Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach

Okładka książki Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach
Jacek Karczewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie flora i fauna
flora i fauna
Wydawnictwo Poznańskie
2019-10-16
2019-10-16
ptaki ptaki polskie bądź na ptak

O tyle jest to świetna książka dla birdwatchera, że opisuje nie tylko nasze rodzime, znane i mniej znane gatunki - a i to Autor czyni fascynująco - ale także i bardziej „egzotyczne” jak np. moje ulubione maskonury, których nie miałem szczęścia na własne oczy oglądać, ale przynajmniej mam przyjemność o nich tutaj zajmująco czytać...

A ptak to niezwykły, bo jako jeden z nielicznych używa skrzydeł jako płetw podczas polowania na rybki w morzu, a nie ma ich zbyt wielkich (jak np. kormoran) i lata niezgranie – wobec czego ma kłopoty i ze startem (rozpędza się niczym boeing - pod wiatr of course), i lądowaniem (spada jak kamień, bo po prostu w tym celu przestaje machać skrzydłami). Wyjątkowo sympatyczny ptak – dla Szkotów czy Norwegów – wręcz ikoniczny.

Autorski charakter tej książki jest jedną z jej wielu zalet, a nie wadą, a z jakiegoś powodu przeszkadza to innym komentującym. Dla mnie to dodatkowy bonus autentycznej żywej narracji…

A ptak to niezwykły, bo jako jeden z...

Genialna książka. Autor w niezwykle przyjemny i wciągnąć sposób pisze o ptakach. Zabrał mnie w przecudne miejsca i podzielił się wieloma interesującymi informacjami. Ogromnym atutem wydania są zdjęcia (brakuje mi ich w innych książkach o ptakach - zwłaszcza jak czytam o nieznanych mi gatunkach i muszę przerywać lekturę na wyszukanie zdjęć w internacie). Dziękuje bardzo za tę książkę i zabieram się za Noc sów.

Jako entuzjasta ptaków sięgnąłem po tę książkę z ciekawością. Do mojego karmnika na parapecie przez cały rok zaglądają kwiczoły, wróble, kawki, synogarlice, modraszki, bogatki i ich przyjaciele. Chciałem poczytać o ptakach i miłości do nich. I to znalazłem. Mnóstwo fascynujących opowieści o ptakach, okraszonych bardzo ładnymi zdjęciami.
Autor jest zapaleńcem, który posiada kawał wiedzy. Niestety, nie posiadł umiejętności opowiadania. To raczej jego dziennik z podróży do ptasich lęgowisk, pełny poza-ptasich wtrąceń i opowiastek. Do popularnonaukowej narracji Karczewski na siłę dorzuca wymuszone żarty, które to niby mają wzbogacić narrację. Efekt jest wprost przeciwny. Wiele z nich jest bardzo hermetyczna, rozumie je tylko autor i tylko go śmieszą. Podobnie jak z niektórymi historiami, związanymi z mniej znanymi miejscami czy postaciami. Do tego dochodzą błędy ortograficzne ("gram" zamiast gramów, "Dani" zamiast Danii, "pieli" zamiast pięli) i efekt jest jaki jest. Na pewno do tej książki nigdy nie wrócę.

Autor jest zapaleńcem, który posiada...

Jacek Karczewski zaprasza nas do swojego świata, przepełnionego przyrodą i jej skrzydlatymi przedstawicielami, ptakami. Zabiera nas w podróż przepełnioną różnorodnością kształtów, barw, zachowań, zwyczajów. To podróż pełna ciekawych opowieści o ptakach, ale także o ich środowiskach, różnorodności tych miejsc, zmianach ewolucyjnych i krajobrazowych. Autor pokazuje piękno ptasiego życia, ale też zagrożenia, które im fundujemy jako gatunek najbardziej zachłanny i mający w niepoważaniu innych. Tytuł może być trochę mylący, bo opowieści dotyczą szerokiego spektrum ptaków zamieszkujących różne miejsca globu, o tytułowej gęsi mamy wspomnienie w ostatnim rozdziale. Autor pisze pięknym językiem, nieco rozczulającym, ciepłym i delikatnym, aż chce się wejść w te opowieści.

Takie książki są potrzebne, bo uświadamiają czytelnikom jakie piękno możemy utracić, swoimi głupimi działaniami, a także uświadamiają jaki ten świat jest kruchy.

Znajdziemy w książce informacje, fakty i ciekawostki o życiu każdego przedstawianego czytelnikowi gatunku, ich zwyczaje, relacje, sytuacje intymne, życie we wspólnotach, związkach. Mamy obrazy rodziców, kochanków i samotników. Obserwujemy, podglądamy i zachwycamy się światem, który jest obok choć wydaje się czasem daleko. Autor podróżuje w różne miejsca, aby uczestniczyć w świecie ptaków, niektóre pozwalają na to bez zbędnego zawracania sobie głowy oglądaczami, niektórzy starają się kryć przed podglądaczami, niektóre zaś atakują lub zachowują się dominująco, w końcu to ich świat. Spotykamy się z różnymi mewami, maskonurami, kaczkami, czaplami, głuszcami, bażantami, remizami, krokoszem, łabędziami i wieloma innymi, naturalnie także z gęsiami.

