rozwiń zwiń

Książki popularnonaukowe: polecają eksperci – popularyzatorzy nauki i instytucje naukowe

Anna Sierant Anna Sierant
12.11.2023

Po jaką książkę popularnonaukową warto sięgnąć? To pytanie zadaliśmy ekspertom i ekspertkom – osobom popularyzującym naukę w sieci (i nie tylko!), a także przedstawicielom muzeów, instytucji naukowych. Dzięki nim powstało różnorodne, inspirujące zestawienie, zawierające publikacje zarówno z dziedzin humanistycznych, jak i ścisłych. Sprawdźcie szczegóły!

Książki popularnonaukowe: polecają eksperci – popularyzatorzy nauki i instytucje naukowe

Dowodzą, że wgłębianie się w tajniki nauki wcale nie musi być trudne, nudne, męczące – popularyzatorzy nauki, których znacie z social mediów czy wykładów, warsztatów przez nich prowadzonych, pokazują, że fizyka, historia, chemia czy matematyka mogą być fascynujące. Podobną rolę – odkrywania przed czytelnikiem czy czytelniczką całego mnóstwa ciekawych faktów związanych z konkretnymi działami nauki – pełnią książki popularnonaukowe. Któż więc mógłby lepiej polecić te, po które warto sięgnąć, niż właśnie wspomniani popularyzatorzy nauki, jak również instytucje naukowe – nie tylko z Polski, ale i dwóch innych krajów europejskich? Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które wypowiedziały się w tym artykule, a użytkowników i użytkowniczki Lubimyczytać zapraszamy do zapoznania się z rekomendacjami wprost od ekspertów (których przedstawiamy w kolejności alfabetycznej).

Najlepsze książki popularnonaukowe – polecenia naukowców i instytucji naukowych

Dr inż. Adam Mirek jest doktorem inżynierii biomedycznej, który swoją wiedzą dzieli się w mediach społecznościowych (zajrzyjcie na profil @adamxm na Instagramie), książkach i podcastach. Do sięgnięcia po jaką książkę popularnonaukową chciałby was zachęcić? Oto tytuł polecany przez dr. inż. Adama Mirka!

„Rytuały. Pozornie bezsensowne czynności, które nadają życiu sens”, Dimitris Xygalatas, przeł. Nika Sztorc, Wydawnictwo Poznańskie

„Czy można w naukowy sposób wyjaśnić powody, dla których ludzie biorą śluby, robią zdjęcia talerzy przed jedzeniem w restauracji albo chodzą po rozżarzonych węglach w maleńkiej wiosce San Pedro? Można! I w swojej książce »Rytuały. Pozornie bezsensowne czynności, które nadają życiu sens« idealnie robi to antropolog Dimitris Xygalatas. To chyba najlepsza książka z serii Zrozum Wydawnictwa Poznańskiego, jaką czytałem.

Autor wspaniale i na każdej płaszczyźnie wyjaśnia, na co nam te wszystkie z pozoru niemające sensu rytuały. Pomagają nam one poradzić sobie z największymi obawami, to nasz naturalny sposób na zyskanie poczucia kontroli nad otaczającym światem. Mózg nie znosi nieprzewidywalności – rytuały są dla niego zbawienne, kiedy traci kontrolę nad sytuacją.

W książce Xygalatasa jest cała masa opisanych niezwykle obrazowo przykładów rytuałów i badań nad nimi, sprawdźcie sami”.

Swój wkład w artykuł o książkach popularnonaukowych, po które zdecydowanie warto sięgnąć, wniosło również Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. To ośrodek, który przybliża jego odwiedzającym zasady funkcjonowania lotniska, jego organizację dzięki szkoleniom, zajęciom specjalistycznym, warsztatom, kursom. Oto książka popularnonaukowa polecana przez Centrum Edukacji Lotniczej.

„Leonardo da Vinci”, Walter Isaacson, przeł. Michał Strąkow, Wydawnictwo Insignis

„Walter Isaacson w fascynującej biografii »Leonardo da Vinci« nie tylko rzuca światło na niezwykłe talenty artystyczne Leonarda, ale również zagłębia się w fascynujący obszar jego eksploracji związanych z lotnictwem i lataniem. Książka ukazuje Leonarda da Vinci jako niezwykłego pioniera, którego genialny umysł nie znał granic. Isaacson poświęca znaczną uwagę rysunkom, notatkom i projektom Leonarda związanym z lotnictwem. Czytelnik jest świadkiem ewolucji jego pomysłów na maszyny latające, skrzydła, śmigła i inne konstrukcje, które prezentują jego wyjątkową wizję możliwości lotniczych. Autor zręcznie przedstawia proces myślowy Leonarda, jego eksperymenty i nieustanną ciekawość, która napędzała go do poszukiwań w dziedzinie latania.

W kontekście lotnictwa książka ta staje się nie tylko portretem artysty, ale także naukowca i inżyniera, którego wyobraźnia wyszła poza granice swojej epoki. Isaacson ukazuje, jak idee Leonarda da Vinci w dziedzinie lotnictwa były niezwykle innowacyjne, choć czasami przedwcześnie rozumiane przez otaczających go ludzi.

»Leonardo da Vinci« to nie tylko historia malarza, ale również podróż przez umysł, który marzył o tym, by człowiek mógł podbić przestworza. Książka ta dostarcza czytelnikowi inspirujący obraz człowieka, który swoją wizją latania wyprzedził swoje czasy i wniósł znaczący wkład w rozwój idei lotniczych.

I właśnie takich idoli potrzebujemy – otwartych umysłów, łamania naukowych stereotypów, odwagi, kreatywności, a przede wszystkim bycia Pięknym Człowiekiem!”

Na naszą prośbę o polecenie książki popularnonaukowej, która mogłaby spodobać się miłośnikom czytania i poszerzyć ich wiedzę, odpowiedziało również poznańskie Centrum Szyfrów Enigma. Jak sama nazwa instytucji wskazuje, jej głównym celem jest upamiętnienie intelektualnych osiągnięć trzech absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, którzy złamali kod Enigmy, czyli maszyny szyfrującej, której używali naziści w czasie II wojny światowej. Oto publikacja popularnonaukowa polecana przez poznańską instytucję – rekomendację napisał Maksym Kempiński.

„Cyfrodziewczyny”, Karolina Wasielewska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

„Wciąż mało znaną w powszechnej świadomości i tym samym niedocenianą jest rola kobiet w historii informatyki. W Polsce ich udział był szczególnie znaczący, wniosły one nie do przecenienia wkład w rodzimą rewolucję cyfrową. O tym wszystkim przypomina nam w książce »Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki« autorka Karolina Wasielewska. Żywym, reporterskim stylem opisała wiele interesujących wątków, nakreślając tło dla powojennego rozwoju komputerów w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz pierwszych komputerów w Polsce. Co najważniejsze, udało jej się dotrzeć do niezwykłych postaci kobiet, które projektowały komputery, tworzyły oprogramowanie i nadzorowały kluczowe projekty, zajmując nierzadko kierownicze stanowiska. Przedstawienie ich losów, po raz pierwszy dostrzeżonych i opisanych, stanowi główną część książki i jej największą wartość. Rozmówczynie okazały się osobami niezwykle skromnymi, które reagowały zdziwieniem na okazywane nimi zainteresowanie, twierdząc, że nie dokonały niczego niezwykłego. W rzeczywistości tworzyły historię polskiej informatyki, o czym warto pamiętać w czasach gdy wciąż przemysł cyfrowy kojarzy się głownie z mężczyznami”.

Monachijskie Deutsches Museum jest jednym z największych i najstarszych muzeów poświęconych nauce i technice na świecie – założył je w roku 1903 inżynier Oskar von Miller, a obecnie każdego roku instytucję tę odwiedza ponad 1,3 miliona spragnionych wiedzy turystów, ale i badaczy. Także ze względu na to, że właśnie w Deutsches Museum znajduje się najlepiej zaopatrzona biblioteka naukowa na świecie. Dyrektor biblioteki, Helmut Hilz, przesłał rekomendację książki popularnonaukowej specjalnie dla użytkowników i użytkowniczek Lubimyczytać.

