Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu

Okładka książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu
Robert M. Sapolsky Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Psychologii Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Psychologii Współczesnej
Why Zebras Don't Get Ulcers: The Acclaimed Guide To Stress, Stress-Related Diseases, and Coping
Wydawnictwo Naukowe PWN
2010-01-01
2010-01-01
Data 1. wydania:
1994-01-01
Małgorzata Guzowska-Dąbrowska
stres mechanizmy stresu jak działa stres

Jest wymagającą, ale rzetelną książką.

Sapolsky doskonale tłumaczy jaką rolę w procesach organizmu odrywa stres. Myślę, że nawet osoba niezwiązana z tematem nie miałaby problemu ze zrozumieniem. Oprócz suchej teorii są przykłady (często niezbyt etyczne, ale to niestety ciemna strona medycyny i psychologii) i spora dawka świetnego humoru.

Bardzo cenna pozycja choć wydaje się nieco wymagająca dla przeciętnego czytelnika. Mechanizmy działania ludzkiego organizmu w kontekście stresu wyjaśnione od deski do deski aż do bólu. Na szczęście te zawiłe naukowe procesy są przeplatane przyziemnymi przykładami jak również nierzadko dużym humorem na poziomie.

Bardzo szeroko opisany temat wpływu stresu na organizm. Na duży plus dodanie przypisów źródłowych po każdym rozdziale. Jedyne czego mi zabrakło to dokładniejszego opisania ostatniego rozdziału o sposobach radzenia sobie ze stresem.

Książka wybitna. Lekkość, dowcip, przysępny język, obrazowość a jednak pełna profesjonalność, rzetelność, , naukowość. Polecam każdemu!

Podchodziłam sceptycznie do tej pozycji, jednak pozytywnie zaskoczył mnie humor autora i wnikliwe zagłebienie się w temat. Jednak ostrzegam, nie jest to pozycja łatwa, na pewno nie należy do książek które czyta się aby się "wyłączyć", wymagająca, ale warta poznania.
Polecam wszystkim, którzy interesują się mózgiem, stresem i podobnymi tematami.

Bardzo wartościowa pozycja popularno-naukowa (z akcentem na naukowa). Żadnych "wydajemisię" autora. Tylko rzetelna wiedza poparta badaniami naukowymi.

Bardzo lubię książki popularnonaukowe. Ta zaczyna się świetne - pojawia się w niej dużo nowych dla mnie badań. Niestety w którymś momencie poczułam się przytłoczona nadmiarem informacji. To jest moim zdaniem jedna z takich książek, których nie powinno się czytać w całości. Lepiej jest wybrać konkretne rozdziały, które mogą coś wnieść do naszego życia.

Ogrom wiedzy zawarty w książce nie ma sobie równych, a wszystko to opisane w miarę przystępnym językiem. Co wiemy o stresie, czego jeszcze nie wiemy i o co spierają się naukowcy?
Nadmieniam jednak, że to nie jest pozycja typu poradnik. Nie znajdziemy tu za dużo na temat jak sobie radzić ze stresem. Tylko ostatni rozdział porusza tą kwestie i to bardziej w sposób ogólnikowy....

Książka, która jest napakowana treścią od okładki do okładki. Potężna dawka wiedzy na temat psychofizjologii stresu. Mnóstwo ciekawych informacji. Autor wychodzi do czytelnika, prowadzi przez zawiły świat nauki, tłumacząc skomplikowane mechanizmy w interesujący sposób. Na pewno nie jest to książka do szybkiego przeczytania. A przynajmniej mnie zajęło to jakieś 2 lata...

1 897
  • Psychologia
  • Chcę w prezencie
  • Do kupienia
  • 2021
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu