Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- Thinking, Fast and Slow
- Wydawnictwo:
- Media Rodzina
- Data wydania:
- 2012-11-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Data 1. wydania:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 667
- Czas czytania
- 11 godz. 7 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788372787873
- Tłumacz:
- Piotr Szymczak
- Tagi:
- psychologia społeczna błędy poznawcze heurystyka
- Inne
Czy ludzie są świadomymi i autonomicznymi autorami własnych wyborów i osądów?
Czy mogą ufać własnemu myśleniu, zwłaszcza temu szybkiemu – intuicyjnemu i emocjonalnemu? Rozważniej jest na pewno zdać się na myślenie wolne, analityczne. A mimo to trudno uniknąć pułapek myślenia. Przytrafia się to nawet ekonomistom i nie sprzyja podejmowaniu trafnych decyzji…
W tej odkrywczej książce Daniel Kahneman, psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, rozważa te zagadnienia i daje istotny wgląd w mechanizmy ludzkiego myślenia.
Jest to książka przełomowa. Kahneman objaśnia nam działanie umysłu i opisuje, jak o naszym myśleniu wspólnie decydują dwa systemy: System 1 – szybki, intuicyjny i emocjonalny oraz System 2 – wolniejszy, działający w sposób bardziej przemyślany i logiczny. Kahneman odkrywa przed nami niezwykłe możliwości – ale też błędy i usterki – szybkiego myślenia, wskazując wszechogarniający wpływ intuicyjnych wrażeń na nasze myśli i zachowania.
Ta książka ukazuje w nowym świetle wiele ważnych zagadnień. Jakie ma znaczenie dla naszych biznesowych strategii fakt, że przejawiamy niechęć do ponoszenia strat i nadmierną pewność siebie? Dlaczego tak trudno przewidzieć, co zapewni nam szczęście w przyszłości? Skąd się biorą trudności w obiektywnej ocenie ryzyka w pracy i codziennym życiu? Jakie błędy myślowe wpływają na nasze decyzje, gdy inwestujemy na giełdzie albo planujemy wakacje? Na te pytania nie da się odpowiedzieć, nie wiedząc, jak oba systemy kształtują nasze osądy i decyzje.
Kahneman wciąga czytelnika do żywej rozmowy o ludzkim myśleniu i pokazuje, kiedy można, a kiedy nie wolno ufać intuicji. Radzi, jak wykorzystać potencjał wolnego myślenia, dzieli się praktycznymi wskazówkami i przenikliwymi spostrzeżeniami na temat wyborów w życiu zawodowym i osobistym.
Dzięki „Pułapkom myślenia" nauczysz się inaczej myśleć o myśleniu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Zwodnicza intuicja
Intuicja często ułatwia życie. Wrażenia i odczucia pomagają dokonywać właściwych wyborów czy szybko reagować za kierownicą. Umysł wykonuje milczącą pracę, z której biorą się wrażenia, domysły i wiele naszych decyzji. Ta książka nie jest jednak peanem na cześć intuicji. Choć Daniel Kahneman uznaje jej zalety, przede wszystkim wskazuje na błędy poznawcze, których powszechnie dokonujemy, ufając naszym odczuciom i popełniając grzech nadmiernej pewności siebie. Celem noblisty jest przeniesienie wiedzy naukowej pod strzechy, by każdy Kowalski mógł postrzegać wybory innych nie tylko przez pryzmat własnych intuicji, ale wiedzę naukową. Być może dostrzeganie błędów u innych doprowadzi do zmiany u nas samych.
Tak więc bardzo zwodnicze jest przekonanie, że ludzkie (a zwłaszcza te moje!) decyzje są na ogół dobrze uargumentowane, wybory konsumenckie niezależne od wpływów mediów, a przekonania oparte na wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Dlatego warto pochylić się nad lekturą tej odkrywczej książki-biblii ludzkiego myślenia i sprawdzić, kiedy powinna zapalić się w głowie czerwona lampka, by uniknąć zniekształceń poznawczych.
