Cyfrodziewczyny

Karolina Wasielewska Wydawnictwo: Krytyka Polityczna Seria: Nie-Fikcja literatura faktu
Krytyka Polityczna
historia techniki informatyka herstory herstoria polska informatyka historia informatyki historia polskiej informatyki polskie informatyczki
literatura faktu
Nie-Fikcja

Fantastyczna książka! Obowiązkowa lektura dla każdego, kto wątpi w kompetencje kobiet w IT. Przy okazji kopalnia ciekawostek o realiach minionego ustroju.

Bardzo przyjemny reportaż! :) Ja raczej unikam tego gatunku (wolę eskapizm fikcji), ale tu przyciąnął mnie temat i nie żałuję, spędziłam z tą książką pięć przyjemnych wieczorów.
Bardzo się cieszę że powstała, również dlatego, że przedstawia też trochę historię komputerów w Polsce, a mam wrażenie (być może niesłuszne), że raczej się nie mówi, i trochę już zapomina, że...

Merytorycznie bardzo fajna książka przedstawiająca wspomnienia pierwszych kobiet związanych z branżą IT.
Technicznie niestety jest bardzo chaotyczna, pełna błędów gramatycznych i ma nieprzemyślaną strukturę.
Autorka często zmienia temat zarzucając nas raz nazwiskami a raz imionami, po pewnym czasie wiemy, że widzieliśmy to nazwisko kilkanaście stron wcześniej ale nie wiemy...

Książka interesująca w formie reportażu. Widać, że autorka włożyła wiele wysiłku, aby zadbać o popraność opisów technicznych. Została również wpleciona w delikatny sposób sytuacja polityczno-gospodarcza kraju. Odnosłam jednak wrażenie małego chaosu, autorka często zmieniała wątek wracając do niego po jakimś czasu. Pomimo tego czytało się ją bardzo przyjemnie.

Chyba dużo nie napiszę. To jest dobra książka. Czyta się przyjemnie. Nie ma w niej żadnych trudnego, fachowego słownictwa, więc od razu widać, że jest kierowana do każdego, a nie tylko dla branży lub jej miłośników. Jest bardziej historyczna niż społeczna. Całość nie zawodzi oczekiwań, ale też nie zachwyca ponad przeciętność. Dobrze, że takie książki powstają. Dobrze, że są...

Świetna, polecam!

To właściwie dwie bardzo dobre książki w jednej lekturze. Historia kobiet w informatyce i historia informatyki w Polsce.

Bardzo ciekawa historia o początkach informatyki w Polsce. Jeszcze jedna cegiełka aby poznać tą ciekawą historię. Kilka zgrzytów, o których muszę napisać. Przy opisywaniu Bletchley Park (pierwszy rozdział jest o Informatyce za granicą) autorka nie wspomniała a Alanie Turngu tylko opisała że to tam pracował komputer Colossus jakby maszyna była bardziej ważna niż jeden z...

Świetna biografia polskich kobiet w świecie IT.

Znakomicie opowiedziana historia polskiej informatyki i komputeryzacji - od najwcześniejszego jej stadium w latach powojennych - oraz jej wpływu na globalny rozwój branży informatycznej a przede wszystkim mówiąca o ogromnej roli kobiet - programistek i konstruktorek, innowatorek i pionierek, legend środowiska informatycznego, czyli ogółem (jak określa to autorka) "akuszerek...

Dyskusje

• 2020