Hans Rosling Wydawnictwo: Media Rodzina literatura faktu
Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World - and Why Things Are Better Than You Think
Data 1. wydania:
2018-04-03
Monika Popławska
Media Rodzina
literatura faktu
Monika Popławska

Autorzy książki poruszają tematy nad którymi sama pracuję już od wielu lat. Jak nie ulegać stereotypom, szukać różnych perspektyw, weryfikować informacje które słyszymy, poszerzać swoje horyzonty, wzmocnić swoje krytyczne myślenie, nie obwiniać innych o zło na świecie, nie wpadać w panikę negatywnymi informacjami w mediach.

Mimo iż myślałam, że dokonałam dużych postępów w...

Niestety ale książka mnie nie zachwyciła. W sumie zdziwiona jestem tak wysoką oceną tej książki (obecnie 8/10). Pierwszy raz dowiedziałam się o niej z czasopisma "Focus" gdzie była polecana, później zachęcona pozytywnymi opiniami na tej stronie i moim zainteresowaniem książkami popularno-naukowymi stwierdziłam, że ją kupię. Jednak moje oczekiwania były zupełnie inne....

W czasie zalewu informacjami pozycja obowiązkowa. Pokazuje jak, opierając się na faktach, dostrzec cały obraz i obronić się przed manipulacją oraz skrótami myślowymi prowadzącymi na manowce. Naprawdę warto przeczytać.

Rewelacyjna książka opisująca jak w rzeczywistości wygląda nasz świat. Książka obnaża naszą niewiedzę i obala panujące stereotypy na temat świata. Pozycja obowiązkowa dla absolutnie każdego. Książkę szybko się czyta, zawiera także wiele ilustracji, schematów i wykresów dzięki czemu bardzo obrazowo można porównać opisywane zjawiska.

Bardzo ważna książka na dzisiejsze czasy, kiedy to media dostarczają nam przeważnie negatywnych informacji o otaczającym nas świecie. Książka przynosi ulgę i daje nadzieję, że świat nie jest stracony i dzieje się wiele dobrego. Pozycja umożliwia nam zerwać z dotychczasowymi stereotypami i zmienić postrzeganie na wiele kwestii. Ponadto należy wspomnieć o formie. Książkę...

W tych dziwnych czasach, Factfulness przywraca wiarę w to, że ludzkość nie jest jeszcze zgubiona. Ta książka bardzo mi pomogła stłumić katastroficzne myśli "dokąd zmierza ten świat".

Gorąco polecam tę lekturę ludziom, którzy czują się otoczeni negatywnością i chcą zaktualizować swoją wiedzę na temat sytuacji na świecie.
Niektórzy zarzucają tej książce zbytni optymizm albo "wyrywkowe" dane, ale moim zdaniem autor, a właściwie autorzy dość skrupulatnie przygotowali się do edukacji czytelnika w kontekście konkretnych tematów, które wcześniej przygotowali....

Bardzo inspirująca i ciekawa książka. Pokazuje, jak wiele nie wiemy o świecie i że jednak zmierza on w nie najgorszym kierunku. Polecam

"Lęki, które kiedyś zapewniały nam przetrwanie dzisiaj są jedynym źródłem utrzymania dziennikarzy. "

Ciekawa książka, która szczególnie w 22 rozdziale rzuca cień na to jak powinno się patrzeć na statystyki związane ze śmierciami powodowanymi przez Covid. Oczywiście sam autor nie miał pojęcia o tym co stanie się w 2020 roku, bo w 2017 roku zmarł.

Poza tym jest...

Staram się nie dawać zwykle 10 gwiazdek, ale ta książka zdecydowanie zasługuje na to wyróżnienie. Mało która lektura potrafi wnieść coś nowego do mojego życia (czytałem już sporo coachingowych zaleceń i/lub bredni), ale ta zdecydowanie daje radę.

Przede wszystkim spełnia swoją obietnicę z okładki, pokazuje, że świat jest lepszy niż myślimy i to pomimo ku*y płynącej na...

Dyskusje

• 2020
  • Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie
więcej mniej

Hans Rosling Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Zobacz więcej