Zamachowcy i zdrajcy
- Kategoria:
- historia
- Tytuł oryginału:
- The Trial of Vera Z.; The Dagaev Affair
- Wydawnictwo:
- Magnum
- Data wydania:
- 2011-11-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-11-21
- Liczba stron:
- 245
- Czas czytania
- 4 godz. 5 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788389656759
- Tłumacz:
- Władysław Jeżewski
- Tagi:
- Rosja Rosja w XIX wieku terroryzm
Dwie fascynujące, znakomicie udokumentowane opowieści o początkach terroru w Rosji, ukazanego przez pryzmat losów dwojga ludzi z rewolucyjnego podziemia: Wiery Zasulicz i Siergieja Diegajewa. Ona dokonała zamachu na gubernatora Petersburga, po uniewinnieniu przez ławę przysięgłych stała się bohaterką pierwszych stron gazet w całej Europie. On, członek Woli Ludu, pierwszej organizacji terrorystycznej, został policyjnym konfidentem, a po zabójstwie szefa petersburskiej Ochrany uciekł do Stanów Zjednoczonych, gdzie przedzierzgnął się w szanowanego wykładowcę akademickiego. Tłem obu opowieści, pełnych przenikliwych spostrzeżeń o motywach ludzkich zachowań, jest obraz carskiej Rosji schyłku XIX wieku z jej wszystkimi sprzecznościami, napięciami, lękami i nadziejami.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 175
- 70
- 26
- 12
- 7
- 3
- 2
- 2
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Rosyjscy anarchiści i socjaliści epoki caratu dorzucili sporą cegłę do rozwoju nowoczesnego terroryzmu. Ich ofiarami padały najważniejsze osoby w państwie (jak car Aleksander II),nie stronili też od ataków samobójczych. Postaci dwóch z nich – o losach niekoniecznie emblematycznych dla całego ruchu „reakcjonistów” – w „Zamachowcach i zdrajcach” przedstawił Richard Pipes, amerykański historyk i sowietolog (teoretyk i praktyk – był doradcą Ronalda Reagana),jeden z najbardziej znanych specjalistów od historii Rosji. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Magnum tak naprawdę składa się z dwóch prac – „Procesu Wiery Z.” z 2010 roku i „Sprawy Diegajewa” z 2003 roku. Jako że nie są to sążniste opracowania – każda z prac liczy po około sto stron – polski wydawca zdecydował się na wydanie ich w jednej pozycji i trzeba przyznać, że było to dobre posunięcie.
Bohaterką pierwszej części książki jest Wiera Zasulicz, niedoszła zabójczyni generała Fiodora Trepowa, gubernatora Sankt Petersburga. W tej historii najważniejszy nie jest sam akt terroru, ale proces kobiety, którym interesowała się cała Europa (na zasadzie trochę podobnej do procesów Michaiła Chodorkowskiego, choć jego okoliczności były oczywiście zupełnie inne). Dlaczego? Bo wywarł on wpływ na carat, rosyjską opinię publiczną i radykalną młodzież, a skryta w sobie Zasulicz stała się bohaterką całego ruchu rewolucyjnego, podziwianą chociażby przez nieskorego do pochwał Lenina. Wszystko zaczęło się od stosunkowo niewielkiej demonstracji studentów i robotników w 1876 roku w Petersburgu, pierwszej publicznej manifestacji w kraju od powstania dekabrystów. Zamachem na gubernatora miasta Zasulicz chciała zaprotestować przeciw karze cielesnej dla jednego z uczestników demonstracji, który podczas wizyty Trepowa w więzieniu nie zdjął na jego widok czapki. Ale Zasulicz nie była typową rewolucjonistką. Nie sprzeciwiała się caratowi jako systemowi, ale naruszeniom ludzkiej godności. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że była obrończynią praw człowieka, dość radykalną, przyznacie… Jej proces był precedensowy. Mimo uznania pobudek Zasulicz jako politycznych, odbył się nie przed specjalną komisją senacką, ale przed sądem z ławą przysięgłych. Władze liczyły na wyrok skazujący, który jednocześnie oznaczałby poparcie społeczeństwa, reprezentowanego przez ławę przysięgłych, dla działań rządu. Zasulicz została jednak uniewinniona, ku zaskoczeniu wszystkich stron oraz entuzjazmowi opinii publicznej i części prasy. Władze nie zamierzały przejść nad tym do porządku – ograniczono niezależność sądów, niepokorną prasę spotkały represje, rozpoczęły się przetasowania personalne w urzędach i sądach. Z drugiej strony, reakcja Rosjan na wyrok utwierdziła rewolucjonistów w przekonaniu, że mają spore poparcie wśród społeczeństwa, więcej, uprawomocniła niejako akty indywidualnego terroru wobec przedstawicieli władzy. Sama Wiera jednak tego nie pochwalała.
