Bogowie, groby, uczeni. Tajemnice archeologii

Okładka książki Bogowie, groby, uczeni. Tajemnice archeologii
C.W. Ceram Wydawnictwo: Świat Książki historia
488 str. 8 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Götter, Gräber und Gelehrte. Roman der Archäologie
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2011-09-28
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
488
Czas czytania
8 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377990216
Tłumacz:
Piotr Taracha
Tagi:
archeologia Egipt Rzym Grecja wykopaliska archeolodzy
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
648 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
215
215

Na półkach:

Jeśli urodziłeś się po 1980 r, to pewnie nie uwierzysz, że całkiem niedawno odkrycia archeologiczne stawały się jedynkami w serwisach informacyjnych, najbardziej pożądanym indeksem w kraju był ten wydziału archeologii śródziemnomorskiej UW, a idolem nastolatków był Indiana Jones, a nie chłopaki z BTS, czy pro-playerzy LOL-a czy CS-a.

Stawiam, że jedną z przyczyn takiego hype'u była książka Cerama, z niejasnych przyczyn przetłumaczona i wydana relatywnie szybko w PRL-u. Niejasnych, bo wszak Ceram (Kurt Marek) był w III Rzeszy członkiem Propagandatruppe, sławiącej czyny niemieckich żołnierzy i przenikliwość polityków NSDAP. Zwykle tego typu biografia była wystarczającym powodem do odrzucania propozycji wydania czegokolwiek, co wyszło spod pióra jej posiadacza. W tym przypadku komuszki z PIW-u (jego dyrektorem w latach 50-tych, gdy podejmowano decyzję o druku „Bogów, grobów, uczonych”, był m.in. niesławny Józef Rożański (Józef Goldberg), który trafił na to stanowisko praktycznie trzymając jeszcze nogę od taboretu zabraną przypadkowo z katowni UB) jakoś przeoczyli ten fakt. I dobrze się stało, bo C.W. Ceram udanie balansuje pomiędzy traktowaną z powagą historią i opowiadaniem historyjek.

Autor skupia się na odkrywcach, często archeologach – amatorach, których pasja sprawia, że udało nam się wydrzeć ziemi tajemnice naszej przeszłości. I jest to bardzo dobry sposób, aby zainteresować nas nie tylko samą archeologią, ale i historią cywilizacji epoki brązu i żelaza. Jeśli najwybitniejszymi odkrywcami byli ludzie, dla których było to hobby, to być może każdy z nas nosi łopatę i szpachelkę w plecaku.

Przeczytałem ponownie po trzech dekadach i choć przez 80 lat od napisania „Bogów...” nasza wiedza o starożytnych cywilizacjach znacząco się poszerzyła, to sposób opowiadania Cerama nadal robi wrażenie. Wciąga, inspiruje i sprawia autentyczną przyjemność.

Jeśli urodziłeś się po 1980 r, to pewnie nie uwierzysz, że całkiem niedawno odkrycia archeologiczne stawały się jedynkami w serwisach informacyjnych, najbardziej pożądanym indeksem w kraju był ten wydziału archeologii śródziemnomorskiej UW, a idolem nastolatków był Indiana Jones, a nie chłopaki z BTS, czy pro-playerzy LOL-a czy CS-a.

Stawiam, że jedną z przyczyn takiego...

więcej Pokaż mimo to

19
avatar
867
841

Na półkach:

Jedna z książek, która współzdecydowała wraz ze mną, że wybrałem studia historyczne, choć nie w specjalizacji "starożytność". Ale całość wywodu sprawiła, że pomyślałem sobie: też tak chciałbym - chociaż pisać prace semestralne. Na czym się zresztą skończyło, bo później zostałem dziennikarzem - kronikarzem kulawej współczesności....

Ale w swojej ignorancji dopiero ostatnio dowiedziałem się, że Ceram, to niemiecki dziennikarz Kurt Wilhelm Marek, który w swoim czasie głosił chwałę III Rzeszy, a po jej upadku publikował pod pseudonimem będącym anagramem jego nazwiska.....

Jedna z książek, która współzdecydowała wraz ze mną, że wybrałem studia historyczne, choć nie w specjalizacji "starożytność". Ale całość wywodu sprawiła, że pomyślałem sobie: też tak chciałbym - chociaż pisać prace semestralne. Na czym się zresztą skończyło, bo później zostałem dziennikarzem - kronikarzem kulawej współczesności....

