Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę

Okładka książki Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę
David Mccullough Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: seria amerykańska (Poznańskie) historia
historia
seria amerykańska (Poznańskie)
The Pioneers: The Heroic Story of the Settlers Who Brought the American Ideal West
Wydawnictwo Poznańskie
2020-07-01
2020-07-01
Mariusz Gądek
kolonizacja historia

Oficjalne recenzje i

W dolinie Ohio

1611 484 128

Amerykanie potrafią opisać doskonale swoje "korzenie", szkoda, że u nas brakuje takich autorów i takich materiałów źródłowych

Książka interesująca nie tylko dla miłośników tego okresu historycznego. Sporo informacji podanych w przystępnej formie. Napisana jest z podziwem i sympatią dla pionierów, nie krytycznie, więc idzie wbrew współczesnym trendom.

Bardzo ciekawa książka o budowaniu Ameryki.
Podziwiałam osadników, którzy postanowili przenieść się do nieznanego miejsca, żeby zbudować swoje życie od nowa. Były pozytywne chwile tego życia, jednak również i negatywne m.in. trzęsienia ziemi, powodzie, epidemie.
Jednak w niektórych momentach wydawało mi się to wyidealizowane. Zastanawiałam się czy wszyscy osadnicy byli dobrymi ludźmi? Czy Indianie byli tylko źli? Czytając było mało informacji o rdzennych amerykanach, a jak już to tylko w negatywnym kontekście. Chciałabym więcej przeczytać o relacjach między nimi. Mimo wszystko bardzo dobrze czytało mi się tą książkę, wszystkie postacie, jak i życie osadników zostało ciekawie opisane. Polubiłam tą tematykę i na pewno przeczytam coś jeszcze o historii Ameryki.

Bardzo ciekawa książka o budowaniu Ameryki.

Właśnie przeczytałem Pionierów, ilość źródeł do których odwołuje się autor jest ogromna, co czyni książkę bardzo wartościową. Również w podziękowaniach autor wskazuje mnogość osób biorących udział przy powstaniu opracowania, aż trudno w to uwierzyć, że temat zamknął się w raptem 320 stronach. Moim zdaniem książka jest wartościowa i rzetelnie napisana, czyta się bardzo szybko. Największym plusem są cytaty wzięte bezpośrednio z dzienników osób zamieszkujących USA tego okresu.

Trzeba miec talent, żeby napisać książkę która się czyta jednym tchem bez głównego.bohatera.

to historia trzech pokoleń kilku rodzin, więc nie ma bohatera któremu się kibicuje. Świetne źródło wiedzy o tym, jak powstawała Ameryka, jak powstawaly miasta z niczego, ile determinacji mieli ówcześni ludzie.
Na minus - ciut zbyt jednoznacznie pompatycznie
No i kwestia autochtonów bardzo skąpo potraktowana

Na minus - ciut zbyt jednoznacznie pompatycznie
No i kwestia...

Dziwne. W tle przewija się prawie całkowita eksterminacja rdzennejj ludności, a autor każe najeźdźców nazywać pionierami i bohaterami...Really? Wojska złożone z degeneratów i recydywistów, grabież ziemi...każdy zna te historie. Dobra, jest może kilka życiorysów godnych uwagi, niemniej książka jest napisana tak monotonnie, że po prostu wieje nudą. A to i tak delikatnie powiedziane. Raczej nie polecam.

Książka bazuje na licznych źródłach, w tym także na prywatnych listach, zbiorach bibliotecznych i gazetach z czasów pierwszych osadników.

Główną osią są losy Manasseha Cutlera, pastora, botanika i prawnika, członka Ohio Company. Jego heroiczna walka polityczna o wydanie i kształt tzw. Rozporządzenia Północno-Zachodniego dała podwaliny przyszłej kolonizacji kontynentu amerykańskiego. Była to również walka o powszechny dostęp do edukacji i zniesienie niewolnictwa; przede wszystkim zaś walka z ludzką ignorancją.

Książka co prawda opowiada o pierwszych dekadach wyłącznie jednego stanu, lecz był to stan kluczowy dla późniejszych zdobyczy terytorialnych. Można by wysunąć tezę, że geopolityczne ukierunkowanie pierwszych 13-stu stanów na podbój pozostałej części kontynentu, aż do Pacyfiku, rozpoczął się właśnie w Mariettcie, Ohio (mieścinie, będącej główną "bohaterką" książki).

Niestety, pomimo, że jestem zainteresowana tematyką ta książka mnie ogromnie wynudziła. Doszłam do 1/3...

Dobra książka! Momentami robiło się sennie ale ogólnie polecam!

Dobra książka! Momentami robiło się sennie ale ogólnie polecam!

Dobry wybór. Ciekawie opowiedziane początki nowego stanu, miasta i społeczności.

Dodaj cytat z książki Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę

Ciekawostki historyczne