Co może łączyć Siergieja Diegajewa, członka terrorystycznej organizacji Wola Ludu i… donosiciela Ochrany, z Alexandrem Pellem, szanowanym przez współpracowników i lubianym przez studentów wykładowcą matematyki na uniwersytecie Dakoty Południowej? Wbrew pozorom – bardzo wiele. To jedna i ta sama osoba! Mimo tej zaskakującej przemiany ciekawszą postacią drugiej części książki jest szef tajnej policji Gieorgij Sudiejkin, którego celem było rozsadzenie radykalnego podziemia od środka. Werbował jego członków na agentów, zręcznie nimi manipulując. Tak dał się „złapać” także Diegajew, który naiwnie zaczął wierzyć, że postulaty rewolucjonistów uda się zrealizować przy pomocy samego rządu, a nie radykałów. Z kolei niedoceniany przez zwierzchników Sudiejkin zaczął przygotowywać przeciw nim intrygę. Służyć pomocą miał Diegajew, który w planach szefa petersburskiej Ochrany miał zostać przywódcą partii radykalnej, ale wyrzekającej się zabójstw politycznych. Diegajew wydał nazwiska, adresy wszystkich członków i sympatyków Woli Ludu, których znał. Jak zakończyła się historia obu mężczyzn? Odsyłam do lektury.
Pipes opowiada historię dwójki rewolucjonistów klarownym wywodem, z dbałością o logikę i kulturę słowa. Nie ma tutaj zbędnego efekciarstwa (które można zarzucić niektórym młodszym o kilka dekad od Amerykanina badaczom),jest tylko konfrontacja różnych źródeł i wyciąganie z niej wniosków. Autor unika zbędnych słów, subiektywnych opinii, nie ocenia decyzji podejmowanych przez opisywane postacie. Przyjemną lekturę dopełnia szata graficzna książki, ze sporą liczbą zdjęć i miłym dla oka „rozstrzelonym” drukiem. Szkoda tylko, że przypisów nie umieszczono pod każdą ze stron, ale na końcu obu części książki, choć to kwestia gustu. Za to do ewidentnych wpadek wydawcy trzeba zaliczyć nieumieszczenie na stronie tytułowej, obok zdjęcia Zasulicz, fotografii Diegajewa. Zamiast niego z okładki patrzy na nas inny rewolucjonista, Wasilij Konaszewicz – postać ważna, ale przecież nie ważniejsza od tytułowego bohatera.
Rosyjscy anarchiści i socjaliści epoki caratu dorzucili sporą cegłę do rozwoju nowoczesnego terroryzmu. Ich ofiarami padały najważniejsze osoby w państwie (jak car Aleksander II),nie stronili też od ataków samobójczych. Postaci dwóch z nich – o losach niekoniecznie emblematycznych dla całego ruchu „reakcjonistów” – w „Zamachowcach i zdrajcach” przedstawił Richard Pipes,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPipes w najlepszej odsłonie. Być może najlepsza książka Pipsa pod kątem narracji. Choć nie tak monumentalna jak trylogia rosyjska to kapitalnie prezentuje pewną specyfikę rosyjską – kraju ogromnych sprzeczności i niekonsekwencji. Autor próbował opisać reżim carski na schyłkowym jego etapie. Uczynił to nie przez ścisły wywód naukowy ale posłużył się opowieścią o dwóch osobach - Wierze Zasulicz i Siergieju Diegajewie. Nie chcę zdradzać szczegółów ich życiorysu aby nie pozbawiać przyjemności z lektury ale każda z tych osób, ich meandry losu, wybory pokazują jak bardzo specyficznym krajem Rosja była i pewnie pozostała.
