Okładka książki Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość Merlin Sheldrake
Merlin Sheldrake Wydawnictwo: Insignis nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Entangled Life. How Fungi Make Our Worlds, Change Our Minds & Shape Our Futures
Insignis
2023-10-25
2023-10-25
2020-03-12
Urszula Gardner
grzyby życie świat człowiek

Grzyby to fascynujące stworzenia – kiedy byłam małym dzieckiem, z jakiegoś powodu bardzo mnie przerażały. Do tego stopnia, że będąc na spacerze z rodzicami, na widok owocnika grzyba wpadałam w panikę. Z perspektywy czasu ciężko mi zrozumieć moje własne reakcje, bo moja relacja z grzybami odwróciła się z czasem o 180 stopni.

Mój wygaszony lęk z dzieciństwa zmienił się bowiem w głębokie zainteresowanie. Grzyby, nie dość, że potrafią być piękne i kolorowe, to na dodatek są bardzo złożonymi, nie do końca rozumianymi i docenianymi organizmami. Książka Merlina Sheldrake stała się dla mnie okazją, by poznać je lepiej i chociaż miałam pewne obawy, czy nie będzie dla mnie zbyt ciężkim orzechem do zgryzienia (mimo wszystko nigdy nie było mi po drodze z naukami biologicznymi),okazała się strzałem w dziesiątkę.

Język, jakim napisana jest książka, jest przystępny i łatwy w odbiorze – nawet fragmenty, w których autor posługuje się nieco bardziej „branżowym” słownictwem, były dla mnie zrozumiałe. Merlin Sheldrake wyjaśnia wszystkie opisywane zjawiska i układa je w ciągi przyczynowo-skutkowe zachodzące w przyrodzie w sposób, który z pewnością trafi nawet do zupełnego laika. W głębszym zrozumieniu opisywanych zagadnień pomagają też przypisy, głównie w formie odsyłaczy, ale nierzadko również w formie obszernych uzupełnień tekstu głównego.

„Strzępki życia” czyta się prawie jak książkę fabularną również dzięki wtrącanym gdzieniegdzie dialogom, urozmaicającym tekst ilustracjom (w oryginale wykonywanym grzybowym atramentem!) i niezwykle płynnej narracji. Merlin Sheldrake nie tylko opisuje fakty, ale snuje przy tym bajkową opowieść – o grzybach, o środowisku badaczy zajmujących się nimi, o sobie samym i swojej niezwykłej relacji z królestwem fungi.

Choć niektóre hipotezy przedstawione w tej książce wydają się być przesadzone, niczym z science-fiction albo horroru lovecraftowskiego (jak na przykład idea „pożyczania” ciała człowieka przez grzyby psylocybinowe - która mimo swojej niewiarygodności mi się spodobała i poruszyła moją wyobraźnię),po jej lekturze mam poczucie, że przyjęłam ogromną dawkę wiedzy na temat grzybów, która zmieniła moje spojrzenie na otaczającą mnie przyrodę – i nie tylko, bo jak się okazuje, grzyby są wszechobecne nawet w najbardziej zurbanizowanych miejscach na świecie. Nabrałam jeszcze większego respektu i podziwu dla tych niepozornych organizmów, które jeszcze niejednym mogą nas – zarówno badaczy, jak i zwykłych zjadaczy chleba – zaskoczyć.

Mój wygaszony lęk z dzieciństwa zmienił się...

Trzeba do niej przysiąść, bo sporo jest do przyswojenia i analizowania. Dla mnie bomba. Mimo, że sporo już wiem w temacie to książka jest przede wszystkim bardzo aktualna, a nauka przecież nie stoi w miejscu. Masa przypisów i bibliografii przytłacza, ale też warto przeskanować wzrokiem, bo można wyłowić niezłe ciekawostki. Moim faworytem był rozdział o porostach.

2002

Dla mnie jako zapalonego grzybiarza kopalnia wiedzy, otaczający nas świat jest fascynujący i ta książka to udowadnia:)

Jedno z największych rozczarowań książkowych. Czy jest ciekawa? Może być dla kogoś, kto nie widział na Netflixie filmu o grzybach, nie czytał nic o psylocybinie i badaniach nad nią, nie czytał "Sekretnego życia drzew", generalnie nie wie zupełnie nic na ten temat. Mamy tu małe kompendium wiedzy, dla tych, co to raz w życiu zjedli pieczarki i na tym ich wiedza o grzybach się kończy. Nie zdobyłam ani jednej informacji, której nie znałabym wcześniej. Smutek i stracony czas.

