Cham z kulą w głowie

Okładka książki Cham z kulą w głowie Ziemowit Szczerek
Okładka książki Cham z kulą w głowie
Ziemowit Szczerek Wydawnictwo: Znak Literanova fantasy, science fiction
Znak Literanova
2020-04-13
2020-04-13
literatura polska rzeczywistość alternatywna kryminał

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Gdybanie o chamie

1956 14 299

Tak naprawdę to nie potrafię obiektywnie ocenić tej książki: niektóre fragmenty czyta się bardzo szybko, inne dłużą się niemiłosiernie; za dużo wulgaryzmów, za dużo przemocy, nie potrafiłam zapałać sympatią do żadnego z bohaterów.

Językowo jest to znakomite i rozmaite, naprawdę świetnie napisana powieść, te stylizacje, mieszanie gwary żydowskiej i warszawskiej, dużo indywidualizacji języka postaci, w ogóle to jest ciekawa propozycja ewolucji jezyka z XX-lecia zakładająca brak dewastujacych doswiadczeń II wojny światowej, do tego lekka i ironiczna w tonie narracja - super. Ciekawa i dowodząca wiedzy i fascynacji tematem autora jest też alternatywna historia XX wieku (akcja osadzona po tym, jak Hitler ginie we wrzesniu '39, Polska przy wsparciu Anglii i Francji pokonuje nazistowskie Niemcy już w 1940, holokaustu nie było, a Polska to początkujące mocarstwo),czytało mi się to więc z zainteresowaniem. Podejście do estetyki kryminału noir wypada nieco ironicznie, na granicy parodii. Główny bohater to Franciszek Kary - były komandos, oskarżony o dezercję i zdradę, detektyw z nieusuwalną kulą w głowie, uwikłany w toksyczne relacje, nie stroniący od alkoholu i kokainy, wieloznaczny i mocno świadomy tego, że jest "detektywem z powieści noir", prowadzi on śledztwo w sprawie seryjnego mordercy, ale w gruncie rzeczy jakby śledził i rozgrzebywał swoje życie. Sama intryga choć zawikłana, prawie fantastyczna, oprawiona w dynamiczną, wciągającą nawet akcję, ostatecznie okazuje się błaha, a w finale bardzo chaotyczna, wręcz przekombinowana, jakby była tylko pretekstem do stworzenia skądinad bardzo bogatego świata utworu. Mimo wszystko jest to powieść interesująca dla czytelnika, mocno wciągająca go w świat utworu, choć fabuła zwłaszcza w retrospekcjach często wypada pretekstowo, przytłoczona stylizacjami i żywiołem alternatywnej historii.

NIe umiem wystawić oceny tej książce, bo targają mną skrajne emocje. Na pewno językowo jest to bardzo sprawnie napisane, nawet mi przez chwilę zaświtało że to taki bardziej wulgarny Dukaj, choć nie wiem czy autora to nie obrazi. Czemu? Ano, mamy tu alternatywną historię, jak w Lodzie, mamy stylizowanie języka na międzywojenny, gdzie, jak sobie autor umyślił, by on ewoluował gdyby nie lata wojny, wymordowanie inteligencji i narracja patryjotyczna ala IIRP, jak w Lodzie, znowu, mamy ciągnące się w nieskończoność dialogi i monologi prowadzące donikąd, jak w Lodzie. Ale to jest największy problem tej książki, fabuła w niej zbyt często ginie pod tymi wszystkimi ozdobnikami, i zbyt często ma się wrażenie że jest ona tylko pretekstem żeby przeczołgać głównego bohatera przez miejsca z jego przeszłości i zmusić do retrospekcji. Czytam co tam Szczerek wypisuje w internetach i nie potrafię sobie wyobrazić że on się napina do czegokolwiek, więc pewnie taka ta książka miała być, niemniej cała otoczka w okół jest ciekawsza niż historia jaką chce nam opowiedzieć

Ależ to jest napisane! Rozmach, wyobraźnia, wizja, język. Poruszająca wizja przyszłości alternatywnej, ale czy na pewno?

Nie przepadam za kryminałami. Pozwalam sobie na taki wyskok raz do roku. Tym razem miałem to szczęście, że książka znalazła mnie, a ja zadowolenie graniczące z lekka euforią. Tu nie ma superbohaterów, a są zwykli ludzie, z wadami, słabościami, jest też świat niby bliski, a jak ze snu. Do ostatniego zdania w książce nie będziesz też pewny co było prawdą, co tylko urojeniem.

Nie przepadam za kryminałami ale lubię althistorie. Świat jest spójny i dobrze oddaje realia II RP, przynajmniej podobne odczucia miałem czytając o międzywojniu w podręcznikach. Miałem tylko wrażenie, że dzieje się to w latach 70. XX wieku a nie na początku XXI wieku. Książka napisana bardzo ciekawym językiem, slang nie jest nachalny, wzbogaca przekaz ale go nie przesłania. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, swoje odleżała czekając w kolejce bo się bałem. Ogólnie szczyt mojej listy.

Alternatywa w której musimy się "zanurzyć" w trakcie czytania pierwszych stron była dla mnie bardzo ciężka do przyjęcia. Starałem się dać szansę kolejnym rozdziałom: "może się wkręcę"... No i wkręcony, wplątany i przeogromnie zaskoczony skończyłem lekturę z okrzykiem niczym Osioł ze Shreka w kultowej scenie z teatrem lalek: "ja chcę jeszcze raz!". Książka trudna, nowomowę trzeba sobie mocno wklepać do głowy, świat przedstawiony również wymaga od nas nie lada wysiłku. Dla mnie - sam plus, książka dużo wymaga, ale także przeogromnie daje, świetne napisane postacie, jednoczesnym komizm i tragizm w Karym (btw. przy ekranizacji widzę ewidentnie widzę Dorocińskiego ;) ) powoduje wielki uśmiech na twarzy. Polecam nie "załamywać się" mnogością zawiłości i nowomowy na samym początku, w kolejnych rozdziałach autor umiejętnie układa nam wszystkie porozrzucane puzzle w jedną, solidną całość.

Historia kryminalna w rzeczywistości alternatywnej - rozwinięty koncept z "Rzeczpospolitej zwycięskiej", co by było gdyby nie było II wojny światowej. Bardzo smakowita opowieść, neologizmy i w ogóle styl - pierwsza klasa. Koniec końców niewesoła konstatacja, że to bez znaczenia czy była wojna i komuna, nasz charakter narodowy prowadzi nas ku zagładzie, jak nie z tej strony to z innej.

Początkowo nie porywa, ale im dalej w las tym lepiej, a końcówka wręcz nie pozwala oderwać się od lektury. Postać Karego ciekawa, wielowymiarowa. Narracja drugoosobowa, fajnie wyszła. A i smaczki jak Szukalszczyzna stanowią wartość dodaną. Podsumowując, dobra rzecz warto przeczytać.

Uwielbiam Szczerka i przykro mi to pisać, ale trochę się zawiodłam. Mimo iż wizja Polski endecko-mocarstwowej jest przezabawna, książka jest męcząca. Ulisses knajpiany w postaci Franciszka Karego nie bardzo się udał. Intryga przekombinowana. Może następna powieść będzie lepsza.

• Literatura piękna
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Cham z kulą w głowie

Video

Video