rozwińzwiń

Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn

Okładka książki Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Caroline Criado Perez
Nominacja w plebiscycie 2020
Okładka książki Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn
Caroline Criado Perez Wydawnictwo: Karakter reportaż
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2020-08-27
Data 1. wyd. pol.:
2020-08-27
Data 1. wydania:
2019-03-07
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366147362
Tłumacz:
Anna Sak
Tagi:
kobieta feminizm seksizm dyskryminacja ignorancja
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyznprzeczytanych książek 1290 napisanych opinii 339

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
1361 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
227
205

Na półkach: , ,

Niezwykle obszerny i skrupulatny reportaż traktujący o niesprawiedliwościach w świecie zaprojektowanym przez mężczyzn dla mężczyzn. Książka unaocznia kwestie, o których zdecydowana część społeczeństwa nie ma pojęcia, a dzieją się ciągle, na całym świecie. Lektura bardzo ciekawa, choć niełatwa - szczególnie biorąc pod uwagę ogrom informacji, liczb, nazwisk, miejsc i źródeł przytoczonych przez autorkę. Książka z pewnością warta przeczytania!

Niezwykle obszerny i skrupulatny reportaż traktujący o niesprawiedliwościach w świecie zaprojektowanym przez mężczyzn dla mężczyzn. Książka unaocznia kwestie, o których zdecydowana część społeczeństwa nie ma pojęcia, a dzieją się ciągle, na całym świecie. Lektura bardzo ciekawa, choć niełatwa - szczególnie biorąc pod uwagę ogrom informacji, liczb, nazwisk, miejsc i źródeł...

więcej Pokaż mimo to

avatar
172
66

Na półkach:

wow. ta książka to głównie dane, masa danych i te dane są szokujące. myślałam, że mam dużą wiedzą na temat dyskryminacji kobiet, a i tak udało się mną wstrząsnąć. bardzo polecam, wszystkim.

wow. ta książka to głównie dane, masa danych i te dane są szokujące. myślałam, że mam dużą wiedzą na temat dyskryminacji kobiet, a i tak udało się mną wstrząsnąć. bardzo polecam, wszystkim.

Pokaż mimo to

avatar
4
4

Na półkach:

Książka pokazuje jak różnorodność potrzeb oraz dane wpływają na projektowanie otaczającej nas rzeczywistości. Mimo że nie porusza bezpośrednio tematyki AI czytając ją nie mogłam przestać myśleć o tym jak nawarstwiające się przez lata braki w danych jeszcze mocniej odbiją się tworzeniu nowych rozwiązań. Chwilami bardzo gorzka ale dobrze napisana wypełniona badaniami i przykładami pozycja.

Książka pokazuje jak różnorodność potrzeb oraz dane wpływają na projektowanie otaczającej nas rzeczywistości. Mimo że nie porusza bezpośrednio tematyki AI czytając ją nie mogłam przestać myśleć o tym jak nawarstwiające się przez lata braki w danych jeszcze mocniej odbiją się tworzeniu nowych rozwiązań. Chwilami bardzo gorzka ale dobrze napisana wypełniona badaniami i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
84
15

Na półkach:

Jako świadoma różnych nierówności wobec kobiet, książka zaskoczyła mnie wieloma informacjami o których nie wiedziałam albo nawet sama nie pomyślałabym o nich.
Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy mężczyzna, kobieta, producenci, projektanci, pracodawcy i osoby tworzące akty prawne.
Polecam gorąco!

Jako świadoma różnych nierówności wobec kobiet, książka zaskoczyła mnie wieloma informacjami o których nie wiedziałam albo nawet sama nie pomyślałabym o nich.
Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy mężczyzna, kobieta, producenci, projektanci, pracodawcy i osoby tworzące akty prawne.
Polecam gorąco!

Pokaż mimo to

avatar
507
80

Na półkach:

Czytałam tę książkę i kubeł zimnej wody, lany na moją głowę, nie kończył się. Chluśnięcia były raz bardziej obfite, raz mniej, ale cały czas było mi nieprzyjemnie. Bo ten temat JEST nieprzyjemny. Ale nie powinniśmy go unikać i odwracać się od niego. Niby jesteśmy świadomi jakichś tam nierówności, bo nie potrafimy wymienić żadnej naukowczyni oprócz Curie-Skłodowskiej, ale jakie to ma właściwie znaczenie? Autorka pokazuje, że ogromne.
Kobiecie bardzo przykro jest czytać tę książkę, książkę o sobie. O tym, jaka jest mało ważna, nie brana pod uwagę, pomijana, tylko dlatego, że urodziła się kobietą. Nasza cywilizacja, kultura, historia stoi faktem, że człowiek = mężczyzna. "Ludzkość jest rodzaju męskiego, mężczyzna określa kobietę nie jako taką, lecz w odniesieniu do samego siebie: nie uważa jej za istotę samoistną".
Po tej lekturze każdy stanie się feministą.

