Opowieść przodka. Pielgrzymka do początków życia

Richard DawkinsYan Wong Wydawnictwo: W.A.B. popularnonaukowa
popularnonaukowa
2018-09-19
Agnieszka Sobolewska
genetyka biologia medycyna nauki przyrodnicze ewolucja

Po prostu wspaniała, błyskotliwa, ciekawa, ucząca pokory do natury. Nie dla wszystkich, ale fani ewolucji, genetyki, zoologii na pewno będą zadowoleni.

Jak mnie Pan wkurza, tak się z Panem zgadzam. Każdy, kto ma ślad przeczucia, że mu mózg wyewoluowal, kartki w dłoń. Można - i trzeba - się zdziwić. Do kanonu lektur Homo insipiens.

Robi wrażenie ta fascynacja życiem i ewolucją. Dawkins stara się nam wszystko wytłumaczyć przekazując najnowsze odkrycia naukowe na temat ewolucji i genetyki ale nie tylko.

Wg mnie najlepsza i chyba najdłuższa książka tego autora. Bardzo długo czekałem na nią, bo jako jedyna nie była tłumaczona... Jednakże lepiej wyszło to tej pozycji, gdyż było tłumaczone drugie uzupełnione wydanie, które jest z 2016 roku, a nie z 2004. Jednym zdaniem. Cudowna podróż przez życie na Ziemi.

Tytuł tego dzieła może być odrobinę mylący. Z jednej strony, jest to rzeczywiście prawdziwa pielgrzymka przez takie dziedziny nauki, jak klasyfikacja biologiczna organizmów, genetyka, biologia molekularna. paleobiologia i wiele innych. Z drugiej strony, trzeba się nastawić, że nie jest to opis, jak wyglądała Ziemia i gatunki w poszczególnych okresach geologicznych rozwoju...

Tak szczerze, pierwszy raz podczas czytania książki tak często spontanicznie wykrzykiwałem "ja pierdole" z zachwytu, najlepsza książka Dawkinsa moim zdaniem.

Ksiazka ciekawa, dotykajaca tematu ewolucji. Minusem dla mnie byla jej ogromna objetosc i przeladowanie informacjami. Mysle ze czytaloby sie ja zdecydowanie lepiej gdyby autor mocna ja okroil. Przeciez to nie podrecznik akademicki a ksiazka popularno-naukowa. Ale abstrahując od tego i tak polecam przeczytac bo to wartosciaowa pozycja odnoszaca sie na korzeni zycia na Ziemi....

Trudno o jednoznaczną opinię. Książka zawiera sporo ciekawych treści jednak w wielu miejscach pojawiają się dłużyzny, wątki za bardzo rozbudowane, miejscami dość trudne. Mnie osobiście irytuje struktura oparta na :opowieściach. Być może to próba innego typu narracji, ale chyba niezbyt udana

Nauka jest dziwnym tworem, który dorasta wraz z kolejnymi pokoleniami badaczy. Nie wiem, czy obecny stan możliwej do zbudowania historii ziemskiego życia można nazwać już nauką dojrzałą, ale dzięki Dawkinsowi można przynajmniej prześledzić, jak dynamicznie zmienia się rozumienie fundamentów o relacjach łączących materię żyjącą. Nie ma powrotu do trywialnej systematyki i...

Trzeba koniecznie przeczytać! Po prostu.

• Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie