Okładka książki Historia naszej świadomości. Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg Joseph LeDoux
Joseph LeDoux Wydawnictwo: Copernicus Center Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Deep History of Ourselves: The Four-Billion-Year Story of How We Got Conscious Brains
Copernicus Center Press
2020-09-08
2020-09-08
Anna Binder, Marek Binder
ewolucja psychologia

Okładka książki The Emotional Brain Revisited Bartosz Brożek, Jacek Dębiec, Dominika Dudek, Phaf Hans, Bram Heerebout, Mateusz Hohol, A. Russell James, Łukasz Kurek, Joseph LeDoux, S. Landers Margo, H. Frijda Nico, Whalen Paul, M. Sullivan Regina, Piotr Urbańczyk, Wojciech Załuski
The Emotional ... Bartosz Brożek, Jac...

Myślę, więc jestem

Jednym tchem tej książki nie sposób przeczytać - nie tylko z powodu słusznej objętości, ale przede wszystkim ze względu na nieprawdopodobne wyładowanie wiedzą z bardzo różnych dziedzin. Wbrew pozorom to nie tylko rzecz o ewolucji, ale także neurochemii, psychologii, prymatologii itd. Nie jest to jednak książka naukowa, lecz ewidentnie popularyzatorska - wymaga jednak sporo zaciętości, uwagi i skupienia. Bądź co bądź mamy zrozumieć, jak działa mózg!

Połowa ksiązki świetna,później zaczyna się męczarnia,autor na podstawie różnych autorów,niekoniecznie wybitnych,próbuje opisać na siłe działanie muzgu człowieka w schemacie geocentrycznym, dziesiątki nazwisk i cytatów tak zamuliło myśl przewodnią że zapomniał wyjaśni jak powstała ta świadomość, są inne książki o początkach życia na ziemi ,są też ksiáżki dla specjalistów od neurobiologii więc ten mix nie polecam

Zgrabnie przedstawiona historia życia od pierwotnej zupy molekuł i replikacji RNA, poprzez milowe wynalazki na kolejnych konarach drzewa ewolucji po układ nerwowy, który, jak zaznacza autor na wstępie: do zapamiętywania oraz do uczenia się nie jest bynajmniej niezbędny. Potem architektura mózgu, a'la "Podstawy systemów operacyjnych" Silberschatza/Galvina. Na koniec fundamentalne pytania o to, kto jest świadomy, kto/co nie i tutaj sporo wycieczek w stronę antropomorfistów: głównie de Waala i Goodall, dlatego warto przeczytać Le Doux przed de Waalem. Z ciekawostek samokrytyka za "Mózg emocjonalny".

To trudna książka popularnonaukowa. Dużo w niej fachowej terminologii. Nie jest to łatwa lektura, trudno jednak odmówić jej rzetelności.
Przebrnięcie przez nią nie było łatwe.

Przebrnięcie przez nią nie było łatwe.

Trzeba przyznać, że od połowy bardzo trudna do czytania. Trzeba przyswoić nieco wiedzy z innych źródeł.

Książka dobra i ciekawa, ale połowa jest w ogóle nie na temat! Połowa to podstawy z biologii z liceum (ewolucja, geny, komórki, tkanki, zoologia itd.),a dopiero druga połowa tej książki jest o tym, o czym mówi tytuł i opis. Stąd taka niska ocena, bo forma to kompletny niewypał. Poza tym rozdziały i podrozdziały też są często nie na temat.

Jedna z ciekawszych biologicznych książek jakie przeczytałam. Pierwsza połowa bardzo przyjemna, dużo interesującej historii, ewolucji, tego skąd się wziął człowiek. Wiele pomocnych ilustracji. Druga połowa o mózgu i świadomości o wiele trudniejsza, ciężko mi było przez nią przebrnąć. Napisana trudniejszym, naukowo-medycznym językiem. Mimo wszystko bardzo polecam, warta przeczytania

To chyba największe rozczarowanie w tym roku, ale to może dlatego, że spodziewałem się czegoś na kształt "Sapiensa" Hararego czy "Życia" Arsuagi. Po lekturze wiem już chyba w czym rzecz - historii świadomości nie sposób jest napisać. Naukowy styl Autora i drobiazgowe wgryzanie się w aspekty neurochirurgii mózgu, mają tu więc za zadanie maskowanie tego faktu. W moim odczuciu to powinny być dwie książki - pierwsza, popularno-naukowa o tym, jak jedna komórka zapoczątkowała życie i świadomość.; druga stricte naukowa o tym, która część w mózgu i w jaki sposób kieruje / tworzy / odpowiada za naszą świadomość.

Może jestem za głupi na takie książki, ale ta pozycja mimo całej swej niezmiernie ciekawej treści, nie dla mnie zdecydowanie. W mojej opinii napisana z jakimś zamysłem, ale za bardzo naukowym językiem. Dużo się z niej nauczyłem, i dowiedziałem, ale wolałbym aby język użyty w książce był przystępniejszy dla laika takiego jak ja.

Książkę można podzielić na dwie części. W pierwszej autor opowiada o ewolucji - tak ciał, jak i zachowań - od pierwszych jednokomórkowców do współczesnych zwierząt. Następni przechodzi do opisu procesów zachodzących w ludzkim mózgu ,do tego jak działa i gdzie się znajduje nasza świadomość oraz do tego co nas wyróżnia względem innych stworzeń. I obie te części dla mnie były bardzo nierówne. Tak jak za pierwszą mógłbym śmiało dać 8, tak druga część mnie niemiłosiernie zmęczyła, ciekawa była fragmentami. Ale ogólnie mogę powiedzieć, że bardzo dużo rzeczy się nauczyłem dzięki niej. Uzyskałem wiele odpowiedzi na pytania dotyczące ewolucji, na które próżno szukałem rozwiązań.

• Popularnonaukowe
  • Psychologia