Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku

Okładka książki Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku
Eleanor Herman Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
The Royal Art of Poison: Filthy Palaces, Fatal Cosmetics, Deadly Medicine, and Murder Most Foul
Znak Horyzont
2019-04-23
2019-04-23
Violetta Dobosz
historia medycny trucicielstwo trucizna historia Europy monarchia

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Uwielbiam książki, z których można się czegoś dowiedzieć. A ta pozycja jest prawdziwą skarbnicą wiedzy wszelakiej. Nie tylko o sposobach pozbywania się konkurencji, mało higienicznym życiu na królewskich dworach, czy prawdziwie zabójczych praktykach średniowiecznych medyków. Równie fascynująca jest część poświęcona zupełnie współczesnym sposobom, jakimi Putin pozbywa się niewygodnych obywateli.

Inspirująca... tak serio mówiąc, jest to książka nie tylko o truciu z premedytacją, ale i o tym, jak ludzie sami się dawniej truli medykamentami, kosmetykami oraz egzystencją w brudzie. Tak że spora cześć z tych zgonów przypisywanych dawniej otruciom, zapewne dziś zostałaby zdiagnozowana jako z przyczyn naturalnych. Przy tym autorka opowiada o tym z humorem, w gawędziarskim stylu, więc przy lekturze nie można się nudzić.

Bardzo ciekawa książka z mnóstwem szczegółów na temat tego, jak ludzie truli swoich wrogów, jak usiłowali się przed tym zabezpieczyć, na jakim poziomie stała medycyna i generalnie wiedzą o zdrowiu człowieka. Ponadto dwadzieścia historii osób, o których sądzono, że zostały otrute, co autorka zestawiła z ówczesną i współczesną diagnozą i autopsją (jeśli były wykonane). Na końcu zestawienie różnych trucizn i siły ich działania. Brakowało mi jedynie informacji o tym, które trucizny da się zneutralizować (i jak), a które nie.

Super ciekawa pozycja. Bardzo otwiera oczy na to, jak kiedyś wyglądało życie na dworach królewskich, i pokazuje, że wcale nie było tam miło i przyjemnie. Na pewno warta przeczytania książka.

Książka jest kopalnią anegdotek, które można rozpowiadać dalej znajomym ;)

Książka jest kopalnią anegdotek, które można rozpowiadać dalej znajomym ;)

Książka jak dla mnie wspaniała. Uwielbiam książki historyczne, ta pozycja przeniosła mnie w świat średniowiecza (i nie tylko!), przybliżając ówczesne kanony mody, pielęgnacji, medycyny, a także dworskich intryg. Można dowiedzieć się czym upiększały się w tamtych czasach panie i panowie, jakie składniki zawierały kosmetyki, jakie były trendy w leczeniu chorych.
W dalszej części są przedstawione biografie władców oraz innych możnych- z opisem objawów chorobowych, ich śmierci, ówczesną diagnozą, oraz diagnozą współczesną- co uważam za niezwykle ciekawe.
Szczerze polecam tę książkę, to skarbnica wiedzy i ciekawostek. Bardzo doceniam długoletnią pracę autorki nad tą pozycją.

W dalszej...

Dla wszystkich osób, zainteresowanych tematem trucizn.

Dla wszystkich osób, zainteresowanych tematem trucizn.

Pokaż mimo to video - opinia

"Trucizna - czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku"
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów historii, tajemnic, niewyjaśnionych przypadków, medyków, alchemików i czarowników...
✴️
Już dawno tak dobrze nic mi się nie czytało!!!
***
Caravaggio sławnym malarzem był to wiemy, a zdajecie sobie sprawę jak wielkim był hulaką, łajdakiem, bandytą a nawet mordercą... nie zdradzę co go zabiło bowiem to tylko jedna z zagadkowych opowieści🕵️‍♂️
✴️
Bezcenne historie o wielkich postaciach i ich nietypowych, często nie do końca zrozumiałych śmierciach. Ówczesne pojęcie piękna, dążenie do doskonałości i władzy kosztem ciężkich metali, kosmetyków ze składników pochodzenia co najmniej dyskusyjnego i lekarze rodem z piekła, opowiedzianii w humorystyczny i szokujący sposób.
Polecam nie tylko na halloweenowy wieczór🎃

"Trucizna - czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku"
✴️
Już dawno tak dobrze nic mi się nie czytało!!!
***

Po tym, jak z rumieńcami zaczytywałem się w mrocznych opowieściach, jak to onegdaj angielskie służki podtruwały swych panów arszenikiem (Stulecie trucicieli Lindy Stratmann), wiedziałem, że Trucizna będzie wspaniałym rozwinięciem skrytobójczych wątków. Nie zawiodłem się! Książka jest porywającą i arcyciekawą podróżą przez świat pałaców, kupieckich kamienic, królewskich sypialń i buduarów. To historia ceny, jaką kiedyś płacono za piękno i za władzę. Wreszcie to opowieść o legendach, jakie zrodziły się po tajemniczych zgonach koronowanych głów i ówczesnych celebrytów.

Wędrujące do mózgu cuchnące wapory, czyli O CZYM OPOWIADA TRUCIZNA

Autorka książkę swą podzieliła na dwie części. W pierwszej, jakże smakowitej ;) z impetem wprowadza czytelnika w świat trucizn. Dość szybko zdajemy sobie sprawę z tego, jak nieświadomi niebezpieczeństwa antenaci podtruwali siebie, swoje rodziny i koronowane głowy. Byle tylko być, pozostać młodym i pięknym! Kiedy bowiem nauka jeszcze raczkowała, pałacami i miejskimi kamieniczkami rządziły zabobony, wiara w cudowne zdolności tajemnych mikstur, a moda i trendy decydowały o życiu ludzkim.
Bogato zdobione domy, jak i te drobnomieszczańskie i skromne, nieczęsto stawały się dla ich mieszkańców grobowcami, pułapkami pełnymi chemicznych wyziewów wydobywających się ze ścian czy mebli. Toksyny zawarte w tapetach, obiciach i tkaninach doprowadzały niczego nieświadomych lokatorów do przewlekłych chorób, a nierzadko i śmierci. Do tego należy dodać zawierające przekraczające wszelkie normy przyswajalnych dawek trujące kosmetyki, nasączone śmiercionośnymi płynami peruki, powszechnie stosowane sposoby na zwalczanie robactwa, eliksiry piękna... Wyobraźcie sobie ich składy, oparte na arszeniku, ołowiu, moczu (nawet ludzkim), czy odchodach kogutów po rogi jednorożca... Autorka opisuje przypadki zatruć powszechnymi i dostępnymi środkami, a gdy podaje składniki receptur, które miały ratować życie... nóż się w kieszeni otwiera!

A na dalszą część recenzji zapraszam na moją stronę:

Rozdziały pierwszy i trzeci bardzo przyjemne. Rozdział drugi, opowiadający o zgodach sławnych osób, jest trochę rozmyty i mniej wciągający.

Dodaj cytat z książki Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku

Ciekawostki historyczne