Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Frans de Waal Wydawnictwo: Copernicus Center Press popularnonaukowa
popularnonaukowa
2018-04-12
Krzysztof Kornas
Kulturoznawstwo antropologia ewolucja humanizm

Świetnie napisana. Dawno tak dobrze nie czytało mi się książki o tematyce, bądź co bądź, naukowej. Lekki język, mnóstwo fascynujących ciekawostek, ciekawe i mądre spojrzenie na religię. Zdecydowanie warte przeczytania.

Uwielbiam ten rodzaj erudyckiego zacięcia: to przechodzenie od dywagacji o dziele Hieronima Boscha do wykładu zoologiczno-antropologicznego. Takie od niechcenia świecenie wiedzą ogólną, a nie jedynie z własnej wąskiej dziedziny naukowej zawsze szczególnie ceniłem u wykładowców na uczelni. U autora zaś ta swoboda wynika z ogromnej pewności i łatwości, z jaką porusza się po...

Zestawienie ze sobą wniosków płynących z obserwacji społecznych relacji małp człekokształtnych z analizą twórczości Hieronima Boscha było eksperymentem odważnym i całkiem udanym.

Bardzo dobra i ciekawa opowieść o źródłach ludzkiej moralności. Przy okazji trochę o pochodzeniu religii i o jej miejscu w dzisiejszym świecie. Pochwała tolerancji, szacunku, empatii, a krytyka pesymistycznego ujęcia natury ludzkiej i wojującego ateizmu. Wszystko okraszone przykładami z życia naszych kuzynów - głównie naczelnych - szympansów i bonobo.

Ogólnie bardzo...

Niesamowita książka napisana przez jednego z bardziej znanych współczesnych prymatologów. I ten niesamowity zamysł udowodnienia iż nasza moralność, ba nasze przykazania, zasady czy etyka wywodzą się z procesów ewolucyjnych. Innymi słowy próba wykazania że nasze wewnętrzne przekonania rozwijały się wraz z naszym gatunkiem, a ich elementy możemy znaleźć u innych...

Trudna ale warta uwagi. Potrzebna by uświadomić sobie, że "... moralność jest starsza niż współczesne cywilizacje i religie o co najmniej sto tysięcy lat.", że istnieje samoistnie w nas i że narzucane często kanony prawa boskiego są conajwyżej przedkładaniem interpretacji czyichś - czasem subiektywnych - przekonań nad naturalnymi skłonnościami człowieka, uniwersalnymi ...

Czytając tę i inne książki Fransa de Waal nie mogę oprzeć się porónanion z Richardem Dawkinsem. I porówniania te w większości wypadają na niekorzyść holenderskiego prymatologa. Narracja de Waala bywa chaotyczna. Brakuje tu wyraźnego stawiania tez i podsumowywania, że się te tezy udowodniło. Poza w miarę spójnym wywodem w celu obalenia teorii fasady, ksiązka jest w zasadzie...

Czy człowiek może żyć bez wiary? W Boga. W Państwo. W społeczeństwo? Odpowiedź na to pytanie zaskakuje. A w co wierzą bonobo? Czym ich struktura społeczna różni się od społeczeństwa szympansów? I w którym społeczeństwie ludzie odnaleźli by się łatwiej? Fascynująca lektura.

Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych (2013) – Frans de Waal
(The Bonobo and the Atheist. In Search of Humanism Among the Primates)

Lekka, przyjemna lektura nt. zakorzenionych w nas grupowych mechanizmów współczucia i empatii, moralności której nie narzuca religia, a która po prostu wpisana jest w naszą konstrukcję biologiczną*.

Autor wypowiada się...

"Bonobo i ateista" Fransa de Waal, to książka w której autor przedstawia źródła pochodzenia moralności. Polemizuje z neoateistami m.in. Dawkinsem. To jednak nie tylko książka o ewolucji i prezentacji cech porównawczych naczelnych i naszego najbliższego człekokształtnego Bonobo. Wiele ciekawych opisów malarstwa Boscha i prezentacja wielu lektur, które za sprawą de Waal'a...

Dyskusje

• Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie
  • 2019
  • 2018
  • Nauka

Frans de Waal Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych Zobacz więcej