rozwińzwiń

Okładka książki Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce Tim Marshall
Tim Marshall Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Prisoners of Geography: Ten Maps That Tell You Everything You Need To Know About Global Politics
Zysk i S-ka

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

2010 ocen

Świetna ksiażka jako wprowadzenie do geopolityki. Jest bardzo przystępna i idealna dla laików. Nie wiem czy osoby bardziej zaznajomione z tematem wiele z niej wyciągną, jednak dla mnie bardzo się sprawdziła.
Książka podzielona jest na rozdziały według obszarów (Europa Zachodnia, Rosja, Chiny, USA, Ameryka Południowa itd.). Każdy z nich jest omówiony i zilustrowany prostą mapą (czasami brakowało mi dokładniejszych map). Mimo paru lat od premiery większość (choć nie wszystko) pozostaje bardzo aktualna i pokazuje że znajomość kontekstu danego kraju może pomóc w "przewidywaniu jego przyszłości".

Więźniowie geografii to jedna z tych zgrabnych i zwięzłych książek polecanych na początek przygody z geopolityką. Nawet Jacek Bartosiak wspominał o niej na jednym ze swoich wykładów. Zawiera ona raczej podstawowe zagadnienia, lecz znalazłem parę ciekawostek wartych podzielenia się:

Afryka jest ogromna, tylko nie widać tego na mapach Merkatora. Jest ona 14 razy większa niż Grenlandia.
Gdy podpisywano konstytucję Stanów Zjednoczonych, Amerykanie na zachód od siebie mieli tak zwanę “mgłę” - nie wiedzieli do końca jak wygląda ich kontent, jakie są tam tereny.
Umowa Sykes-Picot podzieliła bliski wschód na strefy wpływów Francji i Wielkiej Brytanii, które widać do dzisiaj.
Francja na terenie Syrii próbowała balansować istniejące grupy społeczne i uciskaną społeczność wywindowała do elit przez ostatnie stulecie kolonizacji. Z tej grupy właśnie pochodzi Baszszar al-Asad.
Arabia Saudyjska oraz Jordania powstały jako państwa podarowane poszczególnym plemionom z Mekki w podziękowaniu Wielkiej Brytanii za udział w 1WŚ. O zgrozo, jedno plemię przeszło z Mekki 1000 km i zniewoliło (uporządkowało) sobie tubylców (całe społeczeństwo Beduinów).
Brama Smoleńska to koncept znany nie tylko w Polsce.
Sudan i Egipt toczą cichą wojnę o wodę. Budowa tama przez Sudan może kompletnie zablokować przepływ wody w Nilu.
Brazylia nie rozwinęła się znacząco, ze względu na słabą sieć rzek i przez brak miejsc do budowy bezpiecznych portów.
Bangladesz ma granicę z Indiami równą 1400 km (a wygląda na mapie jakby to było 500km)
Bangladesz był kiedyś nazywany Pakistanem Wschodnim.

Pewnie dla wielu osób to są oczywistości. Temat geopolityki chyba powoli przygasa. Czuć zmęczenie.

Niestety wbrew wielu entuzjastycznym recenzjom - jałowa. Przede wszystkim za mało geografii, upychanie pozostałych czynników w jakiś kogel-mogel bez ładu i składu (trochę ekonomii, kultury, wojskowości, historii) i poszukiwanie bon motów, żeby było po dziennikarsku zgrabnie i lekko... Wszystkim się wydaje, że się za geopolitykę wezmą, bo jest mapa i jest serwis informacyjny, więc potem mamy wnikliwe rozważania, że wyspa jest otoczona wodą to ją trudno zdobyć, a tamtych pustynia odgradza, chociaż już Mongołowie ją przebyli, ale teraz to by nie przebyli, bo jest satelita, a w Europie równina, wicie rozumicie, to Rosja się musiała rozszerzyć na zachód - ciekawe, że Rzeczpospolita, wicie rozumicie się po Ural nie rozlała. Itd.

Ta książka tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że geopolityka to astrologia dla mężczyzn w średnim wieku. Napisana po łebkach - mało danych, mało źródeł, wszystko "na chłopski rozum"; nie brakowało też błędów rzeczowych.
Autor ma obsesję na punkcie geografii fizycznej i surowców, choć co ciekawe ani razu nie pada w niej sformułowanie "klątwa surowcowa".
Rozdział o Rosji bezwstydnie powtarza najbardziej żenujące argumenty rosyjskiej propagandy, generalnie śmierdzi onucą.