Z książki nieomal słychać śpiewy ptaków, zabawy i inne odgłosy, podziwiamy cudowne zdjęcia, nieomal tchnące ruchem skrzydeł ptaków. To piękne historie, rzeczywiste, pokazujące unikalny świat, który narażamy na zatracenie swoim egoizmem. Zdecydowanie warto zagłębiać się w takie światy jak ten opisany przez Jacka Karczewskiego, bo są ale trzeba je chronić, a aby to czynić trzeba wiedzieć.

Książka bardzo zacna i okraszona pięknymi zdjęciami.
Ale:
- tytuł jest mylący. Kupiłam ją z myślą, że dotyczy w przeważającej mierze gęsi i naszych rodzinnych gatunków. Nope. A wystarczyłoby zamienić podtytuł z tytułem.
- trochę przeszkadza rwany styl historyjek
- często zdarza się, że zdjęcie "przerywa" Wam czytanie, albo zagłębiacie się w opowiastki o nowych gatunku, nie mając zielonego pojęcia jak on wygląda bo zdjęcie jest cholera wie ile stron dalej, a w tekście stoi, że ptak ma charakterystyczne plamy. Jako czytelnik nie wiemy jakie. Kłaniam się.
- fragment o tym, jak prawią o ginących gatunkach ptaków, katastrofie ekologicznej i że trzeba chronić ptaki, zajadając wesoło rybę rozbija bank :)

ale generalnie książka bardzo fajna, polecam

Książka bardzo zacna i okraszona pięknymi zdjęciami.
Ale:
- trochę przeszkadza rwany styl historyjek

Świetna opowieść o gęsiach z całego świata. I nie tylko o gęsiach, ale o wróblowatych, maskonurach, berniklach, jaskółkach i dziesiątkach innych. Napisane żywym językiem wielkiego miłośnika ptaków. Plus wspaniale całostronicowe zdjęcia omawianych skrzydlatych.

Książka przepiękna! Czytałem z przyjemnością jako ptasiarz i mól książkowy.

Książka przepiękna! Czytałem z przyjemnością jako ptasiarz i mól książkowy.

Miła książka. Garść ciekawostek o ptakach i napisana ciepłym językiem. Ale opowieści trochę chaotyczne i nie wciągają jakoś wybitnie. Piękne zdjęcia!

Książka zdecydowanie warta przeczytania, chociaż trzeba się liczyć z tym, że może przygnębić. To nie śmieszne anegdotki o ptaszkach. Bardziej opis osobistego, emocjonalnego spojrzenia na świat ptaków specjalisty, który musi patrzeć jak ten świat powoli się kurczy.

Książka napisana jest nieco poetyckim, osobistym, czasem niemal intymnym językiem i to jest przyjemne. Nie ma tu zadęcia, ani natłoku naukowych faktów. Jest po prostu zachwyt i wzruszenie naturą oraz sporo ciekawostek, a czasem też istotnych faktów, o których człowiek dowiaduje się ze wstydem, że nie miał o tym dotąd pojęcia ;) Gęś jest bohaterem tylko ostatniego rozdziału, mowa jest też o łabędziach, maskonurach, kaczkach wszelkiej maści, czaplach, głuszcach, mewach i wielu wielu innych. Każdy ptak to osobna historia. Żałowałam, że do książki nie jest dołączona płyta z głosami opisywanych gatunków, zdecydowanie mam ochotę zgłębić ten temat ;) Z każdym kolejnym rozdziałem jednak robi się również coraz smutniej bo autor nie stroni od przedstawiania też mniej przyjemnych faktów związanych z polowaniami, kłusownictwem, i wszelkimi innymi formami prześladowania ptaków teraz i w przeszłości. Wiedziałam, że problem jest, ale nie sądziłam, że aż tak duży. Także różowo cały czas nie będzie.

Niemniej smutne to, ale prawdziwe. I trzeba o tym wiedzieć i zdawać sobie z tego sprawę. Nawet jeśli ptaki dotąd specjalnie CIę nie interesowały - zachęcam do przeczytania tej książki. Może tak jak ja, dostrzeżesz w nich coś więcej, coś co warto docenić, póki jeszcze jest taka możliwość.

Zafascynowana rodziną bernikli kanadyskich, ktora zamówiła się w lokalnym parku postanowiłam zakupić "jej wysokość gęś" i nie zawiodłam się. Uważam, że kluczem do wyjątkowości tej książki jest sam autor. Jacek Karczewski bez wątpienia umie opowiadać o swojej pasji, czyli ptakach. Najbardziej urzekł mnie sposób narracji, autor przybliża nam życie ptaków i ich zwyczaje nadając im cechy ludzkie. Z pewnością nie jest to nudna książka od przyrody. Sposób, w jaki autor opowiada o ptakach uwidacznia czytelnikowi jak wiele wspólnego mają one z ludźmi. Książka niewątpliwie też uwrażliwia, obrazuje jak wiele szkód wyrządziliśmy, jako ludzie naszym braciom mniejszym i całym ekosystemom. Jest też swoistym nawołaniem do ochrony przyrody, albo raczej tego, co z niej zostało. Mimo, że przed lektura nie uważałam ptaków za ciekawe stworzenia, po jej przeczytaniu zmieniłam zdanie, od teraz patrzę na nie zupełnie inaczej. Ta książka sprawi, że zaczniecie rozglądać sie na spacerach w poszukiwaniu nowych, nieznanych Wam wcześniej gatunków. Polecam każdemu bez względu na wiek.

Jacek Karczewski Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach Zobacz więcej