Czytałam tę książkę i kubeł zimnej wody, lany na moją głowę, nie kończył się. Chluśnięcia były raz bardziej obfite, raz mniej, ale cały czas było mi nieprzyjemnie. Bo ten temat JEST nieprzyjemny. Ale nie powinniśmy go unikać i odwracać się od niego. Niby jesteśmy świadomi jakichś tam nierówności, bo nie potrafimy wymienić żadnej naukowczyni oprócz Curie-Skłodowskiej, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
88
69

Na półkach:

Książka dla kobiet uświadamiająca im ich pozycję w świecie. Myślę, że wielu mężczyzn uzna problemy w niej opisane za nieistotne lub wyolbrzymione. Dyskryminacja kobiet w miejscu pracy - pomijanie w podwyżkach, awansie, rekrutacji. Przemoc seksualna w różnych miejscach i formie - myślę, że 100 % kobiet się z nią zetknęło. Obarczanie nieodpłatnie wykonywanymi pracami opiekuńczymi - wychowanie dzieci, opieka nad rodzicami. Taka postawa odciąża Państwo z obowiązków wobec rodziny. Nieuwzględnianie kobiet w badaniach dotyczących np. leków, użytkowanych sprzętów czy komunikacji. Wszelkie odstępstwa w zrachowaniach kobiet odbiegające od oczekiwań społecznych interpretowane są jako roszczeniowe, rodzące konflikty, zbyt ambitne czy inne o zabarwieniu negatywnym. Okazuje się, że norma to mężczyzna a kobieta jest odstępstwem od niej. Czytając tę książkę każda kobieta powinna się choć trochę wkurzyć.

Książka dla kobiet uświadamiająca im ich pozycję w świecie. Myślę, że wielu mężczyzn uzna problemy w niej opisane za nieistotne lub wyolbrzymione. Dyskryminacja kobiet w miejscu pracy - pomijanie w podwyżkach, awansie, rekrutacji. Przemoc seksualna w różnych miejscach i formie - myślę, że 100 % kobiet się z nią zetknęło. Obarczanie nieodpłatnie wykonywanymi pracami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
343
79

Na półkach: , , , ,

Książka w dobitny sposób pokazuje w jak wielu dziedzinach życia kobiety są dyskryminowane tylko dlatego, że nie są mężczyznami. Z każdym kolejnym rozdziałem rósł we mnie coraz większy gniew, poczucie niesprawiedliwości i bezradności. Nie wiem jeszcze co zrobię z tymi emocjami, ale jedno wiem na pewno: kobiety powinny trzymać się razem, bo tylko razem mamy siłę przebić się przez szowinistyczny mur wznoszony od stuleci przez mężczyzn. Gdyby każdy mężczyzna przeczytał tę książkę i trochę się nad sobą zastanowił, to świat mógłby być piękniejszy. Ale niestety w to wątpię, bo w końcu przyjemniej jest korzystać z przywilejów niż dzielić się czymkolwiek z jakimiś babami.

Książka w dobitny sposób pokazuje w jak wielu dziedzinach życia kobiety są dyskryminowane tylko dlatego, że nie są mężczyznami. Z każdym kolejnym rozdziałem rósł we mnie coraz większy gniew, poczucie niesprawiedliwości i bezradności. Nie wiem jeszcze co zrobię z tymi emocjami, ale jedno wiem na pewno: kobiety powinny trzymać się razem, bo tylko razem mamy siłę przebić się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
458
367

Na półkach:

Tytaniczna praca autorki. Mnóstwo badań, dobry podział na konkretne segmenty i tylko smutek, że swiat jest tak napakowany luką informacyjną. Acz na szczęście powoli się ona zmniejsza.

Tytaniczna praca autorki. Mnóstwo badań, dobry podział na konkretne segmenty i tylko smutek, że swiat jest tak napakowany luką informacyjną. Acz na szczęście powoli się ona zmniejsza.

Pokaż mimo to

avatar
18
18

Na półkach:

Niezwykła książka o seksizmie w codziennym życiu. Autorka przywołuje mnóstwo przykladów z różnorodnych dziedzin życia takich jak medycyna, technologia, życie publiczne, armia czy tłumaczenia, w których kobieta jest pomijana na różne sposoby. Bardzo rzetelnie podeszła do tematu, ponieważ każda pojedyncza strona tekstu przepełniona jest informacjami, które otwierają oczy też samym kobietom, podnosząc ich świadomość jak są traktowane w dzisiejszym świecie, ale również jak zmieniała się ich sytuacja na przestrzeni lat. Ponadto, książka jest napisana w przystępnym języku, przez co wszystko jest zrozumiałe i czytelne. Niezwykle polecam osobom każdej płci!

Niezwykła książka o seksizmie w codziennym życiu. Autorka przywołuje mnóstwo przykladów z różnorodnych dziedzin życia takich jak medycyna, technologia, życie publiczne, armia czy tłumaczenia, w których kobieta jest pomijana na różne sposoby. Bardzo rzetelnie podeszła do tematu, ponieważ każda pojedyncza strona tekstu przepełniona jest informacjami, które otwierają oczy też...

więcej Pokaż mimo to

avatar
111
111

Na półkach: ,

Naprawdę ważna książka, którą powinien przeczytać każdy. Momentami bolesna, ale niestety taki jest świat dla kobiet i trzeba go zmienić. Naprawdę uważam, że to wartościowe dzieło, poparte mocną bibliografią.

Naprawdę ważna książka, którą powinien przeczytać każdy. Momentami bolesna, ale niestety taki jest świat dla kobiet i trzeba go zmienić. Naprawdę uważam, że to wartościowe dzieło, poparte mocną bibliografią.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  2 978
 • Przeczytane
  1 588
 • Posiadam
  327
 • Teraz czytam
  213
 • 2021
  119
 • 2022
  72
 • Ulubione
  42
 • Feminizm
  42
 • Chcę w prezencie
  32
 • 2023
  27

Cytaty

Więcej
Caroline Criado Perez Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Zobacz więcej
Caroline Criado Perez Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Zobacz więcej
Caroline Criado Perez Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także