Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

Małgorzata Rejmer Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina literatura faktu
2018-10-17
2018-10-17
Czarne
Albania dyktator dyktatura Enver Hoxha Enwer Hodża komunizm literatura faktu reportaż terror totalitaryzm tyran wspomnienia zsyłki życie codzienne

Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Maciej Bernatt-Reszczyński, Paweł Beręsewicz, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Anna Mateja, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Adam Pękalski, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Cezary Łazarewicz, Bartosz Żurawiecki
6,8
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
7,1
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach Beata Chomątowska, Paweł Dunin-Wąsowicz, Natasza Goerke, Zbigniew Mikołejko, Włodzimierz Karol Pessel, Maria Poprzęcka, Małgorzata Rejmer, Anda Rottenberg, Filip Springer, Ziemowit Szczerek, Ilona Wiśniewska, Urszula Zajączkowska, Krzysztof Środa
5,7
Każdemu jego ś... Beata Chomątowska,&...
Okładka książki HERITO nr 34 Jacek Dehnel, Olga Drenda, Czesława Frejlich, Maciej Jakubowiak, Marta Madejska, Grzegorz Piątek, Małgorzata Radkiewicz, Redakcja kwartalnika HERITO, Małgorzata Rejmer, Ostap Sływynski, Aleksandra Wojtaszek
4,7
HERITO nr 34 Jacek Dehnel, Olga ...

Oficjalne recenzje i

Nauczyć się wolności

[ 27 ] Link do recenzji

Nigdy wcześniej nie spotkałam się z opisem komunistycznej Albanii i dodatkowo jestem za młoda by pamiętać te czasy. Książka skłoniła mnie do wielu refleksji - dlaczego w szkole na historii czy geografii nie porusza się problemu dyktatorów innych niż Hitler, Stalin czy Mussolini? Lektura naprawdę warta polecenia!

Takiej dawki emocji - gniewu, zadziwienia i bezradności - nie czułem od czasu, gdy czytałem “Króla szczurów”. Kiedy człowiek jest młody, nie myśli o przeszłości: czasach Wojny, czasach starożytnych, czasach komunizmu. Natomiast gdy dorasta zaczyna dostrzegać mechanizmy, które rządzą tym światem. Przypomnienie przeszłości pozwala wtedy odnieść się do zachodzących zmian. A...

Takich książek nie powinniśmy w ogóle oceniać. Nie powinniśmy oceniać tego cierpienia.

Reportaż fenomenalny. Tyle mogę powiedzieć.

Książka, która wbiła mnie w fotel i uświadomiła, jak jednak jeszcze niewiele wiem o świecie. Świetnie skonstruowana,napisana pięknym, mięsistym językiem. Dla mnie - majstersztyk!

Książka o zapomnianym kawałku ziemi w Europie, o tym, jak stworzono wielki obóz dla niewielkiego kraju i małego (ludnościowo) narodu, który sam na siebie donosił. Wielki plus dla Autorki za pozbieranie tych wszystkich relacji, które z roku na rok będą ginąć razem ze świadkami światłych rządów Hodży.

Przeczytałam naprawdę mocną rzecz i niestety zaczęłam czytać opinie o tej mocnej rzeczy. Tych opinii, które mnie wnerwiły nie ma wiele, ale jak to się mówi, łyżka dziegciu potrafi człowiekowi spieprzyć najsłodszą beczkę (nawet jak jest pełna błota). Czytam zarzuty, że autorka oddaje głos tylko przeciwnikom komunistycznej Albanii. Że nie ma drugiej strony. I tkwi mi z tyłu...

Szczerze mówiąc jestem trochę zawiedziona lekturą. Forma opowieści nie do końca mnie przekonała, książka w pewnym momencie stała się zwyczajnie monotonna. Bardzo zabrakło mi w niej szerszego tła, większej różnorodności, a co za tym idzie - przestrzeni do własnych wniosków i przemyśleń. Temat oczywiście jest bezsprzecznie ważny, opisane historie momentami wręcz bolą, ale...

Trudno oceniać historie ludzkiego cierpienia w liczbie gwiazdek. Najlepiej byłoby, gdyby te historie nigdy się nie wydarzyły. Niemniej jednak książka zasługuje na najwyższą ocenę, choć rozdziera serce i pozostawia głęboki żal.
Oraz wstyd. Za ludzi.

Bardzo dobra pozycja

Chwyta za gardło i trzyma do samego końca. Świetny.

Dyskusje

2 040
    1 944
  • Reportaż
  • 2020
  • 2020
  • Literatura faktu

Małgorzata Rejmer Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Zobacz więcej