Teoria parasola, czyli jak matematyka wywraca świat do góry nogami

Okładka książki Teoria parasola, czyli jak matematyka wywraca świat do góry nogami
Mickaël Launay Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
Le théorème du parapluie ou L'art d'observer le monde dans le bon sens
Feeria Science
2020-10-14
2020-10-14
Łukasz Musiał

Co by nie powiedzieć, to zabrzmi trywialnie po takiej lekturze dawkowanej malutkimi łyczkami jak lekarstwo na moją ignorancję. Jako umysł "nieścisły" jestem zachwycona światem liczb i ich wpływem na życie.

Matematyka na każdą pogodę

W popularyzacji matematyki, jako narzędzia ułatwiającego zrozumienie świata, pomaga dobra opowieść. Powinna zaskakiwać, wciągać do współuczestnictwa, prowokować do stawiania pytań. Mickaёl Launay taki efekt lekkim stylem osiągnął w "Teorii parasola. Czyli jak matematyka wywraca świat do góry nogami". Wybierając kilka pojęć matematycznych i ich możliwe interakcje z światem rzeczywistym, opowiedział o pułapkach w powszechnym myśleniu i sposobach reinterpretacji sądów, które są błędne lub niepełne. Wykorzystał liczby, geometrię i proces myślenia matematycznego (opartego na ciągu poprawnych stwierdzeń) do zderzenia czytelnika z własną niespójnością.

Przejście od tego, co wydaje się człowiekowi, do faktycznego stanu obiektywnego, to dla Launay'a niekończące się źródło obserwacji ludzkiej natury. Stąd zdecydowanie najbardziej ciekawym, dotykającym naszej neuro-psychologii, okazał się rozdział pierwszy, w którym zderzył dodawanie (addytywność) z mnożeniem (multiplikatywnością) by 'odczarować' ludzkie ułomności wyzwalane poprzez docierające do jego głowy bodźce (*). Kompleksowo i zupełnie niezauważalnie (czytaj - bez niepotrzebnej zaawansowanej terminologii) pokazał jak matematyka wypełnia automatycznie potknięcia odpowiednią (prawidłową) treścią. Zupełnie przy okazji, niemal naturalnie, wprowadza chociażby pojęcie logarytmów, jako oczywistą konsekwencję interpretacji codzienności. Tym, co jest charakterystyczne dla całej książki, okazuje się niekrępujący odbiorcy styl z niewysłowionymi, ale stojącymi za opowieściami, potężnymi twierdzeniami i skomplikowaną maszynerią matematyki. Jakby wyczarowuje świat abstrakcji z niczego (str. 43):

"Oto jedna z jednocześnie niepokojących i olśniewających zalet matematyki: można mówić rzeczy prawdziwe, nie wiedząc, o czym właściwie się mówi."

Kolejne rozdziały, to żonglowanie faktami wydobytymi z rzeczywistości, by przedyskutować je narzędziami podstawowej matematyki. Problem linii brzegowej wysp, państw (które wbrew pozorom są wielkościami nieokreślonymi) prowadzi matematyka do barwnego pojęcia 'fraktal'. Niejednoznaczny problem barw, staje się dyskusją o niezmiennikach, jako grupującej cesze dla zjawisk, obiektów. Podając przykłady z języka potocznego czy posiłkując się percepcją barw, odkrywa przed czytelnikiem matematycznie rozważaną 'relacyjność'. Okazuje się, że dużo składowych rzeczywistości ma sens wyłącznie w jakimś kontekście, w bezwymiarowych właściwościach. Przedyskutowując właściwości przestrzeni i postulaty Euklidesa, zaprasza do geometrii 'zdeformowanych światów', gdzie nasza intuicja o stałości sumy kątów w trójkącie rozpada się, by doprowadzić narrację do zupełnie podstawowych faktów o teorii względności Einsteina. Kawał solidnej wiedzy przyswajanej tak mimochodem.

"Teoria parasola" to świetny tekst dla każdego. Odpowiednia proporcja podstawowej narracji i pobocznych wątków, buduje klarowność wciągającej treści i nie pozwala czytelnikowi na długie przerwy w lekturze do samego końca. Zrównoważona dawka zasadnych i sporo dopowiadających rysunków, ilustruje i rozwiewa ewentualne wątpliwości powstałe podczas czytania. Sporo z idei, które prostym językiem przedstawił Launay, pozostawia odbiorcę z otwartym umysłem, spełnieniem intelektualnym i ciekawością na więcej. To ostatnie łatwo spełnić dzięki załączonej liście dodatkowych lektur. Niewątpliwie warto spędzić z książką te kilka godzin.