Ale w swojej ignorancji dopiero ostatnio...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
588
202

Na półkach: ,

Autor pragnął napisać powieść naukową. Nie wiem, czy ja bym tak nazwała tę książkę, ale niech mu będzie. Jest tu wiele fragmentów, gdzie kartki odwracają się same i mnie czytelnika-laika , wciąga pasjonująca opowieść o odkryciach archeologicznych. Są tez fragmenty, gdzie oczka się zamykają- to te części przeznaczone dla naukowców. Jedno jest pewne, warto przebrnąć przez te naukowe kawałki, by móc delektować się całą resztą. Wspaniała uczta. Oraz, jak to często bywa, książka rekomenduje książkę. Od wielu wielu lat leży u mnie na półce Gilgamesz, kupiony kiedyś nie wiadomo dlaczego w antykwariacie. Teraz kiedy znam historie jego odnalezienia i odczytania na pewno po niego sięgnę.

Autor pragnął napisać powieść naukową. Nie wiem, czy ja bym tak nazwała tę książkę, ale niech mu będzie. Jest tu wiele fragmentów, gdzie kartki odwracają się same i mnie czytelnika-laika , wciąga pasjonująca opowieść o odkryciach archeologicznych. Są tez fragmenty, gdzie oczka się zamykają- to te części przeznaczone dla naukowców. Jedno jest pewne, warto przebrnąć przez...

więcej Pokaż mimo to

6
Reklama
avatar
106
106

Na półkach: ,

Myślałem, że będzie to książka raczej historyczna, z której dowiem się co nieco o historii Egiptu, ale niestety nie doczytałem podtytułu „tajemnice archeologii” i się rozczarowałem. Sądziłem ewentualnie, że archeologia będzie jedynie punktem wyjścia dla eksploracji historii, tła kulturowego czy opisu jakichś wybranych aspektów cywilizacji. Niestety, jest to książka poświęcona w całości odkryciom archeologicznym. Opisuje między innymi historię odkrycia Troi przez Schliemanna czy drogę do oczytania hieroglifów przez Champolliona. Sporo miejsca autor poświęcił samym odkrywcom, archeologom, opisując ich życiorys i drogę przebytą od początku aż do osiągnięcia, z którego ostatecznie zasłynęli, przez co zapisali się na kartach historii archeologii. Napisana jest prostym językiem, przez co rzeczywiście może zachęcić początkujących do tematu, ale za to jest bardzo chaotyczna i nieuporządkowana konstrukcyjnie. Pierwotnie została wydana w 1949, opowiada więc o odkryciach XIX-wiecznych oraz tych z pierwszej połowy XX w. W czasach sprzed epoki internetu zapewne była ciekawym źródłem informacji, ale dzisiaj już do dowiadywania się o najnowszych odkryciach archeologicznych służy internet.

Myślałem, że będzie to książka raczej historyczna, z której dowiem się co nieco o historii Egiptu, ale niestety nie doczytałem podtytułu „tajemnice archeologii” i się rozczarowałem. Sądziłem ewentualnie, że archeologia będzie jedynie punktem wyjścia dla eksploracji historii, tła kulturowego czy opisu jakichś wybranych aspektów cywilizacji. Niestety, jest to książka...

więcej Pokaż mimo to

9
avatar
25
22

Na półkach:

Jak to ujął Scifun z Youtube "trudno się od tego oderwać", nic dodać nic ująć, czyta się jak wciągającą powieść a przy okazji bardzo dużo można się dowiedzieć o najstarszych cywilizacjach Bliskiego Wschodu, Egiptu, Mezoameryki. Bez nudnych dat, mało istotnych faktów historycznych, dzielenia włosa na czworo. Morał jest taki, że każda legenda czy podanie ma w sobie ziarno prawdy, nie wolno ich bagatelizować.

