Okładka książki Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Hans Rosling
Hans Rosling Wydawnictwo: Media Rodzina reportaż
reportaż
Factfulness: Ten Reasons We're Wrong About the World - and Why Things Are Better Than You Think
Media Rodzina
2018-10-31
2018-10-31
2018-04-03
Monika Popławska

Okładka książki Hur jag lärde mig förstå världen Fanny Härgestam, Hans Rosling
Hur jag lärde ... Fanny Härgestam, Ha...

Pozwala otworzyć oczy na fakty, które często ignorujemy lub bagatelizujemy, przebija się przez tabu propagandy choć miejscami autor przeczy sam sobie powołując się na wyniki badań dotyczących przyszłości choć sam krytykuje takie podejście.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dwie książki w jednej - tak można najkrócej scharakteryzować tą pozycję.

Z jednej strony poznajemy wiele interesujacych faktów dotyczących świata, a z drugiej dostarcza nam dowodów na to, że warto zmienić swój sposób myślenia i skupiać się przede wszystkim na danych, a nie domysłach i opiniach. Ten drugi aspekt jest, w mojej opinii, ważniejszy; jest motywem przewodnim autora.

Autor pokazuje nam jakie błędy poznawcze możemy popełniać przy interpretacji wydarzeń i w jaki sposób przejść z odczuć lub domysłów do faktów; jakie zadać pytania, żeby przenieść emocje na drugi plan i skupić się na danych. Przedstawiane metody są mi dodatkowo bliskie, ponieważ mam odczucie, że zahaczają o stoicyzm.

Polecam książkę "Factfulness..." każdemu, nawet w formie "czytadła na plażę".

Dwie książki w jednej - tak można najkrócej scharakteryzować tą pozycję.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Test udało mi się zrobić na 9 punktów z 13, więc całkiem nieźle. I w sumie z jednej strony książka faktycznie pokazuje negatywne mechanizmy naszego mózgu oraz fakt, że mam nieaktualną wiedzę o świecie. Ale z drugiej strony nie opuszcza mnie wrażenie, że wykresy i przykłady zostały specjalnie wyselekcjonowane, aby udowodnić tezę autora. No i ten hurraoptymistyczny ton (mimo że autor się zarzeka, że nie jest optymistą a "możliwistą") też bardzo mi przeszkadzał. Ogólnie warta przeczytania, jednakże moim zdaniem należy podejść do niej z dużą dawką rezerwy

Podręcznik krytycznego myślenia oraz przyzwoita lekcja z wiedzy o świecie w jednym.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę odsłuchałam w formie audiobooka. To nie był dobry pomysł. Za dużo w niej informacji o tabelkach i wykresach, do których trzeba zajrzeć w trakcie książki. Tylko jak ? jak wraca się z pracy ze słuchawkami na uszach? Treść interesująca szczególnie dla fanów statystyki. Niestety ja nim nie jestem. Nie tego się spodziewałam po tej książce. To jednak tylko i wyłącznie moja wina, że nie zajrzałam do niej wcześniej zanim kupiłam audiobook. Fanom faktów, porównań i wykresów jak najbardziej polecam.

Świetna, merytoryczna książka. Napisana lekkim językiem. Szalenie ciekawe dane i porównania, których myślę że większość z nas nie jest świadoma. Co prawda trochę się zmieniło od jej wydania ( 2017 rok ),ale trendy na kolejne lata które przedstawil w niej autor sprawdzają sią. Wielka szkoda, że autor zmarł i nie może rozwinąć zaktualizowanego dzieła.

Świetna książka.

Nie tylko mało wiemy o współczesnym świecie (bo mamy jego obraz zapóźniony o 30 lat),ale mają z tym problem również eksperci.

Bardzo dobrze się czytała. Czuć było pasję autora i jego misyjność.

Po lekturze będziecie chcieli nawracać swoich bliskich i znajomych na tę lepszą wizję Świata (tym bardziej, że zdaniem autora jest ona bardziej prawdziwa).

Świetna książka.

Bardzo dobrze się czytała. Czuć było pasję autora i jego misyjność.

Jako miłośniczka liczb jestem usatysfakcjonowana. Ciekawe przedstawienie współczesnego świata, który faktycznie nie jest tak koszmarny, jak uważałam. Czasem odnoszę wrażenie, że autor niepotrzebnie powtarza kilka razy te same rzeczy, ale być może jest to celowy zabieg, abyśmy zapamiętali to, co ma nam do przekazania. Poza tym mógłby się pohamować ze swoimi ideologicznymi opiniami

Genialna w każdym calu. Każdy powinien ją przeczytać. A sam autor musiał być wspaniałym człowiekiem :))

E-book

E-book

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Hans Rosling Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą Zobacz więcej