Rzecz o ptakach

Muza
2017-04-12
2017-04-12
Michał Radziszewski
badania naukowe literatura popularnonaukowa ornitologia przyroda ptaki środowisko naturalne
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka zdecydowanie spoza kręgu moich zainteresowań - ale bardzo mi potrzebna (choć nie wiedziałam tego przed przeczytaniem). Ciekawostki w niej zawarte zmieniły moje postrzeganie ptaków. Bardzo podobała mi się ta książka i polecam ją każdemu czytelnikowi wrażliwemu na przyrodę / otoczenie.

Nigdy nie interesowałem się ptakami - do czasu przeczytania tej książki ;)

Nigdy nie interesowałem się ptakami - do czasu przeczytania tej książki ;)

Bardzo ciekawa książka, która może zainteresować nie tylko miłośników ptaków. Opowieści o ptakach często zawędrowują w odległe rejony - fizyki, psychologii, teorii gier etc :)

Polecam, czyta się nieźle i choć jedne rozdziały mogą być mniej interesujące niż inne, to tak naprawdę ich odbiór - ze względu na szeroką gamę poruszanych kwestii - zależy od czytelnika. A przypuszczam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie :)

Na półkach: , , , , ,

Bardzo interesująca książka z mnóstwem ciekawostek. Słuchałam audiobooka, którego czytała wyjątkowa Krystyna Czubówna. Polecam.

Jeśli fascynują Cię w jakiś sposób ptaki - warto. Przeciekawe rozdziały opisujące różne fenomeny ptasiego życia. Szkoda jedynie, że brak ilustracji - a nie zawsze miałam pod ręką telefon, by googlać upierzenie kolibra czy konstrukcje budowane przez altannika, nad którymi rozpływał się autor.

Bardzo ciekawa pozycja dla miłośników skrzydlatych i fruwających. Autor w gawędziarski sposób przybliża czytelnikowi tajniki zachowań, sprytu, instynktu i intelektu wybranych gatunków ptaków. Czyta się niezwykle szybko i miło. Po lekturze raczej ciężko nazwać kogokolwiek "ptasim móżdżkiem", no chyba, że z całkowicie pozytywnym zamiarem.

Fascynująca, urzekająca rzecz.

Fascynująca, urzekająca rzecz.

Pokaż mimo to video - opinia

2004
1947

Kolejna z wielu obecnie popularnych książek o ptakach. Rzetelna, ciekawa pozycja.

Książka nie była wybitna, była dobra. Widać, że autor całe swoje życie poświęcił ptakom i opowiada o nich z pasją i w sposób ciekawy, przystępny. Początkowo jest naprawdę świetnie, autor opowiada m.in. o zjawisku homingu, czyli dlaczego ptaki zawsze odnajdują drogę do domu (wyjaśnienie zjawiska wraz z przytoczeniem wyników przeróżnych eksperymentów wykonanych na przestrzeni lat, co uważam za superciekawe). Dalej czytamy o murmuracjach szpaków, o życzliwości i ciekawości pingwinów itd., jednak zgadzam się z przedmówcami- im dalej w las, tym mniej było ptaków, a więcej zagadnień stricte naukowych i nieco odbiegających od głównego tematu, przez co chciało się szybciej skończyć czytać lub wręcz opuścić kilka kartek. Mój ulubiony rozdział to badanie węchu u kondorowatych- kiedy autor napełnił bagażnik swojego samochodu kilkudniową padliną z drogi i zawiózł ją na swoje podwórko, by przeprowadzić eksperyment ;))))).
W książce zabrakło ilustracji lub zdjęć- tych kilka szkiców, swoją drogą ładnych, zamieszczonych na początkach rozdziałów to trochę za mało.
Książka przyjemna, ale nie szałowa.

Na półkach: , , , ,

Ciekawa książka opisująca kilkanaście ciekawostek z życia ptaków. Widać, że autor poświęcił swoje serce aby badać i opisywać te niezwykłe zwierzęta. W każdym rozdziale autor przytacza wiele badań naukowych, które potwierdzały wymienione fakty o ptakach konkretnego gatunku. Znajdują się tam także odniesienia do innych gatunków i gromad zwierząt. Jednakże, im dalej zagłębiałem się w treść książki tym częściej natrafiałem na opisy ogólnych prawideł z zakresu biologii, ewolucji i behawioru (np. wałkowane w każdej książce zachowania altruistyczne), a coraz mniej było o samych ptakach. Szkoda także, że książka nie została zaopatrzona w zdjęcia lub rysunki - byłby to świetny dodatek. Mimo pewnych prywatnych uwag jest to świetna i inspirująca książka, która na pewno przypadnie do gustu osobom chcącym poznać sekrety z życia ptaków. Polecam!

Video

Video