Duchowe życie zwierząt

2017-01-01
Data 1. wydania:
2016-06-13
Ewa Kochanowska
badania naukowe ciekawostki naukowe dzikie zwierzęta ekologia emocje literatura popularnonaukowa ochrona przyrody ochrona środowiska pasja ptaki środowisko naturalne uczucie zwierzęta
Inne

To druga książka (pierwsze wydanie oryginalne niemieckie następuje w 2016 roku, a że nie znam języka zachodniego sąsiada, więc czytam wydanie polskie) z trzech w tej serii (po "Sekretnym życiu drzew" z 2015 roku, a przed "Nieznanymi więziami natury" z 2017 roku). Bardzo podoba mi się treść. Może niezbyt dobre tłumaczenie lub konstrukcja zdań autora nie jest najlepsza. Albo konstrukcja w języku niemieckim brzmi poprawnie, a w polskim już nie. Niekiedy odnoszę wrażenie nieczytelności znaczeniowej w zdaniach. Mam takie niejasne odczucia co do tekstu. Przyznaję 8,5 gwiazdki.

Sprzeciwiając się poglądowi Petera Wohllebena myślę, że zwierzęta nie przeżywają miłości, lecz kieruje nimi instynkt. Autor nie wierzy w istnienie duszy ani w życie po śmierci. Jest mocno osadzony świecie zmysłowym, wierzy w postęp nauki i empiryczność badań.

Trudno tę pozycję rozpatrywać w oderwaniu od "Duchowego życia drzew", względem którego jest zdecydowanie "słabsza", co nie znaczy, że nie jest godna polecenia. W przystępny sposób omawia kilka wybranych i zaobserwowanych przez Autora tematów dotyczących behawiorystki zwierząt. Dla wielu pewnie nic nowego w temacie, ale opowiedziane barwnym językiem, z miłością do świata przyrody i pasją. Idealna książka na leniwe wiosenne popołudnie!

Nie spodziewałam się, że książka z tego gatunku tak bardzo mi się spodoba. Niezwykła charyzma autora i dar snucia opowieści, sprawia, że słucha się tego z przyjemnością. Zawartych jest tutaj mnóstwo prawdziwych historii oraz ciekawostek ze świata zwierząt, o których nie miałam pojęcia.

Świetna książka, pełna wielu ciekawych informacji na temat zwierząt, które różnią się od nas znacznie, ale jednocześnie jest między nimi a nami ogromne podobieństwo. Polecam!

Polubiłam tę książkę nieco mniej niż "Prywatne życie łąki" (J. Lewis-Stempel) ale i tak była świetna.

Co mi się podobało:
- Format - Książka ma krótkie rozdziały, pokazujące nam konkretne kwestie (uczucia, zachowania i rutyny) związane z licznymi zwierzętami Europy Środkowej. Peter Wohlleben jest niemieckim leśnikiem, więc jego opowieści są dość bliskie temu, co możemy obserwować w Polsce. Mamy w kraju podobne gatunki, podobne ekosystemy, podobne biotopy... Bardzo mi się podobało czytanie o zwierzętach, które znam, i które potrafię sobie bezproblemowo wyobrazić.
- Przesłanie - Prawdopodobnie wszyscy zauważamy pewne dziwne lub "słodkie" zachowania zwierząt wokół nas, i to nie tylko wśród leśnej fauny, ale także u zwierząt gospodarskich i domowych. Ale czy my rzeczywiście wiemy, co one oznaczają? Czy rozumiemy, co zwierzęta tak naprawdę czują? Krótko mówiąc, ta książka jest pouczająca, pełna informacji oraz (moim zdaniem) dość obiektywna.

Co mi się nie podobało:
- To totalnie moja wina, a nie książki, ale... Przeczytawszy "Prywatne życie łąki" dosłownie kilkanaście dni temu, podświadomie porównywałam te dwie pozycje, i.... Może przez to, że język/styl "Duchowego życia zwierząt" jest bardziej "suchy" i mniej osobisty, książka ta spodobała mi się ciut mniej.

Co mi się podobało:

Książka ciekawa jak poprzednia cześć o duchowym życiu roślin. Dużo ciekawostek ze świata zwierząt oraz trochę inne spojrzenie na otaczający nas świat. Nie jest to jakaś wielka literatura ale przyjemne do poczytania.

Bardzo odprężająca, merytorycznie, przynajmniej większość informacji była mi znana, ale bardzo przyjemnie gawędziarsko podane. Do przypomnienia jak piękna, skomplikowana jest natura.

Bardzo fajna książka.
Widać ze autor kocha przyrodę i zwierzęta. Nie jest to może typowo naukowa książka ale napewno zachęca żeby zagłębić się w temat. No i tym ci jeszcze nie wiedza otwiera oczy na niektóre zachowania zwierząt. Ładne podsumowanie które jest mi osobiście bliskie: zwierzęta też maja duszę.

Polecam z czystym sumieniem. Warta ceny okładkowej oraz czasu żeby przeczytać. Książka raczej na raz.

Bardzo fajna książka.

Polecam z czystym sumieniem. Warta ceny okładkowej oraz czasu żeby...

Uwaga - po przeczytaniu może Ci przejść ochota na kotleta, a zamiast rozpłaszczyć kolejnego pająka kapciem, wyniesiesz go do ogrodu ;-)
Nie jest to typowa książka popularno-naukowa. Trochę zbyt mało odniesień do badań naukowych, które nadałyby jej "poważniejszy" ton. Patrząc z tej strony - trochę zmarnowany potencjał, bo materiałów źródłowych jest naprawdę sporo.
Niemniej jednak przytaczane anegdoty, osobiste odczucia i przemyślenia autora są prowadzone w tak fajnym, gawędziarskim stylu, że ciężko się oderwać.

Niemniej...

"Duchowego życia zwierząt" Petera Wohllebena słuchałam w audiobooku. Stanisław Biczysko czyta ją wspaniale:)

Czy wiecie, że kogut czasem okłamuje kury?

Wiewiórki podkradają sobie zapasy na zimę.

Pszczoły mają świetną orientację w terenie.

Gołębie rozpoznają dzieła sztuki.

A kozioł przyciąga do siebie kozy swoim moczem. [Serio!]

🍀Peter Wohlleben, autor bestsellerowego „Sekretnego życia drzew”, leśnik i miłośnik przyrody, przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, nad którym zwykły człowiek specjalnie się nie zastanawia. Przypomina, że zwierzęta to istoty czujące. Rozumieją wiele rzeczy, przywiązują się, odczuwają żałobę.

🍀Podobał mi się gawędziarski ton autora. Jego doświadczenie i umiłowanie do zwierząt sprawiło, że słuchałam tej książki jak zaczarowana. Ogrom przykładów i anegdot, wiele zabawnych historii, wzruszające momenty - "Duchowe życie zwierząt" zapewnia to wszystko.

🍀Myślę, że to świetna książka na początek przygody z lekturami przyrodniczymi. Ja dowiedziałam się mnóstwa nowych rzeczy. Jestem pewna, że niejedna z nich Was zaskoczy.

Polecam całym serduszkiem <3

[recenzja znajduje się także na moim instagramie: cojatutajczytam]

Czy wiecie, że kogut czasem okłamuje kury?

Wiewiórki podkradają sobie zapasy na zimę.

Pszczoły mają świetną orientację w terenie.

Gołębie rozpoznają dzieła sztuki.

A kozioł przyciąga do siebie kozy swoim moczem. [Serio!]

🍀Peter Wohlleben, autor bestsellerowego...