Nieznane więzi natury

2017-11-22
2017-11-20
Ewa Kochanowska
Ewa Kochanowska reportaż zwierzęta

To trzecia, czytana przeze mnie we właściwej kolejności, książka (pierwsza to "Sekretne życie drzew", druga – "Duchowe życie zwierząt") z trzech w tej serii niniejszego wydawnictwa. Tytuł "Nieznane więzi natury" jest bardzo adekwatny do treści. To co piszę w opiniach o wcześniejszych dwóch książkach nadal podtrzymuję, bo język i przekaz Petera Wohllebena jest identyczny. Przyznałem ocenę 8,5 gwiazdki.

Są ciekawe informacje powiązań między roślinami a zwierzętami.

Podaję tylko jedną ciekawostkę odnoszącą się do drzew: najstarszy na świecie świerk liczy sobie dziesięć tysięcy lat i znajduje się w Szwecji.

Rysie są samotnikami. Jelenie żyją stadnie, a sarny wręcz odwrotnie. Wilk i kruk egzystują we wzajemnej w przyjaźni. Dziki okazują się bardzo społeczne, chętnie przytulają się do siebie, tęsknią za umarłymi spokrewnionymi osobnikami.

Samice sarny zostawiają swoje młode w trawach i idą żerować, ale potem wracają do potomstwa. Natomiast ludzie myślą, że małe sarenki zostały porzucone przez matki, a to nie prawda! Należy pozostawiać te maleństwa w spokoju i nie dotykać ich, by nie zostawić na nich zapachu człowieka i rzeczywiście nie sprawić niezamierzonego sieroctwa zwierzątkom.

To bodaj najważniejsza ze wszystkich książek Autora, która uzmysławia jak bardzo w świecie przyrody istotne są wzajemne powiązania i jaki kataklizm w obliczu gwałtownego wymierania gatunków może to spowodować. Tylko czy w świecie, w którym liczy się to by zaspokoić nasz kaprys na pachnące ciasteczko z olejem palmowym przyjdzie nam do głowy jego prawdziwa cena? Kawa, czekolada, banany to są wyznaczniki naszego stylu życia, a że gdzieś tam daleko, na drugim krańcu świata ktoś cały czas karczuje puszczę, żeby zwiększyć powierzchnię pól uprawnych i plantacji? Bez zróżnicowania biologicznego Ziemia stanie się szybko jałową planetą niezdatną do wykarmienia stale powiększającej się i przyzwyczajonej do kaprysów ludzkiej populacji. Lektura potrzebna i obowiązkowa!

Jedna z obowiązkowych pozycji dla miłośników przyrody. Znakomita pozycja dla młodych przyrodników wchodzących w fascynujący świat zwierząt.

Autor przybliża ciekawe zależności występujące w przyrodzie, pokazuje jak bardzo złożonym jest ona tworem. Język autora jest bardzo emocjonalny. Liczne piękne fotografie ubogacają lekturę. W książce pojawiają się liczne powtórzenia i nawiązania do poprzednich książek twórcy.

Niektóre przedstawione powiązania w naturze mocno przekombinowane, podane trochę na wyrost. Chociażby pada przykład janowca i kleszcza, ale jakie więzi ich łączą już autor nie wyjaśnił.
Generalnie książka sprowadza się do tego, że powinniśmy jak najmniej ingerować w lasy i naturę. Natura sama zadecyduję, czy dany gatunek powinien przetrwać.

Co ma wspólnego łosoś z lasem i inne nieoczywiste związki.
Natura, no cóż to jest skomplikowany ekosystem, nawet nie wiemy jak pojedyncza zmiana w populacji jakiegoś np. żuczka wpłynie na wyginięcie gatunku po drugiej stronie kuli ziemskiej. Pięknie opisane, nieznane, czasem zaskakujące więzi natury.

Co ma wspólnego łosoś z lasem i inne nieoczywiste związki.

Czasem zapominamy, lub nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak nasze czyny wpływają na cały ekosystem i jak bardzo mogą mu zaszkodzić. Dobrze, że jest taka książka, dzięki której możemy sobie to uświadomić.

Reportaż "Nieznane więzi natury" to moje trzecie spotkanie z Peterem Wohllebenem.
Za każdym razem, gdy czytam jego książki, jestem urzeczona mechanizmami sterującymi naturą. Autor potrafi w prosty, ale ciekawy sposób przekazać nam swoje wieloletnie obserwacje jako leśniczy. Książka, choć na pozór krótka, nie pozwala się połknąć na raz czy dwa - w tym świecie musicie pozostać dłużej.

Rewelacja

Rewelacja

Mniej więcej pierwsza połowa książki super. Druga to jakieś błędne koło bezsensownych rozważań, z których nic nie wynika. Przez to ciekawa lektura zaczęła strasznie nużyć. Książkę czytałam trzy miesiące...