Fourth Wing. Czwarte Skrzydło

Filia
2023-09-27
2023-09-27
Sylwia Chojnacka
fantasy fantastyka smoki magia smoczy jeździec uczelnia
Inne

Walka o przetrwanie

Tutaj codziennie czyta się listę osób poległych. Można zginąć w każdym momencie- spojrzeć na smoka, nie dać rady wykonać zadania zaliczającego, być zabitym przez kolegę z sąsiedniej drużyny. A to tylko zagrożenia od "swoich" a nie ze strony wroga.
I do tego gorąca miłość tam , gdzie nie powinno zaiskrzyć
sięgam po więcej

I do tego gorąca miłość tam , gdzie nie powinno zaiskrzyć
sięgam po więcej

Przewidywalna, generyczna fantastyka z paroma scenami erotycznymi. Takie "50 smoków Greya"...

Książka jest aktualnie niesamowicie popularna w mediach społecznościowych, więc stwierdziłem, że może się skuszę.
Książka mnie dosyć mocno zaskoczyła.
Świat wykreowany w książce jest dosyć mroczny i interesujący. Szkoła wojskowa została już na samym początku brutalnie przedstawiona. Skąd w takim razie tylko 6 gwiazdek? Największym problemem tej książki jest główna bohaterka. Violet jest mocno infantylna i dziecinna. Momentami zachowuje się, jakby musiała wszędzie być, wszystkim pomóc i wszystko wiedzieć. Rozwój jej charakteru w książce nie istnieje. Jest ona dosyć mocno liniowa i w wielu momentach irytująca. Z każdą dobrą jej decyzją i interesującym posunięciem nadchodzi moment, w którym ma się ochotę strzelić sobie w stopę.
Fabuła sama w sobie jest mocno interesująca i same wydarzenia przebiegają logicznie i są pełne suspensu. Zdecydowanie końcówka książki jest pełna akcji i interesujących plot twistów.
Jednym z aspektów jej książki, który absolutnie nie działa jest wątek romantyczny. Oparty na wyglądzie drugiej połówki głównej bohaterki. Nic, absolutnie nic nie przyciąga jej bardziej niż jego włosy i mięśnie a scena poprzedzająca naukę pewniej umiejętności głównej bohaterki była tak dzika, że sam Sapkowski by takiej nie wymyślił.
Podsumowując, książka nie jest zła i dla osób, które lubią bardziej "spicy" książki i są zainteresowane wątkiem fantastycznym jest zdecydowanie idealna. Dla fanów fantastyki jest średnią pozycją. Jeśli szukasz wielkiego świata fantastycznego to tego tu nie znajdziesz

Książka mnie dosyć mocno zaskoczyła.

Książka fenomen! Ktoś kto kocha smoki powinien ją przeczytać!
Świat jest tak super stworzony, nic nie umyka.
Czas książki - rok. Główna bohaterka to 20 latka, z czasem dowiadujemy się historii ich kontynenty, historyjek z ich baśni oraz historii. Nie masz odczucia, że książka się wlecze, autorka super przeskakuje w czasie co sprawia, że książka się nie nudzi. Co mi się podoba? Violet pomimo że jest córką generały nie ma chodów, każdy patrzy na nią wilkiem nie jest odrazu lubiana i ma milion koleżanek i kolegów. Ma Jedną i to było fajne, nie była we wszystkim najlepsza. Miała swoje wady i była ich bardzo świadoma. Wątek romansu! Tutaj budowane jest takie napięcie! Wybuch chemii? Dopiero na koniec 😉 co jest wow uwierzcie.
Polecam obiema rękami i nogami!!! 😍

Książka fenomen! Ktoś kto kocha smoki powinien ją przeczytać!
Świat jest tak super stworzony, nic nie umyka.

Zaciekawiona zainteresowaniem smoczą serią, chwyciłam po pierwszą część. Po przeczytaniu jej już rozumiem skąd wziął się jej fenomen, bo zakochałam się bezgranicznie w świecie stworzonym przez autorkę. Nigdy nie podobał mi się motyw smoków, ale ten jest wyjątkowo oryginalny i ciekawy. Ujął mnie klimat nauki w Kwadrancie Jeźdźców, który powiewa grozą i jest niesamowicie ekscytujący.

Wątek romantyczny jest naprawdę dobrze poprowadzony, a postać Xadena skradła moje serce. Bohater jest niesamowicie tajemniczym, pociągającym i czarującym mężczyzną, co pokazuje w każdym możliwym momencie. Sceny uniesień są opisane w bardzo emocjonujący sposób, a piękne i barwne opisy zupełnie pochłaniają czytelnika. Xaden odnajduje w głównej bohaterce potencjał pod wieloma względami i nie ogranicza go, a pomaga jej osiągnąć jego pełnię w subtelny i pociągający sposób.

Pozostali bohaterowie mają wyjątkowe charaktery i pozwalają nam się ze sobą zżyć. Każda z postaci ma za sobą swoją indywidualną historię i motywy, które niesamowicie wciągają i odwracają nieco uwagę od głównego wątku, który bez tych dodatków pewnie by się znudził po czasie.

Książka ma bardzo ciekawe zakończenie, przez co z chęcią niedługo sięgnę po drugi tom. Znowu zdecyduje się na audiobook, który efektywnie oddziałuje na moje emocje.

Jeśli ktoś jeszcze nie zetknął się z historią Violet i nie poznał uroku Xadena to warto spróbować, bo książka zapewnia wiele godzin wciągającej rozrywki.

MEGA 🔥🔥🔥

MEGA 🔥🔥🔥

Violet Sorrengail przygotowywała nauki w Kwadrancie Skrybów. Jej życie miało być spokojne i wypełnione książkami, które bardzo kochała. Miała spisywać historię, dla kolejnych pokoleń. Jej matka miała inne plany co do jej przyszłości, dwudziestolatka nie miała możliwości sprzeciwić się matce.
Kobieta stała się jedną z kandydatów na jeźdźców smoków. Niska, delikatna i krucha dziewczyna musi się wykazać sprytem i inteligencja, żeby przetrwać wśród ludzi, którzy mają ją za swoje wroga, czy najsłabsze ogniwo w zespole. Jako córka głównodowodzącej jest na celowniku wielu osób, w dodatku smoków chętnych do nawiązania więzi jest mniej, niż kandydatów na jeźdźców. Od teraz większość dni Violet to walka o przetrwanie.
Smok bez swoje jeźdźca cierpi.Jeździec bez swojego smoka ginie.

Wciągająca i bezkompromisowa historia. Jeśli już raz zaczniesz czytać, nie będziesz mógł się oderwać!
Bardzo ciekawy pomysł na historię, oraz doskonałe wykorzystanie jej potencjału. Czasami bywa tak, że pomysł był super, ale reszta już nie poszła zgodnie z planem. Tutaj jest zupełnie inaczej! Mam wrażenie, że autorka wycisnęła z tej historii wszystko, co się dało, a przecież to dopiero pierwszy tom! Fabuła trzyma tempo, nie zwalnia, nie ma przestojów. Zagadki, intrygi, nutka romansu, to wszystko układa się w jedną spójną całość. Dla mnie jednak największym atutem książki są bohaterowie! To oni spajają powieść, sprawiają, że chce się do nich wracać. Przede wszystkim nie chce się z nimi rozstać! Barwni, zróżnicowani, z silnymi charakterami.
Rewelacyjna, fenomenalna i wciągająca.
Ode mnie wielką polecajka!

Wielki plus za to, że szybko się czytało. Akcja jakoś nie zaskoczyła mnie mocno, bo to znane motywy i zwroty akcji, które były użyte w wielu poprzednich książkach. Wyrzuciłabym kilka scen albo skróciła ich opis, bo zdecydowanie były za długie i detaliczne (zupełnie niepotrzebnych). Może kiedyś skuszę się na kolejne tomy.

I stand by Rebecca Yarros' being my top 3 authors in the contemporary/military novels. I guess I have to also add romantasy to this equation.

This definitely hasn't been perfect, let me start with what's bugging me:
1. Extra chapters added to the deluxe edition MONTHS after its been originally published. I appreciate they were just shared with the readers out of charge now but I can't help but feel it's been unfair and very much marketing rush to milk the fans.
2. Similarly to my beloved Divergent series (or really any fantasy series that includes groups and challenges)
3. Amount of "retorting"

BUT
It's also filled with amazing banter, action and nerdy characters. I absolutely love world building (especially when Violet is explaining) and Goldie is just goldie.

I am putting this one on my fav fantasy shelf right next to the Bridge Kingdom and cannot wait for my parcel with Iron Flame to arrive.

"Was everyone's dragon a curmudgeon? Or just mine?"

This definitely hasn't been perfect, let me start with what's bugging me:

Jak dla mnie o niebo lepsze od przereklamowanej Maas. Przede wszystkim nie ma dłużyzn, bohaterowie są pełnokrwiści, barwni i zróżnicowani ale przede wszystkim historia wciąga, na pewno sięgnę po drugi tom