Rozdział o Rosji...

Więźniowie geografii to książka przewodnik- kompendium wiedzy na temat jak polityka międzynarodowa jest uzależniona od geografii. A więc geopolityka w najlepszym wydaniu autora który jest autorytetem w dziedzinie spraw zagranicznych i znanego publicysty Tima Marshall'a. Pracował m.in. dla BBC, Sky News i innych jako bloger, dziennikarz i korespondent wojenny oraz pisarz. Jego teksty drukowały The Times, Sunday Times, Guardian, Independent, Daily Telegraph etc. Genialny styl, wiedza pomieszane z doświadczeniem tworzą niepowtarzalną geopolityczną mapę świata. Warto sięgnąć po tę pozycję gdy wkoło nas wybucha coraz więcej konfliktów, wojen a my nie zawsze rozumiemy z położenia Polski czy nawet Europy co dzieję się np. na innych kontynentach oraz jakie są lokalne cele geopolityczne. Każdy ze znaczących regionów świata jest pokrótce opisany historia i geopolityczne aspekty. Książka ciekawa, poszerzająca horyzonty i bardzo potrzebna. Geografia była i będzie podstawą polityki i przeznaczeniem każdego państwo, regionu i kontynentu. Prócz ciekawostek geopolitycznych, historycznych i strategicznych jest sporo anegdot a więc publikacja ma charakter lekki, przyjemny i nie pozwalający czytelnikowi "obrosnąć" w nudę. Bardzo polecam nie tylko dla miłośników politologii, geopolityki, socjologii, historii ale i dla każdej osoby która w zagmatwanej rzeczywistości międzynarodowej szuka rzetelnego źródła wiedzy.

Tak jak w tytule. Wszystko opisane jasno i przejrzyście. Nie trzeba dysponować jakąś wiekszą wiedzą, żeby czerpać przyjemność z czytania tej książki.

Myślę, że osobą bardziej obeznanym z tematem nie wniesie nic nowego.

Myślę, że osobą bardziej obeznanym z tematem nie wniesie nic nowego.

Książka przekrojowo opisuje najważniejsze kraje (a czasem kontynenty) przez pryzmat geografii. Pomaga wyjaśnić dlaczego pewne kraje są bogate, dlaczego między pewnymi krajami występują waśnie i podobne zgadanienia związane z geografią.

Tim Marshall w swojej książce wprowadza nas w świat geopolityki. Wyjaśnia zależności między geografią, a aktualną sytuacją polityczną na świecie. Może się wydawać, że przy dzisiejszej technologii geografia nie odgrywa już istotnej roli, jednak jest zupełnie inaczej. W każdym rozdziale autor stara się wyjaśnić wszystkie aspekty geopolityki danego regionu. Książka jest bardzo pouczająca. Uświadamia jak duży wpływ ma geografia na nasze życie oraz pomaga zrozumieć politykę wielu państw. Niestety poziom książki jest bardzo nierówny. Są rozdziały bardzo dobre, które dosadnie i w przystępny sposób wyjaśniają wszystkie kwestie, ale są też takie, w których bardzo łatwo jest się pogubić. W wielu rozdziałach trzeba spędzić jeszcze sporo czasu na doszukiwaniu się informacji w innych źródłach, by dokładnie zrozumieć całość. Dodatkowym minusem jest nieaktualność książki. Autor piszę, że na przestrzeni lat niewiele się zmieni w geopolityce, jednak często dodaje swoje opinie na temat przyszłości, które z perspektywy czasu okazały się błędne, co zaburza odbiór lektury. Książka ciekawa i warta przeczytania, jednak należy zweryfikować informację także w innych źródłach.

Są lepsze i gorsze rozdziały. Mam wrażenie, że im dalej w las, tym bardziej pobieżnie ogarnięty temat. Laik może się bardzo dużo dowiedzieć, po to żeby trochę lepiej zrozumieć geopolitykę. Polecam.

Wyjaśnia zawiłości geopolityki. Ważna dla zrozumienia co się dzieje aktualnie w świecie, a także co się będzie działo.

3 092
    2 443
  • 2022
  • 2021
  • 2023
  • Chcę w prezencie
  • Popularnonaukowe

Tim Marshall Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce Zobacz więcej