rozwiń zwiń

NASA publikuje wyjątkowe zdjęcie Wszechświata, my przypominamy książki z kosmosem w tle

Olga Sokal Olga Sokal
12.07.2022

Jak podaje Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, opublikowane 11 lipca zdjęcie jest najgłębszym i najostrzejszym, jakie wykonano do tej pory. „Pokazuje światło galaktyk, któremu dotarcie do nas zajęło wiele miliardów lat”. Fotografię wykonano Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba. „Pstryknięcie fotki” trwało około 12,5 godziny. W kadrze uchwycono pierwsze gromady galaktyk SMACS 0723, uformowane po Wielkim Wybuchu. Zbiór gwiazd i galaktyk zatrzymanych na zdjęciu to obraz sprzed ponad 13 miliardów lat.

NASA publikuje wyjątkowe zdjęcie Wszechświata, my przypominamy książki z kosmosem w tle NASA | Tadeusz Baranowski, „Antresolka Profesorka Nerwosolka”

Amerykanie podkreślają, że to historyczny moment i przełom w badaniach nad Wszechświatem. Więcej zdjęć wykonanych największym teleskopem do badań kosmicznych, wartym 9 miliardów dolarów, NASA pokaże jeszcze we wtorek. To wyjątkowe fotografie, bo urządzenie, które działa na podczerwień, jest około 100 razy czulsze niż jego poprzednik, teleskop kosmiczny Hubble’a, działający m.in. na ultrafiolet. Maszynę wystrzelono w kosmos pod koniec zeszłego roku, na Boże Narodzenie. 

Teleskop zbadał do tej pory pięć celów: Mgławicę Carina, oddaloną od Ziemi o około 7,6 tys. lat świetlnych, Kwintet Stephana, czyli grupę galaktyk, oddaloną od nas o około 290 mln lat świetlnych, WASP-96 b – planetę pozasłoneczną składającą się głównie z gazu, Mgławicę Pierścień Południowy i soczewkowanie grawitacyjne SMACS 0723. 

Wszechświat, galaktyki i planety od zawsze inspirowały nie tylko naukowców, ale też twórców, w tym pisarki i pisarzy. Przypominamy wam książki z Wszechświatem w tle lub... w tytule, które od lat poruszają młodych i starszych czytelników i czytelniczki:

1. KRÓTKA HISTORIA CZASU | STEPHEN HAWKING | średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,6/10

Kiedy rozpoczął się czas? W którym momencie powstał wszechświat i czy kiedyś nastąpi moment, w którym i on przestanie istnieć? Na te i inne pytania poszukiwał odpowiedzi wybitny naukowiec Stephen Hawking. Swoje przemyślenia i teorie zawarł właśnie w tej książce. Stephen Hawking to brytyjski astrofizyk, kosmolog i fizyk teoretyczny. Przez niemal całe życie chorował, jeździł na wózku inwalidzkim, a jednak nie przeszkodziło mu to w rozwijaniu trwającej przez ponad 4 dekady kariery naukowej. Badał m.in. czarne dziury we Wszechświecie i grawitację kwantową. W swoim dziele „Krótka historia czasu” poruszył tematykę najnowszych odkryć w dziedzinie badania Wszechświata. Wykroczył jednak poza powszechnie znane przekonania i przedstawił teorię „tańca geometrii”. „Krótka historia czasu” to pozycja, która należy do literatury popularnonaukowej, napisana przejrzyście i zrozumiale. 

Użytkownik necsg napisał:

Hawking w mistrzowski sposób prowadzi przez omawianą fizykę i sprawia, że chce się więcej i więcej. Być może to przez mój sentyment do tego człowieka, lecz nie skłamię mówiąc, że był on autorytetem wielu i prawdziwym geniuszem. Z tych powodów, mimo iż książka została wydana ponad 30 lat temu, zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Nie jest jednak napisana typowo lekkim językiem, a do dobrego zrozumienia potrzeba wiedzy o pewnych zagadnieniach.

2. SYRENY Z TYTANA | KURT VONNEGUT | średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,6/10

Kultowa książka mistrza czarnego humoru, która w kostiumie powieści science fiction zadaje pytania o sens otaczającego nas świata. W „Syrenach z Tytana” Kurt Vonnegut zastanawia się, do jakiego stopnia człowiek jest panem własnej woli oraz czy dana mu jest możliwość kierowania swoim losem. Prosperujący przedsiębiorca Winston Niles Rumfoord po wyruszeniu wraz ze swoim psem Kazakiem w międzygwiezdną podróż zamienia się w czystą energię i materializuje się tylko wtedy, gdy zetknie się z Ziemią lub inną planetą. Na Tytanie spotyka Salo, wysłannika obcej cywilizacji – Tralfamadorii, który od kilkuset tysięcy lat czeka na zapasową część do swojego statku kosmicznego. Zaprzyjaźnia się z nim i razem tworzą na Marsie państwo składające się z porwanych Ziemian, wśród których jest również Malachi Constant, najbogatszy człowiek w Ameryce, i Beatrycze, była żona Rumfoorda.

