Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku

Okładka książki Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku Eleanor Herman
Okładka książki Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku
Eleanor Herman Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
The Royal Art of Poison: Filthy Palaces, Fatal Cosmetics, Deadly Medicine, and Murder Most Foul
Znak Horyzont
2019-04-23
2019-04-23
Violetta Dobosz
historia medycny trucicielstwo trucizna historia Europy monarchia

Ależ to była dobra książka z gatunku "jak polubić się z książkami popularnonaukowymi i historycznymi". Eleanor doskonale odmalowała klimat ówczesnych czasów i atmosferę pałaców. Brud i smród średniowiecza oraz zagubienie medycyny. A to wszystko bez przynudzania, lekkim tonem, doskonale równoważąc opowieść i przytaczanie źródeł.
Książka dzieli się na trzy części - pierwsza daje nam kontekst, druga skupia się na konkretnych przypadkach i rozważaniach, czy dany przypadek "otrucia" faktycznie nim był, trzeci pokazuje, że trucizna wcale nie jest reliktem czasów minionych i wskazuje na kilka współczesnych ofiar politycznego pozbywania się "problematycznych" jednostek.

Książka dzieli się na trzy części - pierwsza...

Dobra książka aż nie dojdziemy do samej opinii autorki, na sam koniec traktującej autyzm jak chorobę, którą można wywołać chemią.

Lektura łącząca w sobie elementy historii sławnych osób i medycyny. W bardzo przystępny sposób przybliża realia ówczesnego świata , sposób myślenia oraz krótkie życiorysy i tragiczną śmierć znanych osób.

1962

Uwielbiam książki, z których można się czegoś dowiedzieć. A ta pozycja jest prawdziwą skarbnicą wiedzy wszelakiej. Nie tylko o sposobach pozbywania się konkurencji, mało higienicznym życiu na królewskich dworach, czy prawdziwie zabójczych praktykach średniowiecznych medyków. Równie fascynująca jest część poświęcona zupełnie współczesnym sposobom, jakimi Putin pozbywa się niewygodnych obywateli.

Inspirująca... tak serio mówiąc, jest to książka nie tylko o truciu z premedytacją, ale i o tym, jak ludzie sami się dawniej truli medykamentami, kosmetykami oraz egzystencją w brudzie. Tak że spora cześć z tych zgonów przypisywanych dawniej otruciom, zapewne dziś zostałaby zdiagnozowana jako z przyczyn naturalnych. Przy tym autorka opowiada o tym z humorem, w gawędziarskim stylu, więc przy lekturze nie można się nudzić.

Rozdziały pierwszy i trzeci bardzo przyjemne. Rozdział drugi, opowiadający o zgodach sławnych osób, jest trochę rozmyty i mniej wciągający.

Bardzo ciekawa książka z mnóstwem szczegółów na temat tego, jak ludzie truli swoich wrogów, jak usiłowali się przed tym zabezpieczyć, na jakim poziomie stała medycyna i generalnie wiedzą o zdrowiu człowieka. Ponadto dwadzieścia historii osób, o których sądzono, że zostały otrute, co autorka zestawiła z ówczesną i współczesną diagnozą i autopsją (jeśli były wykonane). Na końcu zestawienie różnych trucizn i siły ich działania. Brakowało mi jedynie informacji o tym, które trucizny da się zneutralizować (i jak),a które nie.

Super ciekawa pozycja. Bardzo otwiera oczy na to, jak kiedyś wyglądało życie na dworach królewskich, i pokazuje, że wcale nie było tam miło i przyjemnie. Na pewno warta przeczytania książka.

Książka jest kopalnią anegdotek, które można rozpowiadać dalej znajomym ;)

Książka jest kopalnią anegdotek, które można rozpowiadać dalej znajomym ;)

Książka jak dla mnie wspaniała. Uwielbiam książki historyczne, ta pozycja przeniosła mnie w świat średniowiecza (i nie tylko!),przybliżając ówczesne kanony mody, pielęgnacji, medycyny, a także dworskich intryg. Można dowiedzieć się czym upiększały się w tamtych czasach panie i panowie, jakie składniki zawierały kosmetyki, jakie były trendy w leczeniu chorych.
W dalszej części są przedstawione biografie władców oraz innych możnych- z opisem objawów chorobowych, ich śmierci, ówczesną diagnozą, oraz diagnozą współczesną- co uważam za niezwykle ciekawe.
Szczerze polecam tę książkę, to skarbnica wiedzy i ciekawostek. Bardzo doceniam długoletnią pracę autorki nad tą pozycją.

W dalszej...

• Historyczne

Dodaj cytat z książki Trucizna, czyli jak pozbyć się wrogów po królewsku