Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Okładka książki Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych
Frans de Waal Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Bonobo and the Atheist. In Search of Humanism Among the Primates
Wydawnictwo:
Copernicus Center Press
Data wydania:
2018-04-12
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-08
Data 1. wydania:
2013-03-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378863793
Tłumacz:
Krzysztof Kornas
Tagi:
Kulturoznawstwo antropologia ewolucja humanizm
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
322 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
931
834

Na półkach:

Małpy, bez religii zachowują się moralnie. Wykazują mnóstwo cech o których mówi religia. Są empatyczne, współczujące, wstydzą się, czasem karzą za zachowania które nie są akceptowane w grupie. Jeszcze niedawno nauka zakazywała przypisywania zwierzętom "ludzkich" uczuć. A właściwie dlaczego? Jeśli widzimy zachowania, relacje identyczne jakie można zaobserwować u ludzi to dlaczego nie zastanowić się nad ich genezą. Ciekawe spojrzenie na humanizm (może trzeba zmienić nazwę ;-) )

Małpy, bez religii zachowują się moralnie. Wykazują mnóstwo cech o których mówi religia. Są empatyczne, współczujące, wstydzą się, czasem karzą za zachowania które nie są akceptowane w grupie. Jeszcze niedawno nauka zakazywała przypisywania zwierzętom "ludzkich" uczuć. A właściwie dlaczego? Jeśli widzimy zachowania, relacje identyczne jakie można zaobserwować u ludzi to...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
702
188

Na półkach: , ,

W życiu nie przypuszczałem, że moje pierwsze spotkanie z pracą Fransa de Waala będzie tak niesamowite. De Waal to wybitny naukowiec z wieloletnią praktyką, więc tym bardziej traktuję jego badania i przemyślenia z szacunkiem. Spotkałem się już kilka razy z pracami intelektualistów, którzy chcieli przybliżyć szerszemu gronu odbiorców wyniki swoich prac. Zaczynali z werwą, luźną narracją, po czym skręcali w świat terminologii właściwej ludziom nauki i męczyli czytelnika rozwlekłymi teoriami oraz zawiłymi przemyśleniami. Nic podobnego w przypadku autora pracy o Bonobo. Książkę wręcz się połyka, a każda strona przynosi nowe informacje oraz wyważone przemyślenia 🐵

Dzięki niniejszej publikacji zaznajomiłem się z pracami badawczymi, które prymatolodzy prowadzą nieustannie w celu zrozumienia zachowań małp, głównie człekokształtnych, ale również innych naczelnych. Książka jest pełna niesamowitych historii, w których słonie, walenie oraz szympansy przejawiają cechy, które powszechnie przypisywane są gatunkowi ludzkiemu. Głównym zagadnieniem w tym majstersztyku, bo za taki uważam wysiłek de Waala, jest próba odpowiedzenia na pytanie, czy humanizm jest tylko nasz, czy też można go odnaleźć w zachowaniu innych ssaków z rzędu naczelnych. To, co mnie uderzyło w tej książce od pierwszych stron, to narracja ateisty, która może być zupełnie różna od tej, proponowanej przez Dawkinsa. Frans de Waal wchodzi tutaj w polemikę zarówno z wojującymi ateistami, jak i duchownymi, a jego przemyślenia i pojednawczy ton zapadły mi głęboko w pamięć 🧠

Na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z tym genialnym Holendrem i muszę koniecznie sięgnąć po inne jego prace, a jest w czym wybierać 📚

Gorąco polecam 💓

W życiu nie przypuszczałem, że moje pierwsze spotkanie z pracą Fransa de Waala będzie tak niesamowite. De Waal to wybitny naukowiec z wieloletnią praktyką, więc tym bardziej traktuję jego badania i przemyślenia z szacunkiem. Spotkałem się już kilka razy z pracami intelektualistów, którzy chcieli przybliżyć szerszemu gronu odbiorców wyniki swoich prac. Zaczynali z werwą,...

więcej Pokaż mimo to

39
avatar
567
537

Na półkach: , ,

Książka dotyczy nietypowego połączenia — naczelnych (głównie szympansach i bonobo) oraz moralności i religii. Wydaje mi się, że to nieco sztuczne zestawienie. OK, wiele zwierząt wykazuje zachowania, które w naszych oczach świadczą o moralności — poczucie sprawiedliwości, wstyd, jeśli zrobiło się coś bardzo niewłaściwego, dbałość o dobro grupy itp. Ale przejście do religii wydaje mi się zbyt dużym przeskokiem. No, słonie traktują swoich zmarłych z czymś na kształt szacunku. Niektóre małpy wydają się wierzyć w przesądy, rytualnie zaklinają pogodę, aby przestało padać... Ale według mnie to w żaden sposób nie świadczy ani o religii zwierząt, ani ludzi.

