Pompeje. Trzy ostatnie dni

I tre giorni di Pompei
historia
Alexander Karpuk
Włochy Pompeje starożytny Rzym wulkan śmierć zagłada tragedia kataklizm

Z tej książki wiem, że starożytni Rzymianie używali stołów z trzeba łapami, bo stabilne, nie kiwają się.
Nie nosili broni, bo wierzyli w praworządność.
Bardzo wciągająca rekonstrukcja ostatnich dni miasta. Ja bardzo polecam, przeczytałem w dwa dni, a cienka nie jest, tak mnie wciągnęła.

Na półkach: , , , ,

Zachwyciła mnie ta książka. Wspaniale opisana historia tego zresztą niezwykle inspirującego miejsca. Solidne źródło wiedzy podanej w bardzo przystępny sposób.

Rewelacja. Autor w niezwykle barwny, plastyczny sposób opisuje Pompeje w przededniu zagłady, przedstawia wiele aspektów funkcjonowania starożytnego miasta, po którym spacerujemy razem z mieszkańcami. Niesamowite jak wiele można wyczytać z tego co po sobie pozostawili.
Mnóstwo ciekawostek, począwszy od tego, że to nie obecny Wezuwiusz był winien tragedii. Sama erupcja...

Jako pasjonat antycznego Rzymu książkę tę „połknąłem” dosłownie w mgnieniu oka.
A jednak mam wobec niej mieszane uczucia. Alberto Angela barwnie opowiada o dawnych czasach, a jego filmy na temat starożytności są fascynujące. W książce zawarł wiele interesujących detali na temat życia w antycznym Rzymie. Mimo to przyjęta przez niego konwencja opowieści ma pewne mankamenty....

Świetna, lekko zbeletryzowana, opowieść dokumentująca zagładę Pompejów. Polecam czytać w tandemie z czysto dokumentalną ale nie nie mniej zajmujacą pozycją "Pompeje. Życie Rzymskiego Miasta" Mary Beard.

O tej książce słyszałam bardzo dużo dobrego. Polecali ją znajomi i nieznajomi z włoskich magazynów. A że w lutym planuję odwiedzić Pompeje - wzięłam się do czytania.
Spędzamy 3 dni w Pompejach. Narracja poprowadzona jest w taki sposób, że spacerujemy ulicami miasta, zaglądamy do domów hisorycznych postaci i dostajemy sporą dawkę wiedzy - historycznej, historycznosztucznej i...

• Chcę w prezencie
  • Przeczytane 2017