„Naukowcy i ich odkrycia. XVI-XX wiek”, John Gribbin, przeł. Dominika Adamek, Agnieska Jasica, Wydawnictwo Sel

„»Naukowcy i ich odkrycia. XVI-XX wiek« nie jest książką najnowszą – została wydana w roku 2002, stanowi ona jednak doskonałe wprowadzenie do historii nauki. Mnie okazała się bardzo przydatna – dzięki niej dowiedziałem się niemało o eksponatach, które można oglądać w naszym muzeum, o ich historii. Szczególnie pomogła mi, gdy zaczęłam pracę w bibliotece Deutsches Museum, której kolekcja liczy ponad milion książek.

Nowszą książką tego samego autora, Johna Gribbina, jest »Science. A History in 100 Experiments« – to również bardzo wciągająca, odnosząca się do historii publikacja”.

Za rekomendację dziękujemy również dr. inż. Maciejowi Mulakowi, fizykowi i popularyzatorowi nauki z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki na Politechnice Wrocławskiej, który „stara się bratać ścisłowców i humanistów”. Dr inż. Mulak prowadzi kanał Fizyka bez zamulania na YouTube, jest również współautorem scenariusza i narratorem tworzonej przez Politechnikę Wrocławską serii Fenomeny oraz kanału Politechniki Wrocławskej na YouTube, czyli Polilab. Jaką książkę popularnonaukową poleca naukowiec?

„Fizyka w jaskini światów”, Krzysztof A. Meissner, Jerzy Sosnowski, Wydawnictwo Więź

„Książka »Fizyk w jaskini światów« to wywiad rzeka z Krzysztofem Meissnerem (ur. 1961), profesorem UW, jednym z najwybitniejszych polskich fizyków, a zarazem znanym popularyzatorem nauki.

Jest to wciągający dialog fizyka teoretyka z pierwszej linii frontu nauki z doświadczonym erudytą humanistą, Jerzym Sosnowskim, co zapowiada optymalnie poglądowy opis, jak działa nasz Wszechświat. Książka udowadnia, że humaniści też powinni zrozumieć kluczowe idee zaawansowanej fizyki.

Dialog ten nie ucieka od problemów trudniejszych. Przybliża w sposób oryginalny szczególną teorię względności, czyli konsekwencje ograniczonej prędkości światła, a także teorię grawitacji o odpowiedniku linii prostej w przestrzeniach krzywoliniowych. Widzimy, że jakimś szczęśliwym trafem językiem fizyki jest matematyka. A bez matematyki nie byłoby fizyki.

Profesor Meissner zarysowuje też istotę mechaniki kwantowej z jej ziarnistością porcji energii i dualizmem kwantowo-korpuskularnym. Z drugiej strony skali autor przedstawia intrygującą hipotezę ewolucji wszechświata z punktu widzenia najnowszej fizyki, zerkając nawet przed Wielki Wybuch. Warto przypomnieć, że Krzysztof Meissner od lat współpracuje z noblistą Sir Rogerem Penrose’em. Jak pisze, kiedy spotykają się w Oxfordzie, razem gotują i rozmawiają o nauce.

Jest kilka innych wątków osobistych. Skąd fascynacja fizyką u badacza? Jaki udział w wyborze kariery uczonego miała rodzina, wychowanie, szkoła? Czy religia i wiedza naukowa stoją w konflikcie? Mowa jest o związku fizyki z życiem i jej skutkach dla rozwoju cywilizacji.

I być może najważniejsze. Podejście autora odznacza się niezwykłym, kreatywnym krytycyzmem nawet wobec Newtona, Kopernika czy Einsteina. A to jest przecież istota prawdziwego poznania naukowego. Robi to duże wrażenie”.

We Florencji, nad rzeką Arno, w pobliżu Galerii Uffizi znajduje się Museo Galileo, poświęcone astronomowi i naukowcowi Galileuszowi. Odwiedzając instytucję, można nie tylko poznać świat Galileusza, ale i dowiedzieć się, jak istotny był jego wkład we współczesną naukę. Wśród eksponatów znajdują się m.in. teleskop astronoma, ale również… jego odcięty palec. Jaką książkę rekomenduje Museo Galileo?

„Córka Galileusza. Rzecz o nauce, wierze, miłości”, Dava Sobel, przeł. Norbert Radomski, Dom Wydawniczy REBIS

Galileusz był nie tylko badaczem, nazywanym przez Einsteina „ojcem współczesnej fizyki, a nawet współczesnej nauki w ogóle”, ale i ojcem trojga dzieci – dwóch córek i syna. Syn odebrał odpowiednie wykształcenie, założył rodzinę, córki jednak zostały oddane do klasztoru. W swojej książce Dava Sobel, zainspirowana korespondencją prowadzoną przez Galileusza i jedną z jego córek, Virginię, która przybrała zakonne imiona Maria Celesta, przedstawia oryginalną biografię astronoma. Autorka ukazuje Galileusza jako tego, który starał się pogodzić Niebo, w które sam – jako katolik – wierzył, z tym niebem, które ujawnił, ukazał ludziom za pomocą swojego teleskopu. „Córka Galileusza” to opowieść o rozwoju nauki, który zderzył się z XVII-wieczną doktryną katolicką, a także o relacji ojca i córki, którą ten nazywał „kobietą o znakomitym umyśle, wyjątkowej dobroci i najczulszym przywiązaniu do mnie”. Warto dodać, że „Córka Galileusza” jest największym bestsellerem w księgarni działającej przy Museo Galileo.

Gdyńskie Muzeum Emigracji jest instytucją, która dokumentuje historię emigracji Polek i Polaków. Siedziba muzeum znajduje się w gdyńskim porcie, przy Nabrzeżu Francuskim, co jest nie bez znaczenia – to właśnie opuszczenie portu w okresie międzywojennym stanowiło pierwszy krok Polaków w kierunku lepszej przyszłości, której szukali za granicą. Poznajcie publikację popularnonaukową polecaną przez tę instytucję!

„Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata walka o pokój”, Marek Górlikowski, Wydawnictwo Znak

Kilka miesięcy temu głośno było o filmie „Oppenheimer”, poświęconym amerykańskiemu naukowcowi o tym właśnie nazwisku i jego udziale w tworzeniu bomby atomowej. Niewiele osób wie jednak, że przy tajnym Projekcie Manhattan pracował też „noblista z Nowolipek”, czyli Józef Rotblat. Polak, który odmówił przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa, przez co został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego, budował broń masowej zagłady, gdy jego bliscy walczyli w okupowanej Polsce o przetrwanie. Pół wieku później otrzymał jednak Pokojową Nagrodę Nobla, a Marek Górlikowski opisał jego, zdawałoby się, nieprawdopodobną historię m.in. dzięki temu, że udało mu się dotrzeć do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów samego noblisty w Londynie i Cambridge.

We wrześniu 2023 roku na Cytadeli Warszawskiej otwarta została siedziba nowo powstałego Muzeum Historii Polski. Instytucja prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową, mającą na celu „kształtowanie nowoczesnej wrażliwości patriotycznej”. Otwarcie wystawy stałej w Muzeum Historii Polski zaplanowane jest na rok 2026, już teraz jednak można oglądać wystawę czasową „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski”. Profesor Richard Butterwick-Pawlikowski, główny historyk tej instytucji, przesłał rekomendację książki popularnonaukowej specjalnie dla użytkowników i użytkowniczek Lubimyczytać. Co poleca ekspert?

„Chłopstwo. Historia bez krawata”, Mateusz Wyżga, Wydawnictwo Znak Horyzont

„Historia ludowa stała się ostatnio modna, lecz Mateusza Wyżgi »Chłopstwo. Historia bez krawata« jest książką nadzwyczajną. Autor przechodzi tędy i owędy między autobiografią rolnika, sołtysa i profesora a historią bardzo długiego trwania. Stymuluje wyobraźnię czytelników bezpośrednim, żywym językiem i barwnymi anegdotami, ale nie traci orientacji na zawiłych meandrach dziejowych. Nie idzie śladami autorów piętnujących szlachtę za wszelkie możliwe grzechy i zbrodnie, nie pobłaża chłopom, nie idealizuje ich, lecz pokazuje świat chłopskich rodzin od wewnątrz.

Ktokolwiek chce naprawdę rozumieć, a nie tylko wykorzystać do swoich celów polską wieś, powinien przeczytać tę książkę”.

Dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak i dr hab. Katarzyna Grochowska to dwie badaczki, które m.in. na swoim profilu @science_mission na Instagramie popularyzują nauki ścisłe, zaprzyjaźniając swoich obserwatorów z naukami ścisłymi. W pracy naukowej natomiast dr hab. inż. Siuzdak i dr hab. Grochowska zajmują się „wytwarzaniem i wykorzystaniem nanomateriałów w urządzeniach do konwersji i magazynowania energii oraz sensorów elektrochemicznych”. A jaką książkę popularnonaukową poleciłyby użytkownikom i użytkowniczkom Lubimyczytać?

„Obserwatorzy gwiazd. Opowieść o współczesnych astronomach”, Emily Levesque, przeł. Michał Stanisław Śmietana, Copernicus Center Press

„Publikacja Emily Levesque to książka dziewczyny, która oczarowana w dzieciństwie kosmosem, teraz wykłada astronomię i spędza noce przy największych teleskopach na Ziemi.

Można się z niej dowiedzieć, jak kiedyś i teraz wygląda praca astronomów, że rada »spróbuj włączyć i wyłączyć« działa też przy olbrzymich teleskopach, że od wyboru między czerwonym i niebieskim kolorem może zależeć czyjaś kariera i że naukowcy też mają szczęśliwe ubrania”.

 

Stowarzyszenie Freelab z Wrześni działa przede wszystkim na dwóch polach: edukacyjnym i kreatywnym. Działania edukacyjne skupiają się przede wszystkim na organizowaniu zajęć dla najmłodszych, w dziale kreatywnym realizowane są natomiast projekty z zakresu kształtowania przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi projektowania i fabrykacji. Freelab zajmuje się również propagowaniem recyclingu i upcyclingu. Przedstawiciel Stowarzyszenia, Bartosz Kruszyński, przesłał redakcji Lubimyczytać trzy propozycje książek popularnonaukowych, po które warto sięgnąć.

„Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur”, Stephen Hawking, przeł. Piotr Amsterdamski, Wydawnictwo Zysk i S-ka

„To książka, która otwiera drzwi do fascynującego świata kosmosu i fizyki. Autor ma niebywały talent do tłumaczenia skomplikowanych zagadnień w prosty sposób. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć wszechświat”.

„17 równań, które zmieniły świat”, Ian Stewart, przeł. Julia Szajkowska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

„Dzięki tej lekturze uświadomiłem sobie, jak wiele ludzkość zyskała dzięki twierdzeniu Pitagorasa, logarytmowaniu czy transformacie Fouriera. Po przeczytaniu tej książki lepiej rozumiem zależności otaczającej mnie rzeczywistości i łatwiej znajduję powiązania między z pozoru niezwiązanymi ze sobą zjawiskami. Dużą zaletą książki jest to, że opowiada historię, a nie nudną teorię. Jest pełna anegdot i ciekawostek”.

„Włam się do mózgu”, Radek Kotarski, Wydawnictwo Altenberg

„Ta książka stara się odpowiedzieć na pytanie: jak się uczyć?

Książkę można podzielić na cztery części. W pierwszej autor przedstawia, jak ważne dla skutecznej nauki są motywacja i koncentracja. W drugiej omawia trzynaście metod uczenia się. W trzeciej daje przykłady zastosowania metod uczenia się w różnych dziedzinach życia, jak praca, hobby, studia. W czwartej zachęca do samodzielnego eksperymentowania z metodami i wybrania dla siebie najlepszej. Książka jest przystępna graficznie, zawiera wiele ciekawostek i praktycznych wskazówek, ma bogatą bibliografię. Niestety niektóre metody opisane są zbyt ogólnie. Podsumowując, jest to książka, która bardzo pomogła zwiększyć moje tempo uczenia się i zaoszczędzić mnóstwo czasu”.

Dawid Myśliwiec, doktor nauk chemicznych, to również popularyzator nauki i twórca internetowy, założyciel dwóch kanałów na YouTube – Uwaga! Naukowy Bełkot i Wyłącznie Naukowy Bełkot. W swojej działalności w social mediach stara się obalać teorie spiskowe, w wolnym czasie poświęca się oglądaniu koszykówki, a specjalnie dla użytkowniczek i użytkowników Lubimyczytać napisał tę rekomendację dotyczącą książki popularnonaukowej, po którą warto sięgnąć.