Użytkowniczka Iza_Ryś-Salata napisała:

Niepozorna opowieść o międzygwiezdnych przygodach, która porusza jednak ciężkie tematy filozoficzne: wolna wola, sens istnienia, celowość. Pojawiające się wątki władzy, pieniędzy, wojny, chociaż często przedstawione w absurdalny sposób, ukazują smutne elementy natury ludzkiej.

3. ANTRESOLKA PROFESORKA NERWOSOLKA | TADEUSZ BARANOWSKI | średnia ocen w lubimyczytać.pl: 8/10

„Antresolka profesorka Nerwosolka” to powieść graficzna. Główni bohaterowie, profesorek Nerwosolek i jego asystentka Entomologia Motylkowska, odkrywają zaginiony świat, wyruszają w podróż międzyplanetarną, opływają kulę ziemską, mierzą się z Lordem Hokusem-Pokusem i Molem Książkowym, a nawet spotykają Autora. To szalony komiks, którego autorem zarówno w warstwie graficznej, jak i scenariuszowej jest polski ilustrator, malarz awangardowy, grafik Tadeusz Baranowski.

Użytkowniczka Yousta napisała:

Dla mnie punktacja to 11 na 10. Autor jest genialny w wielu aspektach: grach słownych, planszach, które gładko i bardzo nietypowo przechodzą do następnej (widoczne zdolności malarskie). Taki Monty Python w najlepszej odsłonie. Chciałabym coś zacytować, ale całe 100 stron jest wg mnie cytatem.

4. SOLARIS | STANISŁAW LEM | średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,8/10

Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema. Dzieło przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i dwukrotnie przeniesione na ekran. W „Solaris” autor podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej, temat kontaktu z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym – tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego „Solaris” po kilkudziesięciu latach od pierwszego wydania wciąż fascynuje.

Użytkownik humbak napisał:

Lema trzeba znać, dlatego też sięgnąłem po najpopularniejsze jego dzieło – Solaris. Muszę przyznać, że nie spodziewałem się tego, co tutaj zastałem. Mamy tutaj filozoficzną rozprawę o bezsilności w kontekście zrozumienia czynników wykraczających poza nasze zrozumienie. A to oczywiście tylko jedna z warstw, warto przeczytać, by się przekonać, co leży głębiej.

5. PLANETA MAŁP | PIERRE BOULLE | średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,2/10

Rok 2500. Po dwóch latach galaktycznej podróży statek kosmiczny ląduje na nieznanej planecie. Ten świat uderzająco przypomina Ziemię. Taka sama atmosfera, woda, roślinność. I ludzie. Tyle że... to niewolnicy inteligentnych małp – prawdziwych władców planety. Klasyka SF, doczekała się ekranizacji w 1968 roku (która zyskała status filmu kultowego) oraz w 2001 roku. W 2011 roku powstał reboot zatytułowany „Geneza planety małp”, którego historia została dopełniona za sprawą filmów „Ewolucja planety małp” (2014) oraz „Wojna o planetę małp” (2017).

Użytkowniczka Darya napisała:

Jestem książką zachwycona, choć znam wszystkie filmy. Lekka, przyjemna space opera, gdzie autor skrótowo, ale trafnie opisał podstawowe zagadnienia fizyki astronomicznej. Jest też rozwinięty jeden z moich ulubionych tematów: porównanie ewolucyjne człowieka i małp, i refleksje, co by było, gdyby inny gatunek osiągnął szczyt.

6. KSIĘŻYCOWY PYŁ. W POSZUKIWANIU LUDZI, KTÓRZY SPADLI NA ZIEMIĘ | ANDREW SMITH | średnia ocen w lubimyczytać.pl: 6,9/10

Program amerykańskich lotów kosmicznych Apollo powstał w czasach, kiedy wydawało się, że ludzkość jest o krok od kolonizacji kosmosu, i trwał szaleńczy wyścig o pierwszeństwo we Wszechświecie. W ciągu trzech lat, między 1969 a 1972 rokiem, dwudziestu czterech mężczyzn wyruszyło w najdłuższą, najniebezpieczniejszą i najbardziej niezwykłą podróż w dziejach: poza orbitę Ziemi. Dwunastu z nich postawiło stopę na Księżycu. Kosmiczni kowboje, bohaterowie pierwszego naprawdę globalnego wydarzenia medialnego, śledzonego na żywo przez setki milionów widzów na całym świecie. Od niemal pół wieku nikt nie powtórzył ich wyczynu. Smith postanowił dowiedzieć się, jak potoczyły się losy zdobywców Księżyca. Czy udało się im wrócić na Ziemię, czy już na zawsze zostali z głową z chmurach? Czy poznali odpowiedzi na palące pytania ludzkości, czy może przywieźli z kosmosu tysiące nowych wątpliwości? I co robić, jeśli najważniejsze wydarzenie w swoim życiu można już tylko oglądać we wstecznym lusterku?