Autor jest prymatologiem, kontakty z małpami podtrzymuje codziennie, są to więzi mocne, jak z ludzkimi znajomymi i to widać. Bonobo i szympansy pojawiające się w książce często mają własne osobowości — ten samiec porywczy, tamta młoda samica lubi robić innym głupie dowcipy... Widać, że człowiek wie, o czym pisze.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2021/10/bonobo-i-ateista-mapy-i-moralnosc.html

Książka dotyczy nietypowego połączenia — naczelnych (głównie szympansach i bonobo) oraz moralności i religii. Wydaje mi się, że to nieco sztuczne zestawienie. OK, wiele zwierząt wykazuje zachowania, które w naszych oczach świadczą o moralności — poczucie sprawiedliwości, wstyd, jeśli zrobiło się coś bardzo niewłaściwego, dbałość o dobro grupy itp. Ale przejście do religii...

więcej Pokaż mimo to

98
Reklama
avatar
253
4

Na półkach:

Książka otwiera oczy na kwestię relacji nauki i religii oraz ateizmu z nimi. Pokazuje, że, jak w przypadku wielu ,,unikalnych ludzkich cech'' to, co wydaje się jednym z największych osiągnięć ludzkości, nie jest obce również innym zwierzętom. Jest tu też miejsce na rozważania nad sztuką, będące pretekstem do zastanowienia nad moralnością. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co bonobo powiedziałby ateiście, ale także i wierzącemu, ta książka zawiera prawdopodobną odpowiedź na to pytanie.

Książka otwiera oczy na kwestię relacji nauki i religii oraz ateizmu z nimi. Pokazuje, że, jak w przypadku wielu ,,unikalnych ludzkich cech'' to, co wydaje się jednym z największych osiągnięć ludzkości, nie jest obce również innym zwierzętom. Jest tu też miejsce na rozważania nad sztuką, będące pretekstem do zastanowienia nad moralnością. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
152
152

Na półkach:

Wybitna książka. Autor, chociaż jest osobą niewierzącą, potrafi podejść do tematu religii bardzo obiektywnie. Przedstawia funkcję religii we współczesnym świecie, korzystając z badań nad zachowaniem zwierząt innych luż ludzie. Książkę czyta się świetnie, jest napisana w przystępny sposób.

Wybitna książka. Autor, chociaż jest osobą niewierzącą, potrafi podejść do tematu religii bardzo obiektywnie. Przedstawia funkcję religii we współczesnym świecie, korzystając z badań nad zachowaniem zwierząt innych luż ludzie. Książkę czyta się świetnie, jest napisana w przystępny sposób.

Pokaż mimo to

3
avatar
1
1

Na półkach:

Książka wybitna pod każdym względem. De Wall mówi lekko (co chwila uśmiechamy się do tekstu) o rzeczach poważnych (stawia tezę o ewolucyjnym, a nie boskim źródle dobra i zła w człowieku). Jedocześnie jako naukowiec ateista, broni religii przed nowymi ateistami, jako ewolucyjnie wypracowanej strategii podtrzymania moralności. Ta książka jest głębokim czyśćcem dla wierzących, ale piekłem dla wojujących ateistów.

Książka wybitna pod każdym względem. De Wall mówi lekko (co chwila uśmiechamy się do tekstu) o rzeczach poważnych (stawia tezę o ewolucyjnym, a nie boskim źródle dobra i zła w człowieku). Jedocześnie jako naukowiec ateista, broni religii przed nowymi ateistami, jako ewolucyjnie wypracowanej strategii podtrzymania moralności. Ta książka jest głębokim czyśćcem dla...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
165
58

Na półkach:

Świetnie napisana. Dawno tak dobrze nie czytało mi się książki o tematyce, bądź co bądź, naukowej. Lekki język, mnóstwo fascynujących ciekawostek, ciekawe i mądre spojrzenie na religię. Zdecydowanie warte przeczytania.

Świetnie napisana. Dawno tak dobrze nie czytało mi się książki o tematyce, bądź co bądź, naukowej. Lekki język, mnóstwo fascynujących ciekawostek, ciekawe i mądre spojrzenie na religię. Zdecydowanie warte przeczytania.

