Gawędy o wilkach i innych zwierzętach

Okładka książki Gawędy o wilkach i innych zwierzętach
Marcin Kostrzyński Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2020-11-12
2018-11-28
literatura polska reportaż wilki przyroda natura ekologia zwierzęta

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Bardzo mi się podobała, słuchałam audiobooka więc słuchanie było dodatkową przyjemnością ponieważ książka czytana jest przez Krystynę Czubównę. W książce mowa jest o różnych zwierzętach, nie tylko tych leśnych bo jest i o psie i o kocie. Opowieści w większości są urocze, zabawne (moi faworyci to wiewiórki i kot) refleksyjne, ale też smutne, budzące grozę i wściekłość (okrutne polowania,bezduszni myśliwi, leśnicy itp). Naprawdę wartościowa książka.

Aby czerpać przyjemność z lektury trzeba mieć zdolność do refleksji, dlatego niezależnie od walorów dodatnich i ujemnych opowieści o wilkach, zachęcam do podjęcia osobistej próby odpowiedzi na zadane w książce pytanie.

„Jakiś czas temu oglądałem „Expedition New Earth” zrealizowany prze BBC, w którym Steven Howking twierdził, że ludzkość musi szukać sobie innej planety, bo Ziemia za chwilę nie będzie się nadawał do zamieszkania.”

„Mamy stać się kosmiczną szarańczą, lecieć na inną planetę, by również ją zdewastować, zaśmiecić jej oceany butelkami, unicestwić inne gatunki, potem może zniszczyć kolejną, czy to jest definicja cywilizacji?”

Dla mnie coś cudownego, jednak jednocześnie słodko-gorzkie: wspominki o myśliwych i o tym, jak polskie lasy umierają, a zwierzęta żyją w stałym stanie zagrożenia, łamią serce. Nauczyła mnie ciekawych faktów o zwierzętach, które wydawały mi się znane i naprowadziła na kanał Marcina na YouTube - świetny człowiek z kojącym głosem.

Wspaniała pozycja dla wszystkich którzy prawdziwie kochają naturę. Ukoiła mnie, dała nadzieję że są ludzie którzy czują się częścią natury, a nie jej władcami. To książka o równowadze, o szacunku do tego co nas otacza, o kłamstwach którymi się karmimy żeby było nam się łatwiej rozgrzeszyć z coraz większej zachłanności, ślepoty i bezduszności. To książka o tym że można i trzeba żyć inaczej. Mam nadzieję, że ten przekaz będzie coraz bardziej wybrzmiewał. Gorąco polecam ❤️

Zacznijmy od tego, że od bardzo dawna jestem wielką miłośniczką wilków. Bardzo lubię, gdy autorzy różnych powieści biorą sobie na warsztat to piękne, majestatyczne, mądre i rodzinne zwierzę i odczarowują to, co nam w dzieciństwie zrobiły bajki typu "Trzy małe świnki" czy "Czerwony kapturek". Długo zapewne potrwa zanim wilk znów będzie się jawić jako mistyczne zwierzę, pełne mądrości i nieziemskiej gracji, z tymi oczami, w których widać dosłownie WSZYSTKO i w których ma się ochotę po prostu przepaść. Nasza w tym rola, by świadomie edukować kolejne pokolenia, a nie straszyć głupimi (w tym wypadku) bajkami.

Wilka nie można okiełznać, nie należy też się go bać, należy go zrozumieć, nauczyć się jego zwyczajów, docenić, jakim pięknym i mądrym jest zwierzęciem, uszanować jego terytoria.

To właśnie robi Marcin Kostrzyński w swej niezwykłej i przepięknej książce "Gawędy o wilkach i innych zwierzętach". Na pewno nie jest to książka dla wszystkich, nie każdemu spodobają się bogate opisy przyrody oraz fauny, która zamieszkuje polski las. Kostrzyński dorzuca anegdoty ze swoich "bezkrwawych polowań" i dzieli się z czytelnikiem swoją przebogatą wiedzą na temat filmowania zwierząt (dzięki jego książce nie obejrzę na pewno filmu "Królestwo" ani innych tego typu produkcji, a na swoim balkonie w tym roku zawieszę budkę dla sikorek).

Wydanie, które dostałam w prezencie (<3) jest nie tylko bardzo piękne graficznie, szczegółowo dopracowane, ale i okraszone wspaniałymi fotografiami autora.

To była moja pierwsza książka o "tematyce zwierzęcej". Czytałam ją długo, ale dawkowałam ją sobie w spokoju, z przyjemnością. Las zawsze mnie pociągał, miło było przeczytać o tym, jak żyją na co dzień w różnych porach roku jego mieszkańcy. Wilkom, zarówno jak i innym stworzeniom leśnym (od maleńkiej mrówki po wielkiego łosia) należy się takim sam szacunek, bowiem wszyscy tworzą spójny i perfekcyjnie działający ekosystem, w który człowiek nie powinien się wtrącać (dlaczego Kostrzyński to od czasu do czasu robi, również wyjaśnia w swojej książce i mnie jego argumenty przekonują).

Ta wzniosła idea wyziera niemal z każdej strony tej powieści i do mnie autor absolutnie z nią trafił.

Cudowna, piękna, wzruszająca. Z jakim uczuciem były myśliwy opowiada o zwierzętach. Teraz strzelbę zamienił na kamerę i aparat fotograficzny. Obserwuje, podgląda, ratuje dzikie zwierzęta. Z niezwykłym humorem potrafi o nich opowiadać. Pisze, robi filmy, mieszka w chacie w lesie i przygarnia samotne i chore zwierzęta. Czyta się tak, że nie chce się przestać.

Przepiekna, przecudna opowiesc. Pan Marcin zaprasza nas do swiata zwierzat i czytajac czujemy sie, jakbysmy naprawde tam byli. Bardzo prawdziwa, unikatowo opisana przygoda z polska przyroda i cudownymi wilkami, oraz mnostwem innych zwierzat. Wzrusza, bawi i przedstawia brutalna prawde, o tym jak my ludzie bezwzglednie niszczymy ten cudny swiat natury. Panie Marcinie dziekuje i chyle czola.

Bardzo ważna książka. Lekko się czyta, chociaż momentami przytłacza polska rzeczywistość. Same opowiadania ciekawe, ukazujące świat zwierząt z innej perspektywy, w czuły i wrażliwy sposób.

Pan Kostrzyński pisze pięknie o przyrodzie, z wrażliwością, humorem. Książkę pochłonęłam :)

Na półkach: , , , , ,

Książka dostaje ode mnie jedną gwiazdkę wyżej, bo audiobooka czytała Krystyna Czubówna <3 Jestem czytelnikiem, który mało słucha audiobooków, ale to pochłonęłam dosłownie w dwa dni.