W czym grzyby są lepsze od ciebie?

Okładka książki W czym grzyby są lepsze od ciebie?
Karolina GłowackaMarta Wrzosek Wydawnictwo: Feeria flora i fauna
flora i fauna
Feeria
2019-10-02
2019-10-02

Okładka książki Grzyby jakich nie znamy Zbigniew Sierota, Marta Wrzosek
Ocena 7,2
Grzyby jakich ... Zbigniew Sierota, M...
Okładka książki Uczestnicząc w grze. Poradnik drużynowego drużyny harcerskiej Emilia Kulczyk-Prus, Marta Wrzosek
Ocena 8,4
Uczestnicząc w... Emilia Kulczyk-Prus...

Ciekawa książka. Fajne informacje.
Jest napisana w formie dialogu, i bardzo dobrze, bo inaczej byłaby troszkę przynudnawa. Śmieszne jest jednak czytanie jak osoba pytająca zadaje takie pytanie, aby osoba odpowiadająca mogła ujawnić jakieś nowe właściwości grzybów.
Minusem malutkim jest też naciąganie niektórych faktów i opisów właściwości grzybów tak, aby były bardziej sensacyjne. No cóż. Każdy chce sprzedać książkę...

Generalnie polecam.

Ciekawa książka. Fajne informacje.

Ciekawa, inspirująca (naukowo zajmuję się pośrednio tematyką grzybów), po prostu świetna!

Kolejna książka z takich chyba jakoś ostatnio popularnych popularnonaukowych ;) ale jest ok. Momentami bardziej naukowa, momentami bardziej popularna ;) w sumie proporcja jest w porządku zachowana, bo właśnie trochę bardziej chyba przesuwa się w stronę naukowości. Choć też wiele z tego pewnie w głowie nie zostanie ale czytało/słuchało się z zainteresowaniem.

(czytana/słuchana: 27-28.06.2021)
4/5

Na półkach: , , , , , ,

Podczas moich studiów nigdy nie miałem po drodze z mykologią; z lichenologią czy fykologią szło mi dobrze, ale podstawczaki mnie w ogóle nie interesowały. Na szczęście, do pewnych tematów trzeba dorosnąć, dlatego postanowiłem poszerzać swoją wiedzę z tematów, z którymi nie czułem się komfortowo. Książka “W czym grzyby są lepsze od ciebie?” jest dobrym startem (a byłaby jeszcze lepszym, gdyby nie była w całości w formie wywiadu). Ta popularnonaukowa pozycja zaznajamia czytelnika z każdym aspektem naszego życia, w którym grzyby odgrywają istotną rolę. Wraz z autorkami poznajemy ogrom ciekawych gatunków grzybów, ich życie, skład i działanie, od antybiotyków po psylocybinę. Poznajemy wpływ grzybów na wierzenia, historię i inne organizmy. Dowiadujemy się jakie grzyby mają najwięcej składników odżywczych, a które potrafią kontrolować umysły mrówek.
Polecam gorąco, nie tylko biologom :)

W moim rodzinnym domu grzyby od zawsze były częścią jadłospisu, jak i obowiązkową jesienną atrakcją - wczesno poranne grzybobrania z moją babcią, a później wielogodzinne obieranie i suszenie zdobyczy to moje grzybowe wspomnienia z dzieciństwa. Później grzyby za sprawą szkoły stały się czymś więcej niż tylko smacznym kapeluszem w bigosie. Jednak dopiero książka, a w zasadzie zapis rozmowy między Martą Wrzosek i Karoliną Głowacką pt. “W czym grzyby są lepsze od ciebie?”, uświadomił mi jak niezwykle różnorodny i fascynujący jest świat fungi.
Marta Wrzosek to znana w branży mykolożka, a jej zakres wiedzy i szerokie spektrum tematów powiązanych z grzybami prezentowane w książce jest imponujący. Grzyby jako organizmy są same w sobie wyjątkowo ciekawe, ale moją uwagę przykuły przede wszystkim te fragmenty książki, które swoją tematyką wychodziły poza ich biologiczną naturę, a przedstawiały je w szerokim kontekście historii, kultury, sztuki, religii oraz ogólnie ich wpływu na życie świata i człowieka. I choć brzmi to bardzo górnolotnie, to sposób przekazu jest wyjątkowo lekki i przystępny. Tak, mamy tutaj skomplikowane łacińskie nazwy, ale w żaden sposób nie przysłaniają one luźnego charakteru rozmowy między autorkami. Widać tutaj pasję i poczucie humoru obu pań. Sprawia to, że czytanie oraz zapamiętywanie opisanych właściwości, czy faktów jest łatwe i przyjemne.
Książka oczywiście ma swoje wady - są to głównie wady techniczne. Czasem znajdzie się gdzieś literówka, co mnie osobiście wyjątkowo drażni, choć na szczęście jest to czasem, a nie często. Zdarza się też, że zdjęcie, czy obrazek, do którego odnosi się tekst znajduje się na innej stronie, czy też opisywany grzyb w ogóle nie jest przedstawiony wizualnie, a szkoda, bo co innego przeczytać o tym jaki jest piękny, a co innego zobaczyć. Te dwie uwagi kończą moją listę zastrzeżeń. W ogólnym rozrachunku książka jest pięknie wydana - lekko poszarzony kolor tekstu jest przyjemny dla oczu w trakcie czytania, a drobne ozdobniki stron w postaci rysunkowych grzybków urozmaicają wygląd stron, jednocześnie nie rozpraszając.
Książka w moim odczuciu jest swoistym komentarzem na temat życia i sposobu postrzegania przez nas świata. Mam wrażenie, że człowiek jako zwierzę dominujące na planecie, zapomina o otaczających go innych stworzeniach. Mamy wrażenie, że jesteśmy wielcy, uznajemy się za wyższych i lepszych od innych organizmów ze względu na nasz mózg i zdolności przetrwania. Grzyby, które poznałam w tej książce są miliony lat starsze od naszego gatunku, przetrwały katastrofy i zmiany klimatyczne, na których myśl my drżymy ze strachu, są wyśmienitymi strategiami, mimo, że nie mają mózgu, a nasz “wszechpotężny” mózg potrafią sprowadzić do poziomu różowej papki. Po tej lekturze nie czuję się już taka wielka i niepokonana, czuję się za to bogatsza o nową perspektywę i zafascynowana olbrzymim i wciąż niepoznanym światem fungi.

