rozwiń zwiń

Okładka książki Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą
Hans Rosling Wydawnictwo: Media Rodzina reportaż
reportaż
Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World - and Why Things Are Better Than You Think
Media Rodzina
2018-10-31
2018-10-31
Data 1. wydania:
2018-04-03

Ta książka jest jak plaster na zbolałą duszę człowieka XXI wieku.
Jeśli zdarza Ci się myśleć, że "kiedyś to było!", a dziś wszystko się wali i rozpada - przeczytaj tę pozycję.
Nie jest aż tak źle że światem, jak by wynikało z Twojej osobistej bajki informacyjnej!
Autor uczy nas zapanować nad kilkoma targającymi nami instynktami, które zaburzają obiektywny ogląd sytuacji - wśród nich mamy instynkt strachu, który zapewne dominuje w ostatnim tygodniu u każdego z nas.
Dzisiejsze doniesienia o ataku na elektrownię atomową sprawiły, że myślami wróciłam do kilku cytatów - m.in. tego:
"Lu­dzie ucie­ka­li z pro­win­cji tak szyb­ko, jak tylko mogli, ale zmar­ło ko­lej­nych 1600 osób. Jed­nak to nie wy­ciek ra­dio­ak­tyw­ny do­pro­wa­dził do ich śmier­ci. We­dług do­nie­sień, jak dotąd jesz­cze nikt nie zgi­nął z po­wo­du za­gro­że­nia, któ­re­go wszy­scy się oba­wia­li. Te 1600 osób stra­ci­ło życie, po­nie­waż pró­bo­wa­li ucie­kać. To głów­nie star­si lu­dzie, któ­rzy umar­li z po­wo­du stre­su i fi­zycz­ne­go zmę­cze­nia, wy­wo­ła­nych ewa­ku­acją lub prze­by­wa­niem w schro­nach ewa­ku­acyj­nych. To nie ra­dio­ak­tyw­ne ska­że­nie, a lęk przed nim do­pro­wa­dził do ich śmier­ci. Nawet po naj­po­waż­niej­szym wy­pad­ku nu­kle­ar­nym w Czar­no­by­lu w 1986 roku, gdy lu­dzie spo­dzie­wa­li się wzro­stu wskaź­ni­ka śmier­tel­no­ści, in­spek­to­rzy or­ga­ni­za­cji WHO nie po­twier­dzi­li tych obaw, nawet w przy­pad­ku ludzi za­miesz­ku­ją­cych po­bli­skie tereny."
Mnie ta książka pozwala nieco zapanować nad różnymi strachami i pesymistycznymi założeniami, które nie są poparte żadnymi naukowymi faktami, a wynikają z ewolucyjnych uwarunkowań.
We wstępie autor umieścił krótki test, który da Ci wgląd w Twoją wiedzę o rozwoju świata.
Podobno test ten lepiej niż u ludzi wypada u... gorylów, wybierających odpowiedzi na ślepo.
No to powodzenia!

Ta książka jest jak plaster na zbolałą duszę człowieka XXI wieku.

Jedna z najlepszych i w pewnym sensie najważniejszych książek jakie przeczytałam w życiu. Polecam bez względu na wiek czy zainteresowania - język jest prosty, książka ciekawa, a przede wszystkim wartościowa, warta każdej minuty czytania :)

Gdy czytałam opinie, że każdy powinien przeczytać tą książkę na początku nie do końca wierzyłam, ale teraz zgadzam się w 100%. Każdy z nas powinien przez nią przejść i zobaczyć jak bardzo umysł potrafi płatać nam figle i o czym pamiętać, żeby nie dać się robić w bambuko. Niby każdy to wie, ale teoria a praktyka to dwie różne sprawy. Sama dałam się nabrać na sporo pytań w teście :) Książka pokazuje dlaczego bardzo ważne jest ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy, a nie poleganie na tym czego X lat uczyli nas w szkole.