Pokaż mimo to

3
avatar
770
189

Na półkach:

Uwielbiam ten rodzaj erudyckiego zacięcia: to przechodzenie od dywagacji o dziele Hieronima Boscha do wykładu zoologiczno-antropologicznego. Takie od niechcenia świecenie wiedzą ogólną, a nie jedynie z własnej wąskiej dziedziny naukowej zawsze szczególnie ceniłem u wykładowców na uczelni. U autora zaś ta swoboda wynika z ogromnej pewności i łatwości, z jaką porusza się po prezentowanych zagadnieniach, a które stanowią oś jego życia zawodowego. Takie universitas chcę widzieć! Zostaję fanem autora już po pierwszej książce i już ostrzę sobie zęby na kolejne.
Książka-gigant. Wywód prowadzony ze swadą i wciągający jak najlepszy kryminał (jeśli ktoś je lubi i ceni). Jasny i klarowny. To się czyta! O niebo, powtarzam: o niebo lepsza książka od miauczenia Arsuagi, którego czytałem niedawno… Niedościgniony wzór dla wszelkich naukowców i popularyzatorów nauki, jak przemawiać do czytelnika, a przy okazji – jestem o tym przekonany – doskonale się bawić. A wszystko to jeszcze ozdobione skrzącym się dowcipem i humorem wysokich lotów! Wspaniale jest odnaleźć tej klasy książkę na półce we własnym domu (czekała na to ze dwa lata), cudownie ją przeczytać i z radością i pełnym przekonaniem polecać kolejnym czytelnikom.
Copernicus Center Press po raz kolejny udowodniło, że przygotowuje literaturę popularnonaukową z najwyższej półki i dokłada do niej jeszcze własną pieczęć jakości edytorskiej. Jedno z moich ulubionych wydawnictw!

Uwielbiam ten rodzaj erudyckiego zacięcia: to przechodzenie od dywagacji o dziele Hieronima Boscha do wykładu zoologiczno-antropologicznego. Takie od niechcenia świecenie wiedzą ogólną, a nie jedynie z własnej wąskiej dziedziny naukowej zawsze szczególnie ceniłem u wykładowców na uczelni. U autora zaś ta swoboda wynika z ogromnej pewności i łatwości, z jaką porusza się po...

więcej Pokaż mimo to

13
avatar
712
434

Na półkach:

Zestawienie ze sobą wniosków płynących z obserwacji społecznych relacji małp człekokształtnych z analizą twórczości Hieronima Boscha było eksperymentem odważnym i całkiem udanym.

Zestawienie ze sobą wniosków płynących z obserwacji społecznych relacji małp człekokształtnych z analizą twórczości Hieronima Boscha było eksperymentem odważnym i całkiem udanym.

Pokaż mimo to

1
avatar
522
137

Na półkach:

Bardzo dobra i ciekawa opowieść o źródłach ludzkiej moralności. Przy okazji trochę o pochodzeniu religii i o jej miejscu w dzisiejszym świecie. Pochwała tolerancji, szacunku, empatii, a krytyka pesymistycznego ujęcia natury ludzkiej i wojującego ateizmu. Wszystko okraszone przykładami z życia naszych kuzynów - głównie naczelnych - szympansów i bonobo.

Ogólnie bardzo przekonujące, tym bardziej, że opinie autora zgadzały się w zasadzie z moimi intuicjami.

Wadą książki jest pewien chaos, sporo dygresji, sporo skrótów myślowych - treść odbieram trochę jako skompilowany zbiór wykładów, a nie całościowo ułożony przekaz.

Ogólnie jednak zdecydowanie warto przeczytać - polecam, zarówno wierzącym, jak i ateistom.

Bardzo dobra i ciekawa opowieść o źródłach ludzkiej moralności. Przy okazji trochę o pochodzeniu religii i o jej miejscu w dzisiejszym świecie. Pochwała tolerancji, szacunku, empatii, a krytyka pesymistycznego ujęcia natury ludzkiej i wojującego ateizmu. Wszystko okraszone przykładami z życia naszych kuzynów - głównie naczelnych - szympansów i bonobo.

Ogólnie bardzo...

więcej Pokaż mimo to

14

Cytaty

Więcej
Frans de Waal Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych Zobacz więcej
Frans de Waal Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych Zobacz więcej
Frans de Waal Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych Zobacz więcej
Więcej
Reklama

Ciekawostki historyczne

Od końca lutego obserwujemy, jak Ukraińcy walczą z Rosjanami. Dziś tworzą jedność. Czy zatem mowa o dwóch Ukrainach: Wschodniej i...
awatar
Piotr Janczarek
Czytaj więcej
Na jaki okres datowalibyście początek przemysłu wydobywczego w Ameryce Północnej? Ostatnie badania archeologiczne wskazują na to,...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-24
Belgica. Polarny survival
W 1897 roku statek Belgica wypłynął na ekspedycję naukowo-badawczą na Antarktydę. Dziś doświadczenia jego załogi przydają się w…...
awatar
Agnieszka Bukowczan-Rzeszut
Czytaj więcej
Niepełnosprawne dzieci wywożono do lasów pod pozorem „wycieczek”. Dorosłych mordowano drewnianymi pałkami lub strzałem w tył głowy....
awatar
Dariusz Kaliński
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
zgłoś błąd