rozwińzwiń

Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

Okładka książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Małgorzata Rejmer
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii
Małgorzata Rejmer Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina reportaż
reportaż
Sulina
Czarne
2018-10-17
2018-10-17
Albania dyktator dyktatura Enver Hoxha Enwer Hodża komunizm literatura faktu reportaż terror totalitaryzm tyran wspomnienia zsyłki życie codzienne
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Ocena 8,0
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,0
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nauczyć się wolności

555 264 42

Wybitny reportaż, niepokojący, nie wiedziałam, że tak tam było.

Wybitny reportaż, niepokojący, nie wiedziałam, że tak tam było.

Wybitnie literacki reportaż, czy może esej polityczno-społeczny, może historyczny - bez względu na zaklasyfikowanie książki podziwiam w niej pióro autorki, nieledwie poetycki, nie stroniące od niuansów stylu, wprowadzające czytelnika nie tylko w fakty, lecz także w nastrój, atmosferę tamtego kraju i tamtego czasu. Spodziewałem się, co prawda, szerszego spojrzenia, miałem nadzieję na obrazy Albanii codziennej, ludzkiej, sąsiedzkiej, powszedniej, a tu tylko polityka i jej atak na obywateli. Świetne to, ale czekam na więcej o tym kawałku świata, tak sugestywnie opisanym w literaturze pięknej (Kadare, Kongoli, Vorpsi).

Kilkadziesiąt osób opowiada historie życia w komunistycznym albańskim "raju na ziemi". Mieliśmy w Europie Koreę Północną, ale wtedy mało kto zdawał sobie sprawę ze skali zniewolenia i terroru w tym kraju - jednym wielkim więzieniu. Byli też tacy, którzy nie dali się złamać, nie wiadomo jakim cudem. A tych, których system zastraszył i złamał nie powinno się potępiać, miał na to swoje makabrycznie skutecznie sposoby. Kilku bohaterów reportaży Małgorzaty Rejmer po raz pierwszy opowiada o tym, co przeszli: musiało minąć prawie 30 lat, żeby byli w stanie o tym mówić. Wstrząsająca, ale znakomita praca.

Komunistyczna Albania od wewnątrz. Mało było takich krajów - Korea Północna, Erytrea i właśnie opisywana tu Albania. Kraj który nawet jak na standardy komunistycznych reżimów, grał mooocno w swojej lidze. Gdy ZSRR okazywał się zbyt liberalny - mieliśmy okres wielkiego sojuszu albańsko-chińskiego - po reformach Deng Xiaopniga - Albania została już samotna na drodze do radykalnego komunizmu

Nie o polityce jednak jest ta publikacja - a o ludziach którzy w tym kraju żyli, próbowali uciekać, umierali... O ludzkich dramatach i iście orwelowskich klimatach. Warto zdecydowanie poznać ten jeden z mniej rozumianych zakątków Europy.

Wciągająca, świetnie napisana opowieść o komunistycznej Albanii. Państwie, które stało samotnie przeciw wszystkim, a najbardziej przeciwko swoim obywatelom.
Jedyny zarzut jaki mam, wynika po trosze z mojego nastawienia. Czytałem "Błoto.." przed wyjazdem do Albanii, chciałem dowiedzieć się jak najwięcej o XX-wiecznej historii tego kraju. Dostałem zaś jedynie drobny wycinek jej powojennej rzeczywistości.

Hmm, do czytania zachęcił mnie fragment tej książki wydrukowany w "Piśmie". Okazało się, że później, że tego fragmentu nie było w książce. Tak czy siak warto było tę książkę przeczytać. Przed lekturą nie wiedziałem, że w komunistycznej Europie była kopia Korei Północnej.

Wybitna książka, najlepsza jaką w tym roku przeczytałam. Polecam każdemu! Czyta się wartko i zapartym tchem. Autorka ma piękne pióro!!

Orwell by tego lepiej nie wymyślił. Momentami kropka w kropkę "Rok 1984". Tyle, że te historie zdarzyły się naprawdę.
Ulubiony cytat: "Nic niewarta wolność, jak godności nie ma."
Wniosek po przeczytaniu: Człowiek nie wie co to wolność. Człowiek się jej uczy.

Ulubiony cytat: "Nic niewarta wolność, jak godności nie ma."
Wniosek po przeczytaniu: Człowiek nie wie co to wolność. Człowiek się jej uczy.

Okropne jest to, że wszystko, co zostało opisane, faktycznie miało miejsce. Małgorzata Rejmer daje głos ludziom, którzy zmierzyli się z systemem komunistycznym w totalitarnej Albanii, ale także tym, którzy tęsknią za "nieśmiertelnym" Hoxhą. Ci drudzy stanowią znaczną mniejszość. W Polsce także doświadczyliśmy komunizmu, ale nigdy nie w takiej skali jak w Albanii. Życie w świecie, gdzie nawet własnej rodzinie nie można było ufać, bo mogła donieść władzy, to coś niewyobrażalnego. Kilkuletnie wyroki za błahe wypowiedzi jak stwierdzenie, że chleb jest coraz gorszy, czy obozy pracy - to wszystko działo się w tym pięknym, ale przerażającym państwie.

Często rozmówcami autorki byli nauczyciele i pisarze. Jednak brakowało mi większej ilości relacji od "zwykłych" ludzi. Kiedy czytałem tę książkę będąc w Albanii, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że istnieje cała masa historii, które jeszcze czekają, aby zostać opowiedziane.

Wspaniały jest to reportaż, nie zapomnę go nigdy. Chociaż chyba chciałbym, bo ilość okrucieństwa, które jest tam opisane, nie do końca mieści mi się głowie.
Jest czymś okropnym pomyśleć, że jeszcze 30-40 lat temu w Europie był kraj o takim stopniu odizolowania, politycznego fanatyzmu i kultu jednostki, że porównać go można jedynie z Koreą Północną czy Turkmenistanem. Co do tych krajów: mam nadzieję, że jak najszybciej powstaną ichnie wersje "Błota słodszego niż miód", bo obawiam się, że w krajach spoza kręgu cywilizacji europejskiej, jest tam o wiele straszniej.
Małgorzata Rejmer zrobiła chyba unikalną pracę, bo zebrała wspomnienia ofiar, na których skupiamy się wreszcie nie tak często, bo ciągnie nas do oprawców. Na szczęście, oprawcy to mniejszość, więc dobrze jest założyć, że bylibyśmy raczej ofiarami. Dlatego ich słowo jest tak ważne, bo to oni w tej całej sytuacji są najbardziej poszkodowane.
Do dzisiaj ciężko mi zrozumieć absurd niektórych z opisanych sytuacji, przyczyn aresztowań, rzeczy związanych z inwigilacją i infiltracją społeczeństwa. I nawet wizyta w Albanii, która dziś jest nieco innym miejscem, nie pozwoliła mi w pełni rozgryźć tego kraju. Może w tym właśnie kryje się jej piękno. Piękno pod wieloma bruzdami i bliznami.

2 940
    2 554
  • 2019
  • Reportaż
  • 2020
  • 2020
  • Literatura faktu

Małgorzata Rejmer Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Zobacz więcej