Nieznane więzi natury

Peter Wohlleben literatura faktu 272 str.
Das Geheime Netzwerk der Natur

Otwarte
literatura faktu
Ewa Kochanowska reportaż zwierzęta

Kup książkę

Ponieważ zawodowo zajmuję się zagadnieniami związanymi z sozologią, książka nie miała charakteru poznawczego i z pewnymi tezami się nie zgadzam. Jednak gorąco polecam ją wszystkim, których choć odrobinę zajmuje otaczająca nas przyroda. Pamiętajmy, że jesteśmy jej częścią, nawet jeśli wyjątkową na poziomie psychiczno-duchowym, to niewiele odmienną w aspekcie biologicznym....

Moje pierwsze spotkanie z Wohllebenem miało miejsce przy "Duchowym życiu zwierząt". Miałam bardzo duże oczekiwania w związku z kolejną jego książką. Niestety, nie polubiłyśmy się. Jak dla mnie jest w niej zbyt wiele ścisłych ciekawostek, które do mnie nie przemawiają i mnie nudzą. Na szczęście książka ma dużo pięknych ilustracji ;)

Książka trochę nudna, większość stron pominęłam. Tak naprawdę zainteresowały mnie tylko dwa pierwsze rozdziały, reszta była raczej monotonna i jak dla mnie nieciekawa. Ale lubię tego autora i jego sposób pisania, mało leśniczej terminologii, pisze książki na tyle prostym językiem, żeby każdy mógł zrozumieć. :)

Ostatnia część (jak na razie) książki o naturze, która łączy w sobie dwie poprzednie- drzewa i zwierzęta. Autor wyjaśnia nam działanie mechanizmu natury. Tłumaczy jak dżdżownica może zmienić los dzika. Jako leśnik bardziej skupia się na drzewach, ale zwierząt również nie pomija.
Książka stoi na dobrym poziomie, chociaż końcowe fragmenty o człowieku uznaję za zbędne- nie...

Kolejna, bardzo dobra książka w wykonaniu niemieckiego leśnika. Ciekawe tematy poruszane w zgrabny i poczytny sposób. Widać jednak niemieckie podejście do gospodarki leśnej i niemieckie myślenie o lesie - obce naszym leśnikom. Każdemu miłośnikowi przyrody polecam tę i poprzednie części!

Kolejna dobra książka tego autora. Jest pełna ciekawostek ze świata natury. Napisana przystępnym językiem jest lekką i przyjemna lekturą a przy tym też jest pouczająca. Polecam

Dobra książka chociaż według mnie najsłabsza z wszystkich 3 części. Polecam!

Super jak zawsze. Ciekawe informacje dot. egzystencji drzew. Można się dużo dowiedzieć oraz przy okazji nauczyć . Polecam gorąco przede wszystkim dla miłośników przyrody .

To już kolejna książka Petera Wohllebena. Bardzo ciekawa, choć muszę przyznać, że niektóre rozdziały trochę mnie nużyły. Z drugiej strony inne były niesamowicie ciekawe. Może to kwestia tematów, w nich poruszanych? Niemniej jednak uważam, że jest ona bardzo pouczająca i warta przeczytania.

"Niech nas ogarnie wspólny podziw" - tymi słowami Peter Wohlleben zamyka przedmowę do tej książki, obiecując tym samym podróż pełną odkryć, zachwytów i zaskoczeń. I obietnicę tę spełnia. Lektura jego książki to eksploracja najrozmaitszych ekosystemów i poznawanie (aż szkoda, że tak wycinkowe) ich mieszkańców, pasjonująca wędrówka przez przestrzeń i przez czas, a wszystko...

Dyskusje

1 609