Bez reszty

Okładka książki Bez reszty Wojtek Miłoszewski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Bez reszty
Wojtek Miłoszewski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Kastor (Miłoszewski) (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Kastor (Miłoszewski) (tom 2)
W.A.B.
2020-09-30
2020-09-30
Literatura polska kryminał retro lata 90. Kraków gang amfetamina przestępczość zorganizowana

Okładka książki Pomiędzy Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Pomiędzy Wojtek Miłoszewski,...
Okładka książki Mierzeja 2. Ostatni przypływ Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski
Mierzeja 2. Os... Wojtek Miłoszewski,...

W październiku 2018 roku swoją premierę miała powieść pt. "Kastor", która została napisana przez Wojtka Miłoszewskiego. Tytułowym bohaterem powieści jest Kastor Grudziński, komisarz krakowskiej policji. Akcja powieści dzieje się na początku lat 90-tych.
We wrześniu 2020 roku komisarz Grudziński wraca w nowej powieści pt. "Bez reszty". Ja swój egzemplarz zakupiłem dopiero w czerwcu 2021 roku, natomiast za lekturę zabrałem się 27 sierpnia 2023.
Tym razem komisarz musi zmierzyć się z przestępczością zorganizowaną, czyli z czymś z czym Milicja nie miała do czynienia. Policja w ogóle nie bardzo wie jak zabrać się do walki z gangami, które m.in. handlują amfetaminą. Ponadto stosują oni bardzo brutalny sposób postępowania, wykorzystując strach mieszkańców Krakowa. Kastor próbuje przekonać zwierzchników, żeby stosować również nowe i bezwzględne metody, aby osiągnąć sukces.
Z tych dwóch książek o Grudzińskim o wiele bardziej wolę pierwszą część. Druga jest nieco słabsza, a na domiar złego, miałem wrażenie że autorowi zabrakło nieco pomysłu, jak zakończyć ten tom. Jeśli chcecie wiedzieć, co się stało z komisarzem zapraszam Was do lektury. Ja osobiście byłem zawiedziony, chociaż również dobrze się to czytało.
"Bez reszty" to 396 stron, na przeczytanie których potrzebowałem pięciu dni i pięciu posiedzeń. Wynik ten plasuje powieść tę na 32 miejscu wśród 233 książek Przeczytanych Na Tronie.

Jak zwykle dużo się dzieje. Komisarz Grudziński goni po Krakowie ścigając przestępców. A prywatnie czuje się samotny i chodzi na plac Matejki w poszukiwaniu kwiatów. Miłoszewski szybko prowadzi akcję. Pościgi, strzelaniny... no i oczywiście Kwiatek którego wieczorem trzeba stawiać do pionu.

Super książka, fajnie się słuchało, świetny lektor, nie ukrywam, że dalsza części by się przydała, polecam!

Taki sobie produkcyjniak z barwnym językiem.

Taki sobie produkcyjniak z barwnym językiem.

Totalnie mnie zawiodła
Jedna z niewielu książek których nie dałam rady dokończyć

Totalnie mnie zawiodła
Jedna z niewielu książek których nie dałam rady dokończyć

Druga część z Kastorem Grudzińskim. Równie dobra, jak pierwsza. Zdecydowanie podoba mi się, jak Wojtek Miłoszewski pisze kryminały. Zdecydowanie w moim guście. Jak poprzednio ciekawe śledztwo, trochę wątków obyczajowych. To nie każdy lubi w kryminałach, ja lubię bardzo. Nie lubię, kiedy śledczy są tylko maszynkami do ścigania przestępców, którzy ewentualnie czas wolny zapijają, żeby nie pamiętać, co widzieli w pracy, ale mają jakieś życie poza pracą 😜

Bardzo dobry kryminał.
Warto przeczytać.
Polecam.

Bardzo dobry kryminał.
Warto przeczytać.
Polecam.

Świetna książka, szeregowa policja tamtych czasów bez wiedzy i uzbrojenia kontra układy i uzbrojeni po zęby bandyci.

Leciutki zawód po I naprawdę świetnej części. Historia już tak nie wciągała, bardziej 5,5 niż 6.

To jak kolejny sezon lubianego przez ciebie serialu kryminalnego. Ma większość wszystkich zalet jedynki. Fajnie, że akcja przenosi się do nowej epoki - jest klimat i dużo smaczków. Największym minusem jest brak wyraźnego rozwiązania. Wygląda na to, że więcej dostaniemy w następnej części, która ewidentnie powinna powstać. Ja już czekam!

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Bez reszty