Jak to ujął Scifun z Youtube "trudno się od tego oderwać", nic dodać nic ująć, czyta się jak wciągającą powieść a przy okazji bardzo dużo można się dowiedzieć o najstarszych cywilizacjach Bliskiego Wschodu, Egiptu, Mezoameryki. Bez nudnych dat, mało istotnych faktów historycznych, dzielenia włosa na czworo. Morał jest taki, że każda legenda czy podanie ma w sobie ziarno...

więcej Pokaż mimo to

8
avatar
483
321

Na półkach:

Ta książka "made my trip" do Egiptu! To nie były czasy internetu, ani łatwej dostępności przewodników turystycznych. Kiedy już wiedziałam, że jadę przekopywałam biblioteki w poszukiwaniu czegokolwiek, co pomoże zaplanować podróż i wycisnąć z niej tyle, ile się da. Ceram ani trochę nie zawiódł! Nie jest to dzieło ściśle naukowe, tylko popularyzatorskie, więc ogrom wiedzy, jaki w niej zawarto podany jest niesamowicie przystępnie, a niektóre fragmenty (np. o legalnej "kradzieży" mumii i ich przeprowadzce do Doliny Królów) czytałam dosłownie z wypiekami na twarzy.

Niektóre wątki,nadają temu opracowaniu wręcz charakter powieści kryminalno-przygodowej. Sugerowane także przez samego autora) pominięcie rozdziału 1 nie jest wcale dobrym rozwiązaniem, bo historia rozwoju badań archeologicznych sama w sobie jest niezwykle cie

kawa. Faktem jest natomiast, że drugi rozdział to już delicje: odkrycia Franciszka Champolliona i tajemnicze wnętrza grobów, procesy rabusiów i nielegalny wywóz artefaktów do Europy, który do dzisiaj odbija się czkawką muzeom brytyjskim i francuskim.

Przewodnicy w Egipcie ogromnie lubią wciągać turystów do rozmowy i miałam naprawdę wielką satysfakcje, mogąc z nimi dyskutować i dopytywać o szczegóły, na które na pewno nie zwróciłabym uwagi, gdybym pojechała zdając się jedynie na szczątkową wiedzę z programu szkolnego. Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą tylko wykształconych - muszę z całą przyjemością przyznać, że ta podróż sprzed lat po raz pierwszy uświadomiła mi, ile satysfakcji daje turystyka, jeśli człowiek nauczy się więcej dostrzegać i pełniej smakować.

„Księga wież" to przeskok do starożytnej Mezopotamii i tajników pisma klinowego oraz wieży Babel, wyprawa do Babilon i Niniwy. A potem kolejny skok kulturowy i lądujemy w kręgu cywilizacji Majów, badając wspólnie z Ceramem przyczyn upadku tej wielkiej kultury. W ostatniej części (”Księgi, których nie można jeszcze napisać”) autor ponownie wraca do metodyki badań archeologicznych.
Urzekający jest styl tego opracowania - nie uchybiając znaczeniu badań i wadze odkryć, Ceram posługuje się cały czas przystępnym, pełnym humory językiem, który sprawia, że nie sposób oderwać się od jego książki.

Ciekawostką jest, że autorem książki jest niemiecki dziennikarz, pisarz i krytyk Kurt Wilhelm Marek (ur. 20 stycznia 1915 w Berlinie, zm. 12 kwietnia 1972 w Hamburgu), który w czasie II wojny światowej był członkiem Propagandatruppe. Po wojnie zdecydował się używać pseudonimu, aby zdystansować się do wcześniejszej pracy propagandowej na rzecz III Rzeszy (jego pseudonim to ananim - czytany wspak anagram nazwiska z dodatkową zmianą litery „k” na „c”).

Ta książka "made my trip" do Egiptu! To nie były czasy internetu, ani łatwej dostępności przewodników turystycznych. Kiedy już wiedziałam, że jadę przekopywałam biblioteki w poszukiwaniu czegokolwiek, co pomoże zaplanować podróż i wycisnąć z niej tyle, ile się da. Ceram ani trochę nie zawiódł! Nie jest to dzieło ściśle naukowe, tylko popularyzatorskie, więc ogrom wiedzy,...

więcej Pokaż mimo to

7
avatar
1923
259

Na półkach: , ,

Rewelacyjna książka,która zachęca każdego do zapoznania się z tajnikami archeologii. Napisana językiem prostym i przystępnym. Czasami wręcz żartobliwym.

Rewelacyjna książka,która zachęca każdego do zapoznania się z tajnikami archeologii. Napisana językiem prostym i przystępnym. Czasami wręcz żartobliwym.

Pokaż mimo to

14
avatar
1213
1169

Na półkach: , ,

No wreszcie przebrnęłam. I było warto. Naprawdę świetna pozycja - mimo upływu lat. Daje podstawowe pojęcie o tym skąd zaczerpnęliśmy wiedzy i dokąd możemy jeszcze się udać po odpowiedź na pytania o przeszłość ludzkości. Cudnie prosta w przekazie powieść naukowa. Dużo o ludziach z pasją, o szaleńcach-naukowcach, o marzycielach, co zawierzyli legendom. Dużo o historii odkryć, o skarbach wszelkich, tajemniczych budowlach, stellach, urnach, grobowcach i piramidach. W tej książce jest wszystko, co czyni powieść awanturniczą tak atrakcyjną. A to wszystko na faktach. Trochę przytłacza. Ale polecam.

No wreszcie przebrnęłam. I było warto. Naprawdę świetna pozycja - mimo upływu lat. Daje podstawowe pojęcie o tym skąd zaczerpnęliśmy wiedzy i dokąd możemy jeszcze się udać po odpowiedź na pytania o przeszłość ludzkości. Cudnie prosta w przekazie powieść naukowa. Dużo o ludziach z pasją, o szaleńcach-naukowcach, o marzycielach, co zawierzyli legendom. Dużo o historii odkryć,...

więcej Pokaż mimo to

10
avatar
600
22

Na półkach:

Polecam wszystkim, których fascynuje archeologia, opisana ze swadą, fajnym i prostym językiem. Miejscami nie aktualna, ale to upływ czasu ....

Polecam wszystkim, których fascynuje archeologia, opisana ze swadą, fajnym i prostym językiem. Miejscami nie aktualna, ale to upływ czasu ....

Pokaż mimo to

4
avatar
999
46

Na półkach:

Nieprzyswajalne

Nieprzyswajalne

Pokaż mimo to

1

Cytaty

Więcej
C.W. Ceram Bogowie, groby, uczeni. Tajemnice archeologii Zobacz więcej
C.W. Ceram Bogowie, groby, uczeni. Tajemnice archeologii Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama

Ciekawostki historyczne

Tak wielka bryła musiała powstawać naprawdę długo. Światowy Dzień Bursztynu, czyli 28 czerwca, był w tym roku wyjątkowy dla jednego...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Druga wojna światowa | 2022-06-30
Przypadkowy zamach na Rommla
To był prawdziwy „efekt motyla”. Do tej pory nie znamy jednak odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kto ostrzelał tamtego dnia...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Średniowiecze | 2022-06-29
Benedykt IX – papież dewiant
Papież Benedykt IX był prawdziwym dewiantem. Organizował orgie z udziałem dzieci, a jego ulubioną rozrywką było polowanie na ludzi...
awatar
Piotr Dróżdż
Czytaj więcej
Dwudziestolecie międzywojenne | 2022-06-28
Heinrich Hoffmann – nadworny fotograf Hitlera
Był nie tylko oficjalnym fotografem Führera, ale też jego bliskim przyjacielem. To on stworzył charakterystyczny wizerunek, który...
awatar
Maria Procner
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-06-27
Znaleźli mamuta włochatego
We wtorek, 21 czerwca, na polach złota w Klondike na Tradycyjnym Terytorium Trʼondëk Hwëchʼin w Kanadzie znaleziono niemal...
Druga wojna światowa | 2022-06-27
Ofiary zbrodniarzy z Gross-Rosen
Kapo i blokowymi w KL Gross-Rosen zostawali przede wszystkim niemieccy recydywiści: gwałciciele, złodzieje i mordercy. To oni...
awatar
Tomasz Bonek
Czytaj więcej
Prowadzone w różnych momentach naszej historii działania wojenne pozostawiły na dnie mórz i oceanów wiele wraków statków. Do...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-06-27
Romanse Ignacego Paderewskiego
Ignacy Jan Paderewski jak magnes przyciągał kobiety. Dla niego zdradzały i porzucały mężów, wykorzystywały znajomości, by ułatwić...
awatar
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-06-26
Historia disco polo
Disco polo to fenomen naszej sceny muzycznej. Polska odbudowywała się po szarych dekadach komunizmu w rytm piosenek „Jesteś...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
zgłoś błąd