Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę

Okładka książki Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę David Mccullough
Okładka książki Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę
David Mccullough Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: seria amerykańska (Poznańskie) historia
historia
seria amerykańska (Poznańskie)
The Pioneers: The Heroic Story of the Settlers Who Brought the American Ideal West
Wydawnictwo Poznańskie
2020-07-01
2020-07-01
Mariusz Gądek
kolonizacja historia USA USA Stany Zjednoczone historia Ameryki pionierzy osadnictwo podbój

W dolinie Ohio

Świetna książka o historii Ameryki, można przeczytać jednym tchem. Autor nie przedstawił nam nudnego podręcznika do historii, tylko niemal pełną zwrotów akcji powieść, chociaż nie pisaną jako taka, powoduje, że zaczynasz się przywiązywać do bohaterów i pragniesz jak najlepiej poznać ich losy. A ich strata lub tragiczne losy powodują u ciebie smutek. Świetna pozycja.

Książka Pionierzy w której autor przedstawia historię założycieli kolonii w Ohio i początków podboju środkowego zachodu USA.
Poznajemy ludzi, którzy zbudowali Amerykę i wykształcili specyficzną kulturę, którą dziś widzimy w wielu Stanach oraz realia ich życia, stosunki z indianami i innymi pionierami💪🏞️

Pozycja warta uwagi np.jako super rozwinięcie i uzupełnienie innej książki z serii amerykańskiej Poznańskiego - W poszukiwaniu granic Ameryki o wyprawie Lewisa i Clarka. W pewnym momencie historie te się przecinają

Pozycja warta uwagi np.jako super rozwinięcie i uzupełnienie innej...

Dobry wybór. Ciekawie opowiedziane początki nowego stanu, miasta i społeczności.

Amerykanie potrafią opisać doskonale swoje "korzenie", szkoda, że u nas brakuje takich autorów i takich materiałów źródłowych

Bardzo ciekawa książka o budowaniu Ameryki.
Podziwiałam osadników, którzy postanowili przenieść się do nieznanego miejsca, żeby zbudować swoje życie od nowa. Były pozytywne chwile tego życia, jednak również i negatywne m.in. trzęsienia ziemi, powodzie, epidemie.
Jednak w niektórych momentach wydawało mi się to wyidealizowane. Zastanawiałam się czy wszyscy osadnicy byli dobrymi ludźmi? Czy Indianie byli tylko źli? Czytając było mało informacji o rdzennych amerykanach, a jak już to tylko w negatywnym kontekście. Chciałabym więcej przeczytać o relacjach między nimi. Mimo wszystko bardzo dobrze czytało mi się tą książkę, wszystkie postacie, jak i życie osadników zostało ciekawie opisane. Polubiłam tą tematykę i na pewno przeczytam coś jeszcze o historii Ameryki.

Bardzo ciekawa książka o budowaniu Ameryki.

Właśnie przeczytałem Pionierów, ilość źródeł do których odwołuje się autor jest ogromna, co czyni książkę bardzo wartościową. Również w podziękowaniach autor wskazuje mnogość osób biorących udział przy powstaniu opracowania, aż trudno w to uwierzyć, że temat zamknął się w raptem 320 stronach. Moim zdaniem książka jest wartościowa i rzetelnie napisana, czyta się bardzo szybko. Największym plusem są cytaty wzięte bezpośrednio z dzienników osób zamieszkujących USA tego okresu.

Trzeba miec talent, żeby napisać książkę która się czyta jednym tchem bez głównego.bohatera.

to historia trzech pokoleń kilku rodzin, więc nie ma bohatera któremu się kibicuje. Świetne źródło wiedzy o tym, jak powstawała Ameryka, jak powstawaly miasta z niczego, ile determinacji mieli ówcześni ludzie.
Na minus - ciut zbyt jednoznacznie pompatycznie
No i kwestia autochtonów bardzo skąpo potraktowana

Na minus - ciut zbyt jednoznacznie pompatycznie
No i kwestia...

Dziwne. W tle przewija się prawie całkowita eksterminacja rdzennejj ludności, a autor każe najeźdźców nazywać pionierami i bohaterami...Really? Wojska złożone z degeneratów i recydywistów, grabież ziemi...każdy zna te historie. Dobra, jest może kilka życiorysów godnych uwagi, niemniej książka jest napisana tak monotonnie, że po prostu wieje nudą. A to i tak delikatnie powiedziane. Raczej nie polecam.

Książka interesująca nie tylko dla miłośników tego okresu historycznego. Sporo informacji podanych w przystępnej formie. Napisana jest z podziwem i sympatią dla pionierów, nie krytycznie, więc idzie wbrew współczesnym trendom.

Bardzo dobra książka opisująca dzieje pionierów przekazana w bardzo przystępnym języku

• USA
  • Historyczne