Atlas Anatomii Człowieka

Atlas Anatomii człowieka Janosa Vajdy jest przedstawicielem atlasów opartych na materiale osteologicznym, sekcyjnym tj. kadawerach oraz preparatach. To co go zdecydowanie wyróżnia wśród innych to zdecydowanie najlepsze możliwe zaprezentowanie canales diploici et cellulae mastoidae czyli kanałów śródkościa oraz komórek sutkowych - możemy zobaczyć je w tomie pierwszym.

Pozycja składa się z dwóch tomów i jest dość specyficzna. W jej składzie znajdują się zdjęcia wybranych części, struktur etc., czarnobiałe szkice części struktur zaprezentowanych na zdjęciach wraz z numerycznym oznaczeniem -> do nich dołączony jest spis tj. nazwy struktur oznaczonych numerycznie, index wszystkich nazw oraz register figurarum wszystkich rycin/szkiców w języku łacińskim wraz z tłumaczeniem na język polski. Liczba rycin/szkiców i tym samym zdjęć wynosi 580 i w tym udało się zawrzeć nad wyraz dużo szczegółów.

Szczegółów... Atlas jest niejednorodny. Zawiera zarówno rzuty podstawowe jak i mniej typowe ukazując z przeróżnych stron śródpiersie i nie tylko. Atlas pomija wiele podstawowych rzutów ale uzupełnia to ujęciami bardziej szczegółowymi. Podobnie jest z przedstawionymi strukturami - jest ich niesamowicie wiele ale jednocześnie wiele nie zostało pokazanych i tutaj na przykład nie zostały przedstawione osobno zęby, równocześnie jak najbardziej zobaczymy takie struktury jak np. przegrody międzykorzeniowe - septa interradicularia. Jest zarówno nadwyczerpujący jak i pozostawiający istotny niedosyt. Większą część atlasów sekcyjnych pozostawia w tyle z kretesem np. Atlas anatomii człowieka autorstwa Waltera Thiela.

Ten atlas zdecydowanie nie jest wzorem wygody użytkowania, w samej nauce nie będzie tak wygodny jak np. atlas fotograficzny anatomii klinicznej McMinn. Poszczególne elementy są ułożone w atlasie w bliżej nieokreślonym porządku co może część czytelników używających zwykle atlasy zaskoczyć.

W odróżnieniu od pozostałych atlasów sekcyjnych da się go znaleźć w przystępnej cenie oraz w całkiem dobrym stanie. Zdecydowanie warto jest go u siebie posiadać. Wizualnie jest bardzo ładny, nie tylko na zewnątrz ale i wewnątrz i zdjęcia jakie posiada nadają mu niepowtarzalnego klimatu - są wyraźne i czytelnie ale jednocześnie nie są sztucznie przeostrzone.

Choć w atlasie zobaczymy różne warianty morfologiczne oraz cechy niemetryczne to akurat ten atlas nie zatrzymuje się przy nich, nie skupia się na nich. Podobnie nie bierze też pod uwagę większości punktów antropometrycznych. Mimo to zdecydowanie warto ten atlas nabyć. Tym bardziej, że w bibliotekach, nawet tych uniwersyteckich raczej się go nie spotka.

• Tak sobie leży
  • Anatomia & Osteologia