Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz

Daniel Z. LiebermanMichael E. Long Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
Molecule of More. How a Single Chemical in Your Brain Drives Love, Sex, and Creativity–and Will Determine the Fate of the Human Race
Jarosław Ikrzykowski
Feeria Science
popularnonaukowa
Jarosław Ikrzykowski

Wzorowa książka popularnonaukowa. Wciąga, treściwie opowiada o temacie z wielu perspektyw i można z niej wyciągnąć wiele ciekawostek na temat natury ludzkiej. Dla chętnych zgłębienia tematu po każdym rozdziale podano przydatne źródła.

Bardzo ciekawa książka, z której można się naprawdę wiele dowiedzieć o tym dlaczego świat wygląda tak jak wygląda oraz zrozumieć mechanizmy jakie nami kierują.

„Komórki wytwarzające dopaminę stanowią nie więcej niż 0,0005 procent mózgu. To mikroskopijny ułamek liczby komórek wykorzystywanych przez nas do funkcjonowania w świecie. A jednak kiedy zastanawiamy się nad tym, kim tak naprawdę jesteśmy, myślimy o tej właśnie maleńkiej grupce. Utożsamiamy się ze swoją dopaminą. Możemy rzec: jesteśmy dopaminą”.

DLA KOGO:
Dlaczego dopamina...

Z książki dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy których nie wiedziałem. Potrafi pomóc w zrozumieniu siebie bądź zachowań innych ludzi. Napisana trochę za bardzo po "amerykańsku" ale może to sprawia, że szybko się czyta.

Autor opisuje działanie neuroprzekaźnika jakim jest dopamina, oraz jej wpływ na ludzkie życie oraz jego decyzję. W prosty sposób, opisuje zawiłe reakcje jakie zachodzą w mózgu. Niestety, książka po połowie jej zawartości, traci miano jako edukacyjna, a bardziej skupia się na przekonaniach , domysłach oraz na badaniach, które tak na prawdę nie wiele wnoszą. Dodatkowo,...

Co tu dużo mówić, absolutnie najlepsza książka jaka przeczytałam w tym roku. Gorąco polecam każdemu, masa ultraciekawej wiedzy <3

Książka, która wiele powiedziała mi o mnie.

Polecam przeczytać ją każdemu, kto zastanawia się co tak naprawdę kieruje nami przy podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji.

Dlaczego lubimy jedne rzeczy bardziej a drugie mniej?

Dlaczego preferujemy takie rozwiązanie a nie inne?

Dlaczego czasami czujemy niepokój lub podekscytowanie przy dokonywaniu zmian w swoim...

Naprawdę sporo się dowedziałem na temat działania neuroprzekazników.

Pierwsza połowa to świetna książka naukowa opisująca działanie mózgu koncetrując się na znaczeniu dopaminy. Książka jest napisana zrozumiałym i przyjemnym w odbiorze językiem. Pozwala nie tylko dowiedzieć się czegoś więcej o działaniu mózgu, ale też przełożyć co nieco na swoje życie. Druga połowa książki w moim odczuciu to już trochę spekulowanie z wnioskami i teoriami,...

Niskie oceny wynikają chyba z braku zrozumienia treści ?Jedna z tych książek, które zmieniają myślenie i postrzeganie świata.

Dyskusje

• 2019
  • Popularnonaukowe
  • Psychologia
  • 2020
  • Mózg

Daniel Z. Lieberman Mózg chce więcej. Dopamina. Naturalny dopalacz Zobacz więcej