Problem trzech ciał

Nominacja w plebiscycie 2017
Cixin Liu Wydawnictwo: Rebis Cykl: Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
三体 (The Three-Body Problem)
Data 1. wydania:
2014-11-11
9788380620490
Andrzej Jankowski
Rebis
fantastyka gra komputerowa literatura chińska naukowiec niebezpieczeństwo podróż w czasie i przestrzeni rywalizacja science fiction walka o władzę wirtualna rzeczywistość wyścig z czasem zabójstwo
三体 (The Three-Body Problem)
Wspomnienie o przeszłości Ziemi (tom 1)
fantastyka, fantasy, science fiction
9788380620490
Andrzej Jankowski
Inne

Oficjalne recenzje i

Wielki mały świat, czyli chińska wizja przyszłości Ziemi

[ 56 ] Link do recenzji

Fajny początek. Dobry i rzetelny opis do czego prowadzą komusze rojenia. Mocno liczyłem że akcja całej książki będzie się działa w czasie chińskiej rewolucji. Napisana współcześnie książka sci-fi, której akcja dzieje się w Chinach, w latach sześćdziesiątych XX wieku... To by było COŚ. Ale akcja przeniosła się do czasów mniej więcej współczesnych, a książka stawała się coraz...

Absolutnie wybitna. Co najważniejsze bardzo oryginalna. Dla kogoś kto dużo czyta będzie to prawdziwa uczta. Mam tylko jedno zastrzeżenie do całej Trylogii. Jeśli ktoś chce później czytać drugą część to jest ona bardzo, hm.... dziwna, zupełnie inna, czasami trzeba mocno przymknąć oko. Całość nabiera sensu dopiero w 3 części, która jest może nawet lepsza od 1.

Od czasu ponownej lektury Ślepowidzenia i Echopraksji nie chłonąłem hard science-fiction jak tutaj (problem 3 ciał?).

Metaforyka bije od początku, samo przedstawienie obcych w postaci niemal przetłumaczonej na ziemskie obyczaje dobitnie o tym świadczy. Ciekawią odniesienia do kultur, zwłaszcza duży szacunek dla Europy.

Wang jest idealnym bohaterem-narratorem;...

Spodziewałem się twardej science-fiction, niestety dostałem nieco za dużo fiction.
Wątki związane z historią ChRL bardzo fajne, jednak element sci-fi już zdecydowanie słabszy.

Jedna z najlepszych ksiazek sci-fi jakie czytałem. Wciągająca fabuła, interesujący bohaterowie oraz świat przedstawiony.
Niesamowita historia nawiązania kontaktu z obcymi, liczne odwołania do teorii naukowych, trudna historia ChRL.

Bardzo interesująca fantastyka naukowa. Dla mnie ciekawa zwłaszcza w pierwszej części, gdzie autor w sugestywny sposób fabularyzuje meandry chińskiej rewolucji kulturalnej. Później jest też fajnie, intrygująco i z dość zaskakującym "twistem" dla naszego myślenia, aczkolwiek już trochę nieprzystępnie - trzeba chyba ogarniać przynajmniej podstawy współczesnej fizyki, żeby...

Mam delikatny kłopot z tą książką. Z jednej strony: jest jakoś tak nieporadnie napisana, przynajmniej momentami... a może to kwestia tłumacza? Szyk niektórych zdań, choć niby poprawny, trochę kłuje mi w oczy („nigdy jednak nie dowiedział się o tym.”; wszystko we mnie krzyczy, by to „dowiedział” przesunąć jednak na koniec :) ). Styl jest suchy, przerywany zaskakującymi w...

Czytając tę książkę miałam wrażenie jakby była scenariuszem do filmu.
Z początku było nieźle. Ciekawa fabuła, dobrze przedstawieni bohaterzy i niezły styl pisarski. Ogólnie dość specyficzna.
Po drodze jednak coraz ciężej było mi przewracać kolejne strony, aż w końcu się poddałam.

Jednak nie.
Ja wiem, że Chińczyków jest dużo - ale jednak książki pisane przez chińskich autorów nie muszą składać się z aż tak wielu słów...
Lubię "cegły" do czytania, ale muszą wciągać - "Problem" mnie tylko znużył. Siłą rozpędu kupiłem drugi tom, ale tego już skończyć nie dałem rady.
Radzę omijać...

Tom pierwszy - czytało mi się bardzo fajnie, jest w jakiś sposób inna, pomysłowa... Niestety w 1/3 drugiego tomu się poddałem - zaczęło być zbyt rozwlekle i statycznie...

Dyskusje

3 750