Nie są zwierzętami, nie są roślinami, na imię nie może im być nawet legion, bo jest ich wiele i jeszcze więcej. Ciche, wszechobecne, obok i w nas - jakie tajemnice odsłania przed nami mykologia?

Na dobry początek trzeba zaznaczyć, że "W czym grzyby są lepsze od ciebie?" to wywiad: Karolina Głowacka (dziennikarka TOK FM, która coraz bardziej widać się wkręca w książki popularnonaukowe) pyta, Marta Wrzosek (adiunktka w Zakładzie Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji UW) odpowiada. W tego typu książkach najważniejsza jest chemia pomiędzy rozmówcami, bo co po ciekawym temacie, gdy rozmowa się nie klei. Na szczęście autorki dogadują się jak w solidnej protokooperacji, dialog płynie naturalnie, Głowacka wie, jak go podtrzymać i nakierować, ale też ma wyczucie, kiedy należy usunąć się w cień i pozwolić na monolog ekspertowi.

Książka ma 17 rozdziałów i przepływa od kwestii naukowych do tych bardziej kulturowo-artystycznych (nie, żeby jedno drugie wykluczało). Jak w kwestii czystej laboratoryjnej mykologii Wrzosek ufam jako autorytetowi, tak zalecam mały, ale jednak dystans w zagadnieniach sztuki - pomarańczowe światło uruchamia chociażby fragment o przedstawianiu grzybów w chrześcijańskiej sztuce*.
Tematyka jest raczej szeroka niż głęboka: jest i o samej budowie grzybów, i ich relacjach z bakteriami, i ich technikach polowania, i budowaniu mebli z grzybów, i jedzeniu pleśni, i rozkładaniu plastiku, i zatruciach, i grzybach czyhających w naszych ścianach, i grzybach rosnących na kościach (spokojnie, nie naszych), i zbieraniu, i opętywaniu owadów, i halucynogenach, i samej pracy mykologów... Słowem, dla każdego coś dobrego. W sam raz dla tych, co chcą odkryć, że świat mykologii to coś więcej niż pieczarka i kania zebrana raz w roku. Choć trzeba się nastawić, że momentami Wrzosek zdarza się wpaść w techniczne monologi okołolaboratoryjne - nic, czego skoncentrowany laik nie mógłby zrozumieć, ale mogą zniechęcić nowicjuszy, którym przypadkiem zdarzyłoby się naciąć na taki fragment przy przeglądaniu książki w księgarni.

"W czym grzyby są lepsze od ciebie?" to interesująca pozycja i dla tych, którzy o grzybach wiedzą już coś więcej, i dla tych, których wiedza mykologiczna sprowadza się do znajomości refrenu "Rudy rydz" - głównie ze względu na szeroki wachlarz tematów. Ładnie wydana, kolorowa pozycja wyróżnia się wśród książek popularnonaukowych nie tylko tematem, ale i formą.

* - głównie przywołaniem przykładu fresku z kościółka Plaincourault w gminie Mérigny, który jest po prostu wystylizowanym, ale jednak wciąż drzewem, a skojarzenie z muchomorem jest mocno życzeniowe (i ma źródło w byle jakiej książce)

Na półkach: , , , , ,

Gdy tylko zobaczyłam zapowiedź książki „W czym grzyby są lepsze od Ciebie?” wiedziałam, że prędzej czy później trafi ona do mojej biblioteczki oraz że raczej nie będzie zbyt długo oczekiwać aż po nią sięgnę. Biorąc do ręki książkę autorstwa Marty Wrzosek i Karoliny Głowackiej zupełnie nie miałam pojęcia z jaką publikacją będę mieć do czynienia. Bo, że będzie to zbiór ciekawostek o grzybach, było pewne, ale zaskoczyła mnie jej forma.

Jest to książka – wywiad, w której kolejne informacje przekazywane są w formie rozmowy. Marta Wrzosek będąca mykologiem na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zdradza tajemnice grzybów opowiadając o nich dziennikarce Karolinie Głowackiej. Taką formę czyta się bardzo dobrze, choć jeśli chodzi o systematyczne przekazanie wiedzy jest już nieco gorzej. Z drugiej strony z założenia nie jest to książka akademicka a zbiór ciekawostek dla laików i w tej roli „W czym grzyby są lepsze od ciebie?” w takiej kompozycji sprawdzają się idealnie.

W książce znajdziemy mnóstwo ciekawostek. Dowiemy się o niesamowitych cyklach życiowych grzybów oraz o ich zdolnościach adaptacyjnych i przetrwalnych. Do informacji, które robią największe wrażenie, z pewnością zaliczyć można ich rozmiar, który potrafi być imponujący, bądź wymyślne strategie odżywiania, a przynajmniej uzupełnienia diety. Kolejnym krokiem jest zastosowanie grzybów na różnych polach, z których kulinaria są marginalne. Grzyby wykorzystywane jako producenci leków oraz żywności, to rzecz dość oczywista, ale zastosowanie ich w produkcji mebli i recyklingu brzmią już nieco jak fantastyka naukowa.

O ile trudno powątpiewać w braki wiedzy osobę zawodowo zajmującą się grzybami, o tyle w pewnym miejscu natrafiłam na bardzo rażące uproszczenie. Gdy Marta Wrzosek z opowiadania o grzybach mikroskopowych, które są niezwykle ciekawe i niesamowite, przeszła w tak przyziemną sprawę jak zastosowanie grzybów wielkoowocnikowych, to odniosłam wrażenie, że temat został potraktowany nieco po macoszemu. Bo jak inaczej można zinterpretować zdanie: „Po pierwsze, trzeba unikać muchomorów”? I zdaję sobie sprawę, że jest to uproszczenie, z drugiej strony jest to zdanie błędne, o czym zaświadczyć mogą grzybiarze i smakosze. O ile można pominąć jednego z najsmaczniejszych grzybów – muchomora cesarskiego, który u nas praktycznie nie występuje, o tyle takie zdyskredytowanie niezmiernie pospolitego i bardzo smacznego muchomora czerwonawego, dla każdego prawdziwego grzybiarza brzmi skandalicznie.

Książkę czyta się bardzo dobrze i płynnie, a liczne zawarte w niej ilustracje prezentują omawiane zagadnienia. Są to zarówno zdjęcia, jak i obrazy mikroskopowe i ryciny. Warstwa językowa jest całkiem przyjemna i łatwa w odbiorze. O ile nawet pojawia się ściśle naukowe słownictwo, to jego znaczenie od razu jest wyjaśniane, dzięki czemu nie jest przytłaczające. Autorki skupiły się na tym, by ciekawostki przekazać w możliwie najprostszy sposób, tak by nawet osoba będąca zupełnie zielona w temacie biologii grzybów, nie miała z nimi najmniejszego problemu.

„W czym grzyby są lepsze od ciebie?” to bardzo dobra książka popularno-naukowa. Wzbogacona o całkiem przyzwoitą bibliografię, pozwala spojrzeć na grzyby ze znacznie szerszej perspektywy niż tylko poprzez kupowane w sklepach pieczarki, czy drożdże oraz produkty oparte na ich działaniu. Zastosowane uproszczenie jest irytująca, zwłaszcza jeśli ktoś jest miłośnikiem muchomorów, ale nie mogę powiedzieć, by w pełni ją zdyskredytowała. Znajdziemy tu bardzo dużo interesujących informacji podanych w bardzo przystępny sposób, co sprawia, że idealnie sprawdza się przy wprowadzaniu laików w tematykę i zaszczepienia w nich ciekawości, by ją zgłębić.

Bardzo interesująca rozmowa o grzybach. Duża dawka ciekawostek. Dla mnie minusem jest, że tylko część opisywanych grzybów została przedstawiona na zdjęciach. Brakowało mi też odniesienia do tematu serów pleśniowych i poszerzenia wątku o grzybach w ludzkim ciele. Ogólnie polecam

Świetnie się tę książkę czyta, dużo ciekawostek. Polecam

Świetnie się tę książkę czyta, dużo ciekawostek. Polecam

Znana popularyzatorka z radia Tokfm Karolina Głowacka rozmawia ze znaną Doktor do tego prezesem Polskiego Towarzystwa Mykologicznego Martą Wrzosek. Musi coś być z tego dobrego. I jest. Zazwyczaj publikacje o grzybach były tłumaczone, tutaj mamy rodzimą produkcję. Nie będę spojlerował, ale nie zawiedziecie się tą książką. Ubolewam tylko, że wydanie w wersji elektronicznej jest tylko w pdf. Na obecną chwilę brak w mobi i epub.

Dodaj cytat z książki W czym grzyby są lepsze od ciebie?