Użytkownik Krux_85 napisał:

Odwieczne pytanie: „wylądowali czy nie wylądowali?”. Świetne dziennikarskie detektywistyczne poszukiwanie tych, którzy byli na Księżycu, historia ich świetności i w wielu przypadkach upadku z dosłownie wysokości, po lekturze, szczerze mi ich żal...

7. PLANETARIUM. MUZEUM KOSMOSU | RAMAN PRINJA | średnia ocen w lubimyczytać.pl: 8,6/10

Witajcie w Muzeum Kosmosu! Znajdziecie tu kolekcję niezwykłych obiektów, od niewielkich meteorów po gigantyczne galaktyki. Obejrzycie planety, komety i księżyce, zobaczycie, jak z mgławic rodzą się gwiazdy, dowiecie się, czym są czarne dziury, poznacie początki Wszechświata.

Użytkowniczka Shoshana25 napisała:

Kolejna doskonała propozycja od wydawnictwa Dwie Siostry. Planetarium jest niesamowite! Moja czteroletnia słuchaczka kocha opisy Saturna, Ziemi, Marsa... Wszystko tutaj, zarówno rysunki (na styl dawnych rycin) jak i opisy są idealne, przyciągające uwagę. Polecam jako prezent dla siebie, dziecka, nastolatka, każdego, kto lubi dostawać książki. Ta konkretna budzi pasje i fascynacje do poszerzania wiedzy o kosmosie.

8. KOSMOS | WITOLD GOMBROWICZ | średnia ocen w lubimyczytać.pl: 7,9/10

„Wróbel powieszony, patyk wiszący, kot uduszony-powieszony, Ludwik powieszony. Jak składnie! Jaka konsekwencja! Trup idiotyczny stawał się trupem logicznym [...]”. Ta książka to kwintesencja poglądów Gombrowicza na życie i sztukę, zamknięta w dojrzałym dziele tego wielkiego pisarza. Powieść doniosła i uniwersalna, uhonorowana międzynarodową nagrodą Prix Formentor, która jest najwyższym europejskim wyróżnieniem po Literackiej Nagrodzie Nobla.

Użytkowniczka InezI9 napisała:

„Kosmos”, ostatnia powieść Witolda Gombrowicza, jest jego „filozoficznym i artystycznym testamentem”. Polecam dla wątpiących w wielkość jego pisarstwa. Mnie osobiście nie tylko przekonała, ale pozostawiła niezatarte wrażenia i przemyślenia. Zdecydowanie nie dla optymistów.

[os]


komentarze [9]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
DankaB 16.07.2022 20:21
Czytelniczka

Brakuje 'Powrotu z gwiazd" Stanisława Lema szczególnie, że jako pierwszy przewidział powstanie czytników i e-booków. Cytat z powieści "Powrót z gwiazd" z 1961 r:"Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. A tak się na nie cieszyłem, po mikrofilmach, z których składała się biblioteka "Prometeusza". Nic z tego....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
asymon 15.07.2022 15:24
Bibliotekarz

Nie rozumiem obecności Gombrowicza w tym zestawieniu. Komuś się tytuł skojarzył, czy że niby z Tatr jest bliżej do nieba?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 15.07.2022 17:10
Czytelniczka

@asymon, przypuszczam, iż po kilku Tatrach każdemu bliżej do nieba (mi pewnie po jednej, gdyż jestem totalnie wstrzemięźliwa w piciu). Apropo Witka, w zestawie mogłaby także zostać umieszczona Pornografia, gdyż w jego ujęciu to jest również jakiś kosmos.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
WiktorWektor 13.07.2022 15:24
Czytelnik

Syreny z Tytana to jedna z moich ulubionych powieści sci-fi. Fenomenalny pokaz wyobraźni autora. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
GeraltzRivii 13.07.2022 14:59
Czytelnik

Brakuje mi tu którejś z powieści Andy'ego Weira

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Lucy 12.07.2022 15:47
Czytelniczka

Webbski fociarz.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
brzanka 12.07.2022 15:35
Bibliotekarka | Oficjalna recenzentka

Z takiej okazji liczyłam raczej na jakieś zestawienie nowości popularnonaukowych (z całym szacunkiem do "Kosmosu" Gombrowicza, no ale ile można... A tyle cudnych nowości o wszechświecie na półkach księgarń!). Polecam w szczególności:
  Co pożera wszechświat? I inne zagadki kosmosu
  Pozaziemskie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Co pożera wszechświat? I inne zagadki kosmosu  Pozaziemskie oceany. Poszukiwanie życia w głębinach kosmosu  Droga do czarnych dziur  Interstellar i nauka  Kosmos Einsteina. Jak wizja wielkiego fizyka zmieniła nasze rozumienie czasu i przestrzeni  Wszechświat. Biografia  Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie
Iza Sadowska 13.07.2022 08:52
Administrator/Oficjalna recenzentka

😍 wiadomo - dobry zestaw!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 12.07.2022 15:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post