rozwiń zwiń

Sekretne życie drzew

Okładka książki Sekretne życie drzew Peter Wohlleben
Zwycięzca w plebiscycie 2016
Okładka książki Sekretne życie drzew
Peter Wohlleben Wydawnictwo: Otwarte publicystyka literacka, eseje
2015-01-01
Ewa Kochanowska
Przyroda drzewa
Inne

Po lekturze tej książki nigdy nie spojrzę na drzewa bez choć chwili refleksji. Miejscami nużąca, ale zawierająca mnóstwo interesujących faktów lektura. Przedstawia rośliny jako niemalże myślące stworzenia. A przynajmniej takie, z którymi powinno, a wręcz należy się liczyć. Serdecznie polecam!

Wspaniała książka! Wystarczy się zatrzymać na chwilę i przyjrzeć się światu... Każdy może wysnuć własne wnioski ♥

Jeśli ktoś miałby przeczytać tylko jedną książkę P. Wohllebena, to bezapelacyjnie polecałabym tą. Od niej zaczęła się jego pisarska kariera i autor-leśnik zawarł w niej to co mu w duszy gra. Zrobił to arcyciekawie.

Najpierw przeczytałem e-booka, potem sięgnąłem po książkę – edycję ilustrowaną. Książka miała przewagę w postaci zdjęć z... polskich lasów, najwięcej z Puszczy Białowieskiej, chociaż autor był Niemcem i opisywał spostrzeżenia ze swojego otoczenia. Były to piękne fotografie Adama Ławnika i Krzysztofa Onikijuka. Autor ciekawie przedstawił życie drzew. To publikacja popularnonaukowa, więc bardzo przystępna dla każdego, polecam miłośnikom natury. A to pierwsza książka z trzech w tej serii (kolejne to "Duchowe życie zwierząt" oraz "Nieznane więzi natury"). Przyznaję 8,5 gwiazdki.

Kto by tam ufał leśniczemu? Toż to pracownik "fabryki drewna". To tak, jakby zapytać producenta papierosów, na czym polega fajne życie. Z pewną ostrożnością zabrałem się do lektury, na szczęście Autorowi bliżej jest do biologa, który większość czasu spędza w terenie , a nie w laboratorium, no i nie ma tu typowych "branżowych" farmazonów o tym, jak to niby las trzeba "naprawiać pilarką" (w żargonie leśników "cięcia pielęgnacyjne"). Książka jest fantastyczna pod każdym względem, a jej największa zasługa to zmiana paradygmatu naszego myślenia o drzewach jako o istotach społecznych. W czasach "ostrego deficytu natury", pozycja obowiązkowa!

Fantastyczna książka! Niech za całą moją opinie posłuży jedno stwierdzenie - każde moje kolejne wejście do lasu nie będzie już takie samo :) Dzięki tej pozycji będę tam odkrywał wszystko na nowo. Za każdym razem :)

Czytałam ją kilka miesięcy, bo trudno było mi przez nią przebrnąć. Nie przypadła mi do gustu.

Lepsza niż "Duchowe życie zwierząt"!

Co mi się podobało:
- Temat - Książka o "duchowym życiu zwierząt" była interesująca, ale też ciut przewidywalna. Mam na myśli, że na własne oczy możemy zobaczyć, jak zwierzęta reagują i co "czują", czyż nie? Ale co powiemy o roślinach, a zwłaszcza drzewach? Trwają setki lat, zawsze mają ten sam cykl życiowy i są nudne, nieprawdaż? Otóż, nie. "Sekretne życie drzew" jest taaaaaak intrygujące i zaskakujące, ponieważ tak naprawdę nie mamy pojęcia, co właściwie się dzieje wewnątrz i wokół drzew, i jak AKTYWNIE się one zachowują, reagują, uczą i "żyją"!
- Format - Fajne, dość krótkie rozdziały, które są idealne do podczytywania podczas przerw śniadaniowych, czy w poczekalniach. Może w ten sposób czytałam ją w sumie dłużej, ale takie porcyjki wiedzy "na raz" dla mnie były świetne.
- Język - Książka jest pouczająca, ale w zabawny a nie przemądrzały sposób. Ma przyjemne i trafione porównania, które pomogły takiemu laikowi jak ja zrozumieć i pojąć wszystkie te zawiłe sposoby, w jakie toczy się życie drzewa.

Co mi się nie podobało:
- Szczerze? Podobało mi się wszystko. I z pewnością jeszcze bardziej docenię teraz drzewa wokół mnie :)

Lepsza niż "Duchowe życie zwierząt"!

Co mi się podobało:

Od dawna przypuszczałam, że drzewa "żyją bardziej" niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Ale nigdy moja wyobraźnia nie sięgała aż tak daleko! Fascynujące informacje, teorie, wizje! Czytałam długo, powoli, smakując i starając się zapamiętać jak najwięcej. Nie obeszło się bez wzruszenia...
Spotkanie z tą książką zmienia spojrzenie na drzewa, zaprasza do poznawania i rozumienia lasu. Uczy pokory wobec mądrości zapisanej w naturze...
Gorąco polecam!

Peter Wohlleben jest leśnikiem, nie tylko z zawodu, ale przede wszystkim z zamiłowania. Swoimi pasjami i obserwacjami chciał się podzielić z szerszą grupą odbiorców i tak powstała książka "Sekretne życie drzew". Zawiera ona bardzo dużo ciekawostek na temat życia drzew, które wcale nie jest takie nudne, jakby się mogło zdawać. Polecam! W mojej kolejce czeka już druga książka autora pt. "Uczuciowe życie zwierząt".

Video

Video