zdobycie obuwia do najłatwiejszych nie nałożyło, ➡️ praca od świtu do nocy, często znacznie cięższa niż mężczyzn, więcej obowiązków płci pięknej, która niemal nigdy nie uskarżała się na swój los,
➡️ zatrudnienie w roli służby od najmłodszych lat , którą pracodawcy wykorzystywali jak chcieli, czego skutkiem było też wiele nieplanowanych ciąż.l,
➡️ zamażpójście na mocy umów rodziców, konieczność oddania posagu z córką.
Treść tej książki warto znać. Zdecydowanie łatwiej będzie nam docenić sytuację w jakiej aktualnie żyjemy. Przytoczonego historie mocno oddziałują na wyobraźnię i pokazują jak silne mimo wszystko potrafią być kobiety i jak wiele zawdzięczamy naszym przodkiniom.

➡️ Trudny dostęp do edukacji, bo babom szkoła jest niepotrzebna,
➡️ bieda - nie dość, że trudno było wykarmić...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mam trochę problem z tą książką z jednej strony oczywiście doceniam że przybliża te czasy i trudy życia na wsi. Czytelnik może uświadomić sobie ile w obecnych czasach ma i posiada... Z drugiej jednak strony była dla mnie chwilami nudna. Uważam że można było przedstawić te same historie w nieco ciekawszy sposób.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

w skrócie z tą książką to jest tak: mój tata jako jedyny wśród swoich kolegów nie bił dzieci. jeden na kilkunastu nie dawał klapsów, nie sprawiał lania, nie popychał i nie szarpał. no i załóżmy, że ktoś pisze o tej grupie mężczyzn z małego miasta reportaż o przemocy wobec dzieci, ale nie dociera do rozmowy z moim ojcem. wychodzi więc, że biją wszyscy, bo skoro bije czternastu, to ten piętnasty na pewno też.

żeby jednak była jasność - oczywiście nie wszystko w tej książce jest złe. indywidualne świadectwa o dorastaniu w biedzie i przemocy są niezwykle poruszające. warto docenić wieloletni postęp ekonomiczno-gospodarczy, ale również światopoglądowy, jaki podjęliśmy nie tylko w ośrodkach wiejskich, ale jako społeczeństwo. wzruszają historie marzeń o awansie społecznym, o dostępie do edukacji, o równości wobec mężczyzn. fascynują fotografie sprzed lat, zatrzymujące czas choć na tę jedną, ulotną chwilę przed wyjazdem na przymusowe roboty do niemiec. Przypominają, że należy być czujnym na upodlenie i upokorzenie każdego człowieka, niezależnie od klasy, rasy, wiary czy płci i kilku innych czynników.

natomiast wolałabym zatrzymać się z tą publikacją gdzieś w kategoriach pamiętnika, jeśli nie chciałabym oddać głosu też tym, którym na wsi było dobrze. tym, którzy się czegoś dorobili, którzy miło wspominają tę wspólnotę. tym, którzy wynieśli z niej o wiele ważniejsze wartości niż bicie swojej żony czy dzieci. na tak płaski i krzywdzący stereotypowo pogląd nie ma we mnie - jako czytelniczce - zgody. o braku kontekstu historyczno-gospodarczego nie wspominając.

cała recenzja na profilu na instagramie: @podrozdzial

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejny raz przekonuję się, że uwielbiam czytać o wsi. Chyba moje korzenie się odzywają 🤣

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uważam, że nie jest to konieczna laktura dla każdego. Przerost treści nad formą.
Czy polecam? Tak jeżeli ktoś lubi dołować się i użalać nad innymi. Jednak drugi raz nie sięgnę po tę książkę.

Książka ukazuje losy polskich kobiet na wsi. Według mnie książka jest bardzo feministyczna, opisane są w niej same negatywne aspekty życia kobiety. Już od najmłodszych lat, jako kilkuletnia dziewczynka, później panna, mężatka i żona - matka cały czas musiała pracować. Zero spojrzenia z innej strony. Uważam, że w życiu opisywanych kobiet były też wspaniałe chwile i momenty....

Wstrząsający obraz naszych babek, prababek. Każdy powinien to przeczytać

Wstrząsający obraz naszych babek, prababek. Każdy powinien to przeczytać

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Ten sam męski świat, który zamknął ją w kuchni, teraz nią pogardza jako niemającą pojęcia o czymkolwiek poza kuchnią".

O "Chłopkach" mówiło się (i wciąż mówi) dużo i głośno. Do tego stopnia, że zdecydowałam się osobiście skonfrontować z ich fenomenem.

Zwykle nie czytam reportaży i nie mam dużego porównania, jednak reportaż Joanny Kuciel-Frydryszak już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie rzetelnego i rozbudowanego, przygotowanego w oparciu o wiele źródeł. Autorka prowadzi go kolejno poprzez wszystkie etapy życia chłopskich kobiet: dzieciństwo, dorastanie, macierzyństwo, praca na roli etc. Przygląda się przy tym lokalnym zwyczajom i regionalnym różnicom, tłumacząc też wiele przywar wziętych niewiadomo skąd a spotykanych nawet współcześnie.

Tak wiele przykładów, tak wiele perspektyw... Kuciel-Frydryszak oddaje głos kobietom, chłopkom, utrwalając na kartach swojej książki ich losy, nad którymi warto się pochylić, by ich świadectwo nie zanikło i przetrwało w świadomości Polek i Polaków.

W trakcie lektury zastanowił mnie rozdział poświęcony społeczności żydowskiej w Polsce. Albo przespałam moment, w którym treść zboczyła na ten temat (tematy pozostałych rozdziałów wynikały jeden z drugiego, raczej naturalnie),albo po prostu nie potrafię wyjaśnić, skąd się tutaj wziął. Późniejsze powiązanie go z tematem wyjściowym książki zawarto w kilku zdaniach, co wydało mi się ciut naciągane. Skłoniło mnie to do zatrzymania się na moment i zastanowienia, czy narracja nie jest przypadkiem trochę stronnicza, wybiórcza. Poszłam więc za ciosem i przejrzałam recenzje innych czytelników. Nie mam dostatecznej wiedzy historycznej (nie większej, niż opowieści mojej babci),żeby się spierać, czy rzeczywiście tak na wsiach było, czy nie. Zgodzę się natomiast ze stwierdzeniem, że tekst Joanny Kuciel-Frydryszak sprawia wrażenie pisanego pod tezę. Książka jest obszerna, a jednak momentami dość powierzchownie i jednostronnie opisuje realia, pozbawia je kontekstu i kontrargumentów.

Niemniej wciąż uważam "Chłopki" za warte uwagi. Ich przekaz, którego forma może i jest nieco trudna w odbiorze, zwłaszcza na początku, broni się ciekawym tematem, z którym naprawdę warto się zapoznać.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Moim zdaniem każdy powinien ją przeczytać. Można się z niej dowiedzieć wielu intersujących rzeczy o naszych przodkach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo poruszający reportaż o dawnym życiu kobiet na wsi. Lektura obowiązkowa.

Bardzo poruszający reportaż o dawnym życiu kobiet na wsi. Lektura obowiązkowa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie to wstrząsająca opowieść o szarej rzeczywistości i zmaganiach naszych babek i prababek zamieszkałych na wsi. Rzeczą która ich łączy w tym ogromie nieszczęścia to to że miały pecha urodzić się jako chłopka. Człowiek niby znał z opowieści niektóre rzeczy, ale tutaj jest w książce wyłożona kawa na ławę w jaki sposób były traktowane kobiety i dzieci. Mocna książka.

10 532
    6 968