Dobrym przykładem zawodności intuicji jest ocena prawdopodobieństwa:
Pytanie na temat prawdopodobieństwa aktywuje umysłową strzelbę, która strzela skojarzeniowym śrutem, przywołując z pamięci odpowiedzi na łatwiejsze pytania.
Odpowiadanie na łatwiejsze pytanie to interesujące zjawisko polegające na tym, że jeżeli nasz umysł nie zna odpowiedzi na złożone pytanie, zastępuje je łatwiejszym, na które właśnie udzielamy odpowiedzi. I tak w przypadku pytania o to, w jakim stopniu jesteśmy zadowoleni ze swojego życia w ostatnim czasie, nasz umysł podsunie nam pytanie: w jakim teraz jesteś nastroju? Zastępowanie wydało mi się niezwykle interesujące, zwłaszcza gdy mowa o prognozach politycznych („czy ten kandydat daleko zajdzie w polityce?” zastępowane „czy ta osoba wygląda na zwycięskiego polityka?”).
Warto jednak wspomnieć, że była to dla mnie lektura wymagająca skupienia. Nie ze względu język, bo styl autora jest spójny, logiczny i nie bez poczucia humoru. Jednak nowa wiedza, mnogość terminów (średnio w każdym rozdziale poznajemy nowe zjawisko) wymagają uwagi i pewnego rodzaju „studiowania”. Ale warto. „Pułapki myślenia” pozwalają inaczej spojrzeć na własne i cudze decyzje, przekonania i to, na jak lichych podstawach opieramy własne przekonania.
„Pułapki myślenia” to nie tylko podręcznik funkcjonowania ludzkiego rozumowania, to też autobiografia autora - opis jego kariery, przyjaźni naukowych czy anegdot o mniej i bardziej udanych badaniach, dzięki którym otrzymał później nagrodę Nobla. Jest to też świadectwo pasji, jaką może być nauka i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie – jaki jest człowiek?
Anna Kaczmarczyk
Oceny
Książka na półkach
- 13 214
- 3 497
- 1 344
- 1 284
- 162
- 114
- 113
- 57
- 37
- 31
OPINIE i DYSKUSJE
Pozycja z najwyższej półki. Bardzo dobrze się czyta, WARTO!!!
Pozycja z najwyższej półki. Bardzo dobrze się czyta, WARTO!!!
Pokaż mimo toWybitna pozycja. Uważam, że to obowiązkowa pozycja dla każdego. Znajomość tytułowych pułapek myślenia, czyli błędów poznawczych, nie uczyni nas bezbłędnymi. Jest jednak koniecznym przyczynkiem, aby bardziej prawidłowo postrzegać rzeczywistość, analizować informacje i korygować swoje poglądy.
Wybitna pozycja. Uważam, że to obowiązkowa pozycja dla każdego. Znajomość tytułowych pułapek myślenia, czyli błędów poznawczych, nie uczyni nas bezbłędnymi. Jest jednak koniecznym przyczynkiem, aby bardziej prawidłowo postrzegać rzeczywistość, analizować informacje i korygować swoje poglądy.
Pokaż mimo toBardzo dobra książka.
Bardzo dobra książka.
Pokaż mimo toKsiążkę czyta się długo, jest nużąca.
Książkę czyta się długo, jest nużąca.
Pokaż mimo toBardzo ciekawa i ważna pozycja, natomiast nieco zbyt obszerna. Chyba nobliści po prostu piszą bardzo rozwlekle.
Niemniej można z niej się bardzo wiele dowiedzieć oraz zdobyć masę referencji do innych podobnych pozycji.
Bardzo ciekawa i ważna pozycja, natomiast nieco zbyt obszerna. Chyba nobliści po prostu piszą bardzo rozwlekle.
Pokaż mimo toNiemniej można z niej się bardzo wiele dowiedzieć oraz zdobyć masę referencji do innych podobnych pozycji.
Genialna książka! Wiele efektów psychologicznych opisanych w bardzo przystępny sposób. Z pewnością będę do niej wracał regularnie.
Genialna książka! Wiele efektów psychologicznych opisanych w bardzo przystępny sposób. Z pewnością będę do niej wracał regularnie.
Pokaż mimo toNie pachnie coachingiem, nie próbuje ustawiać życia czytelnikowi. Przedstawia koncepcję, z którą nigdy wcześniej się nie zetknęłam w sposób umożliwiający stosunkowo bezproblemowe jej pojęcie i zastanowienie się nad przytoczonymi w książce przykładami. Nie mogę nie zwrócić uwagi również na sposób wydania książki; stonowana okładka, dobrze dobrana czcionka, wytrzymałość wykonania papierowej wersji. Nie wywróci życia do góry nogami ani nawet nie wywoła w czytelniku takiego poczucia; nie to jest jej celem, zapozna go za to z możliwością spojrzenia na - wydawałoby się, banalne - kwestie życia codziennego w zupełnie nowy sposób, a nawet więcej niż jeden. W pełni zasłużona 9, przy czym bez wątpienia nie jest to książka "łatwa". Subiektywnie łatwiejsze może za to stać się życie po jej przeczytaniu, jeśli ktoś zdecyduje się na choćby krótki eksperyment z metodami w niej przytoczonymi.
Nie pachnie coachingiem, nie próbuje ustawiać życia czytelnikowi. Przedstawia koncepcję, z którą nigdy wcześniej się nie zetknęłam w sposób umożliwiający stosunkowo bezproblemowe jej pojęcie i zastanowienie się nad przytoczonymi w książce przykładami. Nie mogę nie zwrócić uwagi również na sposób wydania książki; stonowana okładka, dobrze dobrana czcionka, wytrzymałość...
więcej Pokaż mimo toKońcowo mogę powiedzieć, że mówiła o ciekawych rzeczach, zjawiskach i na pewno w jakiś sposób wpłynęła na moje myślenie.
ALE
czytałam ją baardzo długo; niejednokrotnie prawie zasnęłam; i miałam wrażenie, że ciągle czytam o tym samym, tylko zapisanym innymi słowami; a podsumowanie pominęłam, bo było podsumowaniem (więc znowu było to to samo, o czym czytałam już wcześniej). Ważne jest też to, że książka ma już kilka(naście?) lat, więc niektóre przedstawione tu rzeczy, są nieaktualne.
Końcowo mogę powiedzieć, że mówiła o ciekawych rzeczach, zjawiskach i na pewno w jakiś sposób wpłynęła na moje myślenie.
więcej Pokaż mimo toALE
czytałam ją baardzo długo; niejednokrotnie prawie zasnęłam; i miałam wrażenie, że ciągle czytam o tym samym, tylko zapisanym innymi słowami; a podsumowanie pominęłam, bo było podsumowaniem (więc znowu było to to samo, o czym czytałam już wcześniej)....
Przeczytałem!!!
Sukcesem jest wytrwać. Książka bardzo dobrze napisana, ale z postępem rozdziałów coraz ciężej jest zachować uwagę. Język prosty i zrozumiały a przykłady jakie przedstawia autor łatwe do wyobrażenia.
Jednak, ciągłe nawiązania do jednej grupy "zakładów" czy próba przedstawienia wyboru zysku czy straty jako awersji ludzi do ryzyka po połowie ksiązki stało się nudne.
Po takich ocenach jak ma książka, miałem większe oczekiwania i nadzieje na wiedzę przyswojoną po jej przeczytaniu.
Przeczytałem!!!
więcej Pokaż mimo toSukcesem jest wytrwać. Książka bardzo dobrze napisana, ale z postępem rozdziałów coraz ciężej jest zachować uwagę. Język prosty i zrozumiały a przykłady jakie przedstawia autor łatwe do wyobrażenia.
Jednak, ciągłe nawiązania do jednej grupy "zakładów" czy próba przedstawienia wyboru zysku czy straty jako awersji ludzi do ryzyka po połowie ksiązki stało...
Książka uświadamia wiele rzeczy i tłumaczy dlaczego między innymi media żyją ze straszenia i rozpowszechniania negatywnych wiadomości. Polecamy
Książka uświadamia wiele rzeczy i tłumaczy dlaczego między innymi media żyją ze straszenia i rozpowszechniania negatywnych wiadomości. Polecamy
Pokaż mimo to