Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz

Okładka książki Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz
Daniel Z. LiebermanMichael E. Long Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
Molecule of More. How a Single Chemical in Your Brain Drives Love, Sex, and Creativity–and Will Determine the Fate of the Human Race
Feeria Science
2019-04-03
2019-04-03
Jarosław Ikrzykowski

Jak dla mnie rewelacja! Wreszcie sensowne wyjaśnienie wielu kwestii.

Jak dla mnie rewelacja! Wreszcie sensowne wyjaśnienie wielu kwestii.

Bardzo interesująca książka opisująca dopaminę. Warto przeczytać i być świadomy procesów jakie zachodzą w naszych mózgach oraz tym, co nami kieruje.

Książka dała mi przede wszystkim dużą wartość - zrozumiałem lepiej siebie. Przez całe życie szukam szczęścia, zastanawiam się, skąd się bierze, jak żyć, żeby odczuwać je jak najczęściej. Dowiedziałem się, że szczęście to odpowiedni stan chemiczny w naszym mózgu. Zrozumiałem dlaczego łatwo przychodzi mi działanie długofalowe, realizacja kolejnych celów, a nigdy nie czuję nawet odrobiny nasycenia, czy spełnienia - gonię dalej.

Sporo ciekawych faktów, temat potraktowany z wielu stron. Daje do myślenia w kwestiach wolnej woli i tego jak duży jest wpływ DNA na to kim jesteśmy, co robimy i jak postrzegamy świat.

Pierwszych kilka rozdziałów w ciekawy sposób opisuje reakcje chemiczne zachodzące w mózgu. Czytelnik uświadamiany jest, jak działają impulsy i czemu służy dopamina. Niestety kolejne rozdziały to już raczej monotonia eksperymentów i powtarzanie tych samych tez. Za samo jednak uświadomienie jak neuroprzekaźniki kształtują nasze potrzeby - duży plus.

Dopamina się dopomina

Dopamina się dopomina

Dlaczego tracimy głowę z miłości, kto szybko uzależni się od narkotyków, hazardu i innych, i dlaczego chcemy wyjść z nałogu. Gdy nadmiar dopaminy prowadzi do szaleństwa. Czy dopamina pomaga w sporze, osiaganiu celów, zacieśnianiu relacji.
Dlaczego ciągle chcemy więcej i więcej. Dlaczego robimy to co robimy. Dlaczego jesteśmy tacy jacy jesteśmy. Czyli ostateczne pytanie o człowieczeństwo oraz czym jest szczęście i jak je osiągnąć.
Książka rewelacyjna, a przy tym napisana w sposób przystępny i bardzo ciekawy. Polecam.

Dla mnie ta książka jest bardzo jednostronna. Pokazuje, jak neuroprzekaźniki działają na człowieka. Ale w całej książce nie ma ani słowa, jak myśli wpływają na wydzielanie neuroprzekaźników.
Jak to mówią: każda pliszka swój ogonek chwali, i pewnie biolog wziął się za tłumaczenie działania mózgu.
Książkę oceniam na 6, bo mimo jednostronności dała mi dużo wiedzy.
[edit] Poza tym, moim zdaniem, przynajmniej część podanych przykładów to typowa nadinterpretacja, choćby ten podział na demokratów i republikanów. Albo ilość wynalazków jako zależne od poziomu dopaminy.

Książkę oceniam na 6, bo mimo jednostronności dała mi dużo wiedzy.
[edit] Poza...

Naprawdę dobra książka, można się nauczyć wielu ciekawych i zaskakujących rzeczy. Wiedziałem, że dopamina odgrywa ważną rolę, ale w życiu nie wyobrażałem sobie, że jej znaczenie jest aż tak kluczowe. Napisana w przystępny sposób co jest wielkim plusem.
Ps. Okładka jest naprawdę ładna.

Ps. Okładka jest naprawdę ładna.

Bardzo przyjemna książka. Idealna na letnie (lub zimowe) wylegiwanie. Czyta się łatwo i przyjemnie. Pozwala na dobre zrozumienie, jak w dużym stopniu nasze życie i decyzje zależą od hormonów.

Daniel Z. Lieberman Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne