Brakująca połowa dziejów

Okładka książki Brakująca połowa dziejów Anna Kowalczyk
Okładka książki Brakująca połowa dziejów
Anna Kowalczyk Wydawnictwo: W.A.B. historia
historia
W.A.B.
2018-11-14
2018-11-14
emancypacja feminizm kobieta literatura popularnonaukowa prawa kobiet równouprawnienie życie codzienne

Ciekawa książka, zebrane i połączone różne informacje i historie o kobietach w historii. Można się dowiedzieć interesujących rzeczy.

Ciekawie o polskiej historii w kobiecym ujęciu. Mnogość tematów zachwyca!!!

Ciekawie o polskiej historii w kobiecym ujęciu. Mnogość tematów zachwyca!!!

Jest to książka bardzo potrzebna, uświadamia jak bardzo kobiety są pomijane, ignorowane przez lata w dziejach historii. Sama autorka uważa, że niektóre aspekty czy osoby, o których wspomina są tylko krótko wspominane i żeby wszystko przekazać należałoby napisać tomy książek na temat kobiet w historii Polski. Ja uważam, że takie tomy by się bardzo przydały, chciałabym to przeczytać. O wielu rzeczach nie byłam świadoma i na pewno wrócę do tej książki w formie drukowanej ze względu na wspomniane źródła z których korzystała Aktorka. Rzeczywiście miałam wrażenie, że o pewnych osobach lub wydarzeniach jest za krótko, ale rozumiem chęć przekazania każdego aspektu. Chociaż trochę jednak mam mały niedosyt. Choć wiadomo że to nie jest książka typowo akademicka i myślę że wykonała swoją robotę Ta książka bo chcę zgłębić temat chcę przeczytać te źródła o których wspomniano naprawdę chapeau bas. W skrócie, polecam.

Na półkach: , , , , , ,

,,Brakująca połowa dziejów'' czyli książka o kobietach żyjących na ziemiach polskich na przestrzeni wielu lat. Książka jest bardzo dobra pod tym względem że przybliża czytelnikom (lub słuchaczom ;)) historie wielu Polek, których zasługi zostały pominięte w historii, padło tutaj wiele nazwisk kobiet o których nigdy wcześniej nie słyszałam, oraz padały ciekawostki z życia już tych bardziej znanych kobiet. Książka jest zdecydowanie warta polecenia, jest napisana w przyjemny sposób i najzwyczajniej w świecie jest ciekawa. Anna Kowalczyk odwaliła kawał dobrej roboty zbierając materiały do tej pozycji.

Bardzo ciekawa propozycja. Gorąco polecam każdemu, aby uzupełnić luki historyczne, które zostają po szkolnej edukacji.

Może i jest to krótka historia kobiet, ale przecież niewiasty powinne być przede wszystkim tłem dla honoru, dumy i innych męskich nana-nana… my kobiety mamy w sobie siłę, której nikt nam nie odbierze😉

W zasadzie to ideał książki popularnonaukowej. Napisany przez dziennikarkę zafascynowaną tematem. Nie próbujący udawać, że jest kompletnym dziełem historycznym, bazującym na źródłach (co ostatnimi czasy jest bardzo modne wśród antropologów). Oddający wielokrotnie głos historykom zajmującym się daną tematyką i danym okresem. Ułożonym problematycznie a nie chronologicznie, dzięki czemu czytający nie ma wrażenia niedosytu, bo przecież zakres jest ustalony przez zainteresowania i poszczególne rozdziały, a nie stanowi kompleksowego kompendium. No ogólnie sztos i polecanko

Sam pomysł na książkę bardzo ciekawy, ponieważ faktycznie w historii naszego kraju pomija się kobiety, jednakże mam wrażenie, że autorka czasami luki w źródłach uzupełnia pod swoją tezę. W każdym razie i tak polecam przeczytać

Świetny, otwierający oczy bryk. Do tego bezpretensjonalny, bo autorka nie sili się na ekspertkę. A już sama bibliografia wiele mówi.

Trudno mi ocenię tę pozycję. Z jednej strony jest ważna, bo bardzo szeroko opisuje dzieje kobiet na terenach Polski, a do tego szuka i analizuje przyczyny dlaczego ta historia z kobiecej perspektywy była przez stulecia pomijana i marginalizowana. Z drugiej zaś strony, ilość danych powoduje, że trudno cokolwiek zapamiętać, znaleźć coś, co zostałoby na dłużej. Domyślam się, że taki był zamysł, że to ma być rys obejmujący jak najwięcej zagadnień, ale przez to trudno uznać książkę za wybitne dzieło.

• Feminizm

Anna Kowalczyk Brakująca połowa dziejów Zobacz więcej