Fajna pozycja dla każdego kto chce lepiej rozumieć nasze społeczeństwo i otaczający nas świat. Każdy na pewno wyciągnie swoje własne wnioski.

Bardzo ciekawa pozycja w mojej biblioteczce. Niby wszystko proste, a jednak czasem się myśli tymi stereotypami.

Ojejku, jakżeż się umęczyłam czytaniem tej książki!
Sama idea mnie bardzo pociągała, zwłaszcza w dzisiejszych okołopandemicznych i okołowojennych czasach. Niemniej protekcjonalny sposób w jaki autor traktuje swoich czytelników był okrutnie irytujący. Na każdym kroku umniejszanie czytelnikowi i powtarzanie, że małpy uzyskałyby lepszy wynik (no kurde Eureka!).
Są pokazane interesujące fakty i podstawowa idea, że świat w perspektywie globalnej jest w lepszym stanie niż zakładamy jest naprawdę w porządku. Ale sposób przekazu, uproszenia i uogólnienia są nie do zniesienia.

Ojejku, jakżeż się umęczyłam czytaniem tej książki!
Są pokazane...

Zaskakująca, optymistyczna i niestety za długa. Suspens z pierwszego rozdziału oparty na ankiecie został rozwleczony do granic możliwości.

„Zrozumienie prowadzi bowiem do spokoju ducha. Świat nie jest taki straszny, jak mogłoby się wydawać”. [s.26]

DLA KOGO:
Dla każdego, kto czuje się na tyle otwarty, by zweryfikować swoje myślenie o otaczającym nam świecie i kto nie boi się liczb, wykresów i statystyk, na których opiera się treść książki.

„Jeśli lubisz mieć rację i nie chcesz żyć w bańce błędnych przekonań; jeśli masz ochotę zmienić swoje spojrzenie na świat; jeśli jesteś gotowy wyzbyć się instynktownych reakcji na rzecz krytycznego myślenia; i jeśli do tego wszystkiego czujesz pokorę, ciekawość i lubisz poczucie zdumienia – czytaj, proszę, dalej”. [s.27]

CO W ŚRODKU:
- Już początkowy wykres znajdujący się jeszcze na wewnętrznej stronie okładki (bardzo ładnie się prezentujący tak poza tym) pokazał mi, że moje myślenie o krajach świata jest błędne. Od razu wzbudziło to moje zainteresowanie i stanowiło dobry wstęp do dalszej lektury.

- Książka stanowi bardzo optymistyczną odpowiedź na nieprzyjazne informacje, którymi codziennie bombardują nasze umysły media. Świat faktycznie jest lepszy niż myślimy (chociaż ja sama wcale nie wypadłam aż tak źle w zamieszczonym wewnątrz teście wiedzy), a ja cieszę się, że mogłam przeczytać tę książkę, bo to znaczy, że jestem na poziomie 4 – najwyższym i teraz to doceniam.

- Jeśli chcesz dowiedzieć się czemu ignorancja jest tak powszechna i czemu większość ludzi w testach wiedzy o świecie wypada gorzej niż szympansy, to polecam przeczytać. Wytłumaczone tu są mechanizmy rządzące naszym postrzeganiem rzeczywistości, które miały ułatwiać nam życie uproszczając to, co widzimy wokół, ale we współczesnym świecie powodują, że po prostu się mylimy.

- Warto podkreślić, że książka nie ma na celu promowania toksycznego optymizmu. Nadal istnieje wiele zjawisk, które należy wyeliminować, nadal na świecie jest głód, bieda i przemoc, nadal można wiele poprawić. „Jest źle, ale i lepiej. Jest lepiej, ale i źle. Tak właśnie powinniśmy postrzegać obecny stan świata”. [s.82]

- Idea factfulness, to po prostu zatrzymaj się, rozejrzyj, sprawdź informacje, które do Ciebie docierają. Bo „gdy nasze umysły wypełnia strach, nie ma w nim miejsca na fakty”. [s.115]

DLA KOGO:

„Jeśli lubisz mieć rację i nie chcesz żyć w bańce błędnych...