BARDZO DOBRE - 8/10

=======

* Choć autor tego nie podaje, to zjawiska o których opowiada, ujmuje formalnie tzw. prawo Webera-Fechnera, które realizuje ludzką subiektywność multiplikatywną. To ono (a właściwie nieliniowa rejestracja skali zmienności bodźców) odpowiada na przykład za logarytmiczne definicje: jasności gwiazd, głośności dźwięków i za możliwość wytłumaczenia sporej klasy innych zjawisk (natury psycho-społecznej), występujących jako powszechna nieliniowość interakcji ze światem.

Matematyka na każdą pogodę

Uwielbiam całą tę serię, a ta książka po prostu zachwyca! W prosty i przystępny sposób uczy o otaczającym nas świecie. Napisana została tak lekko, że pochłonęłam ją w dwa wieczory, myśleć o niej będę jednak znacznie, znacznie dłużej.

Matematyka królowa nauk, zmora wielu uczniów. Dla jednych trudna, dla drugich łatwa. Jak ją na nowo odkryć i docenić. Co ważne jak ją zrozumieć? Dowiecie się z tej książki.

📐 Ja miała taki okres kiedy matematyka sprawiała mi trudność, jednak jak się do niej przekonałam i zmieniłam nastawienie, to nawet ją polubiłam. A dzięki tej książce, zrozumiałam pewne aspekty, o których nie miałam pojęcia.

📐Teoria parasola autorstwa Mickaël Launay zachwycą fenomenalną formą oraz sposobem mówienia o matematycznych teoriach i umiejętność przełożenia ich na proste, życiowe metafory naprawdę was zaskoczą.

📐 Książka zawiera wiele ciekawych rozdziałów o bardzo odmiennej tematyce. Co ważne czytelnik może wybierać rozdziały, które go w danej chwili fascynują, nie trzeba czytać książki od deski do deski.

Z książki dowiemy się:
❔Na czym polega prawo Benforda?
❔Co oznacza myślenie multiplikatywne?
❔Czym tak naprawdę są liczby?
❔Coś o teorii względności

Daje słowo, przy tej lekturze nie będziecie się nudzić! Może wreszcie czas na przełamanie i pokochanie matematyki! Zachęcam gorąco do sięgnięcia po tę lekturę każdego fana matematyki oraz każdego, kto chce wreszcie poznać cały jej fenomen.

Nasz świat jest ściśle bardzo matematyczną konstrukcją. Matematyka nas otacza z każdej strony i my sami jesteśmy ściśle matematyczni. Dzieła artystyczne im bliższe są złotej proporcji tym wydają się nam doskonalsze. Przykładami są tu np: Mona Lisa, Notre Dame i grecki Partenon. Nawet spirala DNA i nasze linie papilarne spełniają reguły złotego podziału.
Nawet jeżeli wynieśliśmy awersję do matematyki przez nasz system edukacji, pamiętajmy, że matematyka jest spoiwem trzymającym nasz wszechświat w ściśle określonym porządku.

Książka Mickaela Launaya przybliża nam więcej równie zaskakujących co i złożonych teorii. Autor omawia m:in: Piąty Postulat Euklidesa, Ogólną Teorię Względności, Prawo Benforda (mój zdecydowany faworyt) i wiele, wiele innych.
Całość jest dopełniona ilustracjami przypominającymi nieco średniowieczne ryciny. Zabrakło mi ich między innymi w "Astrofizyce Dla Zabieganych" - Tysona. Obrazki ułatwiają wizualizacje trudnych pojęć, więc zawarcie ich w tej publikacji jest ogromnym plusem. Całe wydanie ogólnie prezentuje bardzo wysoki poziom estetyczny, co również sprzyja przyswajaniu złożonych modeli matematycznych zawartych w książce.

Teoria Parasola jest znakomitą pozycją, którą rekomenduję nie tylko zadeklarowanym umysłom ścisłym. To pozycja w szczególności dla humanistów, trzymających się z dala od matematyki i fizyki. Jest to jedna z tych książek, które zapadają w pamięć i mocno rozwijają nasz światopogląd.

Ocena: 8.5/10

Nawet jeżeli...

Czy zastanawiałeś się jaka cyfra najczęściej występuje jako pierwsza w cenach produktów? Jeśli nie, to zajrzyj do książki Pana Mickaëla Launaya. Czy rozważając jakiś problem zdarza i się powiedzieć: „wiem, że tak jest, lecz nie wiem dlaczego”. Jeśli tak, również sięgnij po nią. Ta lektura to nie tylko spora dawka wiedzy, „główkowania”, ale też świetna rozrywka. Autor przybliża nam dyscypliny naukowe często określane jako trudne, teorie, prawa uznawane przez niektórych jako niezrozumiałe.