„Rzecz o ptakach. Ptaki powiedzą nam wiele o nas samych”, Noah Strycker, przeł. Michał Radziszewski, Wydawnictwo Muza

„Jak działa pamięć? O czym świadczy rozpoznawanie się w lustrze? Jaka idea stoi za rankingami bokserskimi i tenisowymi? Czym jest miłość? Jak nie zgubić się w drodze do domu? O czym może być książka poruszająca wszystkie te tematy? O ptakach… tak… o ptakach… Książka, w mojej ocenie, wybitna – i to na wielu płaszczyznach.

Mowa o pozycji »Rzecz o ptakach«, w której Noah Stryker, poruszając tematy ornitologiczne, poza przekazaniem masy fascynujących informacji, snuje opowieść także o każdym z nas. Jego opowieści o srokach, sępach czy albatrosach wędrownych sprawiają, że możemy inaczej spojrzeć na siebie i naszych bliskich. Dotykają uniwersalnej istoty człowieczeństwa dużo bardziej, niż się spodziewamy. Szczerze polecam.

No i nie wolno zapomnieć, że to z tej książki (przy okazji omawiania czegoś, co nosi nazwę – dystans ucieczki) dowiedziałem się, że aby złapać pingwina cesarskiego, powinno się podejść do jakiegoś i zabrać go ze sobą. A nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza może się człowiekowi przydać!”

Pamiętajcie, że na każdą z polecanych książek możecie założyć alert cenowy LC!

Po które z wymienionych książek sięgniecie najchętniej? I jakie publikacje popularnonaukowe dodalibyście do tej listy? Czekamy na wasze komentarze!


komentarze [35]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Aka 16.11.2023 17:25
Czytelniczka

Kilka pozycji z historii życia na Ziemi.
Końce świata. Niezwykła opowieść o tym, jak wymierała nasza planeta Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach Historia naszej świadomości....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Końce świata. Niezwykła opowieść o tym, jak wymierała nasza planeta  Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach  Historia naszej świadomości. Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg  (Bardzo) krótka historia życia na Ziemi. 4,6 miliarda lat w dwunastu rozdziałach  Ewolucja, czyli jeden wielki bajzel  Metazoa. Od szklanych gąbek i morskich smoków do ukrytej krainy umysłu
Dawid Kucfir 15.11.2023 21:54
Czytelnik

Temat jak i sam w sobie wątek są zdecydowanie na plus! Wymienione pozycje są bezpieczne ale jednocześnie jak najbardziej godne uwagi. Moje polecajki będą następujące - i w różny sposób w poprzednich postach się przewijające:

Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Bystre zwierzę. Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć mądrość zwierząt?  Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych  Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?  Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów  Języczni. Co język robi naszej głowie  Luka. Jak wstyd i lęk dziurawią nam język  Pochodzenie człowieka  Daktyloskopia  Anatomia człowieka t.1-5  Photographic and Descriptive Musculoskeletal Atlas of Bonobos With Notes on the Weight, Attachments, Variations, and Innervation of the Muscles and Comparisons with Common Chimpanzees and Humans  Forensic Anthropology 2000 to 2010  Forensic fetal osteology  Atlas Anatomii Człowieka  Encyclopedia of Fish Physiology From Genome to Environment  The Bone Book: A Photographic Lab Manual for Identifying and Siding Human Bones  Okulistyka weterynaryjna Slattera  Salticidae. Pająki skaczące (Arachnida: Araneae)  Tool Use in Animals Cognition and Ecology  Parazytozy jelitowe. Przewodnik diagnostyczno-terapeutyczny  The Archaeology of Cremation  Burned human remains in funerary studies  Human Adult Odontometrics The Study of Variation in Adult Tooth Size  Human Tooth Crown and Root Morphology The Arizona State University Dental Anthropology System  The Bioarchaeology of Cardiovascular Disease  Ethical Approaches to Human Remains A Global Challenge in Bioarchaeology and Forensic Anthropology  Bioarcheologiczne badania populacji ludzkiej z Radomia od XI do XIX wieku  Współczesne mianownictwo anatomiczne  The Incredible Bones of the Narrenturm: A Photographic Comparative Atlas of the Pathological and Anatomical Collection of the Fool's Tower  Metody badań w biologii człowieka. Wybór metod antropologicznych  Atlas of the human skull  Biological Anthropology of the Human Skeleton  Biological Affinity in Forensic Identification of Human Skeletal Remains Beyond Black and White  Anthropological perspectives on tooth morphology Genetcs, Evolution, Variation  Lehrbruch der Anthropologie  Antropologiczne rekonstrukcje części kostnych i miękkich głów form kopalnych Hominoidea  Photographic regional atlas of non-metric traits and anatomical variants in the human skeleton  Photographic Regional Atlas of Bone Disease: A Guide to Pathologic and Normal Variations in the Human Skeleton  Forensic Pathology of Infancy and Childhood  Embryo and Fetal Pathology Color Atlas with Ultrasound Correlation  Fotograficzny atlas anatomii człowieka McMinn  Biological Distance Analysis Forensic and Bioarchaeological Perspectives  Rhoton's Atlas of Head, Neck, and Brain: 2D and 3D Images  Osteoarchaeology A Guide to the Macroscopic Study of Human Skeletal Remains  Procesy wzrastania i rozwoju oraz ich uwarunkowania w średniowiecznych populacjach ludzkich  Rozwój biologiczny człowieka  Sekcja zwłok. Podręcznik Shearera  Medycyna sądowa. Tom 1. Tanatologia
miserycardia 15.11.2023 20:42
Czytelniczka

