Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych

Okładka książki Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych
Matthew Walker Wydawnictwo: Marginesy nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Why We Sleep
Marginesy
2019-02-27
2019-02-27
Data 1. wydania:
2017-09-27
Jacek Konieczny
sen spanie

Temat ciekawy i życiowy, eksperymenty interesujące, język przystępny, autor mimo, że pracuje w USA, uniknął męczącej amerykańskiej maniery powtórzeń. Super sprawa - polecam.

Świetna! Wiele wyników badań na temat snu. Otwiera oczy na to, jak sen jest ważny w życiu i jak wiele od niego zależy. Polecam każdemu.

Książka, którą przeczytać powinien absolutnie każdy, a przede wszystkim wziąć sobie do serca i mieć zawsze na uwadze informacje w niej zawarte zanim pozbawi się choćby godziny snu.
Pandemia niedoboru snu od lat zbiera żniwo a autor w przystępny a jednocześnie naukowy sposób pokazuje jak sen lub jego brak wpływa na nasze zdrowie, bezpieczeństwo, na wyniki w pracy i nauce a nawet na ekonomię.

W „Dlaczego śpimy” autor omawia kompleksowo zagadnienie snu oraz jego znaczenia dla zdrowia psychicznego i fizycznego. W pierwszej części autor opisuje na czym polega sen, jak działa cykl dobowy, jakie zmiany w spaniu zachodzą w ciągu życia oraz opisuje oraz jak wygląda sen u innych gatunków. W drugiej części opisuje on korzyści zdrowotne z odpowiedniej ilości snu dobrej jakości, opisuje procesy, które zachodzą w ludzkim organizmie gdy śpimy. Opisuje także negatywne konsekwencje niewystarczającej ilości snu, zarówno fizyczne jak i psychiczne. W trzeciej części rozwija tematykę procesów zachodzących w ciele człowieka w czasie snu a w czwartej, ostatniej części, opisuje społeczne przyczyny i konsekwencje niedoboru snu.

Zawarte w tej książce porady mogą pomóc w zadbaniu o lepszą jakość snu i większą jego ilość. Ludzie dla prawidłowego funkcjonowania potrzebują ok. 8 godzin snu i prawie nikt we współczesnym świecie w rozwiniętych gospodarkach tyle nie śpi. Książka jest napisana prostym językiem, jednak od czasu do czasu pojawiają się opisy eksperymentów i badań naukowych. Autor bardzo zachęca do poprawy długości i jakości swojego snu i przytacza masę badań oraz statystyk, które obrazują skalę problemów i korzyści, które wynikają z niedoboru/prawidłowej ilości snu.

W ostatnim rozdziale, autor prezentuje swoje przewidywania oraz propozycje poprawy snu w skali społecznej przez różnego rodzaju działania, zarówno na poziomie indywidualnych ludzi jak i na poziomie społeczeństw. Według mnie autor w tym rozdziale mocno odpłynął, proponując rozwiązania, które mocno ingerują w prywatność ludzi oraz stwarzają duże pola do nadużyć. Według niego ludzie powinni iść spać z urządzeniami monitorującymi sen, aby później te dane były wysyłane do chmury, za pomocą to której inteligentne domy miałyby dostosowywać warunki w domu, takie jak temperatura czy oświetlenie, do zapewnienia optymalnego snu. Myślę, że takie rozwiązanie miałoby niewiele mankamentów, gdyby takie dane były przechowywane i przetwarzane na komputerze w domu bez wysyłania ich do zewnętrznych serwerów. Ale autor idzie dalej i uważa, że świetnym pomysłem byłoby dawanie dodatkowych premii w pracy w postaci dni wolnych/pieniędzy za ilość dobrze przespanych nocy oraz zniżek u ubezpieczycieli. Ciekawi mnie, ile osób chciałoby, aby ich szefostwo, osoby z HR, urzędnicy państwowi i inne zewnętrzne podmioty prywatne i państwowe miały wgląd w to, kiedy takie osoby idą spać, kiedy się budzą, gdzie śpią i z kim śpią. Dla mnie do brzmi jak pomysł z roku 1984 Orwella. Autor nie zastanawia się nad potencjalnymi zagrożeniami płynącymi z tego i wszelkie obawy kwituje stwierdzeniem, że przecież nikt nie chciałby aby ktoś z ich bliskich był potrącony przez zaspanego kierowcę.

W mojej opinii książkę warto przeczytać aby zadbać lepiej o swój sen oraz o warunki w których śpimy. Książkę lekko się czyta ale warto wiedzieć, że pojawia się w niej wiele statystyk i opisów eksperymentów. Warto też spojrzeć na zasady dobrego snu opublikowane przez Narodową Fundację Snu.

Niezwykle ciekawa pozycja.
Napisana bardzo przystępnym językiem, naukowe terminy są przywoływane tam, gdzie to niezbędne.
Zebrane zostały w jednym miejscu informacje, które gdzieś, kiedyś się widziało czy słyszało, ale umknęły z pamięci.
Teorie są tu poparte naukowymi badaniami.
Widać, że autor pasjonuje się tematem.
Polecam tym, którzy chcą wiedzieć więcej o swoim organizmie.

Niezwykle ciekawa pozycja.
Teorie są tu poparte naukowymi badaniami.
Widać, że autor pasjonuje się tematem.
Polecam tym, którzy chcą wiedzieć więcej o swoim...

Zaskoczenie roku. Książka napisana przyjaznym językiem, poparta badaniami, do tego pokazująca tak nieznajomą umiejętność jak właściwy sen.

Dobre kompendium wiedzy na temat snu. Wiele ciekawostek i badań.

Dobre kompendium wiedzy na temat snu. Wiele ciekawostek i badań.

Rewelacyjna książka. Autor czasem wpada w zbyt naukowy "bełkot", ale i tak dowiedziałem się bardzo dużo o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Polecam ustawodawcom.

Po przeczytaniu ciekawa. Po zapoznaniu się z opinią ekspertów - rozczarowująca.

Po przeczytaniu ciekawa. Po zapoznaniu się z opinią ekspertów - rozczarowująca.

Pozycja powinien przeczytać każdy, żeby mieć świadomość jak obecnie, gdzie jest wychwalana kultura "zapierdolu", produktywność to twoje ja i książki, które mówią, że jeśli wstaniesz o 5 nad ranem to osiągniesz wszystko, ta pozycja idealnie to zdystansuje. Nie problem jest spać 5h dziennie, ale problem może się okazać nie powodowanie zagrożenia dla innych, gdzie podano wiele konsekwencji takiego zachowania. Świetnie zobrazowany wpływ snu na nasz cały organizm oraz funkcjonowanie poparte badaniami. Polecam każdemu

Matthew Walker Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych Zobacz więcej