Nigdy nie interesowałem się matematyką, wręcz mnie odrzucała, a co za tym idzie nigdy nie miałem zbyt dobrych ocen z przedmiotów ścisłych. Dopiero na studiach, gdy tak naprawdę musiałem przy niej przysiąść zrozumiałem, że nie jest ona taka zła i naprawdę potrafi sprawić wiele frajdy, szczególnie, gdy zadanie, którego wcześniej nie byłem w stanie rozwiązać, stało się rozwiązywalne.
W książce Mickaela Lauaya znów mogłem począć tą chęć zgłębiania tematów matematycznych. Gdyby w podstawówce którykolwiek z wykładowców chociaż w 1/10 potrafił tak zaciekawić czytelnika tematyką, dziś byłbym zapewne naprawdę dobrym matematykiem.
Historie oraz przykłady, które przytacza dają wiele do myślenia o otaczającym nas świecie. Jeżeli do tej pory nie rozumieliście teorii Euklidesa, Newtona czy Einsteina po tej książce z pewnością wzbogacicie swoją wiedzę.

Początek bardzo dobry, potem trochę nudy, niemniej w drugiej połowie książki autor nie pozwala sobie na mielizny. To pozycja której twórca ma ambicję zainteresowania człowieka matematyką i swoją fascynacją tą dziedziną nauki i wychodzi mu to bardzo dobrze. Wybrał przez to niektóre zagadnienia z nią związane i przy pomocy wiedzy historycznej, ciekawostek próbował wywrzeć na człowieku wrażenie, zaciekawić. W moim przypadku mu się udało a jestem podręcznikowym humanistą, któremu na dźwięk słowa matematyka najzwyczajniej w świecie zasycha w gardle. Autor w swojej książce w przystępny sposób wyjaśnia wiele kwestii matematycznych i nie tylko, nie omijając takich pól minowych jak fraktale czy teoria względności. Wszystko podane lekko, ciekawie, okraszone rysunkami. Pochłonąłem to danie piorunem i naprawdę ze smakiem. Jeżeli przeraża Cię, na przykład, teoria względności a naprawdę chciałbyś się jakoś bez bólu zębów oświecić w temacie to ciężko Ci będzie znaleźć lepszą pozycję. Polecam wszystkim.

Podtytuł brzmi "Czyli jak matematyka wywraca świat do góry nogami" i nieźle oddaje treść książki. Trudno powiedzieć, o czym traktuje całość. Na pewno nie o historii matematyki. Nie są to także zagadki. Coś w rodzaju ciekawostek, ale nie zbiór łamigłówek, tylko różne wybrane zagwozdki, które niekiedy miały bardzo dalekosiężne skutki. Ot, ktoś coś zauważył, zdziwił się, a potem zaczął drążyć temat.

Na początku mamy spostrzeżenie, że cyfry nie występują równomiernie (zwłaszcza na pierwszym znaczącym miejscu w liczbie). Autor proponuje nam pójść do sklepu i na własne oczy przekonać się, że najwięcej cen zaczyna się od 1. W jakiś pokrętny i zadziwiający sposób (z perspektywy, bo podczas czytania jedno elegancko wynikało z drugiego) Launay przechodzi do logarytmów. A kończy się na odkształceniach czasoprzestrzeni i pierwszym zdjęciu czarnej dziury. Tak, książka zahacza również o fizykę.

Więcej zachwytów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/03/teoria-parasola-matematyka-i-inne-nauki.html

Znakomita, intrygująca, inspirująca.

Znakomita, intrygująca, inspirująca.

Dodaj cytat z książki Teoria parasola, czyli jak matematyka wywraca świat do góry nogami

Ciekawostki historyczne

| 2022-06-24
Wielki Cyrk
Pierre Clostermann mógł umrzeć na wiele sposobów. To jednak jego przeciwnicy po walkach powietrznych rozbijali się o ziemię w...
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą.
XIX wiek | 2022-06-24
Tajemnica Heleny Konopnickiej
Maria Konopnicka wyparła się chorej umysłowo córki. Żałowała, że dziewczyna… nie odebrała sobie życia. Co stało się z „wyrodną”...
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
Bracia od których pochodzi termin bliźnięta syjamskie.
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-06-23
Historia szczepionki na ospę
Krowa, genialny lekarz i trochę szczęścia – tyle wystarczyło, by dokonać przełomu w medycynie. Pod koniec XVIII wieku w Anglii...
Paweł Filipiak
Czytaj więcej
Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się...
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Ten wybitny pianista poświęcił życie i karierę walce o niepodległość. To właśnie Ignacy Jan Paderewski zapewnił poparcie Amerykanów...
Maria Procner
Historia najnowsza | 2022-06-21
Ludowa magia w Bieszczadach
Kacze mydło, pogańskie rytuały i szeptuchy… Można odnieść wrażenie, że w bieszczadzkich wioskach na pograniczu ukraińsko-polskim...
Krzysztof Potaczała
Druga wojna światowa | 2022-06-21
Nalot, który miał złamać Wielką Brytanię
7 września 1940 roku w piękny upalny dzień Londyn stracił swoją nietykalność. Trzecia Rzesza rozpoczęła operacje Blitz, pierwszym...
Erik Larson