To i ja coś dorzucę od siebie, bo lubię literaturę popularnonaukową :) 

Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce oraz 2 kolejne części, czyli  Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce  Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat  Przyszłość geografii. Jak polityka w kosmosie zmieni nasz świat  Jak nakarmić świat nie niszcząc go przy okazji  User Friendly. Jak niewidoczne zasady projektowania zmieniają nasze życie, pracę i rozrywkę  Brakująca połowa dziejów  Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn  Języczni. Co język robi naszej głowie  Żeńska końcówka języka  Rzecz o ptakach  Sekretne życie drzew  Duchowe życie zwierząt  Nieznane więzi natury  Adresy. Co mówią nam o tożsamości, statusie i władzy
senga 16.11.2023 13:04
Czytelniczka

Super tytuły i Marshall i Wohlleben i Strycker i świetne "Niewidzialne kobiety". I znajdzie się coś jeszcze do skopiowania na moją półkę "chcę przeczytać" :-)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
miserycardia 16.11.2023 15:25
Czytelniczka

@senga bardzo się cieszę :) Ja część z tych książek mam na "chcę przeczytać", bo czytałam je już jakiś czas temu i chciałabym sobie odświeżyć - a myślę, że jeśli chcemy do książek wracać, to jest to najlepsza rekomendacja  😀  

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Cleopatrapl 15.11.2023 18:42
Czytelniczka

Bardzo dobry pomysł na artykuł. Na razie tylko przeleciałam pobieżnie, bo w tygodniu nie bardzo mam czas. Niemniej dorzucę coś od siebie  Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka? Dlaczego zebry nie mają wrzodów?...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?  Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu  Komar. Najokrutniejszy zabójca na świecie  Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach  Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie  Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę  Zamachowcy i zdrajcy  Pompeje. Trzy ostatnie dni  Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich  Bogowie, groby, uczeni. Tajemnice archeologii  Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku  Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce  W pogoni za słońcem. O świetle słonecznym i jego wpływie na ciało i umysł  Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz  Śmiech ma po matce. Tajemnice genów  Galapagos. Historia naturalna  Ziemia dyktatorów. O ludziach, którzy ukradli Afrykę  Sapiens. Od zwierząt do bogów  Homo deus. Krótka historia jutra  Sprzedam dinozaura. Paleontolodzy, kolekcjonerzy i przemyt skamielin
senga 16.11.2023 12:56
Czytelniczka

Komar już długo mi chodzi po głowie, ale jakoś nie mogę się zabrać. Może pora.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 16.11.2023 20:07
Czytelniczka

Komar to bardziej taka ciekawostka. Spojrzenie na historie nie przez pryzmat liczebności armii, czy sprzętu, a czynników naturalnych. Dokładniej opisałam to w opinii.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 16.11.2023 23:51
Czytelniczka