Pipes w najlepszej odsłonie. Być może najlepsza książka Pipsa pod kątem narracji. Choć nie tak monumentalna jak trylogia rosyjska to kapitalnie prezentuje pewną specyfikę rosyjską – kraju ogromnych sprzeczności i niekonsekwencji. Autor próbował opisać reżim carski na schyłkowym jego etapie. Uczynił to nie przez ścisły wywód naukowy ale posłużył się opowieścią o dwóch...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWiera Zasulicz i Siergiej Diegajew. Pierwsza dokonała zamachu na gubernatora Petersburga. Następnie uniewinniona, co było dość ważnym wydarzeniem w carskiej Rosji. Jeśli jakaś osobą targały wątpliwości, co do dokonania zamachu, po ogłoszeniu decyzji ławy przysięgłych, wyzbywał się ich na dobre. Druga postać jest jeszcze ciekawsza. Profesor matematyki na Uniwersytecie Stanowym Dakoty Południowej, wcześniej w Rosji złapany za organizowanie nielegalnej drukarni w własnym mieszkaniu. Następnie za namową ambitnego podpułkownik Ochrany - Grigorija Sudiejkina zostaje agentem. Wydaje wiele członków Narodnaj Woli. 16.12.1883 wraz z dwoma innymi rewolucjonistami zabija podpułkownika. Dzięki tym dwóm postaciom Lenin, czy Stalin mogli zaistnieć.
Wiera Zasulicz i Siergiej Diegajew. Pierwsza dokonała zamachu na gubernatora Petersburga. Następnie uniewinniona, co było dość ważnym wydarzeniem w carskiej Rosji. Jeśli jakaś osobą targały wątpliwości, co do dokonania zamachu, po ogłoszeniu decyzji ławy przysięgłych, wyzbywał się ich na dobre. Druga postać jest jeszcze ciekawsza. Profesor matematyki na Uniwersytecie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toRzadko opisywane życiorysy Wiery Zasulicz i Sergiusza Diegajewa opowiedziane w pasjonujący sposób. Mnogość anegdot nie pozwala czytelnikowi się nudzić, a lekki, niewymuszony styl przyśpiesza tempo czytania.
Dodatkowym plusem jest przedstawienie sylwetki Sudiejkina - mistrza manipulacji. Jestem pewna, że będę chciała wiedzieć o tej postaci jeszcze więcej.
Jeżeli ta rekomendacja nie wystarczy, można dodać - autor - Richard Pipes był doradcą prezydenta Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej.
Rzadko opisywane życiorysy Wiery Zasulicz i Sergiusza Diegajewa opowiedziane w pasjonujący sposób. Mnogość anegdot nie pozwala czytelnikowi się nudzić, a lekki, niewymuszony styl przyśpiesza tempo czytania.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDodatkowym plusem jest przedstawienie sylwetki Sudiejkina - mistrza manipulacji. Jestem pewna, że będę chciała wiedzieć o tej postaci jeszcze więcej.
Jeżeli ta...
"Zamachowcy i zdrajcy" to świetnie napisana, ciekawa i szczegółowa książka. Tak się wciągnęłam, że nie zauważyłam, jak nauczycielka od PP przywołuje mnie do rzeczywistości.. ;) Dodatkowym plusem jest to, że Pipes napisał o rewolucjonistach mało znanych "normalnemu" człowiekowi- Wierze Zasulicz i Siergieju Diegajewie. I naprawdę mnie zainteresował. Z pewnością książka ta nie wyczerpuje tematu życia tych dwóch postaci, jednak zachęca do ich bliższego poznania.
"Zamachowcy i zdrajcy" to świetnie napisana, ciekawa i szczegółowa książka. Tak się wciągnęłam, że nie zauważyłam, jak nauczycielka od PP przywołuje mnie do rzeczywistości.. ;) Dodatkowym plusem jest to, że Pipes napisał o rewolucjonistach mało znanych "normalnemu" człowiekowi- Wierze Zasulicz i Siergieju Diegajewie. I naprawdę mnie zainteresował. Z pewnością książka ta nie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzyta się jak najlepszy kryminał. W tle obraz carskiej Rosji XIX wieku pióra jednego z najwybitniejszych na świecie znawców Rosji.
Czyta się jak najlepszy kryminał. W tle obraz carskiej Rosji XIX wieku pióra jednego z najwybitniejszych na świecie znawców Rosji.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawy tytuł ale sama lektura już taka sobie, jakoś mnie nie wciągnęła
Ciekawy tytuł ale sama lektura już taka sobie, jakoś mnie nie wciągnęła
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to