Ciekawa i przyjemnie napisana książka. Autor zabiera czytelników w podróż przez niesamowity świat grzybów. Można w tej pozycji znaleźć dużo ciekawostek o grzybach i ich wpływie na całe środowisko. Jest też sporo anegdot z życia autora. Łatwo i szybko się ją czyta, miejscami jest przegadana .

Może i świat grzybów jest fascynujący ale lektura nie nie dla mnie...

Może i świat grzybów jest fascynujący ale lektura nie nie dla mnie...

Świat grzybów jest fascynujący i wiele w tej książce jest fragmentów, od których nie można się oderwać. Lektura pozostawia jednak pewien niedosyt. Zamiast okołofilozoficznych rozważań autora (czy świat grzybów jest socjalistyczny czy kapitalistyczny? Jakie są podobieństwa między zależnościami międzyludzkimi a grzybnią?) z chęcią poczytałabym więcej o pasożytniczych mechanizmach stosowanych przez grzyby, o psylocybinie, o ciekawych właściwościach poszczególnych gatunków, o mykotoksynach.

Zminia spojrzenie na świat.

Zminia spojrzenie na świat.

"Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość" oferuje czytelnikowi fascynującą, satysfakcjonującą podróż do świata grzybów, popartą imponująco bogatą bibliografią oraz mnóstwem przypisów dla żądnych wiedzy.

"Grzybnia to styl życia, który rzuca wyzwanie naszej zwierzęcej wyobraźni."

I to jakie wyzwanie! Najbardziej niesamowitym odkryciem płynącym z lektury jest dla mnie fakt, jak wiele tajemnic kryje się jeszcze w tych niepozornych organizmach, jak wiele pozostaje do odkrycia, zbadania, zrozumienia - choćby ich motywacje, sposoby porozumiewania się wciąż pozostają zagadką.
Fenomenalne rozdziały dotyczące odmiennych stanów świadomości, przejmowania bezpośredniej kontroli nad jednostką oraz porostów, mykoryzy, współistnienia królestw grzybów i roślin kompletnie zmieniły moje postrzeganie tego, co widzialne i tego, co ukryte przed naszym wzrokiem - wdzierającego się w glebę, korzenie, mózgi... Grzyby przedstawione przez Sheldrake wydają się prezentować boską niemalże omniprezencję, odciskając swój tajemniczy, niezrozumiały ślad na wielu dziedzinach ludzkiego życia - od medycyny, przez rolnictwo i przetwórstwo, po budowę domów, konstrukcję mebli czy nawet transport.

Do samej książki mam dwa zarzuty. Jej największym grzechem jest otwarcie opowieści najnudniejszym, najmniej interesującym rozdziałem, który niemalże skłonił mnie do porzucenia lektury. Później jest już tylko lepiej, ale nadal nie bez wad - w książce są fragmenty, w których występuje zbyt wiele Merlina Sheldrake, a za mało grzybów. Filozoficzne wywody autora, osobiste odczucia i anegdotyczne historie opowiadające o relacji Merlin-grzybnia chętnie zamieniłabym na więcej czysto biologicznych, naukowych faktów. Bogata bibliografia wskazuje, że dałoby się to zrobić.

Mimo wszystko - to doskonała książka popularnonaukowa. Zdecydowany must read dla miłośników grzybów - zarówno tych, którzy podziwiają je w naturze, jak i na talerzu.

"Grzybnia to styl życia, który rzuca wyzwanie naszej zwierzęcej wyobraźni."

I to jakie wyzwanie!...

Ksziążka zawiera mnóstwo fascynujących , czasem zaskskujących informacji, jednak mimo iż bardzo lubię książki popularnonaukowe trochę się z nią męczyłam.
Dość powiedzieć, że w "międzyczasie" tej lektury połkęłam kilka innych.
Ciekawa, bardzo wartościowa, ale po entuzjastycznych recenzjach spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego.

Dość powiedzieć, że w "międzyczasie" tej lektury połkęłam kilka innych.

• Popularnonaukowe
  • Przyroda

Merlin Sheldrake Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość Zobacz więcej