O fajnie, nie widziałam że jest taka pozycja. Czy jest tam więcej o uciążliwości i przenoszonych chorobach czy raczej autor skupia się na jego biologii i jego osobistym komarzym życiu?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 17.11.2023 09:05
Czytelniczka

Autor opisuje wpływ komara na różne wydarzenia historyczne. Sama biologia jest tłem do ponownego spojrzenia dlaczego jakaś strona wygrała bitwę pomimo, że miała zdecydowanie mniejsze szanse na zwycięstwo. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Diabeł_Z_Caroc 14.11.2023 15:31
Czytelnik

Dodałem kilka do listy  😁 Fajna jest  Nauka i fikcja w „Autostopem przez Galaktykę”, zwłaszcza dla fanów trylogii Anglika

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Nauka i fikcja w „Autostopem przez Galaktykę”
senga 13.11.2023 22:44
Czytelniczka

Dużo moich typów wymienił @Aguirre , dodam Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą  Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą  Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym  Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia  Zachowuj się. Jak biologia wydobywa z nas to, co najgorsze, i to, co najlepsze  Teoria parasola, czyli jak matematyka wywraca świat do góry nogami  Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych  W czym grzyby są lepsze od ciebie?  Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość  Krótka historia prawie wszystkiego  Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości  Gawędy o wilkach i innych zwierzętach  Ciało. Instrukcja dla użytkownika  Prywatne życie roślin  W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu  Głód  Poza słowami. Co myślą i czują zwierzęta  Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana  W domu. Krótka historia rzeczy codziennego użytku  Połącz kropki
Cleopatrapl 15.11.2023 18:44
Czytelniczka

Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia właśnie czytam i bardzo mi się podoba🙂

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia
senga 15.11.2023 19:52
Czytelniczka

Urzekła mnie tym, że jest to pean na cześć dygresji i nie jest to irytujące tylko z jednej dygresji przechodzimy do drugiej, trzeciej, tysięcznej i wciąż jest to płynna opowieść.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Cleopatrapl 16.11.2023 20:05
Czytelniczka

Też na to zwróciłam uwagę. Nauka jest subtelnie wpleciona w opowieść. Teraz skończyłam rozdział o gibonach, który jak zaznaczył autor jest bardziej wymagający z czym się zgadzam, więc dam szarym komórka odpocząć nieco

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Topaz 13.11.2023 21:40
Czytelniczka

Świetny artykuł! Kilka książek mnie zaintrygowało i zapisałam sobie tytuły. Od siebie mogę polecić  Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią oraz  Świadkowie Roswell. Kulisy największej rządowej mistyfikacji

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią  Świadkowie Roswell. Kulisy największej rządowej mistyfikacji
Paulina 13.11.2023 21:39
Czytelniczka

Tego typu rekomendacji mi brakowało. Nadal czuję niedosyt, ale widzę światełko w tunelu i mam nadzieję, że częściej będą się pojawiały propozycje popularnonaukowe 💚

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Coldy 13.11.2023 17:00
Czytelnik

Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie
Zasada 13.11.2023 14:00
Czytelnik

Duch nie spadł z niebaNa początku był wodórDzieci wszechświata Hoimar von Ditfurth i właściwie wszystko Oliver Sacks

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol 13.11.2023 14:32
Czytelnik

@Zasada no co ty  😁 te książki były popularne jak jeszcze większość uczestników LC nie umiała czytać! 😈

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Zasada 13.11.2023 15:22
Czytelnik

Ditfurth był popularny kiedy mnie nie było na świecie, jego wydawane wtedy książki znalazłem najpiwrw na jakims straganie przy wrocławskim dworcu glownym, potem w biblioteczce rodziców. Także tego, no.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aka 13.11.2023 18:53
Czytelniczka

Czy dlatego, że na straganie i u rodziców?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Yahol 13.11.2023 19:01
Czytelnik

Wtrącę się  😉. Nie, nie dlatego. Dlatego że są doskonale napisane, może trochę nieaktualne (wydane u nas 30 lat temu), zawierają naprawdę mnóstwo pożytecznej wiedzy. Każdy (jestem optymistą) może zrozumieć o czym jest książka i wyciągać własne wnioski. W skali 1-10 opiniowania książek popularno-naukowych dałbym 9. Teraz już takich książek się nie pisze. Jestem pozytywnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się