Świetna pozycja, którą powinien przeczytać każdy człowiek, który funkcjonuje aktywnie w społeczeństwie :) Napisana językiem, który łatwo się przyswaja. Zachęcam do kupienia wersji drukowanej - ja czytałam na czytniku i na pewno zaopatrzę się w papierową wersję, bo chętnie obejrzę wykresy, które znajdują się w środku.

Bardzo dobra książka. Wiele rzeczy systematyzuje. Jest też wiele ciekawych spostrzeżeń. Na pewno nastraja optymistycznie. Chyba reklama jej jednak szkodzi, bo nastawiłem się na o wiele więcej.

Moją recenzję celowo zatytułowałam dość popularnym w ostatnich miesiącach hasłem "Włącz myślenie!". Pojawia się ono w wielu dyskusjach - często jako wyraz sceptyzmu i krytyki względem popularnych teorii. Chciałabym uspokoić - ta książka nie reprezentuje poglądy tak zwanych szurów, nie jest również biblią fanów teorii spiskowych.

Hans Rosling to niezwykle ciekawa osoba. Jest lekarzem, badaczem społecznym. Swoje życie poświęcił na to by pomagać ludziom. Przeżył wiele, dzięki czemu zrozumiał, że obecny świat zmienia się w sposób przekraczający możliwości zrozumienia postronnych obserwatorów. Nadmiar bodźców i informacji, ciągły rozwój - wszystko to sprzyja tendencji wyolbrzymiania zdobyczy ludzkości, jak również przedstawiania faktów tak by zaintrygowały odbiorcę. Niestety częściej słyszymy o tragediach i kryzysach. Czy to oznacza, że świat chyli się ku upadkowi?

Osobiście jestem osobą, która łatwo podchwytuje różne stwierdzenia. Brak mi wiedzy by samodzielnie ocenić jak obecnie funkcjonuje świat lecz staram się interesować otoczeniem. Często jestem przerażona i boję się przyszłości. Dlatego sięgnęłam po tę książkę. Autor w kilku rozdziałach przedstawia nam badania pozwalające na niego inne spojrzenie na otaczający nas świat i otrzymywane informacje. Pokazuje również możliwości weryfikacji codziennych newsów.

Nie jest to książka zachwalająca rozwój świata i mówiąca, że czeka nas wieczne Eldorado. Hans Rosling przestrzega przed współczesnymi trudnościami i problemami. Jednoczenie obala wiele mitów - pokazuje nam dlaczego tak a nie inaczej media kreują świat. Autor, w oparciu o badania i osobiste doświadczenia uczy czytelnika by obiektywnie odbierał rzeczywistość.

Książkę tę polecało wiele znanych osób. Nie była to reklama nachalna - wspominały o niej i przedstawiały swoje odczucia. Wielokrotnie podkreślali jak zmieniała ich postrzeganie świata. Zaryzykowałam i sięgnęłam po książkę w trudnym czasie, gdy świat stoi przed kolejnymi kryzysami i wyzwaniami. I, może to lekki spojler, autor przewidział je. Informował, że naszym celem powinno być dążenie do zapobieżenia im. Przedstawił również możliwie działania, które pozwolą na zmniejszenie kryzysu.

W moim odczuciu warto sięgnąć po tę książkę. Pozwoli ona na inne spojrzenie, wyciągnięcie wniosku. Jednocześnie może pomóc w codziennym życiu. I choć to brzmi patetycznie, może pomóc w stworzeniu lepszego świata dla kolejnych pokoleń. Naprawdę - to prostsze niż myślimy.

Hans Rosling to niezwykle ciekawa osoba....

Hans Rosling Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Zobacz więcej